0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

50% koszty uzyskania przychodu w branży IT

W jaki sposób branża IT może korzystać z 50% kosztów uzyskania przychodu na podstawie obowiązujących przepisów i interpretacji organów podatkowych? Dowiedz się kiedy można stosować 50% koszty uzyskania przychodu!

25 kwietnia 2024

Prawo pracy

Nagroda jubileuszowa - kiedy przysługuje?

Komu wypłacana jest nagroda jubileuszowa? Jakie są zasady jej przyznawania, obliczania i wypłacania? W jakim terminie powinna zostać wypłacona? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kto nabywa prawa do nagrody jubileuszowej i po ilu latach pracy!

18 kwietnia 2024

Prawo pracy

Oświadczenie o wyrażeniu zgody na publikację wizerunku - wzór z omówieniem

Czym jest wizerunek? Jakich danych może żądać pracodawca od zatrudnionych osób? Co powinno zawierać oświadczenie o wyrażeniu zgody na publikację wizerunku? Przeczytaj artykuł i pobierz darmowy wzór oświadczenia w formacie PDF lub DOCX!

18 kwietnia 2024

Prawo pracy

Zróżnicowany termin wypłaty dla poszczególnych grup zatrudnionych

Pracownicy oczekują nie tylko terminowej wypłaty, ale i pewności co do jej realizacji. Termin wypłaty wynagrodzenia musi nastąpić zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (kp) określającymi w tym zakresie dość szczegółowe wymagania. Sprawdź!

18 kwietnia 2024

Prawo pracy

Wstępne badanie lekarskie a podpisanie umowy przed podjęciem pracy

Chcąc zatrudnić nowego pracownika, po stronie pracodawcy powstaje obowiązek wysłania takiej osoby na obligatoryjne wstępne badanie lekarskie. Kiedy należy wysłać pracownika na takie badania? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

17 kwietnia 2024

Prawo pracy

Przepisy przejściowe dotyczące urlopu rodzicielskiego - czy obowiązują w 2024?

Nowe przepisy Kodeksu pracy związane są z wdrożeniem unijnych dyrektyw. Przepisy przejściowe dotyczące urlopu rodzicielskiego nie są oczywiste. Co się zmieniło? Jak wyglądają przepisy przejściowe dotyczące urlopu rodzicielskiego? Przeczytaj ten artykuł!

17 kwietnia 2024

Prawo pracy

Okres wypowiedzenia umowy o pracę - ustalenie jego daty początkowej i końcowej

Okres wypowiedzenia umowy o pracę jest szczegółowo wyznaczony w przepisach prawa pracy. Poprawne ustalenie daty upływu okresu wypowiedzenia ma duże znaczenie. Przeczytaj, od czego zależy jego długość i jak ustalić dzień jego rozpoczęcia i zakończenia.

17 kwietnia 2024

Prawo pracy

Płaca minimalna w 2024 roku

Płaca minimalna wzrosła aż dwa razy w 2024 r. Na co wpłynęło zwiększenie wynagrodzenia minimalnego? Jak kształtują się koszty zatrudnienia pracowników? Jakie składki zapłacą przedsiębiorcy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

16 kwietnia 2024

Prawo pracy

Minimalna stawka godzinowa na umowie zlecenie w 2024 roku

Kilka lat temu wprowadzono minimalną stawkę godzinową dla pracowników na umowie zlecenie. Od nowego roku uległa ona waloryzacji. Ile wynosi minimalna stawka godzinowa w 2024 roku? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

15 kwietnia 2024

Prawo pracy

Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?

Przekroczenie pierwszego progu podatkowego skutkuje objęcie wynagrodzenia wyższym podatkiem. Sprawdź, z czym wiąże się przekroczenie pierwszego progu podatkowego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się kiedy zapłaci się wyższy podatek!

15 kwietnia 2024

Prawo pracy

Zwolnienie dyscyplinarne za posiadanie przez pracownika narkotyków w pracy

Zdarza się, że po narkotyki sięgają przykładni pracownicy. Co jednak może zrobić pracodawca w sytuacji, kiedy stwierdzi posiadanie przez pracownika narkotyków w pracy? Odpowiedź znajduje się w tym artykule.

15 kwietnia 2024

Prawo pracy

Posiłek regeneracyjny - komu przysługuje?

Zatrudniając pracownika w warunkach uciążliwych, pracodawca ma obowiązek zapewnić mu w godzinach pracy nieodpłatny posiłek regeneracyjny składający się z jednego dania gorącego, którego wartość powinna wynosić około 1000 kalorii. Dowiedz się więcej!

12 kwietnia 2024

Prawo pracy

Prawo do dnia wolnego za święto - czy przysługuje pracownikowi niepełnoetatowemu oraz młodocianemu?

Zgodnie z przepisami każdy pracownik ma prawo do dnia wolnego za święto wypadające w sobotę lub inny dzień wolny. Czy dotyczy to także pracowników niepełnoetatowych oraz młodocianych? Przeczytaj w artykule!

12 kwietnia 2024

Prawo pracy

Przepracowanie części dnia i zwolnienie lekarskie - jak wyliczyć wynagrodzenie?

Czy pracownikowi, który przepracował dzień pracy i przedstawi pracodawcy zwolnienie lekarskie, przysługuje wynagrodzenie za przepracowany czas, za chorobę? Dowiedz się jak przepracowanie części dnia i zwolnienie lekarskie wpływa na wypłatę!

11 kwietnia 2024

Prawo pracy

Zadaniowy czas pracy – czy obejmuje go obowiązek ewidencjonowania godzin pracy?

Zadaniowy czas pracy jest jednym z najbardziej elastycznych rodzajów czasu pracy. Na czym polega? Czy każdy może pracować w takim systemie? Jak skutecznie można go wprowadzić? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

11 kwietnia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów