0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo gospodarcze

Zawieszenie działalności i wyjazd zarobkowy za granicę - jak rozliczyć

Aktualny stan prawny pozwala na zawieszenie działalności gospodarczej na czas określony lub nieokreślony. W tym okresie, podatnik co do zasady nie może osiągać przychodów z działalności gospodarczej, jednak nadal może podjąć pracę zarobkową za granicą.

26 czerwca 2023

Windykacja

Depozyt sądowy a złożenie przedmiotu świadczenia

Czy wiesz, na czym polega depozyt sądowy? W jakich przypadkach dłużnik może złożyć do depozytu przedmiot świadczenia, kiedy i co można złożyć do depozytu oraz jak wygląda postępowanie depozytowe? Czy można zażądać zwrotu depozytu sądowego? Sprawdź!

26 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Zabezpieczenie zobowiązań umownych - wszystko co musisz wiedzieć!

Zabezpieczenie zobowiązań umownych może być dokonane w różnych formach przewidzianych przez prawo. Należy jednak pamiętać, że musi być odpowiednio sformułowane, aby zapewnić skuteczną ochronę przed niewykonaniem zobowiązań umownych przez drugą stronę.

23 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Zakup towarów na dane prywatne a możliwość ujęcia wydatku w kosztach

Zgodnie z przepisami podatkowymi, wydatki na zakup towarów handlowych, które są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Istotne jest jednak odpowiednie udokumentowanie tych wydatków.

22 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Prowadzenie działalności przez funkcjonariusza publicznego - czy jest możliwe?

Prowadzenie działalności przez funkcjonariusza publicznego podlega ograniczeniom przewidzianym w obowiązujących przepisach prawa. Ograniczenia zostały wprowadzone w celu ochrony działalności, która powinna być wolna od stronniczości. Dowiedz się więcej!

22 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Ugoda zawarta w wyniku mediacji - co warto wiedzieć?

Czeka Cię proces sądowy? Zastanawiasz się, czy nie lepszym rozwiązaniem byłaby ugoda zawarta w wyniku mediacji? Jakie uprawnienia ma mediator? Jak wygląda postępowanie mediacyjne oraz kiedy mediacja nie jest możliwa? Odpowiadamy w tym artykule!

22 czerwca 2023

Prawa konsumenta

Wady fizyczne i prawne - czym są i jakie wiążą się z nimi uprawnienia?

Sprzedawca odpowiada za wady fizyczne i prawne rzeczy sprzedanej. Kupujący może żądać obniżenia ceny, odstąpienia od umowy, wymiany lub usunięcia wady. Odpowiedzialność sprzedawcy nie wygasa w przypadku niezgłoszenia wady przez kupującego.

21 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Współwłasność nieruchomości a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych przy wynajmie

Jesteś współwłaścicielem nieruchomości i zastanawiasz się nad jej wynajmem? Jakie regulacje wewnętrzne muszą mieć miejsce w celu prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego, w momencie gdy zachodzi współwłasność nieruchomości? Odpowiadamy w artykule.

21 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Obowiązek posiadania konta bankowego przez przedsiębiorcę

Każdy przedsiębiorca powinien posiadać konto bankowe. W zależności od rodzaju działalności, konto to może być prywatne lub firmowe. Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek posiadania konta bankowego? Jakie są wady takiego rachunku? Odpowiedź w naszym artykule!

20 czerwca 2023

Prawa konsumenta

Umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej - jak je uzyskać?

Oddłużenie w upadłości konsumenckiej to proces, który ma na celu umorzenie zobowiązań upadłego konsumenta. Umorzenie takie może nastąpić w dwóch przypadkach, tj. bez ustalania planu spłaty wierzycieli oraz po wykonaniu planu spłaty wierzycieli.

20 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Wprowadzenie na rynek produktów spożywczych – jakie wymagania trzeba spełnić?

Posiadasz swój wyrób odzwierzęcy lub roślinny i zastanawiasz się, jak wygląda wprowadzenie na rynek produktów spożywczych? Jakie procedury należy przejść i gdzie zgłosić taki fakt oraz jakie pozwolenie należy uzyskać? To wszystko opisujemy w artykule!

20 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Dowody w postępowaniu cywilnym - podstawowe formy i rodzaje

Dowody w postępowaniu cywilnym pomagają podjąć decyzję przez sąd w zakresie toczącego się sporu. Wynika to z faktu, że to właśnie strony procesu są odpowiedzialne za przedstawienie dowodów na poparcie swoich roszczeń lub obronę przed zarzutami.

19 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej - jak to zrobić?

Po spłacie kredytu czy pożyczki powinno nastąpić wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Wymaga to jednak kilku formalności, uzyskania zgody banku (wierzyciela), wypełnienia formularza i uiszczenia opłaty. Wyjaśniamy krok po kroku, jak to zrobić.

19 czerwca 2023

Prawo spółek

Wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej – możliwości i ryzyka

W artykule opisujemy na jakich zasadach i z jakich powodów może zajść wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej. Czy konieczne jest wówczas rozwiązanie spółki? Jak rozliczyć taką procedurę? Przeczytaj zasady istotnego dla każdego wspólnika.

16 czerwca 2023

Prawo gospodarcze

Zakładania spółek przez cudzoziemców - jakie są prawne możliwości?

Zakładania spółek przez cudzoziemców w Polsce jest możliwe dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obywatele tych państw mają prawo założyć działalność gospodarczą w Polsce bez żadnych ograniczeń.

15 czerwca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów