0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Bankowość w małej firmie - co musisz wiedzieć?

Wielkość tekstu:

Prowadzenie biznesu wymaga nie tylko odpowiedniego zarządzania pieniędzmi, ale również sprawnego poruszania się w świecie finansów. Co więcej bankowość w małej firmie wydaje się być znacznie ważniejsza niż w dużych przedsiębiorstwach, ponieważ w tym przypadku z reguły odpowiedzialny jest za nią wyłącznie jej właściciel. Co zatem warto wiedzieć na ten temat? Na co zwrócić uwagę przy wyborze banku? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Bankowość w małej firmie - na co zwrócić uwagę?

Powszechnie wiadomo, że przedsiębiorstwa nie mogą obecnie istnieć bez współpracy z bankami, ponieważ wszelkie rozliczenia z ZUS-em, czy US mogą najsprawniej odbywać się w formie przelewów. Oczywiście warto w tym miejscu podkreślić, że polskie prawo nie nakazuje korzystania z konta firmowego, ponieważ tego typu płatności można dokonywać również z konta prywatnego, jednak posiadanie dwóch odrębnych rachunków wydaje się być zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Co więcej, sprawdza się nie tylko w przypadku dużych przedsiębiorstw, ale także małych firm, czy jednoosobowych działalności gospodarczych, co wynika z faktu, że pozwala oddzielić pieniądze prywatne od środków, którymi dysponuje firma. Warto także wspomnieć, że w przypadku robienia interesów z niektórymi kontrahentami, firma musi znajdować się na tak zwanej „white liście” a żeby tam się znaleźć konieczne jest posiadanie rachunku firmowego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze bankowości w małej firmie? Przede wszystkim na elastyczność oraz partnerskie podejście do współpracy z bankiem. Jest to bardzo ważne, ponieważ wraz z rozwojem biznesu firma może potrzebować dodatkowych usług (np. wymiany walut), czy dodatkowych środków na inwestycje. W związku z tym przy wyborze wybierając bank dla małej firmy należy zwrócić uwagę nie tylko na atrakcyjność oferty, ale również jej szerokość, czego przykładem mogą być rozwiązania dla małych firm i mikroprzedsiębiorstw oferowane przez Citi Handlowy dostępne pod linkiem: https://www.citibank.pl/mikroprzedsiebiorstwa/.

Konto bankowe dla małej firmy - dlaczego warto szukać darmowych ofert?

Jak już wspomniano polskie prawo nie nakłada na małe firmy obowiązku posiadania rachunku firmowego, jednak warto się na nie zdecydować przede wszystkim ze względu na wygodę oraz możliwość rozdzielenia finansów prywatnych oraz firmowych. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego dla małej firmy? Przede wszystkim na jego funkcjonalność oraz wysokość opłat pobieranych przez bank. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem znalezienie darmowego konta, co jest istotne ze względu na fakt, iż zarządzając finansami w małej firmie należy pilnować każdej złotówki oraz stale optymalizować koszty. 

Czy istnieją darmowe konta dla firm? Oczywiście, że tak, a przykładem może być oferta Citigold dla biznesu - konto na start za 0 zł, w ramach której można nawet przez 24 miesiące korzystać z darmowego konta firmowego w Citibanku. Co więcej, opłaty nie będą naliczane również za:

  • wszystkie karty debetowe do rachunku;
  • wypłaty z bankomatów Citi w Polsce i na całym świecie;
  • 60 pierwszych przelewów krajowych w PLN przez Internet;
  • przelewy do ZUS i US;
  • wpłaty we wpłatomatach Citi Handlowy.

Dodatkowe korzyści oferowane małym firmom obejmują w tym przypadku CitiKantor, czy możliwość połączenia konta firmowego z prywatnym, co pozwoli logować się do bankowości przy użyciu tych samych danych. Co więcej, do rachunku można ustanowić wielu reprezentantów.

Kredyt dla małej firmy, czyli dodatkowe środki na inwestycje lub bieżące wydatki

Co stanowi najpopularniejszą formę finansowania przedsiębiorstw? Oczywiście kredyt bankowy, który jako finansowanie zewnętrzne pozwala uzyskać środki nie tylko na inwestycje, ale również pokrycie bieżących kosztów działalności. W przypadku małych firm najczęściej wykorzystywany jest w tym celu kredyt w rachunku bieżącym, który w Citi Handlowy pozwala pozyskać finansowanie nawet na poziomie 3 mln złotych. Kredyt obrotowy pozwala zabezpieczyć płynność finansową małej firmy, ułatwiając tym samym terminowe regulowanie jej zobowiązań oraz zapewniając dodatkowe środki, które można przeznaczyć na wszelkie wydatki i inwestycje.

Dlaczego warto skorzystać z kredytu w rachunku bieżącym w Citi Handlowy? Przede wszystkim dlatego, że firma uzyskuje w ten sposób szybki dostęp do dodatkowych środków niezależnie od tego, kiedy będzie ich realnie potrzebowała. Z przyznanego limitu można bowiem korzystać zarówno w celu zrealizowania dużych płatności związanych z inwestycjami, jak i przy codziennych płatnościach kartą. Co więcej, przedsiębiorca może wnioskować o przyznanie limitu, którego wysokość zaspokoi potrzeby firmy oraz pozwoli jej się rozwijać. Zaletą w tym przypadku jest to, że do 150 000 złotych bank nie wymaga zabezpieczeń, a przy wyższym finansowaniu można skorzystać z bezpłatnej Gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość przeniesienia do Citi Handlowy innych kredytów firmowych, co pozwala uzyskać nawet do 2 tys. złotych w formie dodatkowej nagrody.

Bankowość dla firm - czy warto zmienić bank?

Przedsiębiorcy korzystają z reguły z rozwiązań, które są im znane, co sprawia, że niechętnie zmieniają dostawców, czy usługodawców. Podobnie sprawa wygląda z bankami, jednak warto w tym miejscu podkreślić, że nie zawsze jest to korzystne. Należy bowiem mieć świadomość, że istnieją na rynku banki, których strategia zakłada współpracę z firmami, a co za tym idzie oferowanie im najwyższej jakości usług. Przykładem może być wspomniany już Citi Handlowy, który oferuje nie tylko bezpłatne konto dla firm, czy kredyt obrotowy na atrakcyjnych warunkach, ale również profesjonalne wsparcie dla przedsiębiorcy. Szeroka oferta pokazuje, że zmiana banku może być korzystna, ponieważ mała firma może w ten sposób zyskać możliwości rozwoju, co pozwoli w przyszłości jej urosnąć. Co istotne nadal będzie mogła wówczas korzystać z produktów dopasowanych do potrzeb, ponieważ jest korzystne zarówno dla niej, jak i dla banku.

Podsumowując należy stwierdzić, że bankowość w małej firmie to jedna z najważniejszych kwestii, o którą musi zadbać przedsiębiorca. Korzystanie z usług i produktów odpowiedniego banku pozwala bowiem nie tylko wygodnie zarządzać finansami firmy, ale również pozyskać środki na inwestycje, czy korzystać w profesjonalnego wsparcia, które jest nieocenione w biznesie.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów