0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dobre CV - jakie informacje powinno zawierać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Mail do pracodawcy, list motywacyjny i życiorys to pierwsze etapy rekrutacji, na których pracodawca spotyka się z twoją kandydaturą. Na podstawie tych trzech elementów decyduje, czy zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną, czy nie. O tym, jak powinno wyglądać dobre CV powstało wiele opracowań. Nie ma jednej, żelaznej zasady, która gwarantowałaby sukces, jednak dzięki naszym radom dowiesz się, na co należy zwracać uwagę i jakich błędów unikać.

CV to twoja wizytówka

Życiorys to pierwsza informacja o nas, jaka trafia do rekrutera. To, jakie wrażenie wywrze, zależy tylko od ciebie. Postaraj się, zrobić wszystko co w twojej mocy, aby zainteresować sobą pracodawcę i dostać się na rozmowę kwalifikacyjną. W CV zamieszczaj wyłącznie prawdziwe informacje. Kłamstwo ma krótkie nogi, rekruter szybko zweryfikuje twoje umiejętności. Wybieraj te doświadczenia zawodowe i atuty, których wymaga pracodawca.

Jeżeli zdecydujesz się na umieszczenie zdjęcia w CV, zadbaj o to, aby było profesjonalne. Powinieneś na nim sprawiać dobre wrażenie,wyglądać przyjaźnie, rzetelnie, wzbudzać zaufanie. Zrezygnuj ze zdjęć z wakacji, uroczystości rodzinnych, w przebraniach lub skąpych strojach. Zdjęcie może być kolorowe.

Dokładnie sprawdź swój życiorys pod względem błędów ortograficznych. Są one absolutnie niedopuszczalne, świadczą o lekceważącym stosunku do przyszłego pracodawcy. Nie używaj wyrażeń potocznych. Zwracasz się do przełożonego, nie do kolegi. Wyrażaj się jasno, fachowo, zrozumiale.

Jak zbudować dobre CV?

Zacznij od danych kontaktowych. Daj pracodawcy możliwość odezwania się do ciebie, zamieść numer telefonu, adres oraz mail. Już na tym etapie zatroszcz się o swój wizerunek. W adresie email nie używaj pseudonimu, zdrobnień ani liczb. Profesjonalny mail powinien zawierać twoje imię i nazwisko - lub samo nazwisko.

Doświadczenie zawodowe to najważniejszy element życiorysu. Rekruterzy radzą, aby ten element, ze względu na jego wagę, umieszczać przed wykształceniem. Nie podawaj wyłącznie czasu pracy, nazwy firmy i sprawowanego stanowiska. Jeśli firma jest mało rozpoznawalna, dodaj jej krótki opis. Wymień obowiązki, które były przez ciebie realizowane. Pochwal się sukcesami - możesz dodać link do przeprowadzonej przez ciebie kampanii, wspomnieć o nagrodzie dla najlepszego pracownika. Nie pisz o zbędnym, z punktu widzenia ogłoszenia, doświadczeniu zawodowym. Wybieraj te prace, które przydadzą się w rekrutacji. Pokażą cię w jak najlepszym świetle. Najlepiej spełnią wymogi zawarte w ogłoszeniu.

Pamiętaj, że w CV stosujemy zasadę odwróconej chronologii. Piszemy od wydarzeń najbardziej aktualnych do najmniej. Zaczynasz od aktualnej pracy, kończysz na najstarszym doświadczeniu, o którym chcesz wspomnieć w życiorysie.

W elemencie “wykształcenie” napisz o skończonych studiach. Oprócz nazwy uczelni i kierunku możesz dodać informację o uzyskanej specjalności. Warto pochwalić się dodatkowymi kursami, szkołami podyplomowymi. Szczególnie, jeśli pozwoliły ci one na zdobycie umiejętności i uprawnień potrzebnych w pracy, o którą się ubiegasz.

Napisz o tym, jakie znasz języki obce. Określ stopień ich znajomości. Jeśli masz certyfikat potwierdzający twoje umiejętności, napisz o tym. Listę zacznij od języków, które znasz najlepiej do tych, które znasz najmniej.

Pamiętaj o załączeniu klauzuli, że zgadzasz się na wykorzystywanie swoich danych osobowych na potrzeby rekrutacji.

Wygląd CV też się liczy

Pierwsze wrażenie ma charakter kluczowy. Zadbaj o to, aby twoje CV było przejrzyste. Używaj czytelnej, prostej czcionki. Odnosi się to zarówno do standardowego CV, jak i wersji niestandardowych. Kreatywne CV sprawdzają się w branżach wymagających myślenia twórczego, artystycznych, związanych z kreacją. Zrezygnuj z czcionek nieczytelnych i niepoważnie wyglądających. Najważniejsze informacje możesz pogrubić.

Uważaj, żeby czcionka nie była za mała. Rekruter nie będzie wytężał wzroku. Stara szkoła pisania CV uczyła, że nie powinno ono przekraczać jednej strony. Obecnie dopuszcza się większą liczbę stron. Najważniejsza jest informacja. Większy nacisk kładzie się na opisy zajmowanych stanowisk i umiejętności. Oczywiście nie przesadzaj, liczy się też precyzyjna. Nie twórz elaboratów na swój temat! Dobre CV to nie pamiętnik.

Zwróć uwagę na kompozycję. Przemyśl układ treści. Zobacz, jak wygląda cały dokument, zanim wyślesz go do pracodawcy. Dokument powinien być starannie sformatowany. Zapisz dokument w PDF, dzięki temu po otwarciu na innym komputerze zachowa swój układ. Zwróć uwagę, jak zatytułowany jest plik z twoim CV. W nazwie powinny znaleźć się: twoje imię, nazwisko i cv, np. AnnaNowakCV.pdf.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów