0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Gry edukacyjne dla nastolatków

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Można spotkać się z ogólnym twierdzeniem nauczycieli, że nic nie zmusi gimnazjalisty do uczestnictwa w grach edukacyjnych. Dzieci w tym czasie wchodzą w okres buntu i wszystko, co proponują im rodzice czy nauczyciele, jest po prostu głupie, nudne albo głupie i nudne jednocześnie. Są jednak sposoby na oderwanie nastolatka od normalnego-buntowniczego trybu i zaproponować mu gry, które pomogą rozwinąć jego zainteresowania.

Gry edukacyjne w szkole

Dobrym pomysłem jest zaangażowanie nauczyciela w organizację lekcji zawierających lub polegających na uczestnictwie w grze edukacyjnej. Pobudzenie rywalizacji wśród nastolatków może skutkować nie tylko dobrą zabawą - uczniowie mogą odkryć to, co ich naprawdę interesuje. Na lekcji chemii często przeprowadza się eksperymenty, ale na czym one polegają?

Zazwyczaj na zmianie barwy substancji albo wydzielaniu charakterystycznego zapachu - w każdym razie są mało atrakcyjne dla wymagających gimnazjalistów, tym bardziej, że uczniowie są jedynie biernymi obserwatorami. Każdy z nas pamięta z lekcji eksperyment z otrzymywaniem soli - było to o tyle ciekawe, że można było wykonać te zadanie samodzielnie w domu i później móc pochwalić się wynikiem przed rówieśnikami. Dlatego warto pokazywać dzieciakom, właśnie przez eksperymenty czy gry edukacyjne, że nauka może być ciekawa i praktyczna. Lekcje czysto teoretyczne dawno temu odeszły do lamusa - teraz, aby zaktywizować młodych, trzeba wykorzystać cały swój potencjał pedagogiczny.

Lekcje fizyki czy chemii mogą obfitować w eksperymenty i doświadczenia, a co z pozostałymi przedmiotami? Czasami te najprostsze rozwiązania są tymi najlepszymi. Przykład? Lekcja angielskiego, podczas której uczniowie biorą udział w grze w “Wisielca”. Utrwalają w ten sposób słownictwo z poszczególnych dziedzin wiedzy: kultury, geografii itd. i przy tym biorą aktywny udział w prowadzonej lekcji. Przykłady można mnożyć, aby osiągnąć zamierzony efekt, wystarczy jedynie kreatywność nauczyciela i często sięgnięcie do starych, ale sprawdzonych sposobów.

Gry edukacyjne w domu

Nie ma co ukrywać - gimnazjaliści wolą spędzać wolny czas poza domem. Nie wszystko jednak stracone - możemy zaproponować nastolatkowi grę w scrabble lub zasugerować mu, aby zaprosił przyjaciół do domu, żeby wspólnie mogli zagrać w gry planszowe. Monopoly czy Eurobuissnes to już przeżytek, gra iKnow przyniesie na pewno dużo zabawy i świetnie sprawdzi się jako gra edukacyjna dla gimnazjalistów. Uwaga! Pytania są dość trudne, ale spora liczba podpowiedzi na pewno ułatwi drogę od wygranej.

Gry edukacyjne według gimnazjalistów to nic interesującego. Jednak, jeśli spojrzymy na to z innej perspektywy, to na pewno uda się nam w jakiś sposób zaangażować młodego buntownika w coś, co będzie sprawiało mu frajdę i rozwinie jego zainteresowania.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów