0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Alergia - jak można z nią naturalnie walczyć?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Alergia zazwyczaj dokucza alergikom wiosną. Dlaczego? Wtedy wszystko budzi się do życia, a wraz z nimi rośliny i drzewa, których pyłki są częstymi alergenami. Poza leczeniem farmakologicznym każdy alergik powinien jednak poznać kilka domowych sposobów, które w naturalny sposób pozwolą mu złagodzić nieprzyjemne objawy alergii.

Pozbądź się alergenów

Podstawową zasadą jest unikanie czynników, które nas uczulają. Całkowite zrezygnowanie z przebywania na zewnątrz, kiedy wszystko pyli, nie jest jednak możliwe. Dlatego najlepiej jest wszelkie możliwe alergeny, które dostały się do ustroju, po prostu wyeliminować. W jaki sposób? Roztworem z ciepłej wody, soli i szczypty sody, którym powinniśmy przepłukiwać nos dwa, trzy razy dziennie. Pomocne będzie także zmienienie odzieży i wzięcie prysznica zaraz po powrocie do domu - w ten sposób pozbędziemy się pyłków drzew i roślin, które osiadły na ciele i ubraniu. Aby wystrzec się zwiększonego stężenia alergenów w mieszkaniu, powinno się myć podłogę raz na dwa dni, a na porę wietrzenia wybierać zmierzch, kiedy ilość alergenów w powietrzu spada. 

Alergia - uderz w nią ziołami

Ulgę alergikom szczególnie w alergiach na pyłki i katarze siennym mogą przynieść napary z niektórych ziół. Najlepsze efekty można osiągnąć po około 2 tygodniach regularnego picia (napar sporządzony w 1 szklance należy pić trzy razy dziennie). Oto 3 zioła, którymi może być niwelowana alergia:

  • pokrzywa - łagodzi objawy alergii, ponieważ tłumi receptory odpowiedzialne za powstawanie alergii. Działa także przeciwzapalnie i jest źródłem witaminy C, która ma działanie antyhistaminowe (jest to związek chemiczny odpowiedzialny za wywołanie stanu zapalnego w alergii). Praktycznie nie występują skutki uboczne czy przykłady przedawkowania pokrzywy albo jej interakcji z lekami. Pokrzywa jest jednym z najczęściej stosowanych naturalnych leków na alergię w Turcji;
  • rumianek - obniża poziom histaminy, która wywołuje objawy alergii, może jednak także sam silnie uczulać, dlatego warto na początku sprawdzić, czy nie jesteśmy na niego uczuleni;
  • nawłoć - zawiera dużo antyoksydantów, które pomagają w walce z katarem siennym, uczula jednak osoby uczulone na lateks.

Przeciw alergii aromaterapia

Alergia leczona za pomocą olejków eterycznych może przynieść ulgę niejednemu alergikowi. Z olejków eterycznych najlepiej przyrządzić parówkę. Można w tym celu sporządzić mieszankę z olejku eukaliptusowego, paczuli i wspomnianego już rumianku. Koszt olejków jest znikomy, a bez problemu można je dostać w sklepach zielarskich czy nawet aptekach.

Alergia i dieta

W walce z uciążliwymi alergiami pomocna jest także odpowiednia dieta i przestrzeganie kilku zasad. Po pierwsze należy spożywać produkty bogate w witaminę C (papryka, pietruszka, jarmuż, truskawki, poziomki, czarna porzeczka czy cytryna) - witamina ta blokuje histaminę, a tym samym niweluje objawy alergii. Trzeba również wzbogacać dietę o awokado, oliwę z oliwek, imbir, kwasy omega 3 i kurkumę, a także nie bać się czosnku, który pomaga na katar sienny i zatkany nos.

Bycie alergikiem z pewnością nie ułatwia korzystania z uroków wiosny. Domowe sposoby radzenia sobie z alergią mogą jednak chociaż odrobinę załagodzić nieprzyjemne objawy. Rozwiązaniem może być również uzupełnienie naturalnych sposobów terapii o leki. Niezależnie od obranego sposobu radzenia sobie z alergią, w razie wątpliwości warto konsultować się lekarzem alergologiem.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów