0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Polskie start-upy, które podbijają świat

Wielkość tekstu:

Miejscem, w którym najprężniej rozwijają się start-upy, jest bez wątpienia Dolina Krzemowa w USA. Na szczęście w Polsce nie brakuje talentów. Polscy przedsiębiorcy, tworząc start-upy, pokazują, że dobry biznes można robić także w kraju nad Wisłą.

Każdy ma w sobie duży potencjał - problem w tym, że nie każdy potrafi go dobrze wykorzystać. W głowie rodzi się pomysł i wiele kreatywnych rozwiązań. Następnie trzeba dążyć do ich realizacji, aby pokazać, że coś potrafię, że na coś mnie stać.

Co to są start-upy?

Jest wiele definicji tego terminu, jak również wiele stereotypów związanych z tym określeniem. Start-upy to najczęściej przedsiębiorstwa z krótką historią, które powstały w celu zbudowania modelu biznesowego, gwarantującego szybki rozwój. Takie firmy są aktywne i nieustannie badają rynek oraz poszukują nowych rozwiązań. Są ukierunkowane na sukces i chcą go jak najszybciej osiągnąć. Niektórym naszym rodakom już się to udało.

Poniżej zaprezentowanych zostało sześć polskich firm, którym udało się odnieść globalny sukces. Wybór był subiektywny i miał na celu wskazanie tych przedsiębiorstw, o których nie jest głośno w sieci, social media prasie czy telewizji. Poniższe start-upy często stworzyli ludzie, którzy odnieśli sukces przede wszystkim ciężką pracą. Twórcy innowacyjnych firm, zanim odnieśli sukces, zainwestowali sporą sumę pieniędzy na sfinansowanie wielu innych pomysłów, które nie do końca okazały się trafione. Każdy starupowiec, chcąc znaleźć się na szczycie, powinien wyróżniać się duża dozą cierpliwości.

Znane polskie start-upy 

Poniżej przedstawiamy najbardziej znane polskie start-upy

CTAdventure - firma znad Bałtyku

Gdańska firma zwyciężyła w międzynarodowym konkursie Creative Business Cup 2014. W ten sposób otrzymała 20 tys. dolarów i mogła rozwinąć skrzydła. Taki sukces został osiągnięty dzięki stworzeniu oprogramowania edukacyjnego Professor Why, które wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości. Jest to świetny projekt, który promuje naukę przedmiotów ścisłych poprzez zabawę. Twórcy firmy dużą wagę przywiązują do wysokiej i nowoczesnej technologii, stawiają na najnowocześniejsze rozwiązania, dzięki czemu możliwe jest stworzenie ciekawych projektów. Start-up obiecuje, że na tym projekcie nie poprzestanie. Ma w planach przystosować produkt do PlayStation oraz Xbox.

PlaceKnow, czyli podróże małe i duże

W konkursie na najbardziej obiecujący start-up polski serwis PlaceKnow zajął drugie miejsce, co świadczy o jego dużym potencjale. Wykorzystano tutaj możliwości smartfona, który jak się okazało może zastąpić kilka przewodników turystycznych. Twórcy świetnie połączyli nowoczesne technologie z pasją i hobby, jakim są podróże. Dzięki serwisowi możemy poznać miasto lub kraj, do którego planujemy wybrać się w najbliższym czasie. Platforma oferuje ponad 10 tys. obrazków, które w wizualny sposób opisują ciekawe miejsca. Internauci mogą dodawać swoje fotografie i wzbogacać serwis o informacje dotyczące miejsc, które są warte zobaczenia. Zakładki tematyczne ułatwiają odnalezienie wybranej lokalizacji - gdzie np. warto wybrać się na wycieczkę rowerową. Nie masz pomysłu na romantyczny weekend? Wiele podpowiedzi znajdziesz na portalu PlaceKnow.

Oort - dom przyszłości

Kolejnym dowodem na to, że Polska ukrywa wielu zdolnych i kreatywnych przedsiębiorców, jest firma Oort, która zwyciężyła w konkursie PARP i Business Link. W nagrodę jej twórcy zostali zaproszeni na 3 tygodniowy pobyt w Dolinie Krzemowej, gdzie mają możliwość pokazania swoich umiejętności oraz wzbogacenia swojej wiedzy. Oort zaprojektował system, który ma sprawić, że cały dom, biuro, czy inne pomieszczenie będzie całkowicie bezpieczne i w pełni multimedialne. Użytkownik samodzielnie stwarza własny system inteligentnego domu. Do jego sterowania potrzebujemy jedynie smartfona i odpowiedniej aplikacji. Co możemy zrobić, wykorzystując Oort? Na przykład bezprzewodowo włączyć lub wyłączyć światło, bądź zlokalizować zagubione przedmioty. Czyż takie start-upy nie są potrzebne? 

Intelclinic - sen pod kontrolą

Firma Intelclinic osiągnęła swój pierwszy sukces w roku 2013, zajmując pierwsze miejsce w paryskim konkursie LeWeb. Kreatywny zespól stworzył opaskę NeuroOn, która ma być odpowiedzialna za kontrolę naszego snu. To wywołało bardzo duży zachwyt i podziw w Paryżu, dzięki czemu firma zyskała tak duże uznanie. Opaska monitoruje aktywność mózgu, jak i organizmu osoby, która ją nosi. Urządzenie następnie wylicza czas snu oraz wskazuje moment, który jest najodpowiedniejszy na pobudkę. Opaskę należy nałożyć na oczy. Została ona wyposażona w czujniki, które badają fale mózgowe, ruchy gałek ocznych oraz napięcie mięśni.

Listonic - lista zakupów pod ręką

Listonic zaistniał w świecie startu-pów w 2011 roku, a dziś możemy przekonać się o tym, ze ich sukces był w 100% zasłużony. Twórcy aplikacji stworzyli system, który umożliwia tworzenie listy zakupów przez internet. Jest to dużo wygodniejsze niż kartka, która w każdej chwili może wypaść z kieszeni lub zwyczajnie się zgubić. Wszystko, co zostanie zapisane na stronie, następnie pojawia się na telefonie i odwrotnie. Aplikacja umożliwia sortowanie produktów, które znalazły się na naszej liście. Ciekawe jest również to, że każdy z domowników może mieć dostęp do wirtualnej listy zakupów, co również wpływa na komfort i wygodę.

Migam.pl - pomagamy niesłyszącym

Niezwykle przydatna aplikacja, która z jednej strony wspomaga osoby niesłyszące, a z drugiej strony ich bliskich we wzajemnej komunikacji i zrozumieniu się. Twórcy migam.pl promują język migowy i stawiają na ułatwienie komunikacji osobom, które nie słyszą. Jest to fantastyczna propozycja dla pracowników urzędów, szkół, instytucji czy firm. W ten sposób firma przełamuje bariery w komunikacji z osobami niesłyszącymi. Piękna inicjatywa, która zasłużyła na miano odnoszącego sukcesy start-upa

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów