0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Błędy finansowe małych firm, czyli czego należy unikać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzenie firmy byłoby bardzo proste, gdyby samo jej założenie było gwarantem sukcesu. Niestety, połowa start-upów kończy swoją działalność już po roku. Okazuje się, że przedsiębiorcy bardzo często popełniają te same, podstawowe błędy. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać błędy finansowe małych firm!

Brak oszczędności

Nie każdy ma tyle szczęścia, że już w dzień rozpoczęcia działalności klienci gromadzą się pod jego lokalem. Czasem zdarza się, że przedsiębiorca musi poczekać nawet kilka miesięcy na zwrot kosztów i i zarobek. Dlatego najlepiej jest mieć odłożonych trochę pieniędzy. Rachunki trzeba zapłacić - niezależnie od tego, czy przedsiębiorca ma klientów, czy nie.

Zbyt duża zależność od kart kredytowych

Poniekąd łączy się to z brakiem oszczędności. Jeżeli przedsiębiorcy zabraknie pieniędzy i potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki, co robi? Sięga po kartę kredytową lub szybki kredyt. Oczywiście, takie opcje są bardzo pomocne, jednak należy z tym uważać i być ostrożnym. Zazwyczaj takie szybkie kredyty i karty kredytowe są wysoko oprocentowane. Dlatego, jeśli już bardzo potrzebujemy gotówki, warto rozejrzeć się za inwestorem, pożyczką biznesową lub dofinansowaniem.

Błędy finansowe małych firm a wydatki prywatne i firmowe na jednym koncie

Polskie prawo nie określa jednoznacznie, czy przedsiębiorca powinien otwierać konto firmowe dla swojej działalności. Jednak jest to po prostu wygodniejsze, a środki na koncie firmowym dzięki temu są bezpieczne. Nie wydamy ich tym sposobem “przez przypadek” ani nie będą kusić na zakupach. Posiadanie osobnego konta firmowego ułatwi przedsiębiorcy księgowanie oraz wszelkie rozliczenia.

Wypłata? Może innym razem

Zdarza się, że przedsiębiorcy są tak bardzo nastawieni na rozwój firmy, że inwestują w nią wszystkie zarobione pieniądze. Oczywiście, przedsiębiorstwo jest ważne, ale nie należy popadać w skrajności. Każdemu należy się wypłata. Jeżeli przedsiębiorca będziesz oszczędzał na wypłatach, motywacja szybko spadnie, a to z pewnością odbije się negatywnie na rozwoju firmy.

Bałagan w papierach jako błąd finansowy małej firmy

Nie należy zaniedbywać dokumentacji księgowej! Każda faktura powinna być opisana i przechowywana w odpowiednim miejscu. Dobrze również kontrolować wpłaty od klientów - spóźnialskich upominać. To zdecydowanie ułatwi prowadzenie biznesu i oszczędzi stresu przy ewentualnych kontrolach skarbowych.

Nie wiem, o co chodzi, ale założę firmę

Niestety, zakładanie biznesu, o którym nie ma się zielonego pojęcia, nie jest najlepszym pomysłem. Bardzo szybko może się okazać, że przedsiębiorca nie wie, co dalej zrobić, albo - co gorsza - zorientował się, że tak naprawdę on wcale tego robić nie chce. Łączy się z tym także kompletny brak planowania. Zanim założymy firmę, dokładnie wszystko przemyślmy, napiszmy biznesplan, przeanalizujmy różne scenariusze.

Lubię co robię, nie zależy mi na pieniądzach

Jeżeli nas na to stać - nic nie stoi na przeszkodzie! W innym przypadku, mimo wszystko, należy się skupić na zarobku. Dlatego, zanim założymy działalność, dobrze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy się z niej utrzymam.

Błędy finansowe małych firm a brak funduszy na reklamę

Jakość usług oraz towarów oferowanych przez przedsiębiorstwo powinna być jak najwyższa, a zadowolenie klienta musi być priorytetem. Jednak bez reklamy, większość by nie usłyszała nawet o najlepszej firmie. Zakładając biznes trzeba się liczyć z wydatkami na reklamę - pozycjonowanie strony, ulotki, wizytówki - w zależności od profilu przedsiębiorstwa.

Eksperci podkreślają, że młodzi przedsiębiorcy powinni wyrobić w sobie nawyk zwracania się o pomoc do innych przedsiębiorców - wymieniać się doświadczeniem i radzić sobie nawzajem. Tym sposobem, ucząc się na błędach innych, będą mieli większe szanse na przetrwanie na rynku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów