0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kupujesz smartfon? Na te parametry musisz zwrócić uwagę!

Wielkość tekstu:

W dzisiejszych czasach niemal każdy korzysta ze smartfonu. Służy on nie tylko do prowadzenia rozmów telefonicznych i wysyłania SMS-ów, ale również do płacenia rachunków, surfowania po internecie, słuchania muzyki i wielu innych czynności. Szukasz sprawdzonego smartfonu? Przekonaj się, na co zwracać uwagę podczas zakupów!

Nie ma możliwości polecenia konkretnych modeli smartfonów idealnych dla każdego, ponieważ poszczególni użytkownicy mają zupełnie inne potrzeby i preferencje. Jeśli szukasz systemu operacyjnego Android, rozważ kupno Samsung Galaxy S23. Najważniejsza jest bateria? Szukaj tych o pojemności 5000 mAh. Na co konkretnie warto zwracać uwagę podczas wyboru smartfonu?

1. System operacyjny Twoim telefonie

Głównymi systemami operacyjnymi w smartfonach są Android, iOS oraz Windows Phone. Android cieszy się największą popularnością, gwarantuje płynność działania urządzenia, a w samym sklepie Google znajdziesz ponad 900 tysięcy różnych aplikacji. Na Androidzie pracuje m.in. Samsung S23 Ultra. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał, wybierz smartfon z mocnym procesorem.

System operacyjny iOS przeznaczony jest głównie dla użytkowników ceniących sobie minimalizm, intuicyjność oraz niezawodność działania. Do głównych jego zalet zalicza się wysoki poziom bezpieczeństwa danych. Dzięki temu mniej rozbudowana w porównaniu do Androida personalizacja ustawień nie jest tak dużą przeszkodą.

Architektura Windows Phone wzorowana była na iOS, nie jest jednak tak rozbudowana i nowoczesna. Większość użytkowników twierdzi, że tego rodzaju system nadaje się głównie dla osób, które nie wymagają zaawansowanych funkcji od swojego smartfonu. Windows Phone to proste w obsłudze i minimalistyczne rozwiązanie.

2. Procesor

Procesor w smartfonie można porównać do mózgu – nadzoruje on wszystkie procesy, koordynuje je i pozwala sprawnie przeprowadzić polecenia użytkownika. Wydajny procesor w telefonie nie odnosi się wyłącznie do dużej liczby rdzeni. 4-rdzeniowa jednostka może okazać się znacznie bardziej efektywna od 8-rdzeniowej, gdy jej technologia będzie nowocześniejsza. 

Jeśli zależy Ci na grach mobilnych, zaawansowanych aplikacjach i możliwości bezproblemowego oglądania filmów, zwróć uwagę na liczbę w nazwie procesora. Wyższe liczby opisują nowocześniejsze lub wydajniejsze modele. Za najlepsze innowacyjne procesory mobilne uznaje się m.in. Apple A15 Bionic, Kirin 9000, Exynos 2200 czy MediaTek Dimensity 1300. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa? Sprawdź!

3. Bateria

Większa pojemność akumulatora wydłuża czas pracy urządzenia. Jej wartości podawane są w mAh. Większość smartfonów dostępnych na rynku posiada akumulator o pojemności około 4000 mAh. W dzisiejszych czasach mniejsze pojemności są niepraktyczne i wymuszają częste ładowanie telefonu. Pamiętaj jednak, że na czas pracy smartfonu wpływa znacznie więcej czynników niż tylko pojemność baterii. Mowa m.in. o sposobie ładowania telefonu, czynnościach, które są na nim wykonywane, a nawet temperaturze otoczenia. 

Jeśli więc zależy Ci na długotrwałym użytkowaniu bez konieczności ładowania, poza kupnem odpowiedniego modelu telefonu, przestrzegaj zalecanych przez producenta zasad użytkowania go.

4. Aparat 

Wiele osób kupuje smartfon m.in. po to, aby móc wykonywać wyraźne, nasycone barwami i estetyczne zdjęcia. Aparat w telefonie jest jednym z pierwszych z parametrów, na który zwraca się uwagę. Na początku sprawdź rozdzielczość matrycy podawanej w Mpix. Im jest ona wyższa, tym często lepszej jakości powstaną zdjęcia. 

Następnie sprawdź jasność obiektywu, opisywaną liczbą przysłony w zapisie np. f/1.7. Im niższa wartość liczbowa, tym większa szansa na lepsze zdjęcia nawet przy słabym oświetleniu, np. późną porą wieczorną. Uzupełnieniem może być teleobiektyw, dzięki któremu przybliżysz dalsze obiekty bez utraty jakości zdjęcia.

5. Pamięć RAM

Pamięć RAM jest kluczowym elementem, jeśli zależy Ci na szybkiej i sprawnej pracy systemu. Im jej więcej, tym smartfon będzie działał płynniej. 3 GB RAM to ilość minimalna, jaką powinien posiadać najprostszy, najtańszy model. 4-5 GB RAM posiadają telefony ze średniej półki, jest to ilość pamięci wystarczająca dla sporej części użytkowników. Pamięć 6-12 GB wybierz wówczas, gdy traktujesz swój telefon wielozadaniowo, służy Ci do pracy zawodowej lub po prostu wymagasz od niego najwyższej jakości.

6. Wyświetlacz

Najbardziej poręczne i minimalistyczne są ekrany o przekątnej 5 cali, jednak jeśli nie przeszkadza Ci większa powierzchnia oraz zależy Ci na dobrej widoczności, postaw na te o przekątnej powyżej 6 cali. Zwróć uwagę także na rozdzielczość:

  • HD – 1280 x 720 pikseli;
  • HD+ – 1440/1500 x 720 pikseli;
  • Full HD – 1920 x 1080 pikseli;
  • Full HD+ – m.in. 2160/2220 x 1080 pikseli;
  • QHD i QHD+ – m.in. 2560/2960 x 1440 pikseli.

W praktyce HD i HD+ nie są już wybierane – oferują najniższą jakość. Full HD i Full HD+ w przypadku większości osób w zupełności wystarczą do codziennego użytkowania smartfonu. Jeśli zaś zależy Ci na wyjątkowo ostrym i nasyconym obrazie oraz najwyższej jakości, wybierz QHD i QHD+.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów