0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak przygotować się na rozmowę rekrutacyjną na stanowisko redaktora?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zanim zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko redaktora, istotną kwestią jest poprawne przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. W ostatniej części cyklu "Jak zostać redaktorem" drobiazgowo wyjaśniliśmy elementy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Zarówno wstęp do właściwego maila o rozpatrzenie dokumentów, jak również CV, list motywacyjny i próbki tekstów powinny być unikalne. Należy przy tym skoncentrować się nie tylko na własnej osobie, lecz również przekonać pracodawcę, że zależy nam na losach firmy, poprzez dodanie własnych – konstruktywnych – uwag oraz podkreślenie zalet przedsiębiorstwa. Nie mniejsze znaczenie ma również oczekiwanie na odpowiedź, która – w zależności od polityki wewnętrznej – może być udzielona w ciągu kilku dni, a nawet miesięcy. Najlepiej w takiej sytuacji zadzwonić po około dwóch tygodniach i szczegółowo wypytać o postęp rekrutacji.

Przygotowanie do rozmowy o pracę na stanowisko redaktora

Załóżmy, że po starannie przygotowanych dokumentach aplikacyjnych otrzymałeś w końcu odpowiedź. Pracodawca umawia się z Tobą na konkretny termin i pozostaje już tylko oczekiwanie na konkretny dzień i godzinę. Czy aby na pewno? Rozmowa to kluczowy moment dla przyjęcia na upragnione stanowisko redaktora i jeśli dotychczas szczegółowo przygotowywałeś się do niej, to tym bardziej nie powinieneś odpuszczać teraz.

Utrwal dotychczasową wiedzę dotyczącą profilu firmy, do której starasz się dostać. Przeanalizuj stronę lub strony internetowe znajdujące się w portfolio przedsiębiorstwa. To niezwykle istotny punkt, gdyż prawdopodobnie właśnie z tej tematyki będziesz pytany. Może również pojawić się pytanie z dziedziny poprawności językowej, dlatego powtórz sobie najczęściej popełniane błędy lub zasady, co do których masz wątpliwości. Nie zaszkodzi również przygotowanie kilku pomysłów (zarówno w odniesieniu do serwisu internetowego, pracy, jak i czasopisma), które mogą w przyszłości usprawnić działanie firmy. Wspomniane w poprzedniej części cyklu mankamenty także możesz wypunktować, ale pamiętaj, aby nie silić się na krytykę przyszłego pracodawcy – wskaż delikatnie, jakie zmiany byłyby korzystne z punktu widzenia samego użytkownika.

Wydrukuj sobie wysłane dokumenty i stwórz plan – niekoniecznie w formie pisemnej – dotyczący odpowiedzi na poszczególne punkty. Może się zdarzyć sytuacja, że pracodawca niespodziewanie zapyta o zainteresowania, a Ty podasz inne niż te, które na szybko wpisałeś w CV. Jeśli masz już doświadczenie na stanowisku redaktora, to koniecznie przygotuj kilka zdań na temat dotychczasowych obowiązków czy byłego pracodawcy - pamiętaj, aby unikać krytyki, gdyż nie jest mile widziana.

Rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko redaktora

Pierwsza generalna zasada: nie spóźnij się! Czasem lepiej być wcześniej nawet o godzinę, niż później tłumaczyć się korkami lub zaspaniem. Kiedy już faktycznie nie możesz się wyrobić na czas, to koniecznie zadzwoń, podając orientacyjny czas stawienia się w biurze. Nie gwarantuje to wprawdzie dobrego startu do rozmowy, jednak jest lepszym wyjściem niż pojawienie się bez słowa 30 minut później.

Podobnie jak na rozmowie o pracę na inne stanowiska, również przy stanowisku redaktora obowiązują Cię zasady savoir-vivre. W pierwszej kolejności zadbaj o elegancki ubiór. Musi być przede wszystkim czysty i schludny. Jeśli jesteś kobietą, to postaraj się unikać wyzywających kreacji, gdyż pracodawca powinien skupić się przede wszystkim na Twoim doświadczeniu i predyspozycjach do wykonywanego zawodu redaktora. Odpowiadaj rzeczowo na konkretne pytania, nie ograniczając się do wypowiedzi w stylu "tak" lub "nie". Koniecznie utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą. Bądź pogodny, uśmiechnięty – choć nie do przesady – oraz pewny siebie. Dla pracodawcy bardzo istotne jest również to, czy jesteś dobrym słuchaczem. Staraj się nie przerywać i przytakuj, aby dać do zrozumienia, że nie tylko słuchasz, ale i doskonale rozumiesz przekaz.

Nie mniej istotna jest mowa ciała. Skrzyżowane ręce przylegające do ciała świadczą o zamkniętej postawie kandydata. Z kolei wodzenie wzrokiem na boki lub do sufitu jest oznaką braku szczerości. Każdy taki szczegół jest odnotowany przez pracodawcę i może mieć kluczowe znaczenie przy podjęciu decyzji o przyjęcie. Może się bowiem zdarzyć sytuacja, że jesteś idealnym kandydatem na stanowisko redaktora, ale nie zostaniesz przyjęty, bo nie spodobasz się z zachowania pracodawcy – oczywiście nie zostaniesz o tym poinformowany, ale warto mieć to na uwadze.

Kiedy osoba rekrutująca zakończy zadawanie pytań, będziesz miał chwilę czasu na dopytanie o szczegóły dotyczące stanowiska. W pierwszej kolejności zapytaj o zakres przyszłych obowiązków, panujące zwyczaje, zasady jakimi kierują się pracownicy itp. Dopiero na końcu warto spytać o wynagrodzenie. Często występującym scenariuszem jest konieczność podania kwoty, jaką chcielibyśmy zarabiać. Zastanów się wcześniej nad tą odpowiedzią, a następnie przedstaw swoją propozycję rzeczowo i konkretnie. Jeśli zależy Ci na stanowisku, to możesz zaznaczyć, że stawka ta może się zmienić i jesteś otwarty na negocjacje. W innym przypadku - jeśli okaże się zbyt wygórowana, to możesz się spotkać z odpowiedzią odmowną.

Oczekiwanie na przyjęcie do pracy na stanowisko redaktora

Tutaj zasady są podobne jak podczas oczekiwania na odpowiedź w przypadku zaproszenia na rozmowę. Osoba rekrutująca powinna sama podać maksymalny termin odpowiedzi. Jeśli czas minie i nie otrzymasz odpowiedzi, to zapewne nie zostałeś wybrany. Nie przeszkadza to jednak w wykonaniu ponownego telefonu – najlepiej spytać wprost, co zaważyło o negatywnej ocenie i poprosić o ewentualne wskazówki na przyszłość. Pomoże to również w eliminacji błędów, które mogą pojawić się na kolejnej rozmowie – już w innej firmie.

W przypadku odpowiedzi pozytywnej dopytaj się o takie szczegóły, jak termin rozpoczęcia pracy oraz dokumenty będą potrzebne do podpisania umowy. Jeśli przygotowywałeś się długo i skrupulatnie do osiągnięcia celu, jakim jest stanowisko redaktora, to w końcu możesz odetchnąć z ulgą, po czym zabrać się ostro do pracy. Tak naprawdę prawdziwe wyzwanie dopiero przed Tobą. O tym właśnie traktować będzie kolejna część cyklu "Jak zostać redaktorem". Niebawem przedstawimy, jak wygląda praca na tym stanowisku oraz jaką formę zatrudnienia wybrać w przypadku, gdy będziemy mieli taką możliwość.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów