0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Niezamówione świadczenie otrzymane w wyniku błędu sklepu internetowego

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zamówiłam przez internet pewną rzecz, ale sprzedawca się pomylił i wysłał mi 2 sztuki. Czy jako konsument biorę odpowiedzialność za taką sytuację? Kiedy nie muszę nic z tym robić i potraktować jako tzw. niezamówione świadczenie?

Barbara, Trzebnica


To, czy może Pani zatrzymać daną rzecz, zależy od tego, czy sprzedawca zażądał zapłaty za niezamówiony i wysłany przez pomyłkę towar.

Jeżeli wysyłka nastąpiła przez pomyłkę sprzedawcy, a ten nie otrzymał za dany towar zapłaty, to taką rzecz należy zwrócić sprzedawcy. Przy czym to sklep internetowy powinien pokryć koszty odesłania przedmiotu.

Jeśli klient nie zwróci towaru, który dostał omyłkowo, sprzedawca sklepu internetowego może powoływać się na bezpodstawne wzbogacenie lub przywłaszczenie rzeczy przez konsumenta.

Inaczej natomiast wygląda sytuacja, jeśli sprzedawca wysłał przez pomyłkę niezamówioną rzecz do konsumenta i zażądał za nią zapłaty. W tym przypadku konsument może zatrzymać daną rzecz i nie jest do niczego zobowiązany, a sprzedawca nie może żądać zwrotu kosztów. Konsument może np. wyrzucić rzecz do kosza, korzystać z danego produktu bez ponoszenia konsekwencji lub odesłać towar.

Podsumowując, gdy przedsiębiorca dostarczył konsumentowi niezamówiony przez niego towar (np. przez pomyłkę), ale nie żądał od niego żadnej zapłaty – konsument powinien zwrócić daną rzecz. Jeśli natomiast przedsiębiorca dostarczył konsumentowi niezamówiony przez niego towar i żąda za niego zapłaty, to konsument może taki przedmiot zachować dla siebie, bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. 

Po szczegółowe informacje w temacie niezamówionego świadczenia wysłanego przez pomyłkę, zapraszamy do artykułu: Niezamówione świadczenie wysłane przez pomyłkę.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów