0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Urlop macierzyński kiedyś się kończy, czyli możliwości mamy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Każda świeżo upieczona mama ma obecnie możliwość wykorzystania urlopu macierzyńskiego po którym może wystąpić o urlop rodzicielski. Tym samym może pozostać z nowo narodzonym dzieckiem w domu przez niemal rok. Jednak po tym okresie rodzi się trudne pytanie - co robić dalej? Powrót do pracy? Dalsze pozostanie w domu z potomkiem, a może pogodzenie obydwu tych rzeczy z pracą w miejscu zamieszkania? Jest to dla każdej młodej mamy bardzo indywidualna, a zarazem niezmiernie trudna decyzja. Rodzi się w tej sytuacji dylemat, czy akurat teraz jest ten dobry moment na powrót do życia zawodowego? A co z moim dzieckiem?

Część kobiet czuje potrzebę pozostania w domu lub wymusza to na nich sytuacja. Brak wsparcia w opiece nad dzieckiem ze strony rodziny, brak funduszy na opiekunkę czy brak szans na uzyskanie miejsca w żłobku to tylko kilka z powodów, które poza poczuciem dalszego spełniania się w roli matki mogą zadecydować o pozostaniu z maluchem w domu.

Urlop wychowawczy

Jeżeli jednak kobieta czuje się spełniona i zadowolona, pozostając z dzieckiem, a sytuacja finansowa rodziny na to pozwala, bez wątpienia rozwiązanie to niesie same korzyści dla wszystkich stron. Oczywiście w przypadku kobiet zatrudnionych na umowę o pracę, które są zatrudnione co najmniej 6 miesięcy, występuje możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego, na którym może przebywać przez kolejne 36 miesięcy. Niestety występują dodatkowe obostrzenia dotyczące tego, która z mam może skorzystać z takiego dobrodziejstwa i nie każda kobieta ma taką możliwość. 

Mama wraca do pracy

Są również kobiety, które czują potrzebę spełniania się zawodowego. Podejmując decyzję o powrocie do aktywności zawodowej, robią to w pełni świadomie, co nie oznacza że są złymi mamami. Bowiem jeśli dzięki tej decyzji będą szczęśliwsze, to także ich pociechy nie będą bardzo odczuwały wcześniejszej rozłąki. Macierzyństwo nie oznacza rezygnacji ze swoich marzeń, a skoro jednym z nich jest powrót do życia zawodowego, to czy trzeba z niego rezygnować?

Powrót do pracy to pierwsza z kluczowych decyzji, ale tu rodzi się kolejne pytanie - czy wrócić do swojego poprzedniego miejsca zatrudnienia, czy poszukać zupełnie nowego miejsca pracy, a może to najlepsza pora, by pomyśleć o własnym biznesie, który pozwoli o wiele łatwiej pogodzić pracę i opiekę nad dzieckiem?

Wracając do swojego dotychczasowego miejsca zatrudnienia, bez wątpienia kobiety mogą odczuwać komfort z tytułu powrotu na stare miejsce, przede wszystkim już znane. Występują liczne korzyści płynące z tej decyzji, choćby w postaci większej pewności zatrudnienia, bowiem pracodawca zobowiązany jest zapewnić wracającym z urlopu macierzyńskiego mamom takie same warunki zatrudnienia, jak przed udaniem się na urlop. Pracodawca nie może bez zgody pracownicy zmieniać zapisów w umowie o pracę. Ma jednak możliwość zaproponować jej inną funkcję, jeśli jest ona zgodna z jej kalifikacjami, a wynagrodzenie za nią nie jest niższe niż wcześniej uzyskiwała. Pomimo tych zasad rzeczywistość okazuje się nieco bardziej okrutna i często kończy się przymusem odejścia z pracy oraz poszukania nowego rozwiązania.

Praca zdalna a urlop macierzyński

W przypadku osób zatrudnionych ciekawym wyjściem jest  praca zdalna. Wydaje się ona dobrym rozwiązaniem dla kobiet pozostających w domach, ale równocześnie chcących się nadal rozwijać zawodowo. Coraz więcej firm decyduje się umożliwić kobietom pracę w domu drogą elektroniczną, ponieważ nie tylko zmniejsza to liczbę wykorzystywanych urlopów wychowawczych czy wpływa na koszty funkcjonowania firmy, lecz także pozwala na utrzymanie sprawdzonego i wykwalifikowanego pracownika. Oczywistym jest, że praca o takim charakterze niesie dla mam zarówno liczne plusy, jak i minusy. Bez wątpienia bowiem wymaga wiele samodyscypliny i zaparcia, a bycie konsekwentnym i dobrze zorganizowanym to konieczność. Sukcesem jest jednak fakt połączenia realizacji zawodowej z byciem ze swoim dzieckiem.

Mama zakłada działalność gospodarczą

Coraz częstszym zjawiskiem jest zakładanie działalności gospodarczej przez kobiety, które w niezbyt odległej przeszłości stały się mamami. Decyzja o wystartowaniu z własną firmą może nastąpić zarówno po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, jak i jeszcze w trakcie jego trwania.  

Własna działalność pozwala jednocześnie pracować i sprawować opiekę nad wychowaniem potomstwa co dla młodych mam staje się bardzo kuszące.

Samo założenie działalności okazuje się nie takim skomplikowanym działaniem. Przy pomocy jednego formularza CEIDG-1 wystarczy dokonać zgłoszenia działalności do rejestru przedsiębiorców CEIDG,  urzędu skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Głównego Urzędu Statystycznego, a także wybrać formę opodatkowania. Całe zgłoszenie można wypełnić przez Internet, a w ciągu 7 dni wystarczy złożyć w ZUS zgłoszenie do ubezpieczeń. Pozostaje tylko wyrobienie pieczątki, wizyta w banku celem założenia konta i można zaczynać.

Decyzje, które podejmuje każda kobieta pozostająca matką, stają się niezmiernie istotne zarówno dla niej samej, jak i dla całej jej rodziny. Bez względu na to, czy dotyczą one powrotu do aktywności zawodowej, czy też wiążą się z zupełnie innymi kwestiami, ze względu na macierzyństwo są one zupełnie inaczej rozpatrywane. Liczy się teraz bowiem dobro już nie tylko samej siebie, lecz także potomstwa. Stąd czy to podjecie decyzji o powrocie do pracy, czy pozostanie w domu z dzieckiem, czy może praca z domu lub założenie firmy jeżeli tylko przemawia za nią lista uzasadnionych argumentów, to wbrew często niesłusznej opinii społeczeństwa, warto tak pokierować życiem, żeby czuć się spełnionym i czerpać z tego satysfakcję.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów