0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jakie domeny szkodzą? Takich adresów unikaj!

Wielkość tekstu:

Każdy przedsiębiorca lub freelancer rozpoczynający działalność gospodarczą, zastanawia się nad nazwą domeny, którą ma kupić. To bardzo ważny element planowania firmy. Warto zadbać o to, aby nazwa naszej strony internetowej nie przyniosła nam wstydu. Dziś podpowiadamy, jakie domena może Ci zaszkodzić.

Domena internetowa to po prostu adres naszej strony. Składa się ona z nazwy właściwej (np. wFirma) oraz z rozszerzenia (np. .pl). Szacuje się, że w Polsce istnieje obecnie ok. 3 milionów domeninternetowych, a liczba ta ciągle rośnie. Co ciekawe, największe zainteresowanie domenami w naszym kraju miało miejsce wiosną 2013 roku. Wówczas polscy użytkownicy kupowali wg badań 2800 adresów dziennie. W Polsce występuje ok. 1 miliona właścicieli domen, co oznacza, że statystyczny interneuta-Kowalski posiada 3 adresy. Najwięcej wykupili mieszkańcy województw mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego, a najmniej - podlaskiego i lubuskiego. Liczby te plasują nas na 6. miejscu w Unii Europejskiej pod kątem liczby domen z rozszerzeniem .pl. Najwięcej adresów stron w Unii Europejskiej zarejestrowanych jest w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

Jakie domeny kupują Polacy? 

Jeśli chcemy kupić domenę, czyli docelowo zamierzamy mieć stronę internetową, musimy wiedzieć, gdzie tego dokonać. W sieci można znaleźć ranking rejestratorów domen. Znajdują się w nim oferty kilkudziesięciu firm, które świadczą takie usługi. Wystarczy wybrać odpowiedni serwis i nabyć ją.

Dużą popularnością cieszy się serwis OVH.pl. Domenę kupimy tam już za niecałe 10 zł na 12 miesięcy. Po upłynięciu tego okresu, jeżeli chcemy przedłużyć jej ważność, musimy dopłacić niecałe 50 zł na kolejne 12 miesięcy. Taka oferta cenowa to jedna z lepszych propozycji na polskim rynku.

Kiedy już znajdziemy właściwy serwis oferujący domeny, wystarczy, że w wyróżnionym pasku wpiszemy adres, który chcemy zakupić. Po chwili dostaniemy informację, czy jest wolny, czy zajęty. Niestety coraz częściej trudno o wymarzoną nazwę, ponieważ wiele z nich zostało już wykupionych przez innych użytkowników. Od początku 2014 roku można zakupić domeny w nowych rozszerzeniach, takich jak chociażby .hotel, .blog, .fitness, .bar, etc. Niestety nie cieszą się one duża popularnością – użytkownik woli mieć domenę .pl lub .com, a nie przykładowo .blog.

Kiedy zarejestrowano pierwszą domenęinternetową? Miało to miejsce w 1985 roku, a jej adres to Symbolics.com. Pierwsza polska domena, computerland.pl, została utworzona w 1994 roku. Dziś ten rynek to zupełnie inny świat. Warto więc wiedzieć, jakich adresów klientów w nie kupować, aby nie narobić sobie problemów w biznesie.

Takiej domeny nie kupuj

Podczas zakupu domenyinternetowej warto zwrócić uwagę na najczęściej spotykane błędy:

  • Zły wybór rozszerzenia;

  • Zbyt długa nazwa;

  • Trudna do zapamiętania nazwa;

  • Domeny zawierające inne znaki niż litery angielskiego alfabetu.

Zły wybór rozszerzenia

Załóżmy, że jesteś fryzjerem z Olsztyna. Chcesz zainwestować w stronę internetową, dlatego zaczynasz poszukiwania właściwej domeny. Niestety te, które cię interesują są już zajęte. Nagle wpadasz na pomysł, że nazwa będzie taka, jakiej szukałeś, a rozszerzenie zostanie zmienione – na np. .info lub .net. Taki zabieg nie zawsze jest słuszny – o wiele lepsze może być standardowe .pl lub alternatywnie .com.

Zbyt długa nazwa

Zapewne jako przedsiębiorca będziesz się reklamował. Na ulotkach pojawi się adres strony WWW, podobnie może się on znaleźć na szyldzie wiszącym nad wejściem do zakładu. Domena musi być krótka, maksymalnie 10-12 znaków.

Trudna do zapamiętania nazwa

Wczuj się w rolę klienta. Przykładowo rozmawiasz ze sprzedawcą mebli biurowych, który poleca ci zobaczyć stronę internetową firmy, celem zapoznania się z ofertą. Pada trudna do zapamiętania nazwa, a ty akurat nie masz nic do pisania. Często wstydzimy się zapytać ponownie lub poprosić o przesłanie adresu mailem bądź przez SMS. W efekcie czego nie zaglądasz na jego stronę i rezygnujesz z zakupu. Podobnie może być w twoim przypadku – adres strony internetowej musi być łatwy do zapamiętania.

Tylko angielskie litery alfabetu

Co ciekawe, można zarejestrować domeny, które posiadają w nazwie znaki inne niż te występujące w angielskim alfabecie. Oznacza to, że teoretycznie możemy kupić domenę o nazwie włóczykij.pl, a nie wloczykij.pl. Rejestrowanie domen z polskimi znakami to kiepski pomysł. Unikaj tego.

Wybór dobrej domeny kluczem do sukcesu

Dobry adres strony internetowej jest kluczem do sukcesu. Właściwie wybrana nazwa domeny może sprawić, że pozostaniemy na dłużej w pamięci klientów. Gdy zrobimy na odwrót – inwestując w niewłaściwy zakup – mocno skomplikujemy sytuację.

Jeśli masz problem z tym, która nazwa będzie idealna dla twoich usług, w sieci bez problemu możesz znaleźć firmy oferujące usługę tzw. namingu. Domenainternetowa jest jego częścią.  Wystarczy, że w ramach współpracy zażyczysz sobie, aby zaproponowana przez firmę (agencję reklamową) nazwa posiadała jednocześnie wolną domenę.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów