Sprzedaż paysafecard a opodatkowanie podatkiem VAT

Zakupy internetowe cieszą się ogromną popularnością nie tylko ze względu na wygodę, lecz także niejednokrotnie o wiele niższe ceny niż w sklepach stacjonarnych. Jedną z coraz popularniejszych metod elektronicznych płatnościkarty paysafecard. Z tego też powodu powiększa się grono ich sprzedawców i pojawia się problem rozliczenia takiej sprzedaży. Czy sprzedaż paysafecard podlega opodatkowaniu VAT? W jaki sposób należy traktować tego rodzaju sprzedaż na gruncie podatku od towarów i usług - jako dostawę towarów czy świadczenie usług?

Czym jest Paysafecard?

Paysafecard to usługa bazująca na systemie prepaid, która polega na elektronicznych zakupach kartą z wydrukowanym kodem PIN. Korzystając z niej, nie trzeba podawać swoich danych, a nawet danych bankowych czy danych karty kredytowej. Dotychczas wystarczyło podać kod PIN z karty, teraz natomiast wystarczające jest podanie nazwy użytkownika i hasła w serwisie. Kartą paysafecard, a w zasadzie posiadanymi kodami PIN, można płacić w wielu sklepach lub serwisach internetowych, a także za gry online, gry przeglądarkowe, MMO, gry rekreacyjne i zręcznościowe.

Przykład 1.

Pan Piotr zdecydował się na zakup paysafecard w jednym z określonych punktów sprzedaży. Do wyboru ma zakup PIN-ów o różnej wartości. Zakupu dokonuje za gotówkę, a wartość PIN-u jest następnie w pełni dostępna do realizacji płatności w internecie. Zatem w momencie, gdy pan Piotr robi zakupy w sklepach internetowych jako sposób płatności może właśnie wykorzystać posiadane kody PIN.

Co podlega opodatkowaniu VAT?

Opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jeżeli więc podatnik dokonuje którejś z powyższych czynności, to może być obowiązany do odprowadzenia VAT.

Towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Natomiast zgodnie z art. 45 kodeksu cywilnego rzeczami są tylko przedmioty materialne. Innymi słowy towary to przedmioty materialne mogące być przedmiotem obrotu.

Uwaga!

Za towar nie uznaje się pieniędzy, papierów wartościowych oraz innych surogatów pieniądza, jeżeli tylko pełnią funkcję środka płatniczego.

VAT a sprzedaż paysafecard

W przypadku paysafecard nabywca otrzymuje kartę z wydrukowanym kodem PIN. Można więc wywnioskować, że jest to dostawa towarów, karta z kodem PIN to bowiem przedmiot materialny, a sprzedawca otrzymuje za nią zapłatę.

Sprzedaż paysafecard polega na tym, że nabywca wpłaca kwotę identyczną jak nominał karty paysafecard. Co za tym idzie, wymienia jedynie pieniądz gotówkowy na pieniądz elektroniczny, zatem karta paysafecard to pieniądz elektroniczny. Jeden warunek, który decyduje o tym, czy sprzedaż jest opodatkowana VAT, nie jest już spełniony, ponieważ sprzedaż paysafecard nie jest odpłatna.

Co więcej paysafecard służy dokonaniu płatności, a więc pełni funkcję środka płatniczego. Nabywca nie nabywa karty jako samego dobra, tylko kartę o określonym nominale, którą ma dokonywać płatności. Zatem samo wydanie (przekazanie) kontrahentom paysafecard stanowiących pieniądz elektroniczny, który umożliwia dokonywanie płatności przez internet, nie mieści się w definicji towaru w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Kody PIN zastępują środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary i usługi. Sprzedaż paysafecard, a właściwie udostępnianie kontrahentom kodów PIN, którymi dokonują zakupów nie można utożsamiać z dostawą towarów, podlegającą opodatkowaniu VAT. Stanowisko takie przyjął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach 15 kwietnia 2013 r. w interpretacji indywidualnej (IBPP2/443-28/13/KO).

Podsumowując, sprzedaż paysafecard nie podlega opodatkowaniu VAT.

Uwaga!

Sprzedaż paysafecard, jako niepodlegająca opodatkowaniu VAT, nie wiąże się z obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.

Sprzedaż paysafecard a prowizja

Z tytułu sprzedaży paysafecard sprzedawca najczęściej otrzymuje od dostawcy kart określoną prowizję. Należy podkreślić, że w tym przypadku taka prowizja podlega opodatkowaniu VAT. Sprzedaż paysafecard nie stanowi dostawy towaru, a więc prowizja należna jest z tytułu świadczonej usługi - usługi sprzedaży paysafecard.

Sprzedaż paysafecard można zakwalifikować jako usługę w zakresie pośrednictwa finansowego, jest to bowiem wymiana pieniądza gotówkowego na pieniądz elektroniczny. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług. Oznacza to, że prowizja z tytułu prowadzonej sprzedaży paysafecard objęta jest zwolnieniem od podatku od towarów i usług. 

Podsumowując, sprzedaż paysafecard nie podlega opodatkowaniu VAT. Jednak ewentualna prowizja wypłacona sprzedawcy przez dostawcę kart traktowana jest jako wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług pośrednictwa finansowego, które co do zasady są zwolnione z VAT.