0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dropshipping - rozliczenie w świetle ustawy o VAT

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę działalność gospodarczą pośrednictwa w zakupie towarów na zasadach dropshippingu. Według jakiej stawki VAT - 23% czy 8% - powinnam księgować transakcje, gdy towary wysyłane są bezpośrednio od producenta do klienta?

Anna, Wrocław

 

Dropshipping to model sprzedaży, dla którego nie przewidziano odrębnych regulacji podatkowych. W tym wypadku należy posługiwać się interpretacjami oraz przepisami ogólnymi.

Stawka opodatkowania podatkiem VAT zależna będzie więc od rodzaju towaru lub usług w zależności od przyjętego modelu:

1. dropshipping - model pośrednictwa - przedmiotem sprzedaży jest usługa pośrednictwa. Pośrednik w transakcji sprzedaży jedynie gromadzi zamówienia od klientów, które są realizowane przez podmiot trzeci - np. hurtownię czy producenta. To zatem hurtownia/producent wystawia dokumenty sprzedaży klientowi. Przychód z działalności pośrednika sprzedaży stanowi w tym wypadku prowizja. Pośrednik nie ponosi wydatków na zakup towaru i tym samym nie ujmuje ich w kosztach. Stawka VAT będzie zatem zastosowana nie jak do towaru, a jak do usługi pośrednictwa, która jest w tym przypadku głównym świadczeniem.

2. dropshipping - model zakupu w swoim imieniu i na własny rachunek - przedmiotem sprzedaży jest towar. Pośrednik kupuje towar w swoim imieniu, dokumentując zakupy fakturami następnie wysyłka zakupionego towaru odbywa się bezpośrednio do klienta. Przychodem jest wówczas cała kwota zapłacona przez klienta, a koszt jest udokumentowany na fakturze zakupu towaru. Właściwą stawką VAT w tym modelu dropshippingu będzie taka jak dla sprzedawanych towarów.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów