0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Baby Boomers - charakterystyka pokolenia

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Żyjemy w czasach, w których w jednym momencie na rynku pracy znajduje się kilka zupełnie różnych pokoleń. Warto poznać każde z nich, aby wiedzieć, w jaki sposób one funkcjonują, współpracują ze sobą i funkcjonują w społeczeństwie. Pokoleniem, które ma zdecydowanie najdłuższe doświadczenie, jest Baby Boomers. Kim są jego przedstawiciele? Jaki jest ich stosunek do pracy? Czy w Polsce i na świecie ich postawa jest taka sama? Przeczytaj pierwszą część cyklu o pokoleniach na rynku pracy i poznaj odpowiedź na te pytania!

Kim są przedstawiciele pokolenia Baby Boomers?

Pokolenie Baby Boomers to osoby, które urodziły się w czasie dużego wyżu demograficznego po II wojnie światowej. Przyjmuje się, że lata ich urodzenia to przedział 1946–1964, co oznacza, że najstarsi przedstawiciele w 2018 roku skończą 72 lata, najmłodsi - 54 lata. Nic więc dziwnego, że chociaż wielu z nich nadal pracuje, większość powoli przechodzi na emeryturę.

Pokolenie Baby Boomers przez lata budowało sobie wysoką pozycję, dlatego też dzisiaj często jego przedstawiciele są autorytetami dla młodszych pokoleń. Istnieje powodzenie, że do sukcesu nie ma windy i trzeba iść po schodach - zdanie doskonale opisuje to pokolenie, do wszystkiego w swoim życiu musieli bowiem dojść samodzielnie. Dlatego też im wyżej udało im się wspiąć w swojej karierze zawodowej, tym bardziej wierzą w siebie i zwiększa się ich samoakceptacja. Baby Boomers utożsamiają sukcesy przede wszystkim z pracą.

Ze względu na wychowanie i wartości przedstawiciele tego pokolenia często uważają, że najlepszym podziałem obowiązków w rodzinie jest ten tradycyjny, na który dzisiaj wiele osób patrzy dość nieprzychylnie - żona powinna zajmować się domem i dziećmi, z kolei mąż - zarabiać na ich utrzymanie i zapewniać życie na odpowiednim poziomie. Dlatego ojcowie nierzadko mają niezbyt ciepłe kontakty ze swoimi dziećmi, gdyż koniec końców po prostu nie uczestniczyli w ich wychowywaniu.

Młodsze pokolenia z pewnością zauważają, szczególnie kiedy narzekają na szkołę, że ich dziadkowie często stają po stronie nauczyciela we wszelkich sporach. Zostali bowiem wychowani w takim duchu, który każe im wierzyć, że właśnie słowa pedagoga powinny być brane pod uwagę, gdyż jest on autorytetem. Poza tym wymagają również bezwzględnego szacunku do rodziców, niezależnie od sytuacji.

Większość osób z pokolenia Baby Boomers wychowywała się w domach wymagających, konserwatywnych i surowych rodziców. Dlatego też często nie udzielają się im stresowe sytuacje, potrafią rozwiązywać konflikty, wiedzą, jak przerwać kłótnie. Często tak wyglądało ich dzieciństwo i jest to w pewnym sensie dla nich naturalne - radzić sobie w tego rodzaju przypadkach czy łagodzić spory na osobności.

Warto również wspomnieć, że Baby Boomers są uważani za pierwsze pokolenie, które w większości przypadków nie traktuje emerytury jako momentu, w którym powinno się już po prostu egzystować. Widzą oni w tym czasie szansę na dalszy rozwój, spełnianie marzeń, naukę i aktywne życie.

Jak pokolenie Baby Boomers traktuje pracę?

Pokolenie Baby Boomers nie uznaje półśrodków. Ich kariera zawodowa budowana była krok po kroku i jeżeli zajmują wysokie stanowiska, to tylko dlatego, że naprawdę na nie zapracowali.

Najważniejsze dla przedstawicieli BB jest poczucie stabilizacji. Nie wyobrażają sobie, że ciągła zmiana zajęcia może dawać jakiekolwiek poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym utrata stanowiska jest czymś, czego to pokolenie się boi, dlatego często pracuje i nie narzeka, nawet jeżeli atmosfera okazuje się kiepska. Nie o nią im bowiem chodzi, praca to praca, kierownictwo, skoro ciągle ich zatrudnia, staje się tym samym dobre i godne polecenia. Powiedzenie “Starych drzew się nie przesadza” jest w nich silnie zakorzenione.

Przedstawiciele tego pokolenia są lojalni, szanują autorytety, jednocześnie czują się najlepiej, kiedy wiedzą, że naprawdę są potrzebni. Najlepszą motywacją dla BB są pieniądze. Uważają oni również, że umiejętności miękkie nie są wcale takie ważne, co więcej albo się je posiada, albo nie - nie myślą o kształtowaniu ich w sobie.

Nie da się ukryć, że Baby Boomers to grupa najbardziej wpływowa, stanowią ją bowiem ludzie o ogromnym doświadczeniu, aktywni, z pomysłami, zaangażowani w swoje zadania. Choć uważa się niesłusznie, że to osoby, których nie da się zmienić, także stawiają na rozwój. Chociaż nie mieli od dzieciństwa kontaktu z zaawansowaną technologią, dobrze sobie z nią radzą, przystosowali się do tego rodzaju zadań.

Badania wskazują, że pokolenie to jest zadowolone ze swojej pracy dużo bardziej niż późniejsze generacje. Dlatego też tak długo pozostają aktywni zawodowo. Biorąc pod uwagę, że są naprawdę dużą grupą, a społeczeństwa szybko się starzeją, okazuje się to bardzo dobrym posunięciem, nie tylko dla rynku pracy, lecz także dla BB, którzy dzięki pracy są sprawniejsi - zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Niestety, przez swój stosunek do pracy przedstawiciele BB mogą popaść w niezdrowy pracoholizm. Wielu z nich uważa także, że wystawanie ponad “szarą masę” wcale nie jest zaletą i lepiej pozostać kimś systematycznym, dobrze pracującym, ale jednak niewyróżniającym się.

Baby Boomers w Polsce i na świecie

Osoby z pokolenia Baby Boomers, które wychowały się w Polsce, są podobne do przedstawicieli tej generacji z innych krajów, jednak czasy, w których się wychowywały, oczywiście odbiły na nich swoje piętno. Dlatego też często istnieje w nich silne przekonanie o tym, że ci, którzy odnieśli duży sukces finansowy, nie mogli tego zrobić bez oszustw lub wysoko postawionych znajomych, a firmy prywatne powinny podlegać ścisłej kontroli.

Przez ustrój panujący w czasach, kiedy BB mogli się najbardziej rozwijać, tak naprawdę często “rozkręcali” oni swoją karierę na początku lat 90. i musieli nadrabiać stracony czas, który mieli przedstawiciele innych krajów. Jednak nie znaczy to, że sobie z tym nie poradzili, wręcz przeciwnie. Warto nadmienić chociażby, że wielu Polaków z listy najbogatszych pochodzi właśnie z pokolenia BB.

Czasy, w których dorastało polskie pokolenie BB, sprawiły jednak, że wielu przedstawicieli nie może pozbyć się nieco roszczeniowej postawy. Tak jak już wspominaliśmy, uważają oni również, że lepiej się nie wyróżniać, a życie i praca jest sprawiedliwa tylko wtedy, kiedy każdy ma tyle samo - pieniędzy czy sukcesów na koncie. Z tego powodu może rodzić się niezdrowa zawiść, podejrzliwość w stosunku do innych, brak zaufania do współpracowników.

Przedstawiciele tego pokolenia władają ogromną liczbą przedsiębiorstw, są aktywni zawodowo, rozwijają się i wcale nie są tak zamknięci na zmiany, jak uważają młodsze generacje. Przykładowo szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych właśnie BB posiadają niemalże 70% całego bogactwa! Badania mówią też, że w państwie tym aż 90% osób w wielu ponad 65 lat korzysta z poczty elektronicznej. Internet nie jest dla nich wcale zagadką i dobrze się w nim odnajdują, przy okazji zachowując umiar.

Pokolenie BB z całego świata chce jak najdłużej pozostać aktywne zawodowo. Praca jest dla nich ważna i dzięki niej czują się potrzebni. Poza tym zbudowali sobie pozycję na rynku oraz autorytet, który trudno podważyć.

Czy z pokolenia Baby Boomers warto brać przykład? Oczywiście! Być może wartości kolejnych pokoleń są nieco odmienne i odchodzi się już od tradycyjnych, konserwatywnych ram, jednak pewne cechy BB są nieocenione. Warto cenić ich zaangażowanie i lojalność oraz upartość w dążeniu na szczyt. Obserwowanie ich i traktowanie jako mentorów, autorytet w dziedzinie z pewnością jest dobrym posunięciem.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów