0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Leasing operacyjny samochodu osobowego w kosztach firmowych

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wybór formy leasingu zależy wyłącznie od leasingobiorcy. Podatnicy najczęściej decydują się rozliczać koszty związane z zakupem samochodu w formie leasingu operacyjnego. Dlaczego? Jakie korzyści płyną z wyboru tej formy leasingu? W niniejszym artykule wyjaśnimy na czym polega leasing operacyjny oraz jak należy rozliczać związane z nim koszty. 

Na czym polega leasing operacyjny? 

W przypadku leasingu operacyjnego samochód stanowi składnik majątku leasingodawcy tj. firmy leasingowej. Podatnik nie może zatem wprowadzić takiego pojazdu do ewidencji środków trwałych i odliczać w kosztach uzyskania przychodów kosztów związanych z odpisami amortyzacyjnymi. Możliwe jest jednak odliczanie kosztów poniesionych na:

  • raty leasingowe (najczęściej wraz z naliczonymi już odsetkami) 

  • czynsz inicjalny lub opłatę wstępną zwykle wliczoną w pierwszą ratę (jednorazowo)

  • wydatki związane z eksploatacją pojazdu dotyczące np. zakupu paliwa, koszty napraw

  • ubezpieczenie OC i AC.

Przy leasingu operacyjnym (w przeciwieństwie do leasingu finansowego) nie ma obowiązku opłacania w całości wartości pojazdu przy zawieraniu umowy leasingowej ponieważ wykazywana jest ona na bieżąco razem z odsetkami do każdej raty leasingowej.

Po zakończeniu umowy leasingobiorca ma prawo do wykupu leasingowanego pojazdu - na dane prywatne lub firmowe.

Leasing operacyjny - jak odliczać koszty? 

Podatnik, który decyduje się na wzięcie samochodu w leasing operacyjny ma prawo do odliczania w kosztach uzyskania przychodów wydatków związanych z eksploatacją leasingowanego pojazdu. To jaka część poniesionych kosztów będzie mogła stanowić dla podatnika koszt firmowy i jaką część podatku VAT będzie mógł odliczyć zależy od wybranego sposobu użytkowania pojazdu w działalności. Do wyboru są dwie opcje:

  • prywatnie i w działalności - 50% odliczenia podatku VAT oraz 75% odliczenia kosztów eksploatacji

  • tylko w działalności - 100% odliczenia podatku VAT (obowiązek prowadzenia kilometrówki oraz zgłoszenie pojazdu w urzędzie skarbowym na druku VAT-26, a także obowiązek prowadzenia regulaminu użytkowania pojazdu) oraz 100% odliczenia kosztów eksploatacji

W przypadku, gdy wartość początkowa pojazdu przekracza kwotę 150.000 zł koszty związane z opłacaniem rat leasingowych należy rozliczać proporcjonalnie do tej wartości. Jeśli wartość nie przekracza 150.000 zł to ujęcie kosztu odbywa się w pełnej wysokości.

Czy używany samochód także można wziąć w leasing operacyjny? 

Przedsiębiorcy często zastanawiają się nad zakupem używanych samochodów. Pojawia się wtedy pytanie czy w tym przypadku również istnieje możliwość skorzystania z leasingu operacyjnego? Otóż okazuje się, że tak. Wiele firm decyduje się na finansowanie zakupu również używanych pojazdów, jednak istotny w tym przypadku jest przede wszystkim wiek pojazdu. Oczywiście im nowszy samochód tym większe szanse na znalezienie dobrej oferty oraz lepsze warunki umowy. Większość firm leasingowych finansuje pojazdy maksymalnie 3-4 letnie, reszta decyduje się także na oferty dla pojazdów 4-6 letnich. Zdecydowanie najtrudniej jest znaleźć ofertę dla starszych samochodów, czyli pojazdów, które mają więcej niż 6-7 lat. W tym przypadku oferta jest bardzo ograniczona, jednak wciąż jest to możliwe, pod warunkiem, że wiek pojazdu oraz okres leasingu nie przekroczą łącznie 8 lat.

Leasing operacyjny w systemie wfirma.pl

Aby zaksięgować fakturę za ratę leasingową w systemie wfirma.pl należy przejść do zakładki WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT, następnie jako rodzaj wydatku wybrać LEASING LUB DZIERŻAWA SAMOCHODU. Wówczas pojawi się pole POJAZD, w którym należy wybrać odpowiedni samochód, natomiast pozostałe dane należy uzupełnić zgodnie z otrzymanym dokumentem. Po zapisaniu kwota podatku VAT zostanie ujęta w rejestrze VAT zakupów, natomiast kwota netto trafi do kolumny 13 KPiR (pozostałe wydatki). System sam automatycznie wyliczy odpowiednie wartości na podstawie wybranego sposobu użytkowania pojazdu.

Leasing operacyjny - księgowanie w systemie wfirma.pl

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów