0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2016-09-24

Artykuły:

Opodatkowanie sprzedaży towaru w przypadku braku w systemie VIES aktywnego numeru VAT UE kontrahenta

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki 0%, pod warunkiem że:

24 września 2016

Rozliczanie urzędówki

Jeszcze do niedawna pomoc prawna z urzędu (tzw. urzędówka) uznawana była za przychód z działalności wykonywanej osobiście, również wówczas, gdy w tym zakresie podatnik prowadził działalność gospodarczą.

24 września 2016

Korekta VAT - zmiana wykorzystywania pojazdu

Znowelizowana ustawa o VAT od 1 kwietnia 2014 roku wyznacza nowe zasady odliczania podatku naliczonego od samochodów osobowych. Przy czym sposób dokonywania korekty podatku naliczonego uzależniony jest od prawa do odliczenia VAT.

24 września 2016

PKD prowadzonej działalności gospodarczej

Wśród informacji, jakie należy zamieścić w CEIDG-1, są rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej sklasyfikowane według odpowiednich kodów PKD. Pomagamy wybrać właściwe PKD dla twojego nowego biznesu!

24 września 2016

Zwroty i reklamacje w sklepie internetowym

Jak udokumentować zwroty i reklamacje, gdy dla celów sprzedaży wystawiamy faktury, ale także same tzw. paragony niefiskalne, ponieważ korzystamy ze zwolnienia z kasy? Dowiedz się czytając nasz artykuł!

24 września 2016

Umowa użyczenia w działalności gospodarczej

Umowa użyczenia powstaje w momencie, gdy jedna strona (użyczający) zezwala drugiej stronie (biorącemu) na korzystanie z jej majątku przez czas określony lub nieokreślony. Dowiedz się więcej, czytając nasz artykuł.

24 września 2016

Przypadki stosowania stawki 8% dla usług budowlanych

Na podstawie ustawy o VAT usługi budowlane oraz budowlano-remontowe są zazwyczaj opodatkowane 23% stawką. Jednakże przepisy szczególne dopuszczają obciążenie wspomnianych usług preferencyjną stawką 8%.

24 września 2016

Pusta faktura - konsekwencje wystawienia

Jeżeli wystawiona przez podatnika faktura nie odnosi się do realnie dokonanej transakcji, jest to tzw. pusta faktura. Nie zawiera ona błędu jednak dokumentuje czynność, która w rzeczywistości się nie odbyła. Co zrobić z takim fantem? Wyjaśniamy w artykule

24 września 2016

Amortyzacja samochodu - wszystko co warto wiedzieć

Planujesz zakup samochodu do firmy? Zastanawiasz się kiedy pojazd może być środkiem trwałym oraz jak powinna wyglądać amortyzacja samochodu osobowego? Jakie metody amortyzacji można wybrać? Dowiedz się, czytając nasz artykuł!

24 września 2016

Transakcje zagraniczne - moment powstania obowiązku podatkowego

W 2014 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o VAT, która zawiera istotne zmiany w zakresie powstawania obowiązku podatkowego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak na gruncie podatku od towarów i usług należy rozliczyć zawierane transakcje zagraniczne!

24 września 2016

Zmiana miejsca zamieszkania lub prowadzenia działalności - jakie konsekwencje?

W większości przypadków zmiana miejsca prowadzenia działalności lub adresu zamieszkania przedsiębiorcy związana jest głównie jest ze zmianą urzędu skarbowego, a co za tym idzie - miejsca rozliczania podatku.

24 września 2016

Koszty uzyskania przychodu: obiad z kontrahentem

Czy wydatek poniesiony na obiad z kontrahentem może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu? Tak, jeśli spełnisz określone warunki! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat wydatków na gastronomię w kosztach!

24 września 2016

Koszty firmowe - wynagrodzenia i składki ZUS

Przedsiębiorca zatrudniający pracowników jest jednocześnie płatnikiem. Przeczytaj, jakie są jego obowiązki względem pracowników - zarówno związanych z wynagrodzeniami i opłacaniem składek.

24 września 2016

Wartości niematerialne i prawne w działalności gospodarczej

Wartości niematerialne i prawne to nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych prawa majątkowe, które nadają się do ekonomicznego wykorzystania. Sprawdź, jak obliczyć ich wartość początkową i jak je prawidłowo amortyzować.

24 września 2016

Działalność gospodarcza w mieszkaniu a podatek od nieruchomości

Działalność gospodarcza w mieszkaniu ma swoje minusy. Z całą pewnością można do nich zaliczyć częste podwyższanie przez gminę podatku od nieruchomości. Z jakiej przyczyny? Co jeszcze czeka w takim przypadku przedsiębiorce? Wyjaśniamy w artykule.

24 września 2016

Prywatny samochód w działalności gospodarczej

W dniu 1 kwietnia 2014 weszły w życie nowe przepisy, które zmieniają zasady odliczania VAT od wydatków eksploatacyjnych związanych z pojazdami przeznaczonymi do użytku mieszanego.

24 września 2016

Leasing - podstawowe zasady

Leasing jest specyficzną umową, gdyż łączy cechy umowy najmu z umową kredytową. Dowiedz się więcej na temat tej umowy i sytuacji, kiedy się ją zawiera.

24 września 2016

Najsłynniejsi kucharze świata

Sławni kucharze oraz restauratorzy mają wpływ na kształtowanie się kulinarnej świadomości. Ich programy telewizyjne oglądają miliony ludzi. To właśnie oni udowodnili, jakkolwiek zabiegany by człowiek nie był.

24 września 2016

Wewnątrzwspólnotowe nabycie środków transportu

Przedsiębiorcy często decydują się na nabycie auta z krajów Unii Europejskiej - w większości z Niemiec. Taką operację gospodarczą prawo podatkowe identyfikuje jako wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu.

24 września 2016

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów