Poradnik Przedsiębiorcy

Festiwale muzyczne w Polsce

Lato to wyjątkowy czas dla młodzieży odpoczywającej od szkoły, dla ludzi pracujących, którzy wykorzystują zaległe urlopy, ale także dla melomanów. Właśnie wtedy Polskę zalewa muzyczna fala, a w każdym zakątku naszego kraju odbywa się festiwal muzyczny. Każdy znajdzie coś dla siebie - od muzyki elektronicznej po święto dla metalowców. Większość z tych festiwali docenianych jest za granicą, dlatego na polu namiotowym język polski nie zawsze jest tym dominującym.

Dlaczego festiwale muzyczne są tak popularne? Przede wszystkim to świetna okazja, aby w kilka dni zobaczyć wiele ulubionych zespołów na żywo, w jednym miejscu. Co za tym idzie, jest to ogromna oszczędność czasu. W końcu duża część festiwalowiczów to ludzie już pracujący, którzy tylko wyrwali się na weekend. Dodatkowo atmosfera na każdym festiwalu jest inna, pojawiają się na niej inni ludzie, słuchający podobnej muzyki i o zbliżonych zainteresowaniach. A Ty, na który festiwal wybierasz się w tym roku?

Festiwale muzyczne - Open'er Festival

Nie sposób zacząć inaczej. Największa impreza tego typu w Polsce, która z roku na rok się rozrasta. Można go uznać za oficjalne rozpoczęcie muzycznego sezonu. Za organizację odpowiedzialna jest agencja AlterArt, jednak to nie jej jedyne dziecko. Open'er porównywany jest z największymi festiwalami w Europie, jak Glastonbury czy Hurricane. Jednak zazwyczaj ustępuje im line-upem. Magazyn muzyczny “Q” w swoim przewodniku po europejskich festiwalach napisał o Openairze tak: jeżeli masz ograniczone fundusze i chcesz zobaczyć zespoły, które były modne parę lat temu, polecamy. Jednak polska młodzież broni festiwalu w Gdyni i uznaje go za najważniejsze - muzyczne i modowe - wydarzenie roku. To właśnie tam nie powinieneś wybierać się bez kaloszy i najmodniejszych ubrań. Na każdej edycji możemy zobaczyć na żywo stare i sprawdzone gwiazdy oraz świeżych artystów, którzy zdobywają szturmem światowe listy przebojów. Od hip-hopu po rock, dla każdego coś miłego.

Kiedy: 1 - 4 lipca

Gdzie: Gdynia

Ceny:

Karnet 4-dniowy – 550 PLN

Karnet 4-dniowy + pole namiotowe – 630 PLN

Karnet weekendowy – 350 PLN

Bilety jednodniowe – 207 PLN

Dotychczas ogłoszone gwiazdy: Eagles Of Death Metal, St. Vincent, Kasabian, Swans, Flume

Festiwale muzyczne - Orange Warsaw Festival

O tej imprezie było naprawdę głośno rok temu… niestety, nie były to pozytywne opinie. Okazało się, że Stadion Narodowy ma fatalną akustykę i zdruzgotani fani nie zostawili suchej nitki na organizatorach. Dlatego w tym roku Orange Warsaw Festival odbędzie się na Służewcu. Czy będzie lepiej? Pozostaje przekonać się na własnych uszach. Będzie to już ósma edycja festiwalu organizowana przez rochstar events. W zeszłym roku line-up prezentował się naprawdę różnorodnie - od mocniejszych brzmień, jak Bring Me The Horizon i Limp Bizkit, przez najlepsze rockowe granie (Queens Of The Stone Age i Kings of Leon) do hip-hopu (Snoop Dog i Outkast), kończąc na najlepszym popie - Florence and The Machine. Orange, w przeciwieństwie do większości festiwali, nie oferuje pola namiotowego, dlatego ludzie spoza Warszawy muszą szukać bardziej “cywilizowanych” form noclegu. Festiwal zaczynał jako jednodniowa, darmowa impreza na Placu Defilad.

Kiedy: 12 - 14 czerwca

Gdzie: Warszawa

Ceny: karnet - 470 PLN

Dotychczas ogłoszone gwiazdy: Muse, The Chemical Brothers, Paloma Faith, Incubus, Bastille

Festiwale muzyczne - Impact Festiwal

Święto muzyki metalowej w łódzkiej Atlas Arenie. Rok temu organizatorzy postawili na prawdziwe dinozaury rocka, gwiazdami byli Aerosmith i Black Sabbath. Tegoroczny line-up to jak na razie ukłon w stronę pokolenia lat 90. i nu-metalu. Największym minusem imprezy zapewne jest fakt, że odbywa się w środku tygodnia. Jednak prawdziwych fanów i to nie powinno powstrzymać.

Kiedy: 9 czerwca

Gdzie: Łódź

Ceny:

Trybuny – 179 – 229 PLN

Golden Circle Early Entrance – 359 PLN

Golden Circle – 269 PLN

Płyta – 199 PLN

Niepełnosprawni – 199 PLN

Dotychczas ogłoszone gwiazdy: Slipknot, Godsmack, Hollywood Undead