0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ewidencje księgowe

Ewidencje księgowe

Ujęcie w księgach kosztów obsługi rachunku walutowego - co musisz wiedzieć!

Niekiedy w firmie korzystamy z rachunków walutowych, aby obsługiwać transakcje zagraniczne. Więc operacje, w tym opłaty za obsługę rachunku walutowego, musimy przeliczyć na złote. Jak przedstawić ujęcie w księgach kosztów obsługi rachunku walutowego?

18 kwietnia 2024

Ewidencje księgowe

Przejście z księgi podatkowej na pełną księgowość - kiedy obowiązkowe?

Po przekroczeniu limitu przychodów koniecznym może okazać się przejście z księgi podatkowej na pełną księgowość. Czy wiesz, kiedy wymagana jest zmiana ewidencji podatkowej oraz w jaki sposób prawidłowo ją przeprowadzić? Wyjaśniamy w artykule!

4 kwietnia 2024

Ewidencje księgowe

Faktura za energię na przełomie roku - księgowanie w PKPiR i księgach rachunkowych

Wystawiona faktura za energię na przełomie roku obejmująca zakresem zarówno grudzień poprzedniego, jak i styczeń bieżącego roku, wymaga odpowiedniego ujęcia. Zasady te różnią się w zależności od prowadzonego rodzaju ewidencji KPiR lub księgi handlowej.

3 kwietnia 2024

Ewidencje księgowe

Duplikat faktury - jak wykazać w ewidencji księgowej?

W sytuacji zniszczenia bądź zaginięcia faktury przedsiębiorca może wystawić duplikat faktury, aby prawidłowo mógł zaksięgować daną operację gospodarczą. Kiedy i jak poprawie wystawić duplikat faktury? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak uniknąć pomyłek!

18 marca 2024

Ewidencje księgowe

Wypłaty zaliczek na poczet zysku w spółce jawnej - ewidencja księgowa

W dzisiejszym artykule omówione zostaną zasady rozliczania i księgowania wypłaty zaliczek na poczet zysku w spółce jawnej, która ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jak powinna wyglądać ewidencja rozrachunków pomiędzy spółką a jej wspólnikami?

14 marca 2024

Ewidencje księgowe

Ewidencja VAT OSS – zasady prowadzenia i przechowywania

Prowadzisz sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób prywatnych z innych krajów Unii Europejskiej w ramach procedury VAT OSS? Sprawdź, jak powinna wyglądać ewidencja VAT OSS niezbędna na potrzeby wygenerowania deklaracji rozliczeniowej VIU-DO!

13 marca 2024

Ewidencje księgowe

Ewidencja przychodów na ryczałcie - jak powinna wyglądać?

Na czym dokładnie polegają zalety ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i kiedy podatnik może się na niego zdecydować? Jak powinna wyglądać ewidencja przychodów na ryczałcie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

11 marca 2024

Ewidencje księgowe

Obowiązki ewidencyjne przy najmie prywatnym a wykaz środków trwałych

Jakie obowiązki ewidencyjne przy najmie prywatnym spoczywają na podatnikach? Czy podatnicy przy najmie prywatnym mają obowiązek prowadzenia wykazu środków trwałych? Czy w przypadku najmu prywatnego koniecznym jest prowadzenie ewidencji przychodów? Zobacz!

4 marca 2024

Ewidencje księgowe

Zaliczka otrzymana na dostawę w kolejnym roku obrotowym w księgach rachunkowych

Dokonanie dostawy towarów często poprzedzone jest wpłatą zaliczki przez nabywcę. Dowiedz się, jak w księgach rachunkowych powinna być ujęta zaliczka otrzymana na dostawę w kolejnym roku obrotowym, a także jak rozliczyć taką zaliczkę w bilansie!

27 lutego 2024

Ewidencje księgowe

Jak wykazać w pliku JPK V7 sprzedaż VAT marża z możliwością korygowania

Zaliczka na poczet przyszłych usług turystycznych występuje w postaci marży szacunkowej. Na gruncie ustawy o VAT zastanowimy się, jak wykazać w pliku JPK V7 sprzedaż VAT marża i ująć w niej ewentualną korektę na podstawie późniejszych rzeczywistych kwot.

21 lutego 2024

Ewidencje księgowe

Użyczenie w księgach rachunkowych - ewidencja

Umowa użyczenia co do zasady ma charakter nieodpłatny. Powoduje ona jednak powstanie przychodu po stronie biorącego z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Czy wiesz, jak prawidłowo wykazać użyczenie w księgach rachunkowych? Wyjaśniamy w artykule!

15 lutego 2024

Ewidencje księgowe

Solarium a zwolnienie z kasy fiskalnej - czy jest możliwe?

Analizujemy zakres czynności kosmetycznych wyłączonych z obligatoryjnego posiadania kasy fiskalnej. Odpowiadamy czy solarium a zwolnienie z kasy fiskalnej jest prawnie uzasadnione oraz jakie warunki muszą zostać spełnione by korzystać z tego zwolnienia!

15 lutego 2024

Ewidencje księgowe

Remont wynajmowanego lokalu mieszkalnego na gruncie PIT

Prowadzisz działalność gospodarczą w wynajmowanym mieszkaniu i planujesz remont? Masz wątpliwości czy wydatki poniesione na remont wynajmowanego lokalu mieszkalnego stanowią koszty uzyskania przychodów w działalności? Sprawdź, jak rozliczyć remont!

12 lutego 2024

Ewidencje księgowe

Złożenie deklaracji do niewłaściwego urzędu - jakie konsekwencje?

Podatnicy zobowiązani są do składania deklaracji do odpowiedniego urzędu. Dowiedz się, co w sytuacji gdy ma miejsce złożenie deklaracji do niewłaściwego urzędu! Czy taka deklaracja jest skuteczna? Czy na podatnika mogą zostać nałożone kary? Sprawdź!

8 lutego 2024

Ewidencje księgowe

Wydatki na zakup i eksploatację samochodu elektrycznego - ewidencja księgowa

Samochód elektryczny może stanowić środek trwały w przedsiębiorstwie. Natomiast takie wykorzystanie związane jest z wydatkami. Wydatki na zakup i eksploatację samochodu elektrycznego, jak powinna wyglądać ich ewidencja księgowa? Sprawdź

30 stycznia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów