Ewidencje księgowe
Rejestracja samochodu a wpis pojazdu do ewidencji środków trwałych?
W przypadku zakupu używanego samochodu na użytek firmy, przedsiębiorca ma prawo pozostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne. Czy rejestracja samochodu ma wpływ na wpis pojazdu do ewidencji środków trwałych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
19 maja 2022
Zgłoszenie umowy najmu do urzędu skarbowego
Umowa najmu to taka, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać przedmiot najmu do używania najemcy, w zamian za wynagrodzenie w postaci czynszu płaconego przez najemcę. Czy zgłoszenie umowy najmu do urzędu skarbowego jest konieczne? Sprawdź!
14 maja 2022
Zawieszenie działalności gospodarczej a odpisy amortyzacyjne
Z różnych przyczyn przedsiębiorcy decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej. W związku z tym pojawia się pytanie, czy odpisy amortyzacyjne w okresie zawieszenia mogą stanowić koszt uzyskania przychodu? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!
12 maja 2022
Czy opłaty za przejazd autostradą podlegają 75% limitowi kosztów?
Prowadzenie działalności wydaje się niemożliwe bez posiadania samochodu. Często zdarza się, że w związku z użytkowaniem pojazdu ponoszony jest koszt związany z opłatą autostradową. W jakiej wysokości powinny być rozliczone opłaty za przejazd autostradą?
10 maja 2022
Koszty uboczne w księdze podatkowej - co warto wiedzieć?
Koszty uboczne należy rozumieć jako wszelkie wydatki związane z zakupem towarów i materiałów, takie jak koszty transportu, załadunku i wyładunku czy też koszty ubezpieczenia w drodze. Jak prawidłowo ewidencjonować krajowe transakcje w PKPiR? Sprawdź!
6 maja 2022
Zakup na raty - rozliczenie i ewidencja w KPiR
Dokonując zakupu, w niektórych sklepach przedsiębiorcy mogą jako sposób finansowania wybrać płatność w systemie ratalnym. Dowiedz się, w jaki sposób należy ująć w KPiR zakup na raty oraz kiedy odsetki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu! Przeczytaj!
6 maja 2022
Jak wystawić paragon bez NIP dla zagranicznego kontrahenta?
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej rozszerzają zakres dokonywanej sprzedaży o rynki zagraniczne. Jak dokumentować sprzedaż dla nabywców zagranicznych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy można wystawić paragon bez NIP dla zagranicznego kontrahenta!
27 kwietnia 2022
Kod MPP w JPK_V7 – wszystko, co musisz wiedzieć
Jak oznaczane są płatności z zastosowaniem MPP w JPK_V7? Kiedy należy stosować MPP? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy w przypadku każdej faktury z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności” konieczne jest stosowanie odpowiedniego oznaczenia w JPK_V7.
21 kwietnia 2022
Zerowy PIT – w jakich sytuacjach należy składać deklaracje podatkowe?
Zdarza się, że podatnik mimo uzyskiwanego dochodu nie odprowadził od niego podatku. Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek rozliczyć się przed urzędem skarbowym? Sprawdziliśmy, czy zerowy PIT zobowiązuje podatnika do złożenia rocznego zeznania podatkowego!
14 kwietnia 2022
Podsumowanie kolumn w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Każdy przedsiębiorca prowadzący księgę przychodów i rozchodów musi pod koniec roku podatkowego sporządzić roczne podsumowanie kolumn. Jednak, w jaki sposób to zrobić? Sprawdź, od czego jest to zależne. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
8 kwietnia 2022
Prywatny majątek wykorzystywany do celów działalności gospodarczej
Czy prywatny majątek może podlegać ewidencji w środkach trwałych? Jak dokonać jego prawidłowej wyceny oraz amortyzacji? Jak postępować w przypadku decyzji o likwidacji bądź wycofaniu majątku prywatnego z przedsiębiorstwa. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
4 kwietnia 2022
GTU 12 - oznaczenie usług niematerialnych w JPK V7!
Na skutek wprowadzonych zmian w podatku VAT, podatnicy zobowiązani są do oznaczania wybranych transakcji w strukturze JPK V7. Czym jest GTU 12? Dowiedz się, w jakich sytuacjach czynni podatnicy VAT są zobowiązani do stosowania kodu GTU 12!
31 marca 2022
Kod GTU 7 - czego dotyczy i kto jest zobowiązany do jego stosowania?
Od października 2020 roku obowiązuje nowa struktura pliku JPK. Podatnicy zobowiązani są do stosowania kodów GTU w przesyłanych plikach JPK. Przeczytaj artykuł i sprawdź czego dokładnie dotyczy kod GTU 7 i kogo obowiązuje obowiązek stosowania?
22 marca 2022
Nota księgowa - wzór z omówieniem
Nota księgowa może być stosowana w rozrachunkach z kontrahentami najczęściej w przypadku transakcji niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Może ona być podstawą w ewidencji księgowej, jeżeli spełni warunki określone ustawą oraz rozporządzeniem.
22 marca 2022
Wyposażenie - wszystko co warto wiedzieć
Wyposażenie to sprzęty, przedmioty i urządzenia, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, niezaliczone do środków trwałych. Wydatki poniesione na nabycie wyposażenia mogą zostać zaliczone bezpośrednio do kosztów podatkowych. Przeczytaj i sprawdź!
10 marca 2022