Ewidencje księgowe
Zobowiązania w bilansie - ogólne zasady wyceny
Zobowiązania w bilansie można podzielić na krótkoterminowe i długoterminowe, gdzie obie kategorie podlegają wycenie na dzień bilansowy jednostki. Jakie obowiązują ogólne zasady wyceny oraz jak prezentują się one w bilansie? Sprawdź w artykule!
29 maja 2025
Zmiana zakładowego planu kont jednostki – kiedy stanowi zmianę polityki rachunkowości?
Plan kont jest elementem systemu rachunkowości jednostki gospodarczej, który wspiera ewidencję operacji gospodarczych oraz sprawowanie kontroli nad finansami jednostki. W jakim celu jest przeprowadzana zmiana zakładowego planu kont jednostki? Sprawdź!
29 maja 2025
Leasing zwrotny – ujęcie w księgach rachunkowych
Leasing zwrotny składa się z 2 czynności i polega na sprzedaży składnika majątku stanowiącego własność przedsiębiorcy. Jakie zasady należy zastosować w momencie księgowania leasingu zwrotnego w księgach rachunkowych? Sprawdź w artykule!
26 maja 2025
Jak bilansowo rozliczyć składkę zdrowotną przedsiębiorcy opodatkowanego podatkiem liniowym?
Wprowadzenie Polskiego Ładu w 2022 roku zmieniło zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Jak bilansowo rozliczyć składkę zdrowotną przedsiębiorcy opodatkowanego podatkiem liniowym? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
23 maja 2025
Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników w księgach rachunkowych
Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników stanowi narzędzie wspierające przedsiębiorstwa inwestujące w rozwój działalności o charakterze badawczo-rozwojowym. Jaki jest cel wprowadzenia ulgi na zatrudnienie innowacyjnych pracowników? Sprawdź teraz!
19 maja 2025
Naprawa składnika majątku i odszkodowanie związane ze zdarzeniem losowym w księgach rachunkowych
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma ryzykami, w tym możliwościami wystąpienia zdarzeń losowych. Naprawa składnika majątku wymaga właściwego ujęcia w księgach rachunkowych. Dowiedz się jak ewidencjonować zdarzenia losowe!
16 maja 2025
Rabat potransakcyjny otrzymany na przełomie lat obrotowych – ujęcie w księgach rachunkowych
Właściwe ujęcie w księgach rachunkowych zdarzenia jakim jest rabat potransakcyjny otrzymany na przełomie lat obrotowych wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Dowiedz się na ten temat więcej z naszego artykułu!
15 maja 2025
Nowa klasyfikacja jednostek w ustawie o rachunkowości
Od 1 stycznia 2025 roku weszły w życie istotne zmiany w ustawie o rachunkowości, które wprowadziły zmiany tj. nowa klasyfikacja jednostek gospodarczych. Jaki jest cel wprowadzonych zmian? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
14 maja 2025
Otrzymanie aportu przedsiębiorstwa w księgach rachunkowych
Otrzymanie aportu przedsiębiorstwa wiąże się z koniecznością właściwego ujęcia w księgach rachunkowych. Czym jest aport? Jak prawidłowo wycenić majątek przedsiębiorstwa i jak prawidłowo go ująć w bilansie? Sprawdź w artykule!
13 maja 2025
Otrzymany aport w postaci przedsiębiorstwa w spadku w księgach
Wniesiony do spółki aport w postaci przedsiębiorstwa w spadku, która prowadzi księgi rachunkowe jest bardzo skomplikowanym i złożonym procesem. Jak zatem należy ująć w księgach przekazanie takiego aportu? Omawiamy w artykule, sprawdź!
12 maja 2025
Rozliczenie zaliczki na wydatki służbowe dla pracownika w KH
Wykonywanie obowiązków służbowych przez pracownika wielokrotnie wiąże się z otrzymywaniem zaliczki. Jak w praktyce wygląda rozliczenie zaliczki na wydatki służbowe w perspektywie pełnej księgowości? Przeczytaj artykuł by dowiedzieć się więcej.
8 maja 2025
Świadczenie urlopowe w ewidencji księgowej - jak ująć?
Ujęcie kwestii jaką jest świadczenie urlopowe w ewidencji księgowej zostało uregulowane w polskim prawie wieloma ustawami. Jak zatem zrobić to prawidłowo? Na co zwrócić uwagę? Dowiedz się tego z naszego artykułu już teraz!
2 maja 2025
Dofinansowanie wypoczynku dzieci w księgach rachunkowych
Dofinansowanie wypoczynku dzieci pracowników na zimowisku lub kolonii może pochodzić ze środków obrotowych firmy lub ZFŚS. W jaki sposób te świadczenia są ewidencjonowane w księgach rachunkowych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
30 kwietnia 2025
Plan kont w estońskim CIT a ewidencja wypracowanych zysków i strat
Ryczałt od dochodów spółek, czyli estoński CIT to preferencyjna forma opodatkowania dostępna dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak przygotować plan kont w estońskim CIT zgodnie z przepisami!
22 kwietnia 2025
Czy zbiorcza refaktura jest dopuszczalna?
Zbiorcza refaktura to temat budzący wiele wątpliwości w momencie kiedy podatnik refakturuje różne koszty na swojego kontrahenta w danym okresie rozliczeniowym. Czy zbiorcza refaktura wystawiona na koniec miesiąca jest dopuszczalna? Sprawdź w artykule!
16 kwietnia 2025