Ewidencje księgowe
Prognozowane zużycie energii elektrycznej w księgach rachunkowych
Prognozowane zużycie energii elektrycznej wymaga właściwego ujęcia w księgach rachunkowych, zgodnie z zasadami polityki rachunkowości jednostki. Czy fakturę prognozę należy traktować jako rozliczenie międzyokresowe kosztów, czy jako jednorazowy koszt?
20 listopada 2024
Zakup okularów korekcyjnych przez pracownika a księgi rachunkowe
Zwrot kosztów za zakup okularów korekcyjnych przez pracownika obejmuje wydatki zgodne z zaleceniami lekarza i regulaminem pracy. Jak ująć taką refundację w księgach rachunkowych, gdy pracownik przekroczy ustalony limit? Sprawdź to na przykładach!
13 listopada 2024
Odsetki od zaległości podatkowych - ewidencja w księgach rachunkowych
Odsetki od zaległości podatkowych pomimo braku prawa do ujęcia w kosztach uzyskania przychodów powinny zostać zaewidencjonowane w księgach rachunkowych. W artykule wyjaśniamy, w jaki sposób poprawnie należy zaksięgować odsetki i zobowiązania podatkowe!
7 listopada 2024
Odsetki od pożyczki na zakup środka trwałego w księgach rachunkowych
Przedsiębiorcy dokonując zakupu składników majątków firmowego często posługują się formą finansowania, jaką jest pożyczka. Czy wiesz, jak prawidłowo zaewidencjonować odsetki od pożyczki na zakup środka trwałego w księgach rachunkowych? Sprawdź w artykule!
6 listopada 2024
Zasada współmierności w księgach rachunkowych - na czym polega?
Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe zobowiązani są do przestrzegania zasad rachunkowości. Jedną z podstawowych zasad rachunkowości jest zasada współmierności. W artykule wyjaśniamy, na czym polega zasada współmierności oraz jak należy ją stosować.
25 października 2024
Brak dokumentu księgowego a ujęcie zdarzenia w księgach rachunkowych
Podatnicy, którzy prowadzą księgi rachunkowe zobowiązani są do ewidencjonowania w księdze wszystkich zdarzeń gospodarczych dotyczących przedsiębiorstwa. Czy wiesz, jak dokonać zapisu, kiedy wystąpi brak dokumentu księgowego? Wyjaśniamy w artykule!
9 października 2024
Kwalifikacja umowy leasingu w prawie podatkowym i bilansowym – różnice i uproszczenia
Kwalifikacja umowy leasingu różni się w zależności od przepisów podatkowych i rachunkowych, co wpływa na księgowanie i rozliczenia. Artykuł wyjaśnia te różnice i opisuje, kiedy można zastosować uproszczenia w klasyfikacji leasingu. Sprawdź!
8 października 2024
Oprocentowana pożyczka pracownicza - jak rozliczyć?
Oprocentowana pożyczka pracownicza jest praktyką stosowaną w wielu spółkach. Czy pożyczka pracownicza stanowi przychód ze stosunku pracy? Przeczytaj artykuł, aby poznać szczegóły i dowiedz się, jak prawidłowo zaksięgować taką transakcję!
7 października 2024
Dzierżawa dystrybutora wody - ewidencja w księgach rachunkowych
Dzierżawa dystrybutora wody w niektórych typach działalności może okazać się koniecznością. Czy wiesz, jak ewidencjonować w księgach rachunkowych wydatki poniesione na dzierżawę dystrybutora wody i zakup wody? Wyjaśniamy w artykule!
4 października 2024
Nieodpłatne nabycie towaru a remanent końcowy
Towary nabyte nieodpłatnie w działalności gospodarczej powinny zostać prawidłowo wykazane w ewidencjach podatkowych. Czy wiesz, jak wykazać nieodpłatne nabycie towaru w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz remanencie końcowym? Wyjaśniamy!
1 października 2024
Konta syntetyczne i analityczne w księgach rachunkowych
Odpowiednie ustalenie planu kont jest kluczowym elementem dla prowadzenia ewidencji, jaką jest księga rachunkowa. Czy wiesz, czym są konta syntetyczne i analityczne? Jakie są między nimi różnice i jak prawidłowo ustalić plan kont? Wyjaśniamy w artykule!
1 października 2024
Jak rozliczyć rabat potransakcyjny w księgach rachunkowych?
Rabat potransakcyjny to zniżka udzielana po zakończeniu transakcji. Jego ewidencja w księgach zależy od momentu otrzymania faktury korygującej. Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć rabat potransakcyjny, aby zachować zgodność z przepisami rachunkowymi.
25 września 2024
Środki trwałe wniesione w formie aportu - sposób ewidencji
Aport to rodzaj wkładu do spółki, który ma formę niepieniężną. Przedmiotem takiego wkładu mogą być m.in. środki trwałe. Czy wiesz, jak prawidłowo ująć w księgach rachunkowych środki trwałe wniesione w formie aportu do spółki? Wyjaśniamy w artykule!
18 września 2024
Koszt polisy w księgach rachunkowych - jak zaksięgować?
Jednymi z podstawowych wydatków przedsiębiorcy są koszty polis ubezpieczeniowych, które zabezpieczają majątek firmowy. Czy wiesz, jak prawidłowo ująć koszt polisy w księgach rachunkowych? Sprawdź, czy taki wydatek powinien zostać rozliczony w czasie!
17 września 2024
Rezerwy na zobowiązania w księgach rachunkowych - jak wykazać?
Rezerwy na zobowiązania powinny być prawidłowo wykazywane w ewidencjach podatkowych. Czy wiesz, jakie są zasady tworzenia i rozwiązywania rezerw na zobowiązania oraz jak wygląda ich prawidłowa prezentacja w bilansie? Wyjaśniamy w artykule!
16 września 2024