Podatek VAT

Podatek VAT

Korepetycje a zwolnienie z VAT - kto może skorzystać?

Czy korepetycje zawsze są zwolnione przedmiotowo z VAT? Czy usługi prywatnego nauczania nie podlegają pod podatek VAT? Do jakiej kwoty można udzielać korepetycji nie płacąc podatku VAT? Korepetycje a zwolnienie z VAT - sprawdź na co należy uważać!

7 października 2022

Podatek VAT

Odliczenie VAT z faktur elektronicznych - czy jest możliwe?

Czy sposób w jaki przechowywana jest faktura wpływa na prawo do odliczenia VAT? Czy możliwe jest przechowywanie faktur wyłącznie w formie elektronicznej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy możliwe jest odliczenie VAT z faktur elektronicznych. Sprawdź!

4 października 2022

Podatek VAT

Wynajem nieruchomości wspólnych a zwolnienie VAT - jak obliczyć kwotę limitu?

Do jakiej kwoty możliwe jest zwolnienie z podatku VAT dla najmu nieruchomości wspólnych? Który z małżonków jest podatnikiem na gruncie podatku VAT w związku z wynajmem nieruchomości wspólnej? Wynajem nieruchomości wspólnych a zwolnienie VAT - sprawdź!

27 września 2022

Podatek VAT

Jak rozliczyć nagrody pieniężne na gruncie podatku VAT?

Czy nagroda pieniężna otrzymana w ramach programu lojalnościowego podlega pod podatek od towarów i usług? Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób powinieneś rozliczyć nagrody pieniężne na gruncie podatku VAT a kiedy mogą korzystać ze zwolnienia z VAT!

20 września 2022

Podatek VAT

Gospodarstwo rolne jako podatnik VAT - czy to możliwe?

Czy ustawa o VAT obejmuje gospodarstwa rolne? Jak ustalić podatnika VAT w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez kilka osób? Gospodarstwo rolne jako podatnik VAT w pigułce - czyli jak wybrać reprezentanta i kto powinien dokonać zgłoszenia VAT-R!

20 września 2022

Podatek VAT

Prawo do odliczenia VAT z faktury z zawyżoną stawką podatku

Kto odpowiada za prawidłowość wystawionej faktury? Czy nabywca ma prawo ująć fakturę w kosztach podatkowych działalności gospodarczej? Czy występuje prawo do odliczenia VAT z faktury z zawyżoną stawką podatku? Na pytania odpowiadamy w artykule!

16 września 2022

Podatek VAT

Aport na gruncie podatku VAT - przydatne informacje!

Czy wiesz, jak wygląda aport na gruncie podatku VAT? Jak ustalić podstawę opodatkowania w przypadku wniesienia aportu? Czy aport wniesiony na kapitał zapasowy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

13 września 2022

Podatek VAT

Aport gruntu rolnego a opodatkowanie VAT

Coraz więcej wspólników decyduje się na aport, czyli wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki w zamian za objęcie udziałów. Warto mieć na uwadze, że aport może rodzić skutki w VAT. Sprawdźmy zatem, czy aport gruntu rolnego podlega opodatkowaniu VAT!

9 września 2022

Podatek VAT

SLIM VAT 3 - analiza kluczowych zmian w opodatkowaniu VAT

Już wkrótce w życie wejdzie trzecia odsłona SLIM VAT! SLIM VAT 3 obejmuje kluczowe aspekty w zakresie zmian w opodatkowaniu VAT. Zmiany dotyczą m.in. WNT, WDT, sprzedaży mieszanej oraz faktur zaliczkowych. Czy zmiany będą korzystne dla podatników?

5 września 2022

Podatek VAT

Usługa przeprowadzki a stawka podatku VAT - jak ustalić?

Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować dla świadczonych usług przeprowadzki? Jak ustalić miejsce świadczenia gdy usługa ma charakter międzynarodowy? Usługa przeprowadzki a stawka podatku VAT - najważniejsze informacje!

5 września 2022

Podatek VAT

Stawki podatku VAT 2022 - jakie obecnie obowiązują?

Podatek od wartości dodanej jest podatkiem pośrednim, który płacony jest zawsze przez konsumenta. Wprowadzony został wraz z ustawą o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym. Dowiedz się, jakie obowiązują stawki podatku VAT w Polsce!

3 września 2022

Podatek VAT

Ile wynosi limit zwolnienia z podatku VAT dla małżonków?

Co do zasady zwolnienie przedmiotowe z VAT możliwe jest do określonego limitu obrotu ze sprzedaży. Jak jednak ustalić limit zwolnienia z podatku VAT dla małżonków posiadających wspólność majątkową? Ile wynosi kwota limitu? Odpowiadamy w artykule!

2 września 2022

Podatek VAT

Faktura końcowa - jakie powinna zawierać elementy?

Faktura końcowa jest dokumentem kończącym daną transakcję. Wystawia się ją w sytuacji, kiedy na poczet sprzedaży czy też wykonania usługi pobierane były zaliczki, a tym samym wystawione zostały faktury zaliczkowe. Jakie elementy powinna zawierać? Sprawdź!

2 września 2022

Podatek VAT

Jak wypełnić deklaracje w procedurze OSS i IOSS?

Procedura OSS dotycząca dostawy towarów dla konsumentów z UE oraz procedura IOSS dotycząca dostawy towarów importowanych na odległość są ułatwieniem dla przedsiębiorców. Jak rozliczyć sprzedaż? Sprawdź, jak wypełnić deklaracje w procedurze OSS i IOSS!

1 września 2022

Podatek VAT

Wystawienie faktury na odsetki od pożyczki a podatek VAT

Nie ma przeciwwskazań, aby w ramach działalności udzielić pożyczki. Należy mieć jednak na uwadze, że otrzymane odsetki za zwłokę w spłacie pożyczki mogą generować zobowiązanie do zapłaty. Czy obowiązkowe jest wystawienie faktury na odsetki od pożyczki?

31 sierpnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów