0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek VAT

Podatek VAT

Usługi transportowe a właściwa stawka podatku VAT

Prowadząc działalność gospodarczą związaną ze świadczeniem usług transportowych, częstym problemem dla przedsiębiorców jest właściwe opodatkowanie VATem tego rodzaju świadczeń. Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć podatek VAT na usługi transportowe!

27 stycznia 2023

Podatek VAT

Termin odliczenia VAT z faktur zakupu - warto wiedzieć

Odliczenie podatku naliczonego VAT następuje po otrzymaniu faktury przez czynnego podatnika VAT bądź może to nastąpić w jednym z trzech kolejnych okresów rozliczeniowych. Przeczytaj i dowiedz się, jaki dokładnie obowiązuje termin odliczenia VAT?

27 stycznia 2023

Podatek VAT

Faktura zaliczkowa - czy można wystawić przed otrzymaniem zaliczki?

Otrzymane zaliczki powinny zostać udokumentowana fakturą zaliczkową wystawioną w odpowiednim terminie. Dowiedz się, czy faktura zaliczkowa może zostać wystawiona przed otrzymaniem zaliczki oraz jakie konsekwencje niesie takie postępowanie!

26 stycznia 2023

Podatek VAT

Faktura VAT marża - kiedy można ją wystawić?

Faktura VAT marża jest wystawiana przez podatnika, dla którego podstawą opodatkowania jest marża. Transakcje, które można opodatkowywać za pomocą tej procedury zostały określone w ustawie o VAT. Dowiedz się, kto może skorzystać z procedury VAT marża!

26 stycznia 2023

Podatek VAT

Korekta faktury na rzecz zagranicznego kontrahenta - jak jej dokonać?

W niektórych przypadkach konieczne jest wystawienie faktury korygującej. Faktura korygująca powinna zawierać ściśle określone elementy. Przeczytaj, jakie zasady obowiązują w przypadku, gdy miejsce ma korekta faktury na rzecz zagranicznego kontrahenta!

24 stycznia 2023

Podatek VAT

Co to jest podatek VAT - zasady jego działania

Podatek VAT jest podatkiem, który obciąża ostatecznego odbiorcę towaru lub usługi. Oznacza to, że powinien być on neutralny dla przedsiębiorcy, który nie jest ostatecznym konsumentem. Sprawdź, w jaki sposób należy rozliczyć się z US z tytułu podatku VAT!

20 stycznia 2023

Podatek VAT

Dostawa towaru do kraju UE z zamiarem eksportu - jak rozliczyć VAT?

Polscy podatnicy mogą dokonywać przemieszczenia własnego towaru pomiędzy oddziałami w UE. Należy pamiętać, że takie przemieszczenie niesie za sobą określone obowiązki podatkowe. Jak powinna być rozliczona dostawa towaru do kraju UE z zamiarem eksportu?

20 stycznia 2023

Podatek VAT

Zapłata VAT e-commerce – gdzie, jak i kiedy zapłacić VAT OSS i VAT IOSS?

Prowadzisz sprzedaż wysyłkową w UE i korzystasz z procedury VAT OSS lub VAT IOSS? Sprawdź, w jakim terminie i na jaki rachunek urzędu powinna być uiszczona zapłata VAT e-commerce i do kiedy wysłać deklarację rozliczeniową VIU-DO oraz VII-DO!

19 stycznia 2023

Podatek VAT

Usługi gastronomiczne i cateringowe - prawo do odliczenia VAT

Czy usługi gastronomiczne i cateringowe to jedno i to samo? Jakie są miedzy nimi różnice i jak rozpoznać czy mamy do czynienia z usługa gastronomiczną czy cateringową? Która z wymienionych usług daje prawo do odliczenia VAT i czy stanowią koszt? Sprawdź!

19 stycznia 2023

Podatek VAT

Zwolnienie podmiotowe z VAT - kiedy przysługuje?

Zwolnienie podmiotowe z VAT obejmuje podatników, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 200 000 zł. Sprawdź, czy wartość sprzedaży osiąganej na terytorium państwa członkowskiego UE jest uwzględniana w limicie sprzedaży!

19 stycznia 2023

Podatek VAT

Rezygnacja z VAT już działającej firmy - czy jest możliwa?

Przedsiębiorca, który nie przekroczy limitu 200 000 zł obrotu ze sprzedaży może skorzystać ze zwolnienia z VAT. Jednak czy możliwa jest rezygnacja z VAT już działającej firmy oraz jakie konsekwencje powoduje rezygnacja z VAT? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

18 stycznia 2023

Podatek VAT

Zwolnienie podmiotowe z VAT - komu przysługuje?

Nie każdy przedsiębiorca prowadzący działalność ma obowiązek rejestracji do VAT, bowiem może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego. Sprawdź w artykule, czym jest zwolnienie podmiotowe z VAT i kto może z niego skorzystać!

17 stycznia 2023

Podatek VAT

Zaliczka czy zadatek - co wybrać do udokumentowania transakcji?

Różnice między zadatkiem a zaliczką można dostrzec dopiero w momencie kiedy nie zostanie zrealizowana umowa. Skutki mogą okazać się niekorzystne dla nas. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się co jest korzystniejsze - zaliczka czy zadatek.

17 stycznia 2023

Podatek VAT

Trener personalny a opodatkowanie VAT - czy ma obowiązek rejestracji?

Działalność trenera personalnego może być prowadzona w formie działalności. Pojawia się wówczas czy trener personalny ma obowiązek rejestracji do VAT a może ma prawo skorzystać ze zwolnienia? Trener personalny a opodatkowanie VAT - dowiedz się więcej!

16 stycznia 2023

Podatek VAT

Zwolnienie z VAT - kto może z niego skorzystać w 2023 roku?

Niektórzy przedsiębiorcy mają prawo do zwolnienia z VAT całej swojej sprzedaży. Jednakże, są pewne warunki, które należy spełnić, aby móc skorzystać ze zwolnienia z VAT. Dowiedz się, komu takie zwolnienie z VAT nie przysługuje, a kto ma do niego prawo!

16 stycznia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów