Podatek VAT

Podatek VAT

Świadczenie usług medycznych online a zwolnienie z VAT

W dobie pandemii koronawirusa powszechne stało się świadczenie usług medycznych online. Z reguły usługi medyczne są zwolnione od podatku VAT. Ale czy dotyczy to tych świadczonych zdalnie? Jakie trzeba spełnić warunki i od czego to zależy? Wyjaśniamy!

18 maja 2022

Podatek VAT

Zastosowanie stawki 0% dla WDT - warunki

Podatnicy wykonujący dostawy wewnątrzwspólnotowe powinni zapoznać się z nadchodzącymi zmianami podatkowymi. Nowe zasady będą miały znaczący wpływ na zastosowanie stawki 0% dla WDT. Dowiedz się, jakie są nowe warunki zastosowania danej stawki!

18 maja 2022

Podatek VAT

Faktura korygująca duplikat - rozliczenie na gruncie VAT

W toku prowadzenia firmy może zdarzyć się, że faktura nie dotrze do nabywcy, zostanie zgubiona lub zniszczona. Wtedy wystawia się duplikat faktury. Czy wiesz, jak należy postąpić, jeśli zostanie wystawiona faktura korygująca duplikat in minus? Sprawdź!

17 maja 2022

Podatek VAT

Ulga na złe długi po śmierci dłużnika- VAT i PIT

Czy ulga na złe długi po śmierci dłużnika może być wykorzystana przez sprzedawcę? Ulgę na złe długi stosuje się w przypadku, gdy spełnione są pewne warunki. Sprawdźmy, czy można pomniejszyć kwotę podatku do zapłaty w sytuacji, gdy dłużnik nie żyje.

16 maja 2022

Podatek VAT

Opakowania zwrotne – dokumentowanie i opodatkowanie podatkiem VAT

Kupując towar w sklepie zdarza się go otrzymać w opakowaniu zwrotnym. Zwracając go do sklepu otrzymujemy zwrot zapłaconej kaucji za to opakowanie. Dla przedsiębiorców opakowania zwrotne są problematyczne pod względem opodatkowana podatkiem VAT.

16 maja 2022

Podatek VAT

Split payment - dla kogo obowiązkowy sposób płatności?

Głównym celem wprowadzenia mechanizmu podzielonej płatności jest zapobieganie oszustwom podatkowym. Wśród przedsiębiorców pojawiają się pytania dotyczące funkcjonowania mechanizmu, np. split payment - dla kogo obowiązkowy? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

13 maja 2022

Podatek VAT

Korekta VAT naliczonego od wydatków na remont nieruchomości

Zmiana przeznaczenia nieruchomości generuje konieczność zastosowania systemu korekty podatku VAT. Czy konieczna jest korekta VAT naliczonego od wydatków na remont? A może na ulepszenie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się! Odpowiadamy w naszym artykule!

13 maja 2022

Podatek VAT

Nieodpłatne użyczenie lokalu użytkowego – opodatkowane podatkiem VAT 

Podatnicy często decydują się na korzystanie z nieruchomości swoich bliskich w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Czy nieodpłatne użyczenie lokalu użytkowego powinno być opodatkowane podatkiem VAT? Odpowiadamy w artykule!

12 maja 2022

Podatek VAT

Świadczenie usług zagranicznych przez nievatowca - warto wiedzieć!

Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia VAT, a współpracujący z firmami z terytorium UE, mogą być zobowiązany do składania dodatkowych deklaracji z zakresu VAT. Dowiedz się, jak poprawnie rozliczyć świadczenie usług zagranicznych przez nievatowca!

11 maja 2022

Podatek VAT

Mechanizm podzielonej płatności w praktyce - warto wiedzieć (cz.2)

Wejście w życie regulacji normującej mechanizm podzielonej płatności przysparza wielu pytań dotyczących prawidłowego zastosowanie split payment. W artykule odpowiadamy, kogo obowiązuje split payment i jakie transakcje należy opłacać tą metodą!

10 maja 2022

Podatek VAT

Eksport usług do UE przez nievatowca - o czym warto pamiętać?

Jak wygląda eksport usług do Unii Europejskiej przez nievatowca? Jakie są konsekwencje takiego eksportu i kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Jak należy udokumentować eksport usług u nievatowców? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

10 maja 2022

Podatek VAT

Rozliczenie pakietów medycznych dla pracowników i członków rodzin

Jednym z często gwarantowanych benefitów pozapłacowych są pakiety medyczne dla samych pracowników i ich najbliższych rodzin. Czy wydatki na prywatną opiekę medyczną stanowią koszty podatkowe dla pracodawcy? Jak wygląda rozliczenie pakietów medycznych?

6 maja 2022

Podatek VAT

Zniszczenie towaru – jakie są skutki podatkowe?

Przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą towarów powinien wziąć pod uwagę ryzyko związane z utratą lub zniszczeniem towaru. Jakie skutki powoduje zatem zniszczenie towaru na gruncie podatku VAT? Czy od każdego uszkodzonego towaru można odliczyć ten podatek?

6 maja 2022

Podatek VAT

Korekta in minus w transakcjach zagranicznych a SLIM VAT 2

Coraz więcej przedsiębiorców dokonuje transakcji z zagranicznymi kontrahentami. Transakcje te niekiedy są korygowane. Jak zatem powinna zostać prawidłowo rozliczona korekta in minus w transakcjach zagranicznych w związku ze SLIM VAT 2? Sprawdziliśmy!

5 maja 2022

Podatek VAT

Opodatkowanie sponsoringu - rozliczenie na gruncie podatku VAT

Umowa sponsoringu to coraz częściej wykorzystywane przez przedsiębiorców narzędzie marketingowe. Ze względu na jej charakterystykę, pojawiają się wątpliwości odnoście rozliczenia jej na gruncie VAT. Opodatkowanie sponsoringu - co należy wiedzieć? Sprawdź!

5 maja 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów