0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek VAT

Podatek VAT

Rozliczenie VAT przez nievatowca - kiedy jest obowiązkowe?

Przedsiębiorco, zastanawiasz się kiedy konieczne jest rozliczenie VAT przez nievatowca? Jakich dodatkowych formalności należy dopełnić w takiej sytuacji? Czy planowana transakcja będzie dla Ciebie opłacalna? Odpowiadamy w tym artykule. Sprawdź!

7 czerwca 2023

Podatek VAT

Faktura zaliczkowa a rejestry VAT i KPiR

Sprawdź, w jaki sposób należy ująć w rozliczeniach otrzymane i zapłacone zaliczki. Czy faktura zaliczkowa ujmowana jest w KPiR czy tylko w rejestrach VAT? Jak ująć w rozliczeniach zwrot wpłaconej zaliczki? Dowiedz się więcej na temat faktury zaliczkowej!

7 czerwca 2023

Podatek VAT

Odliczenie VAT od usług pośrednictwa nieruchomości przy zakupie mieszkania w ramach działalności

Kupiłeś nieruchomość do firmy? Zastanawiasz się czy istnieje szansa na odliczenie VAT od usług pośrednictwa nieruchomości przy zakupie mieszkania w ramach działalności. Sprawdź jakie warunki musisz spełnić.

6 czerwca 2023

Podatek VAT

Usługi gastronomiczne i cateringowe - prawo do odliczenia VAT

Czy usługi gastronomiczne i cateringowe to jedno i to samo? Jakie są miedzy nimi różnice i jak rozpoznać czy mamy do czynienia z usługa gastronomiczną czy cateringową? Która z wymienionych usług daje prawo do odliczenia VAT i czy stanowią koszt? Sprawdź!

6 czerwca 2023

Podatek VAT

Kurs przeliczeniowy dla faktur korygujących w ramach Slim VAT 3

Slim VAT 3 to trzecia odsłona pakietu uproszczeń rozliczenia podatku. Obecnie wprowadza on wiele zmian, w tym zmieni się kurs przeliczeniowy dla faktur korygujących. Jak po zmianach Slim VAT 3 należy ustalić kurs? Przeczytaj i poznaj zasady!

6 czerwca 2023

Podatek VAT

Świadczenie usługi dla zagranicznego kontrahenta w świetle ustawy VAT

Przedsiębiorco! Prowadzisz firmę w Polsce, jednak usługi wykonujesz jedynie poza krajem? Dowiedz się jak wygląda świadczenie usługi dla zagranicznego kontrahenta w świetle ustawy VAT. Sprawdź też czy możesz otrzymać zwrot podatku naliczonego!

2 czerwca 2023

Podatek VAT

Zwolnienie z VAT - kto może z niego skorzystać w 2023 roku?

Niektórzy przedsiębiorcy mają prawo do zwolnienia z VAT całej swojej sprzedaży. Jednakże, są pewne warunki, które należy spełnić, aby móc skorzystać ze zwolnienia z VAT. Dowiedz się, komu takie zwolnienie z VAT nie przysługuje, a kto ma do niego prawo!

2 czerwca 2023

Podatek VAT

Świadczenie usług budowlanych w UE a miejsce opodatkowania

Świadczenie usług budowlanych w UE może budzić wątpliwości w zakresie rozliczania podatku VAT. Nie wiesz, jak ustalić miejsce świadczenia takiej usługi pod względem podatkowym oraz jak status usługobiorcy wpływa na rozliczenie podatku? Odpowiadamy!

1 czerwca 2023

Podatek VAT

Odliczenie VAT z faktur na użytek osobisty - czy możliwe?

W obrocie gospodarczym można spotkać się z fakturami, które posiadają dodatkowe adnotacje. Niektóre z nich informują o fakcie, iż dany zakup został dokonany wyłącznie do użytku osobistego. Czy odliczenie VAT z faktur na użytek osobisty jest możliwe?

31 maja 2023

Podatek VAT

Czy brak podpisu na fakturze jest błędem?

Posiadasz faktury podpisane oraz niepodpisane? Dowiedz się, czy podpis na fakturze jest obowiązkowy i kiedy warto zadbać aby podpis znalazł się na fakturze? Sprawdź, czy brak podpisu na fakturze determinuje możliwość uznania jej za dokument księgowy!

31 maja 2023

Podatek VAT

Brak rejestracji do IOSS a sprzedaż towarów importowanych

Brak rejestracji do IOSS wpływa na sposób opodatkowania sprzedaży na odległość importowanych towarów. Pomimo, że rejestracja do tej procedury jest fakultatywna, to skorzystanie z niej może ułatwić rozliczenia podatkowe dotyczące SOTI.

30 maja 2023

Podatek VAT

Wykreślenie z rejestru podatników VAT - kiedy jest to możliwe?

Przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT powinien posiadać wpis do rejestru VAT. Może się jednak zdarzyć, że wyniku wystąpienia jednej z przesłanek nastąpi jego wykreślenie z rejestru podatników VAT. Czy wykreślenie z rejestru jest definitywne?

30 maja 2023

Podatek VAT

Wystawianie faktur i zasady z tym związane

Czy wiesz, jakie dane powinna zawierać faktura VAT lub faktura bez VAT, a jakie korekta? Kto ma obowiązek wystawiania faktur VAT i w ilu egzemplarzach powinny być one sporządzone? Przeczytaj i sprawdź, jak powinno wyglądać poprawne wystawianie faktur!

30 maja 2023

Podatek VAT

Montaż i dostawa paneli fotowoltaicznych na gruncie VAT

Planujesz założenie firmy fotowoltaicznej? Zastanawiasz się jak wygląda montaż i dostawa paneli fotowoltaicznych na gruncie VAT? Gdzie taka usługa podlega opodatkowaniu w przypadku klientów zagranicznych? Przeczytaj i dowiedz się więcej z artykułu!

29 maja 2023

Podatek VAT

Sprzedaż towarów nabytych w darowiźnie a stawka ryczałtu

Uzyskałeś prawo własności do towarów na drodze darowizny i rozliczasz się w formie ryczałtu? Zastanawiasz się, czy jest możliwa sprzedaż towarów nabytych w darowiźnie oraz jaką stawkę ryczałtu zastosować? Na wszystkie pytania odpowiadamy w artykule!

26 maja 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów