0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatek VAT

Podatek VAT

Faktura do paragonu w JPK - co trzeba wiedzieć?

Prawidłowe zaksięgowanie faktury do paragonu zależy od tego, czy wystawiono ją dla firmy, czy osoby prywatnej. Czy wiesz, jak prawidłowo powinna być zaksięgowana faktura do paragonu w JPK i jaki powinna mieć nadany kod w części ewidencyjnej pliku?

25 lipca 2024

Podatek VAT

Obowiązek rejestracji VAT-R dla cudzoziemca

Czy przedsiębiorca, który decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce musi dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT za pośrednictwem formularza VAT-R? Czy obowiązek rejestracji VAT-R dla cudzoziemca dotyczy wszystkich? Sprawdź!

25 lipca 2024

Podatek VAT

Korekta JPK, czyli kiedy i jak skorygować Jednolity Plik Kontrolny?

Gdy w pliku przesłanym do Ministerstwa Finansów pojawią się pomyłki czy błędy, konieczna jest korekta JPK. Dowiedz się, jak naprawić błąd w Jednolitym Pliku Kontrolnym i z jakimi karami trzeba się liczyć gdy urząd pierwszy wykryje nieprawidłowości!

25 lipca 2024

Podatek VAT

Nietransakcyjne WNT - jak wykazać w ewidencjach podatkowych?

W sytuacji, kiedy miejsce ma nietransakcyjne WNT podatnik jest zobowiązany prawidłowo wykazać to zdarzenie w ewidencjach podatkowych. Czy wiesz, jak wygląda ewidencjonowanie nietransakcyjnego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów? Wyjaśniamy!

24 lipca 2024

Podatek VAT

Sprzedaż za granicę przez rolnika ryczałtowego na gruncie podatku VAT

Rolnik ryczałtowy może dokonać sprzedaży produktów rolnych pochodzących z jego uprawy poza granicę kraju. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż za granicę przez rolnika ryczałtowego na gruncie podatku VAT? Czy taka transakcja stanowi WDT? Sprawdź!

23 lipca 2024

Podatek VAT

Faktura VAT marża - kiedy można ją wystawić?

Faktura VAT marża jest wystawiana przez podatnika, dla którego podstawą opodatkowania jest marża. Transakcje, które można opodatkowywać za pomocą tej procedury zostały określone w ustawie o VAT. Dowiedz się, kto może skorzystać z procedury VAT marża!

23 lipca 2024

Podatek VAT

Zaliczki w VAT marża a moment powstania przychodu

Otrzymane zaliczki na poczet przyszłych dostaw ujmowane są tylko w rejestrze VAT. Istnieje także możliwość wykazania przychodu w momencie otrzymanej zaliczki. Jak rozliczyć przychód na fakturze VAT marża? Dowiedz się, jak rozliczać zaliczki w VAT marża!

24 lipca 2024

Podatek VAT

Jak rozliczać usługi turystyczne w VAT marża?

W przypadku świadczenia usług turystycznych ma miejsce tzw. procedura marży dla biur podróży. Polega ona na tym, że podstawą opodatkowania jest wyliczona marża. Samo jej wyliczenie może okazać się trudne. Sprawdź, jak rozliczać usługi turystyczne!

23 lipca 2024

Podatek VAT

Usługa magazynowania w zagranicznym magazynie na gruncie VAT

Usługa magazynowania w zagranicznym magazynie powinna być należycie rozliczona na gruncie podatku od towarów i usług. Czy wiesz, kiedy usługa ta będzie stanowiła import usług, a kiedy będzie opodatkowana w kraju położenia nieruchomości? Wyjaśniamy!

22 lipca 2024

Podatek VAT

Polikwidacyjny majątek spółki - rozliczenie na gruncie VAT

Spółka z o.o., która dokonuje likwidacji może przekazać majątek firmowy udziałowcom. Czy wiesz, jak rozliczyć na gruncie podatku VAT polikwidacyjny majątek spółki przekazany udziałowcom? Sprawdź, czy zawsze wystąpi konieczność zapłaty VAT!

22 lipca 2024

Podatek VAT

Udostępnienie nieruchomości dla kontrahenta na gruncie VAT

Kontrahenci podejmujący współpracę B2B mogą zawrzeć umowę na podstawie, której jeden z nich sfinansuje drugiemu koszty relokacji. Czy wiesz, jak rozliczyć udostępnienie nieruchomości dla kontrahenta na gruncie podatku VAT? Wyjaśniamy w artykule!

19 lipca 2024

Podatek VAT

Sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich w procedurze VAT-marża

Podatnicy, u których występuje sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich często rozpatrują, czy mogą skorzystać ze specjalnej formy opodatkowania sprzedaży podatkiem VAT, czyli procedurą VAT marża. Czy procedura ta obejmuje unikaty? Wyjaśniamy!

17 lipca 2024

Podatek VAT

Grupa VAT - jak wygląda odliczenie podatku VAT naliczonego?

Grupa VAT to odrębny podmiot na gruncie podatku od towarów i usług. Czy wiesz, jak wygląda odliczenie podatku VAT naliczonego w grupie VAT? Jak prawidłowo ustalić współczynnik odliczenia w grupie VAT? Przeczytaj artykuł i poznaj więcej informacji!

16 lipca 2024

Podatek VAT

Zamknięcie rachunku VAT - czy jest możliwa wypłata środków?

Część podatników zobowiązana jest do posiadania rachunku technicznego VAT w celu przyjmowania płatności w mechanizmie split payment. Czy podatnik może swobodnie wypłacić środki, gdy miejsce ma zamknięcie rachunku VAT? Wyjaśniamy w artykule!

16 lipca 2024

Podatek VAT

Zbiorcze ujęcie paragonów z NIP w rejestrach VAT i PKPiR

Paragony na kwotę nieprzekraczającą 450 zł i zawierające odpowiednie dane, w tym NIP nabywcy, stanowią faktury uproszczone. Pojawiają się jednak wątpliwości co do ich ewidencjonowania. Czy możliwe jest zbiorcze ujęcie paragonów z NIP w PKPiR? Przeczytaj!

15 lipca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów