Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Jakie są świadczenia uwzględniane przy ustalaniu dochodu na potrzeby ZFŚS

Obowiązki pracodawców w zakresie tworzenia i wydatkowania funduszu socjalnego określają przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przeczytaj i dowiedz się jak jakie są świadczenia uwzględniane przy ustalaniu dochodu na potrzeby ZFŚS!

29 maja 2025

Prawo pracy

Prawo do świadczeń z ZFŚS dla emerytów i rencistów

Niektórzy pracodawcy zobowiązani są do utworzenia ZFŚS. Czy pracownik kończący zatrudnienie, w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, jest uprawniony do korzystania z ZFŚS? Sprawdź, czy przysługuje prawo do świadczeń z ZFŚS dla emerytów i rencistów!

29 maja 2025

Prawo pracy

Wynagrodzenie chorobowe, gdy zwolnienie lekarskie przypada na weekend

Jak prawidłowo ustalić wynagrodzenie chorobowe? Czy w przypadku gdy miała miejsce przerwa w korzystaniu ze zwolnienia lekarskiego, ponieważ przypadło ono na weekend należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

28 maja 2025

Prawo pracy

Zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika - obowiązki i korzyści

Kim jest osoba niepełnosprawna w świetle prawa? Jakie prawa i obowiązki niesie za sobą zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika? Ile wynosi dofinansowanie do zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego? Dowiedz się czytając nasz artykuł!

28 maja 2025

Prawo pracy

Dodatek za pracę w szkodliwych warunkach 2025

Szkodliwe warunki pracy wiążą się dla pracownika z rekompensatą ze strony pracodawcy za obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej pracownika. Jak pracownik może się starać o dodatek za pracę w szkodliwych warunkach? Jakie są zasady wypłaty dodatku?

27 maja 2025

Prawo pracy

Komu i w jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla bezrobotnych w 2025?

Bezrobotny może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, czyli tzw. kuroniówkę, po spełnieniu określonych warunków. Nie przysługuje ona jednak osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, gdy ta opłaca preferencyjne składki ZUS. Przeczytaj!

27 maja 2025

Prawo pracy

Zmiana okresu rozliczeniowego na dłuższy

Regulacje kodeksu pracy dopuszczają, aby okres rozliczeniowy maksymalnie wynosił nawet 12 miesięcy. W większości firm czas pracy rozlicza się w obrębie danego miesiąca. Jakie korzyści niesie za sobą zmiana okresu rozliczeniowego na dłuższy? Sprawdź!

27 maja 2025

Prawo pracy

Ponowne zatrudnienie a okres wypowiedzenia

Przepisy nie zabraniają pracodawcy ponownie zatrudnić tego samego pracownika. Jednak taka decyzja wiąże się zakreślonymi konsekwencjami formalnymi. Jak ponowne zatrudnienie wpływa na ustalenie okresu wypowiedzenia? Przeczytaj i dowiedz się!

27 maja 2025

Prawo pracy

Co zrobić, gdy pracodawca nie wypłaca za nadgodziny?

Wypracowane nadgodziny oznaczają co do zasady prawo żądania zapłaty dodatkowego wynagrodzenia. Co jednak, jeśli po przepracowaniu dodatkowych godzin pracodawca nie wypłaca za nadgodziny? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej w tym temacie!

26 maja 2025

Prawo pracy

Kod niepełnosprawności pracownika a wyższe dofinansowanie do wynagrodzenia w 2025

W orzeczeniu lekarskim oprócz stopnia podany jest również kod niepełnosprawności. Niektóre z nich uprawniają do wyższego dofinansowania z funduszu PFRON dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Dowiedz się, o które kody chodzi!

26 maja 2025

Prawo pracy

Wynagrodzenie członka zarządu - rozliczenie w 2025 roku

Wynagrodzenie członka zarządu podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu w zależności od formy umowy, jaką zostało uregulowane. Dowiedz się, w jaki sposób zatrudnić członka zarządu i jak obliczyć jego wynagrodzenie w 2025. Przeczytaj nasz artykuł!

26 maja 2025

Prawo pracy

Nieterminowe wydanie świadectwa pracy lub wydanie wadliwego dokumentu

Jeżeli pracodawca wydał świadectwo pracy nieterminowo lub przekazał pracownikowi wadliwe świadectwo pracy, powoduje to określone konsekwencje. Jaka jest kara za nieterminowe wydanie świadectwa pracy – piszemy na ten temat w artykule.

23 maja 2025

Prawo pracy

Urlop rodzicielski w 2025 roku - kto może się o niego starać?

Urlop rodzicielski jest jednym z uprawnień pracowników, którym urodziło się dziecko bądź tym, którzy zdecydowali się na adopcję. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki jest wymiar tego urlopu w 2025 roku oraz czy zasiłek przysługuje w stałej wysokości!

23 maja 2025

Prawo pracy

Zezwolenie na pracę a zmiana pracodawcy

Zastanawiasz się, czy można zmienić pracodawcę, posiadając ważne zezwolenie na pracę w Polsce? Wyjaśniamy procedury, warunki i dokumenty potrzebne do legalnej zmiany zatrudnienia przez cudzoziemców. Dowiedz się, jak postępować krok po kroku!

23 maja 2025

Prawo pracy

Czy zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy trzeba uzgadniać z pracownikiem?

Spory pomiędzy pracownikiem a pracodawcą często kończą się rozwiązaniem współpracy. Wyjściem z takiej sytuacji może być zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Jak wygląda to w praktyce i co mówią na ten temat przepisy w 2025? Przeczytaj i dowiedz się!

23 maja 2025

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów