0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Jak otrzymać bon na zasiedlenie?

Osoby bezrobotne do 30. roku życia mogą ubiegać się o bon na zasiedlenie, który można otrzymać w związku z podjęciem pracy poza miejscem zamieszkania. Jakie dokładnie warunki trzeba spełnić, by otrzymać taki bon? Przeczytaj artykuł!

7 lutego 2023

Prawo pracy

Refundacja okularów - kiedy i jak często przysługuje pracownikowi?

Pracodawca zatrudniający pracowników ma określane ustawowo obowiązki, jednym z nich jest refundacja okularów pracownikom. Kiedy refundacja okularów jest obligatoryjna? Jakie kwoty należy zwracać pracownikom? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

6 lutego 2023

Prawo pracy

Czy pracownik musi mieć upoważnienie do podpisywania faktur?

Zastanawiałeś się ostatnio, czy można zlecić wystawienie faktur podmiotom trzecim? Czy pracownik powinien mieć upoważnienie do podpisywania faktur? Wszystko, co należy wiedzieć na temat wystawiania faktur VAT znajdziesz w poniższym artykule!

6 lutego 2023

Prawo pracy

Jak obliczać wynagrodzenie postojowe, nocne i za czas zwolnienia od pracy?

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie według zasad ustalonych w umowie o pracę. Jak obliczać wynagrodzenie postojowe, jak za pracę w nocy a jak za czas zwolnienia od pracy? O czym pamiętać, aby poprawnie wyliczyć pensje pracowników? Sprawdź!

3 lutego 2023

Prawo pracy

Kwota wolna od podatku pracownika - jak wpływa na wynagrodzenie?

Przy wyliczaniu wynagrodzenia dla pracownika należy uwzględnić wiele różnych składników. Jednym z nich jest kwota wolna od podatku pracownika. Czy należy składać oświadczenie o jej niestosowaniu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

3 lutego 2023

Prawo pracy

Przekazanie przedsiębiorstwa – obowiązki względem pracowników

Czy jako pracodawca wiesz, jakie czynniki musisz spełnić zanim nastąpi przekazanie przedsiębiorstwa? Samo przekazanie obejmuje nie tylko substrat materialny, ale także pracowników. Warto pomyśleć o tym wcześniej. W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi!

3 lutego 2023

Prawo pracy

Dodatek za godziny nocne a wynagrodzenie urlopowe

Czy wypłacony dodatek za godziny nocne ma wpływ na wysokość wynagrodzenia urlopowego pracownika? Owszem ma - tak więc jak należy poprawnie obliczyć wysokość wynagrodzenia urlopowego z uwzględnieniem składników zmiennych wynagrodzenia? Sprawdź sam!

3 lutego 2023

Prawo pracy

Podstawa wymiaru trzynastki - jak ją ustalić?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje zwykle pracownikom sfery budżetowej. Czy podstawa wymiaru trzynastki uwzględniać powinna dodatkowe składniki wypłacane pracownikowi? Przeczytaj i dowiedz się w jaki sposób ustala się jej wysokość!

2 lutego 2023

Prawo pracy

Jak wyliczać wynagrodzenia pracowników?

Pracownicy często spotykają się z pojęciem wynagrodzenia brutto. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, co się na nie składa i ile tak naprawdę pieniędzy do dyspozycji otrzyma. Czy wiesz, jak wyliczać wynagrodzenia? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!

2 lutego 2023

Prawo pracy

Kiedy warto wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy?

Czy wiedziałeś, że pracodawca może modyfikować czas pracy swojego podwładnego? Przyjęło się, że praca na etacie oznacza zatrudnienie od poniedziałku do piątku. Dowiedz się, jak 4-dniowy tydzień pracy może wpłynąć na twoje życie i czy to możliwe!

2 lutego 2023

Prawo pracy

Naliczenie urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego na część etatu

Zatrudniasz pracowników na niepełny etat? Czy wiesz, ile dni urlopu im przysługuje? Jak wygląda naliczenie urlopu wypoczynkowego dla pracownika pracującego w niepełnym wymiarze czasu pracy? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

1 lutego 2023

Prawo pracy

Urlop bezpłatny pracownika młodocianego

Urlop bezpłatny pracownika młodocianego może zostać udzielony na podstawie wniosku. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu bezpłatnego? Ile wynosi maksymalny czas jego trwania i jakie warunki należy spełnić, aby go dostać? Przeczytaj o tym w artykule

1 lutego 2023

Prawo pracy

Redukcja etatów – o czym powinien pamiętać pracodawca?

W razie planowania zmniejszenia zatrudnienia jest kilka czynników, o których powinien pamiętać pracodawca. Istotna jest znajomość regulacji dotyczących zwolnień grupowych. Dowiedz się o czym powinien pamiętać pracodawca, gdy nastąpi redukcja etatów!

1 lutego 2023

Prawo pracy

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia - czy pracownik musi się na niego zgodzić?

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca może nakazać wykorzystać pracownikowi urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia, by uniknąć konieczności wypłaty ekwiwalentu? Sprawdź!

31 stycznia 2023

Prawo pracy

Czym się różni harmonogram czasu pracy od ewidencji czasu pracy?

Na przedsiębiorcy zatrudniającym pracowników spoczywają dodatkowe obowiązki związane z ewidencjonowaniem czasu pracy. Dowiedz się, jakie informacje powinien zawierać harmonogram czasu pracy i czym różni się od ewidencji czasu pracy!

31 stycznia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów