0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Zatrudnienie na wakacje a ZUS i podatek

Jeśli pracodawca szuka sposobu na obniżenie kosztów, zwiększenie elastyczności lub zdobycie nowych pracowników na stałe to zatrudnienie na wakacje może być dla niego dobrą opcją. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat zatrudnienia w okresie wakacji.

3 października 2023

Prawo pracy

Zatrudnianie cudzoziemca z czasową kartą pobytu - jakie formalności?

Zatrudnianie cudzoziemca z czasową kartą pobytu nie stwarza problemów przedsiębiorcom do momentu zawarcia umowy na czas nieokreślony. Z jakimi formalnościami musi się liczyć pracodawca? Przeczytaj i dowiedz się, jak legalnie zatrudnić obcokrajowca!

3 października 2023

Prawo pracy

Czas pracy - noce, niedziele i święta a rekompensata

To czy pracujesz w nocy, niedzielę czy święto zależy od przyjętego w zakładzie systemu czasu pracy. Jednak powinieneś wiedzieć, że za taką pracę należy się dodatkowe wynagrodzenie lub dzień wolny. Sprawdź, jak należy rekompensować czas pracy!

3 października 2023

Prawo pracy

Czas pracy pracowników młodocianych - najważniejsze informacje

Kilka lat temu na skutek zmiany przepisów został obniżony wiek pracownika młodocianego. Od tego czasu można zatrudniać osoby, które ukończyły 15 rok życia. Jaki jest czas pracy pracowników młodocianych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

3 października 2023

Prawo pracy

Wynagrodzenie wypłacane w obcej walucie - czy jest zgodne z prawem?

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom wypłatę wynagrodzenia. Nie określa jednak wprost, w jakiej walucie powinno być ono wypłacone. Czy zatem wynagrodzenie wypłacane w obcej walucie jest zgodne z prawem? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

3 października 2023

Prawo pracy

Zasady wynagradzania pracowników młodocianych - zmiany 2023

Od 1 września 2023 roku zaczęły obowiązywać zmiany w przepisach dotyczących zasady wynagradzania pracowników młodocianych. Ile wynoszą nowe stawki wynagrodzenia minimalnego? Kto otrzyma wyższe wynagrodzenie? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

2 października 2023

Prawo pracy

Siła wyższa w umowie - orzecznictwo i praktyka

Często w umowach znajduje się zapis o sile wyższej. Co tak naprawdę w praktyce oznacza pojęcie "siła wyższa"? Co na ten temat mówi orzecznictwo i jak to wygląda w praktyce? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się co oznacza siła wyższa w umowie!

2 października 2023

Prawo pracy

Prawo do świadczeń z ZFŚS dla emerytów i rencistów

Niektórzy pracodawcy zobowiązani są do utworzenia ZFŚS. Czy pracownik kończący zatrudnienie, w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, jest uprawniony do korzystania z ZFŚS? Sprawdź, czy przysługuje prawo do świadczeń z ZFŚS dla emerytów i rencistów!

2 października 2023

Prawo pracy

Różne nieobecności w trakcie miesiąca a wynagrodzenie

Pracownik może być nieobecny w danym miesiącu nie tylko z jednej przyczyny, ale z całkiem odmiennych względów. Jak rozliczyć wynagrodzenie, kiedy występują różne nieobecności w trakcie miesiąca? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

2 października 2023

Prawo pracy

Czy całkowita niezdolność do pracy oznacza brak możliwości podjęcia zatrudnienia?

Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności nie zawsze mogą lub mają możliwość podjęcia zatrudnienia. Czy całkowita niezdolność do pracy faktycznie oznacza zakaz podejmowania jakiejkolwiek aktywności zawodowej? Przeczytaj i dowiedz się!

29 września 2023

Prawo pracy

Urlop rodzicielski ojca dziecka - nieprzenaszalna część

Nowelizacja Kodeksu pracy , która weszła w życie w kwietniu 2023 roku wprowadziła dodatkowy wymiar urlopu rodzicielskiego, który może wykorzystać tylko jeden z rodziców. Ile wynosi urlop rodzicielski ojca, który jest nieprzenoszalny na drugiego rodzica?

29 września 2023

Prawo pracy

Pracujące matki – na jakie przywileje mogą liczyć?

Rodzicom przysługuje szereg świadczeń pieniężnych z tytułu urodzenia i wychowywania dziecka. Na jakie przywileje mogą liczyć pracujące matki? Czy pracująca mama ma prawo do dodatkowego urlopu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

29 września 2023

Prawo pracy

Kto i kiedy musi sporządzić protokół powypadkowy?

Wszelkiego rodzaju nieszczęśliwe zdarzenia, które mogą mieć miejsce podczas wykonywania obowiązków służbowych, muszą zostać dokładnie przeanalizowane. Do tego służy protokół powypadkowy. Przeczytaj i dowiedz się więcej na jego temat!

28 września 2023

Prawo pracy

Czas pracy i urlop bezpłatny pracownika powołanego do służby wojskowej

Coraz częściej pojawiają się wezwania pracowników na ćwiczenia wojskowe. Co w sytuacji, kiedy dana osoba zdecyduje się wywiązać z tego obowiązku? Jak długo może trwać urlop bezpłatny pracownika powołanego do służby wojskowej? Przeczytaj!

28 września 2023

Prawo pracy

Najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach i Kodeksie pracy od 2023 r.!

Od 1 stycznia 2023 roku zostały wprowadzone zmiany w wynagrodzeniach i prawie pracy. Dotyczyły głównie zaliczek na podatek dochodowy pracowników. Sprawdź artykuł i przeczytaj co się zmieniło od 2023 roku!

28 września 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów