0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Kadrowy

Prawo pracy

Nagroda jubileuszowa - kiedy przysługuje?

Komu wypłacana jest nagroda jubileuszowa? Jakie są zasady jej przyznawania, obliczania i wypłacania? W jakim terminie powinna zostać wypłacona? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kto nabywa prawa do nagrody jubileuszowej i po ilu latach pracy!

1 grudnia 2023

Ubezpieczenie ZUS

Podstawa wynagrodzenia chorobowego a nowe zwolnienia od pracy

Czy nowe zwolnienia od pracy będą miały takie same zasady podczas wyliczania podstawy chorobowej jak pozostałe nieobecności usprawiedliwione? Przeczytaj i sprawdź w naszym artykule jakie są nowe zwolnienia oraz jak wpływają na pensje!

1 grudnia 2023

Prawo pracy

Potrącenie z wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego

Wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy są objęte ochroną przed potrąceniami. Należy więc, osobno obliczyć potrącenie z wynagrodzenia chorobowego i osobno z zasiłku chorobowego. Jakie są zasady dokonywania potrąceń? Przeczytaj i sprawdź!

1 grudnia 2023

Ubezpieczenie ZUS

Podwyższona składka KRUS dla prowadzących działalność gospodarczą

Rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne korzystają zwykle z ubezpieczenia rolniczego w KRUS. Sprawdź dlaczego kontynuują ubezpieczenie w KRUS i jakie warunki muszą spełnić by było to możliwe? Czy opłacana jest podwyższona składka KRUS? Przeczytaj!

1 grudnia 2023

Prawo pracy

Jakie są świadczenia uwzględniane przy ustalaniu dochodu na potrzeby ZFŚS

Obowiązki pracodawców w zakresie tworzenia i wydatkowania funduszu socjalnego określają przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przeczytaj i dowiedz się jak jakie są świadczenia uwzględniane przy ustalaniu dochodu na potrzeby ZFŚS!

1 grudnia 2023

Ubezpieczenie ZUS

Wakacje dla przedsiębiorców – rewolucja w opłacaniu składek

W ramach programu wakacje dla przedsiębiorców będzie można zawiesić opłacanie składek ZUS na jeden miesiąc. Kolejnym wsparciem dla przedsiębiorców będzie dodatkowy zasiłek. Sprawdź, kto będzie mógł z tego skorzystać!

30 listopada 2023

Urlopy i inne

Urlop ojcowski w dokumentach rozliczeniowych ZUS małego i dużego płatnika

Na dzień 30. listopada roku zatrudniałeś do 20 pracowników - a może jesteś większym przedsiębiorcą? Przeczytaj artykuł i dowiedź się jakie obowiązki posiadasz jako mały, a jakie jako duży, płatnik ZUS gdy Twój pracownik składa podanie o urlop ojcowski.

30 listopada 2023

Prawo pracy

Czy jest możliwe, by zamiast umowy z aktu powołania była zawarta jedynie umowa zlecenie z członkiem zarządu?

Kwestie organizacyjne dotyczące tworzenia i funkcjonowania spółek handlowych uregulowano w przepisach Kodeksu spółek handlowych. Czy jest zatem możliwe, aby zamiast umowy z aktu powołania była zawarta umowa zlecenie z członkiem zarządu? Sprawdź!

30 listopada 2023

Prawo pracy

Nadgodziny w delegacji - co warto wiedzieć

Delegacje można podzielić na czas samej podróży oraz czas wykonywania zadania. Należy pamiętać, że aby prawidłowo rozliczyć czas pracy pracownika, trzeba wiedzieć, kiedy pracownikowi przysługują nadgodziny w delegacji. Przeczytaj artykuł i sprawdź!

30 listopada 2023

Prawo pracy

Pierwszy pracownik - wynagrodzenie netto a brutto

Podczas zawierania umowy z pracownikiem należy na niej umieścić kwotę wynagrodzenia - brutto lub netto, którą nowy pracownik będzie otrzymywał co miesiąc. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co to jest wynagrodzenie netto a brutto!

30 listopada 2023

Prawo pracy

Skutki wydłużenia okresu wypowiedzenia o pracę

Umowę o pracę może wypowiedzieć każda ze stron. Okresy wypowiedzeń są ściśle uregulowane w Kodeksie pracy. Bywają jednak sytuacje, kiedy okres wypowiedzenia zostaje wydłużony. Jakie są skutki wydłużenia okresu wypowiedzenia o pracę? Sprawdź!

30 listopada 2023

Prawo pracy

Delegacje krajowe i zagraniczne pracowników

Delegacje krajowe i zagraniczne bardzo często występują w zakładach pracy. Czym różni się podróż służbowa krajowa od zagranicznej? Co można wliczyć w koszty podróży służbowej? Dowiedz się więcej na ten temat czytając nasz artykuł!

29 listopada 2023

BHP w firmie

Szkodliwe czynniki w środowisku pracy a skierowanie na badanie

Pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy ma obowiązek skierowania go na badania kontrolne, wstępne lub okresowe. Jak powinno wyglądać skierowanie jeśli występują szkodliwe czynniki w środowisku pracy? Dowiedz się czytając nasz artykuł!

29 listopada 2023

Obowiązki pracownika

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą a organizacja pracy

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą to rozwiązanie, które pozwala pracownikom na połączenie opieki nad dzieckiem z kontynuacją kariery zawodowej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak można skorzystać z tego rozwiązania!

29 listopada 2023

Ubezpieczenie ZUS

Emerytura pomostowa – komu przysługuje i na jakich warunkach?

Osoby, które pracują w szczególnych warunkach lub wykonują pracę o szczególnym charakterze, mogą ubiegać się o emeryturę pomostową. Czym jest emerytura pomostowa i jakie warunki należy spełnić, aby móc się o nią ubiegać? Przeczytaj w artykule!

29 listopada 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów