0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Kadrowy

Ubezpieczenie ZUS

Zwrot pracownikom kosztów dojazdu do pracy oraz z pracy a ZUS

Pracodawca może oferować zwrot pracownikom kosztów dojazdu do oraz z pracy. Czy takie świadczenia muszą być oskładkowane i opodatkowane? Jak je rozliczyć prawidłowo? Co na ten temat mówią przepisy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

7 czerwca 2023

Prawo pracy

Powrót na Ukrainę a usprawiedliwianie nieobecności w pracy

Zdarzają się sytuacje, że pracownik nie może stawić się w pracy w określonym czasie. Jak powinno wyglądać usprawiedliwianie nieobecności w pracy, z powodu powrotu pracownika na Ukrainę? Czy obcokrajowcy mają w tym zakresie specjalne regulacje prawne?

7 czerwca 2023

Prawo pracy

Urlop z powodu siły wyższej w nowym Kodeksie pracy

W kwietniu 2023 r, weszły w życie kolejne zmiany w Kodeksie pracy. Jedną ze zmian jest urlop z powodu siły wyższej. Kto i w jakich sytuacjach będzie mógł korzystać z tego zwolnienia od pracy? Jaki jest wymiar tego urlop? Przeczytaj i dowiedz się!

7 czerwca 2023

Ubezpieczenie ZUS

Jak wyliczać wynagrodzenie chorobowe w 2023 r.?

Każdemu pracownikowi za okres niezdolności do pracy przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Przez jaki okres i według jakich zasad wyliczane jest wynagrodzenie za czas choroby? Przeczytaj artykuł i przekonaj się jak wygląda ta kwestia!

7 czerwca 2023

Ubezpieczenie ZUS

Ubezpieczenia ZUS a urlop bezpłatny pracownika

Urlop bezpłatny udzielany jest na wniosek pracownika. Czy w tym okresie podlega on ubezpieczeniom w ZUS? Czy nadal ma prawo do opieki zdrowotnej? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w poniższym artykule. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

7 czerwca 2023

Ubezpieczenie ZUS

Działalność gospodarcza w trakcie urlopu wychowawczego

Jesteś przedsiębiorcą i chciałbyś skorzystać z urlopu wychowawczego, czy może przebywasz na urlopie wychowawczym z tytułu etatu i chciałbyś rozpocząć działalność gospodarczą? Działalność gospodarcza w trakcie urlopu wychowawczego jest możliwa. Przeczytaj!

7 czerwca 2023

Prawo pracy

Przyczyny uzasadniające wypowiedzenie umowy na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny stanowi szczególny rodzaj umowy o pracę. Dotyczą jej nieco odmienne zasady, w tym także te związane z jej wypowiadaniem. Sprawdź jakie mogą być przyczyny uzasadniające wypowiedzenie umowy na okres próbny!

6 czerwca 2023

Prawo pracy

Obniżenie urlopu wypoczynkowego w związku z odbywaniem dobrowolnej służby wojskowej

Wymiar urlopu wynosi: 20 dni jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, 26 dni jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Czy okres pełnienia dobrowolnej służby wojskowej wpływa na obniżenie urlopu wypoczynkowego? Sprawdź to!

6 czerwca 2023

Prawo pracy

Umowa zlecenie w 2023 r. jako częsta forma zatrudnienia - podstawowe informacje

Umowa zlecenie - jakie elementy powinna zawierać? Jakie składki są naliczane z tytułu tego typu umów? Czy pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy? Ile wynosi stawka godzinowa na umowie zlecenie? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania!

6 czerwca 2023

Urlopy i inne

Umowa zlecenie na urlopie macierzyńskim

Umowa zlecenie na urlopie macierzyńskim to chętnie podejmowany rodzaj zatrudnienia przez rodziców. Czy wówczas należy zgłosić zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych? Jakie dokumenty muszą zostać dostarczone do ZUS? Sprawdź!

6 czerwca 2023

Urlopy i inne

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski 2023 r. - darmowy wzór z omówieniem

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski należy przekazać pracodawcy. Jakie najważniejsze informacje należy w nim zawrzeć? Ile wynosi urlop macierzyński? Poznaj odpowiedź na ten temat i pobierz wzór takiego dokumentu w dwóch formatach: PDF i DOCX!

5 czerwca 2023

Prawo pracy

Okres wypowiedzenia - ustalenie jego daty początkowej i końcowej

Okres wypowiedzenia umowy o pracę jest szczegółowo wyznaczony w przepisach prawa pracy. Poprawne ustalenie daty upływu okresu wypowiedzenia ma duże znaczenie. Przeczytaj, od czego zależy jego długość i jak ustalić dzień jego rozpoczęcia i zakończenia!

5 czerwca 2023

Prawo pracy

Czy za L4 na urlopie wychowawczym należy się zasiłek?

Kiedy za L4 na urlopie wychowawczym można otrzymać wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy? Czy gdy urodzi się dziecko na urlopie wychowawczym, wówczas ma się prawo do zasiłku macierzyńskiego? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi!

5 czerwca 2023

Prawo pracy

Wypowiedzenie umowy bezpośrednio po urlopie rodzicielskim

Pracodawca może zwolnić pracownika bez względu na to, z jakiego urlopu wraca on do pracy. Czy wypowiedzenie umowy bezpośrednio po urlopie rodzicielskim jest możliwe? Jakie warunki nalezy spełnić? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

5 czerwca 2023

Ubezpieczenie ZUS

Korekta rocznej składki zdrowotnej - najważniejsze informacje

Sprawdź, kiedy korekta rocznej składki zdrowotnej jest możliwa i jakie są konsekwencje braku sporządzenia korekty gdy podstawa wyliczenia rocznej składki zdrowotnej uległa zmianie! Dowiedz się, jak rozliczyć niedopłatę lub nadpłatę po korekcie!

5 czerwca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów