Transakcje zagraniczne

Transakcje zagraniczne

Na czym polegają wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne?

Czy wiesz na czym polegają wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne oraz czy procedura uproszczona będzie mieć zastosowanie do WTT, gdy transport towaru odbywa się przez terytorium kraju trzeciego? Wskazane kwestie omawiamy w artykule! Sprawdź!

6 września 2022

Transakcje zagraniczne

Usługa montażu za granicą a VAT przy sprzedaży maszyny

Czy wiesz, jak powinna zostać rozliczona usługa montażu za granicą a VAT gdy związana jest z nieruchomością? Sprawdź, jak rozróżnić który przedsiębiorca odpowiada za zapłatę podatku VAT i w jaki sposób ustalić miejsce świadczenia usługi na nieruchomości!

9 sierpnia 2022

Transakcje zagraniczne

Import i eksport usług - rozliczenie podatkowe oraz dokumentowanie

Czym jest eksport usług i na jakich zasadach jest rozliczany? W jakich deklaracjach powinien został odpowiednio udokumentowany? A na jakich zasadach rozliczany jest eksport usług? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Podpowiadamy!

9 sierpnia 2022

Transakcje zagraniczne

Exit tax a darowizna składnika z majątku prywatnego podatnika

Czy wiesz kiedy powstaje zobowiązanie z tytułu podatku od wyjścia? Czy przy darowiźnie składnika z majątku prywatnego podatnika powstanie zobowiązanie podatkowego z tytułu exit tax do zapłaty? Czytając poznasz odpowiedzi na te pytania! Sprawdź!

2 sierpnia 2022

Transakcje zagraniczne

Nietransakcyjne WNT pomiędzy krajami UE a opodatkowanie VAT

Czy wiesz kiedy ma miejsce nietransakcyjne przemieszczenie towarów pomiędzy krajami Unii Europejskiej? Czy nietransakcyjne WNT podlega opodatkowaniu VAT? Przeczytaj artykuł i poznaj praktyczne aspekty nietransakcyjnego przemieszczenia towarów!

2 sierpnia 2022

Transakcje zagraniczne

Faktura korygująca WNT w świetle przepisów ustawy VAT

Prowadząc działalność gospodarczą, podatnicy coraz częściej dokonują zakupu towarów z Unii Europejskiej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w którym miesiącu powinna być ujęta w KPiR faktura korygująca WNT oraz po jakim kursie należy ją rozliczyć? Sprawdź!

29 lipca 2022

Transakcje zagraniczne

Import usług a podatnik zwolniony z VAT

W celu zwiększania konkurencyjności na rynku wielu przedsiębiorców decyduje się import usług z zagranicy. W przypadku czynnych podatników VAT nie ma problemu z rozliczeniem transakcji. Co w przypadku gdy importu dokonuje podatnik zwolniony z VAT? Sprawdź!

28 lipca 2022

Transakcje zagraniczne

Brak NIP-UE nabywcy na fakturze - czy można rozliczyć import usług?

Często zdarza się, że polscy przedsiębiorcy nabywają usługi od zagranicznych kontrahentów. Pomimo podania danych do faktury, czasami sprzedawcy nie uwzględnią wszystkich informacji. Jak rozliczyć import usług, gdy brak NIP-UE nabywcy na fakturze?

27 lipca 2022

Transakcje zagraniczne

Czy numer VAT UE jest niezbędny przy WNT?

Aby dana transakcja stanowiła wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów należy spełnić określone warunki. Jednym z nich jest numer VAT UE posiadany przez obie strony transakcji. Czy brak rejestracji do VAT UE wyklucza możliwość rozliczenia WNT? Sprawdź!

26 lipca 2022

Transakcje zagraniczne

Faktura eksportowa - wszystko co warto wiedzieć

Eksport towarów jest sprzedażą towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ale - po spełnieniu określonych warunków - korzysta z opodatkowania stawką 0%. Czy wiesz, co powinna zawierać faktura eksportowa? Sprawdź w artykule!

25 lipca 2022

Transakcje zagraniczne

Nievatowiec a zakup towarów w UE

Przedsiębiorca zwolniony z VAT ma obowiązek rejestracji do celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, jeżeli wartość transakcji WNT przekroczy w danym roku podatkowym 50 tys. zł. Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć zakup towarów w UE przez nievatowca.

21 lipca 2022

Transakcje zagraniczne

Kiedy składać informację VAT UE?

Podatnicy, przeprowadzający w swojej działalności transakcje z kontrahentami unijnymi, muszą dopełnić pewnych formalności. Jedną z nich jest rejestracja dla celów VAT-UE a drugą składanie informacji podsumowującej VAT-UE. Kiedy składać informację VAT UE?

18 lipca 2022

Transakcje zagraniczne

Na czym polegają pośrednie transakcje rajowe?

Przedsiębiorcy dokonujący transakcji z podmiotami zagranicznymi mogą być nieświadomi tego, że dane zdarzenie może być transakcją rajową. Kiedy mają miejsce pośrednie transakcje rajowe? Czy ustawodawca zezwala na ich stosowanie? Odpowiadamy w artykule!

11 lipca 2022

Transakcje zagraniczne

Import towarów w procedurze uproszczonej po zmianach

Zakup towarów z krajów poza terytorium Unii Europejskiej to import towarów. Jego rozliczenie może nastąpić w procedurze uproszczonej. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie warunki musi spełniać prawidłowo rozliczany import towarów w procedurze uproszczonej!

7 lipca 2022

Transakcje zagraniczne

Eksport towarów - stawka VAT a brak dokumentów celnych

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej istotną sprawą jest ustalenie odpowiedniej stawki podatku VAT. To jednak może nie być takie proste przy eksporcie towarów, w szczególności gdy brak dokumentów celnych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

7 lipca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów