Windykacja
Zwolnienie z długu a cofnięcie pozwu ze zrzeczeniem się roszczenia
Zwolnienie z długu to umowa między dłużnikiem a wierzycielem. Cofnięcie pozwu i zrzeczenie się roszczenia to procesowe działania regulowane przez Kodeks postępowania cywilnego. Jakie są różnice i podobieństwa między tymi instytucjami? Dowiedz się więcej!
14 sierpnia 2024
Zgłoszenie wierzytelności przez przedsiębiorcę w postępowaniu upadłościowym
Zgłoszenie wierzytelności przez przedsiębiorcę w postępowaniu upadłościowym wymaga precyzyjnych działań. Kim jest wierzyciel i jak wygląda zgłoszenie wierzytelności syndykowi? Jakich formalności należy dopełnić? Sprawdź w naszym artykule!
31 lipca 2024
Umorzenie postępowania egzekucyjnego - kiedy można się domagać?
Postępowanie egzekucyjne może zakończyć się przed skutecznym ściągnięciem egzekwowanej należności, jeśli wystąpią okoliczności powodujące umorzenie postępowania egzekucyjnego. Wyjaśniamy, kiedy można domagać się umorzenia postępowania egzekucyjnego!
29 lipca 2024
Kredyt hipoteczny a utrata domu rodzinnego
Kredyt hipoteczny może być dużym wsparciem, ale co się dzieje, gdy nie możemy spłacić rat? Artykuł omawia sytuacje opóźnień w spłacie. Czy w takiej sytuacji można uchronić się od straty domu? Przeczytaj więcej, aby dowiedzieć się, jakie masz prawa!
19 lipca 2024
Skarga pauliańska złożona po ogłoszeniu upadłości
Skarga pauliańska pozwala uznać daną czynność prawną za bezskuteczną. Czy może być ona złożona również po ogłoszeniu upadłości? Kiedy dokładnie jest możliwa i ile czasu na zdecydowanie się ma wierzyciel? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na pytania!
3 lipca 2024
Umorzenie długów upadłego a hipoteka na cudzej nieruchomości
Umorzenie długów dotyczy wyłącznie osób fizycznych będących przedsiębiorcami. Nie występuje natomiast w przypadku osób prawnych. Jak zatem w przypadku tej pierwszej grupy może dojść do umorzenia zadłużenia? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!
2 lipca 2024
Zajęcie wynagrodzenia z umowy zlecenia przez komornika
Sporo osób pracuje na umowach cywilnoprawnych. Jeśli mają długi, może mieć miejsce zajęcie wynagrodzenia z umowy zlecenia przez komornika. Dotyczy ono 100% wynagrodzenia. Można jednak zmniejszyć to zajęcie o połowę. Przeczytaj artykuł i sprawdź to!
18 kwietnia 2024
Odszkodowanie za opóźnienie lotu zgodnie z prawem UE: Ile wynoszą i jak je uzyskać?
Opóźnienie lotu może być niezwykle stresujące, często również nasz plany wycieczkowe mogą się przez to dość diametralnie zmienić. Czy można wówczas ubiegać się o odszkodowanie za lot? Ile może ono wynosić? Przeczytaj artykuł i poznaj więcej informacji!
15 kwietnia 2024
Egzekucja w administracji - zasady postępowania egzekucyjnego
Procedura egzekucyjna to nie tylko sposób na odzyskanie wierzytelności, lecz również ochrona interesów dłużnika. Jak wygląda egzekucja w administracji? Dlaczego wybór najłagodniejszych środków egzekucyjnych jest istotny? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
11 kwietnia 2024
Wezwanie podatnika do złożenia wyjaśnień – jak wygląda w praktyce?
Wezwanie podatnika do złożenia wyjaśnień stanowi bezwzględny obowiązek, którego nieprzestrzeganie może się szybko skończyć dotkliwą karą finansową. Jak wygląda taka czynność w praktyce? Jakie prawa i obowiązki mają strony postępowania? Przeczytaj!
8 marca 2024
Zawieszenie postępowania egzekucyjnego w administracji z powodu utraty zdolności do czynności prawnych
Jeżeli firma ma problemy finansowe, urząd skarbowy może podjąć kroki prawne i rozpocząć procedurę egzekucyjną. Czy ogłoszenie upadłości to jedyne wyjście? Okazuje się, że nie! Kiedy możliwe jest zawieszenie postępowania egzekucyjnego? Sprawdź!
27 lutego 2024
Niewydanie paragonu fiskalnego - czy można otrzymać mandat?
Paragon fiskalny jest dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji. Sprzedawca ma obowiązek wystawić paragon fiskalny do każdej sprzedaży, z wyjątkiem sytuacji określonych w przepisach. Sprawdź, jakie są konsekwencje za niewydanie paragonu fiskalnego?
16 lutego 2024
Zmiana wierzyciela i dłużnika - kiedy może nastąpić?
Wierzyciel oraz dłużnik nie zawsze posiadają wystarczającą wiedzę o rożnych instytucjach. Jedną z nich jest przelew wierzytelności, dzięki któremu może zajść zmiana wierzyciela i dłużnika. Jakie warunki należy wówczas spełnić? Sprawdź!
13 lutego 2024
Zarząd przymusowy na przedsiębiorstwie a nieuczciwi dłużnicy
Zarząd przymusowy na przedsiębiorstwie to zabezpieczenie, które może zostać zastosowane na rzecz wierzyciela, aby zabezpieczyć roszczenia pieniężne. Czy wiesz, że polega on na odebraniu dłużnikowi praw do zarządzania firmą przy jej dalszym prowadzeniu?
19 stycznia 2024
Uproszczona egzekucja z nieruchomości – kiedy jest możliwa?
Sama procedura egzekucyjna jest skomplikowana, natomiast uproszczona egzekucja z nieruchomości może być korzystnym rozwiązaniem dla wierzyciela, który chce odzyskać pieniądze od dłużnika w jak najkrótszym czasie. Kiedy jednak jest możliwa? Sprawdź!
18 stycznia 2024