Windykacja

Windykacja

Odpowiedzialność za długi spadkowe po stronie zapisobiercy

W przypadku dziedziczenia spadku może okazać się, że długi stanowią jego znaczoną część. Pojawia się zatem wątpliwość jaka zatem występuje odpowiedzialność za długi spadkowe po stronie zapisobiercy windykacyjnego oraz spadkobiercy? Odpowiadamy w artykule!

19 maja 2022

Windykacja

Co może stanowić zastaw rejestrowy?

Odmianą zwykłego zastawu jest zastaw rejestrowy, który stanowi zabezpieczenie spłaty wierzytelności rzeczy ruchomych. Co może stanowić zastaw rejestrowy? Czym w ogóle jest zastaw rejestrowy? Co może być obciążone zastawem? Odpowiadamy w artykule!

30 marca 2022

Windykacja

Jakie konsekwencje niesie opóźnienie w spełnieniu świadczenia?

Co do zasady kontrahenci w zawieranych umowach wskazują termin, w jakim należy wykonać przedmiot danej umowy. Co jeśli termin ten nie zostanie zachowany? Jakie konsekwencje niesie opóźnienie w spełnieniu świadczenia? Na pytania odpowiadamy w artykule!

29 marca 2022

Windykacja

Zajęcie wynagrodzenia z umowy zlecenia przez komornika

Sporo osób pracuje na umowach cywilnoprawnych. Jeśli mają długi, może mieć miejsce zajęcie wynagrodzenia z umowy zlecenia przez komornika. Dotyczy ono 100% wynagrodzenia. Można jednak zmniejszyć to zajęcie o połowę. Przeczytaj artykuł i sprawdź to!

29 marca 2022

Windykacja

Czynność opisu i oszacowania nieruchomości przez komornika

Egzekucja z nieruchomości stanowi metodę dochodzenia należności dla wierzyciela. Po przeprowadzeniu zajęcia nieruchomości komornik przystępuje do dokonania jej opisu i oszacowania. Czynność opisu i oszacowania nieruchomości - poznaj termin oraz zasady!

11 marca 2022

Windykacja

Badanie przedawnienia roszczenia przez komornika - czy jest obowiązkowe?

W prawie cywilnym istnieje instytucja przedawnienia roszczenia, która ma służyć ograniczeniu dochodzenia roszczeń po upływie określonego czasu. Czy badanie przedawnienia roszczenia przez komornika jest obowiązkowe? Jakie obowiązują terminy przedawnienia?

9 marca 2022

Windykacja

Poręczyciel - kim jest i kiedy się go ustanawia?

W sytuacji, w której dłużnik otrzymuje świadczenie pieniężne a występuje podejrzenie, że nie będzie on zdolny do spłaty zobowiązania ma on prawo ustanowić poręczyciela. Kim jest poręczyciel oraz kto może nim być? Na pytanie odpowiadamy w artykule!

22 lutego 2022

Windykacja

Porozumienie w sprawie spłaty zobowiązania – jak prawidłowo przygotować?

W przypadku, kiedy dłużnik unika opłacania zaciągniętych zobowiązań na rzecz wierzyciela możliwe jest zastosowanie porozumienia w sprawie spłaty zobowiązania. W artykule przedstawiamy, jak prawidłowo przygotować porozumienie w sprawie spłaty zobowiązania!

12 stycznia 2022

Windykacja

Zajęcie komornicze w firmie

Zajęcie komornicze to specjalne uprawnienie komornika lub sądu, których zadaniem jest odzyskanie należnego długu, również od przedsiębiorcy. Do takich zajęć nie mają prawa żadne firmy windykacyjne. Jak przebiega zajęcie komornicze w firmie? Sprawdź!

27 grudnia 2021

Windykacja

Windykacja b2b - na czym polega?

Przedsiębiorcy, którzy borykają się z niepłacącymi kontrahentami mogą skorzystać z windykacji b2b, która jest jest formą zwykłej windykacji, choć różni się od niej kręgiem podmiotów w niej występujących. W artykule przedstawiamy, czym jest windykacja b2b!

22 grudnia 2021

Windykacja

Nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym pozwala na szybsze - w porównaniu do trybu zwykłego - wyegzekwowanie należności od dłużnika. Co zrobić, kiedy zostanie przeciwko nam wydany? Na to pytanie odpowiadamy w artykule! Sprawdź, co robić!

16 grudnia 2021

Windykacja

Długi przedsiębiorcy widoczne w KRS - rejestr dłużników

Zadłużeni przedsiębiorcy mogą w określonych przypadkach zostać wpisani do rejestru dłużników KRS. Od grudnia 2021 roku będą również mogli być wpisani do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Jakie dane zawiera rejestr dłużników? Odpowiadamy w artykule! Sprawdź!

10 grudnia 2021

Windykacja

Jak przebiega egzekwowanie długów przez komornika?

Komornik to osoba, która zawodowo zajmuje się odzyskiwaniem zaciągniętych zobowiązań pieniężnych od dłużników. Ma on największe kompetencje w zakresie ściągania długów, może nawet zająć majątek dłużnika. Jak wygląda egzekwowanie długów przez komornika?

3 grudnia 2021

Windykacja

Pozew o zapłatę w postępowaniu gospodarczym – o czym należy pamiętać?

Jak sporządzić pozew o zapłatę w postępowaniu gospodarczym? Jego elementy i dodatkowe wymagania reguluje Kodeksu postępowania cywilnego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się o czym należy pamiętać sporządzając pozew o zapłatę w postępowaniu gospodarczym!

22 października 2021

Windykacja

Solidarność dłużników a dochodzenie zwrotu pożyczki

Na czym polega solidarność dłużników w sytuacji, gdy razem wezmą pożyczkę? Na jakich zasadach pożyczkodawca może dochodzić zwrotu pożyczki od kilku pożyczkobiorców? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, od kogo wierzyciel może żądać zapłaty.

4 października 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów