0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Operat szacunkowy – jakie dane zawiera opinia rzeczoznawcy majątkowego?

Operat szacunkowy to kluczowy dokument przy wycenie nieruchomości w postępowaniach administracyjnych. Może być uznany za opinię biegłego lub dokument prywatny, wszystko zależy od kontekstu. Jak wygląda operat szacunkowy? Sprawdź teraz!

3 lipca 2025

Prawo gospodarcze

Czy w umowie zlecenia można zawrzeć okres wypowiedzenia?

Umowy zlecenia są najczęściej zawierane w obrocie gospodarczym na wielu płaszczyznach. Na jaki okres umowy zlecenie mogą być zawierane? W jaki sposób tą umowę rozwiązać? Czym jest okres wypowiedzenia i czy można go wprowadzić do umowy zlecenia? Sprawdź!

3 lipca 2025

Prawo gospodarcze

Wysokość opłat procesowych w sprawach z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego – aktualne stawki

Wysokość opłat procesowych w sprawach z zakresu prawa cywilnego jest ustalana na podstawie obowiązujących przepisów prawa, głównie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz rozporządzeń wykonawczych i zależy głownie od rodzaju sprawy. Sprawdź!

2 lipca 2025

Prawo gospodarcze

Kiedy organy wysyłają pisma na e-PUAP, a kiedy na adres do doręczeń elektronicznych?

Ustawa o doręczeniach elektronicznych wprowadziła kompleksową reformę sposobu doręczenia pism dla obywateli przez organy administracji. Kiedy organ administracji publicznej wysyła pisma na adres do doręczeń elektronicznych? Dowiedz się więcej!

2 lipca 2025

Prawo gospodarcze

Odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie przez policję lub areszt

Odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie lub areszt tymczasowy przysługuje osobie, która została zatrzymana przez policję oraz niesłusznie pozbawiona wolności. Kiedy możemy mówić o niesłusznym zatrzymaniu czy aresztowaniu? Sprawdź w artykule!

1 lipca 2025

Prawo gospodarcze

Umowa jurysdykcyjna a obowiązujące zasady

Umowa jurysdykcyjna zgodnie z rozporządzeniem UE 1215/2012 i orzecznictwem TSUE jej ważność ocenia się według prawa unijnego a nie krajowego. Przeczytaj artykuł i sprawdź, co musisz wiedzieć o jej prawidłowym konstruowaniu!

30 czerwca 2025

Prawo gospodarcze

Jak podawać ceny towarów i usług, żeby uniknąć problemów i kar?

Czy w formularzach zamówień można podawać cenę “netto plus VAT”? Wyjaśniamy m.in., jak prowadzący sklepy internetowe mogą zabezpieczyć się na wypadek błędnego wpisania ceny oraz jak podawać ceny towarów i usług, żeby nie narazić się na problemy.

30 czerwca 2025

Prawo gospodarcze

Zmiany w składkach ZUS a delegacje pracowników

Zmiany w składkach ZUS w 2025 r. wpłynęły na koszty delegacji pracowników. Firmy muszą dostosować budżet i politykę delegacyjną, by efektywnie zarządzać wydatkami i zachować zgodność z krajowymi oraz zagranicznymi przepisami. Więcej informacji w artykule!

27 czerwca 2025

Prawo gospodarcze

Odpowiedzialność za wypadek na budowie – kto ją ponosi?

Praca na budowie nie należy do najlżejszych, jak również do najbezpieczniejszych. A odpowiedzialność za wypadek na budowie jest ciężkim tematem, ponieważ to, kto będzie ją ponosił, zależy od wielu różnych czynników. Jak to wygląda w praktyce? Sprawdź!

27 czerwca 2025

Prawo gospodarcze

Zdolność procesowa a skutki jej utraty w trakcie sprawy sądowej

Zdolność procesowa jest wymagana przez przepisy procedury cywilnej, aby strony miały zdolność procesową w toku całego postępowania. Co w przypadku utraty zdolności procesowej w trakcie trwania rozprawy sądowej? Sprawdź w artykule!

27 czerwca 2025

Prawo gospodarcze

Nadużycie pozycji dominującej w prawie przedsiębiorców

Całkowicie wolny rynek prowadziłby do nadużyć i powstawania monopoli. Dlatego prawo zabrania wykorzystywania pozycji dominującej. Kiedy dochodzi do takich nadużyć? Przeczytaj i dowiedz się, czym jest nadużycie pozycji dominującej!

26 czerwca 2025

Prawo gospodarcze

Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny, czyli OIPE

OIPE, czyli Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny to nowy program utworzony przez Unię Europejską. Został stworzony po to, aby umożliwić tworzenie dodatkowego źródła dochodu na emeryturze. Na czym ten program dokładnie polega? Sprawdź teraz!

26 czerwca 2025

Prawo gospodarcze

Kiedy podpis notarialnie poświadczony? Czym jest i do jakich czynności prawnych jest wymagany dla ich skuteczności?

Powszechnie zostało przyjęte, że u notariusza można załatwić tylko i wyłącznie sprawy związane z nieruchomościami lub z kwestiami spadkowymi. Czym dokładnie jest podpis notarialnie poświadczony i kiedy powinniśmy go stosować? Sprawdź w artykule!

25 czerwca 2025

Prawo gospodarcze

Usługi hotelarskie a umowa najmu – czy to to samo?

Prowadzenie biznesu w Polsce nie należy do łatwych zadań, tym bardziej jeżeli świadczy się usługi hotelarskie. W wielu przypadkach uznawane jako spółki nieruchomościowe. Czy usługi hotelarskie są tym samym co najem lub dzierżawa? Sprawdź w artykule!

25 czerwca 2025

Prawo gospodarcze

Działanie w imieniu spółki – jak umocować pełnomocnika?

Działanie w imieniu spółki przy nieprawidłowym umocowaniu może bowiem grozić unieważnieniem czynności podejmowanych przez pełnomocnika. Jak zatem umocować pełnomocnika i kto może to zrobić, aby nie doszło do problemów natury formalnej? Sprawdź!

24 czerwca 2025

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów