0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze

Przesłuchanie zdalne przedsiębiorcy w sądzie - czy jest możliwe?

Przesłuchanie zdalne stało się popularne w pandemii, ale czy jest aktualnie możliwe dla przedsiębiorców? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak wziąć udział w zdalnej rozprawie i jakie są formalności wobec sądu, aby przeprowadzić przesłuchanie w tej formie!

23 października 2024

Prawo gospodarcze

Błąd systemu – czy będzie to siła wyższa?

Siła wyższa to zjawisko, którego nie da się przewidzieć i które zwykle niweluje odpowiedzialność dłużnika względem niewykonanego zobowiązania. Czy w takim wypadku błąd systemu informatycznego można uznać za siłę wyższą? Przeczytaj i dowiedz się!

23 października 2024

Prawo gospodarcze

Kara dla pracownika za niewłaściwe zachowanie

Pracodawca ma prawo wyciągnąć konsekwencje, jeśli pracownik narusza ustalone zasady dotyczące czasu pracy, bezpieczeństwa i higieny czy obecności. Kara dla pracownika za niewłaściwe zachowanie jest zgodna z regulacjami prawa pracy. Sprawdź artykuł!

22 października 2024

Prawo gospodarcze

Nowe wymagania dostępności produktów i usług dla osób z niepełnosprawnościami

Nowe wymagania dostępności produktów i usług mają wyrównywać szanse osób z niepełnosprawnościami. Mimo że przepisy wejdą w życie dopiero w 2025 roku, już można zapoznać się z treścią ustawy. Jakich produktów i usług dotyczą nowe przepisy? Sprawdź!

22 października 2024

Prawo gospodarcze

Jak zgłosić sprzedaż samochodu i jakie dokumenty skompletować?

Posiadanie samochodu wiąże się z obowiązkami ustawowymi, których nieprzestrzeganie ciągnie za sobą konsekwencje. Jak zatem zgodnie z przepisami powinna odbyć się sprzedaż samochodu i jakie dokumenty są konieczne? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

18 października 2024

Prawo gospodarcze

Ochrona sygnalistów - aktualizacja przepisów zgodnie z nową ustawą

Ochrona sygnalistów to nowy obowiązek dla pracodawców, którzy muszą dostosować regulaminy i przepisy wewnętrzne zgodnie z wymogami ustawy z 2024 roku, zapewniając bezpieczne kanały zgłaszania naruszeń prawa. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

17 października 2024

Prawo gospodarcze

Działalność handlowa w niedzielę – kiedy przedsiębiorca nie będzie łamał prawa?

Zamknięte w niedziele galerie handlowe nikogo już nie dziwią. Głośniej zrobiło się w temacie niedziel w związku z projektem wycofania ustawy ograniczającej handel. Kiedy zatem możliwa jest działalność handlowa w niedzielę, a kiedy nie? Przeczytaj!

17 października 2024

Prawo gospodarcze

Zrzeczenie się obywatelstwa - jak wygląda proces w świetle prawa?

Zrzeczenie się obywatelstwa to proces wymagający przejścia przez formalną procedurę administracyjną. Należy złożyć wniosek i uzyskać zgodę władz. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej jak wygląda ten dość skomplikowany proces!

16 października 2024

Prawo gospodarcze

Czym jest nieuczciwa konkurencja? Wyjaśnienie na przykładach

W walce o klienta i pozyskanie jego uwafi wiele przedsiębiorstw próbuje przeróżnych metod. Niekiedy działania idą za daleko i uderzają w interesy innych firm. Mowa wtedy o nieuczciwej konkurencji. W jaki sposób objawia się nieuczciwa konkurencja? Sprawdź!

16 października 2024

Prawo gospodarcze

Niewywiązanie się z umowy – jak reagować i chronić swoje prawa?

Niewywiązanie się z umowy może prowadzić do strat finansowych i sporów prawnych. Dowiedz się, jakie kroki należy podjąć, gdy klient lub inny kontrahent nie spełnia swoich zobowiązań, oraz gdzie zgłosić takie naruszenie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

15 października 2024

Prawo gospodarcze

Rekompensata za opóźnienie w płatności – nowe orzeczenie TSUE

Rekompensata za opóźnienie w płatności została omówiona w kontekście wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. w sprawie C-279/23. Wyrok ten ma wpływ na zasady jej przyznawania oraz na praktyczne konsekwencje, jakie wynikają z opóźnień w płatnościach. Sprawdź!

11 października 2024

Prawo gospodarcze

Odmowa przyjęcia faktury przez kontrahenta – co zrobić?

Odmowa przyjęcia faktury przez kontrahenta może prowadzić do komplikacji w rozliczeniach podatkowych i finansowych. Warto wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji, aby uniknąć problemów i skutecznie rozwiązać spór z kontrahentem. Przeczytaj i sprawdź!

11 października 2024

Prawo gospodarcze

Umowa użyczenia a umowa najmu – kluczowe różnice i zastosowanie

Umowa użyczenia a umowa najmu to dwa różne rodzaje umów cywilnoprawnych, które mimo podobieństw różnią się prawami i obowiązkami stron. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są różnice między tymi umowami oraz jakie przepisy regulują ich stosowanie.

10 października 2024

Prawo gospodarcze

Czy można używać logo innej firmy w swojej reklamie?

Wykorzystywanie logo innej firmy powinno co do zasady odbywać się za zgodą tego podmiotu. Kiedy można mówić o nieuczciwej konkurencji jeśli chodzi o korzystanie z cudzego logo? Jakie roszczenia przysługują przeciw naruszającemu? Przeczytaj!

10 października 2024

Prawo gospodarcze

Roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu

Służebność przesyłu to jedna z trzech podstawowych rodzajów służebności. Ma ona na celu uregulowanie sposobu korzystania przez przedsiębiorców z nieruchomości należących do innych podmiotów. O tym jak wygląda ustanowienie służebności przesyłu w artykule!

9 października 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów