Środki trwałe
Sprzedaż środka trwałego wycofanego z działalności lub po jej zakończeniu
Używanie środków trwałych jest nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Jak w świetle prawa podatkowego wygląda sprzedaż środka trwałego, jeśli jest on wycofywany z działalności lub firma zostaje zlikwidowana? Przeczytaj!
22 maja 2025
Amortyzacja jednorazowa - kto może z niej skorzystać?
Podatnicy, którzy nabyli na potrzeby firmy określone składniki majątkowe, muszą podjąć decyzje jaką wybrać metodę amortyzacji. Jedną z nich jest amortyzacja jednorazowa, ale co i do jakiej wysokości można amortyzować jednorazowo? Przeczytaj i sprawdź!
21 maja 2025
Sprzedaż środka trwałego sfinansowanego dotacją – rozliczenie kosztów
Obecnie coraz więcej przedsiębiorców korzysta z dodatkowego wsparcia finansowego, jakimi są dotacje. Dzięki temu mają możliwość zakupu sprzętów niezbędnych do prowadzenia firmy. Sprawdź, jak rozliczyć sprzedaż środka trwałego sfinansowanego dotacją!
21 maja 2025
Wycofanie środka trwałego z przedsiębiorstwa w spadku a podatek PIT
Śmierć przedsiębiorcy nie zawsze oznacza zakończenie działalności, ponieważ jest możliwe kontynuowanie działalności w spadku, która posiada środki trwałe. Czy wycofanie środka trwałego z przedsiębiorstwa w spadku generuje obowiązek podatkowy? Sprawdź!
20 maja 2025
Ewidencja środków trwałych - kiedy należy ją prowadzić?
Ewidencja środków trwałych obejmuje rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością. Czym jest środek trwały? Jak ustalić jego wartość początkową oraz jak należy prowadzić ewidencję środków trwałych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
20 maja 2025
Amortyzacja przyspieszona - na czym polega i kiedy można ją stosować?
Środki trwałe są często nieodłącznym składnikiem wielu przedsiębiorstw. Czym są środki trwałe oraz jak należy wykazywać ich stopniowe zużywanie. Sprawdź, czym jest amortyzacja oraz amortyzacja przyspieszona oraz kiedy można ją stosować!
19 maja 2025
Amortyzacja budynku firmowego - kiedy możliwe jest rozpoczęcie?
Powszechnym zjawiskiem jest wykorzystywanie nieruchomości przez przedsiębiorców w prowadzonej działalności. Jakie warunki muszą być spełnione, aby możliwa była amortyzacja budynku firmowego? Odpowiedź na pytanie znajdziesz w artykule!
14 maja 2025
Sprzedaż środka trwałego w trakcie zawieszenia działalności
Przedsiębiorca ma prawo do zawieszenia działalności gospodarczej na okres nie krótszy niż 30 dni. Czy możliwa jest sprzedaż środka trwałego w trakcie zawieszenia działalności? Jak ją udokumentować? Dowiedz się więcej na ten temat czytając nasz artykuł!
13 maja 2025
Zbycie środka trwałego w budowie - prezentacja w rachunku zysków i strat
Kwestia tego jak powinno zostać ujęte zbycie środka trwałego w budowie w kontekście ksiąg rachunkowych jednostki może budzić wiele pytań. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak w tej sytuacji wygląda rachunek zysków i strat!
9 maja 2025
Wycofanie nieruchomości ze spółki z o.o. - formalności
Wycofanie nieruchomości ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z koniecznością prawidłowego rozliczenia tego zdarzenia pod kątem rachunkowym oraz podatkowym. W artykule wyjaśniamy, jakich formalności należy dopełnić w tym zakresie!
5 maja 2025
Kiedy należy przerwać amortyzację środków trwałych?
W trakcie trwania okresu zawieszenia działalności przedsiębiorca nie ma prawa do prowadzenia działalności, a tym samym do osiągania przychodów. Co w sytuacji gdy posiada środki trwałe w amortyzacji? Kiedy należy przerwać amortyzację środków trwałych?
28 kwietnia 2025
Budynek wzniesiony na gruncie stanowiącym współwłasność a podatki
Budynek wzniesiony na gruncie stanowiącym współwłasność stwarza unikalne wyzwania prawne i podatkowe, w tym konieczność ustalenia wartości początkowej budynku do amortyzacji, proporcjonalnie do udziałów współwłaścicieli w gruncie. Jak to ustalić? Sprawdź!
24 kwietnia 2025
Metody amortyzacji środków trwałych - warto wiedzieć!
Przedsiębiorca ma do wyboru kilka sposobów amortyzacji środka trwałego. Odpisy amortyzacyjne może księgować miesięcznie, kwartalnie lub raz w roku. Przeczytaj artykuł i poznaj metody amortyzacji środków trwałych. Wybierz najkorzystniejszą dla siebie!
22 kwietnia 2025
Czy brak prawa jazdy pozbawia prawa do rozliczania samochodu w kosztach?
Do podstawowych składników majątku przedsiębiorstwa można zaliczyć samochód. Podatnik w kosztach podatkowych może rozliczyć wydatki jak i nabycie pojazdu oraz związane z nim koszty eksploatacyjne. Czy brak prawa jazdy wyklucza taką możliwość? Sprawdź!
18 kwietnia 2025
Zakup gruntu zabudowanego budynkami i budowlami a zapisy w ewidencji środków trwałych
Zakup gruntu zabudowanego budynkami i budowlami bez podziału ceny wymaga ustalenia ich wartości, by budynki mogły zostać ujęte jako środki trwałe i podlegać amortyzacji w kosztach podatkowych. W jaki sposób ustalić ich wartość początkową? Sprawdź teraz!
15 kwietnia 2025