0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Środki trwałe

Środki trwałe

Amortyzacja po zmianie formy opodatkowania z ryczałtu na skalę

U podatników rozliczających na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego odpis amortyzacyjny nie stanowi kosztu. Jednak co w przypadku, kiedy dojdzie do zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową? Jak wygląda amortyzacja po zmianie formy opodatkowania?

15 lutego 2024

Środki trwałe

Zwiększenie wartości początkowej środka trwałego przez wydatki najemcy

Często zdarza się, że najemcy ponoszą koszty w celu ulepszenia lokalu mieszkalnego. Warto w związku z tym zastanowić się, czy wydatki te powodują zwiększenie wartości początkowej środka trwałego? Sprawdź w naszym artykule!

14 lutego 2024

Środki trwałe

Paliwo na rozruch próbny środka trwałego - wpływ na wartość początkową

Planujesz zakup środka trwałego który wymaga montażu lub próbnego rozruchu? Sprawdź, czy paliwo na rozruch próbny środka trwałego zwiększa jego wartość początkową! Dowiedz się, czy w tym przypadku znaczenie ma fakt korzystania z usług firmy zewnętrznej!

9 lutego 2024

Środki trwałe

Sprzedaż środka trwałego w budowie - jak rozliczyć na gruncie PIT?

Czy wiesz, jak na gruncie podatku dochodowego rozliczyć sprzedaż środka trwałego w budowie? Dowiedz się, na czym polega tzw. zaniechanie inwestycji i jakie konsekwencje podatkowe wywołuje sprzedaż takiej inwestycji w odniesieniu do poniesionych wydatków!

6 lutego 2024

Środki trwałe

Sposób opodatkowania budynku na terenie gospodarstwa rolnego - który podatek?

Podatnicy prowadząc działalność gospodarczą oraz rolniczą, mają wątpliwości jaki wybrać sposób opodatkowania budynku na terenie gospodarstwa rolnego. Czy budynek będzie opodatkowany podatek rolnym, czy może podatkiem od nieruchomości? Sprawdź!

30 stycznia 2024

Środki trwałe

Amortyzacja letniskowego domku modułowego - czy jest możliwa?

Czy w przypadku domków letniskowych niezwiązanych z gruntem, które są wykorzystywane w działalności gospodarczej w postaci najmu krótkoterminowego mamy do czynienia ze środkami trwałymi? Jak wygląda amortyzacja letniskowego domku modułowego? Sprawdź!

23 stycznia 2024

Środki trwałe

Amortyzacja środka trwałego po likwidacji spółki jawnej - zasady

Po likwidacji spółki wspólnicy często przejmują na własność środki trwałe wykorzystywane w działalności. W przypadku, gdy miejsce ma amortyzacja środka trwałego po likwidacji spółki jawnej pojawia się pytanie: jak prowadzić dalej ich amortyzację? Sprawdź!

22 stycznia 2024

Środki trwałe

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych - poznaj limity dla 2024 roku!

Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy mają możliwość korzystać z ustawowych ulg. Jedną z nich jest jednorazowa amortyzacja do 100 000 zł dla nowych środków trwałych oraz amortyzacja jednorazowa w ramach pomocy de minimis. Przeczytaj i sprawdź!

12 stycznia 2024

Środki trwałe

Jak ująć w księgach rachunkowych zakup inwestycji w obcym środku trwałym?

Obce składniki majątku, w tym lokale, mogą wymagać dostosowania do specyfiki prowadzonej firmy. Niekiedy podatnicy decydują się na zakup lokalu, który został wcześniej ulepszony. Jak należy ująć zakup inwestycji w obcym środku trwałym w księgach? Sprawdź!

12 stycznia 2024

Środki trwałe

Krótszy okres amortyzacji budynków niemieszkalnych - kiedy jest możliwy?

Budynki niemieszkalne mogą być amortyzowane według metody liniowej lub indywidualną stawką amortyzacyjną. Od 1 stycznia weszły jednak przepisy, które umożliwiają krótszy okres amortyzacji budynków niemieszkalnych. Sprawdź, kiedy można z niej skorzystać!

9 stycznia 2024

Środki trwałe

Czy jest możliwe łączenie limitów jednorazowej amortyzacji?

W zakresie podatku dochodowego duży wpływ na jego wysokość może mieć możliwość dokonania jednorazowej amortyzacji środka trwałego. W tej kwestii obowiązują różne limity. Sprawdź, czy możliwe jest łączenie limitów jednorazowej amortyzacji!

3 stycznia 2024

Środki trwałe

Zaliczka w walucie obcej na zakup środka trwałego – jak rozliczyć w księgach rachunkowych?

Nabyłeś środek trwały, którego zakup został poprzedzony zaliczką w walucie obcej? Masz wątpliwości, jak ustalić wartość początkową składnika majątku? Omawiamy, czy zaliczka w walucie obcej na zakup środka trwałego ma wpływ na jego wartość początkową!

14 grudnia 2023

Środki trwałe

Środek trwały a może zwykły wydatek - ujęcie wydatków w KPiR w 2024 roku!

Czy wiesz, jak prawidłowo ujmować zakupione w 2024 roku składniki majątku - jako środek trwały czy wyposażenie? Dowiedz się, kiedy zakup powinien być ujęty w ewidencji środków trwałych a w jakiej sytuacji może być ujęty bezpośrednio w kosztach!

14 grudnia 2023

Środki trwałe

Dotacja na środek trwały po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych

Otrzymanie dotacji na zakup środka trwałego może mieć miejsce na różnym etapie. Co jednak w przypadku gdy ma miejsce dotacja na środek trwały po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych? Jakie niesie ona za sobą skutki podatkowe? Odpowiadamy!

11 grudnia 2023

Środki trwałe

Zawiadomienie o nabyciu gruntu - jak wypełnić druk IN-1?

Zawiadomienie o nabyciu gruntu jest koniecznością, gdy nabywamy grunt, wówczas musimy odprowadzić podatek majątkowy w postaci podatku rolnego lub od nieruchomości. W jaki sposób wypełnić druk N-1? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

7 grudnia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów