Środki trwałe
Środek trwały stanowiący współwłasność - jak rozliczyć sprzedaż?
Środek trwały wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej może być własnością bądź współwłasnością podatnika. Czy wiesz, jak wygląda prawidłowy sposób rozliczenia, gdy sprzedawany jest środek trwały stanowiący współwłasność? Sprawdź!
1 lutego 2023
Amortyzacja jednorazowa - kto może z niej skorzystać?
Podatnicy, którzy nabyli na potrzeby firmy określone składniki majątkowe, muszą podjąć decyzje jaką wybrać metodę amortyzacji. Jedną z nich jest amortyzacja jednorazowa, ale co i do jakiej wysokości można amortyzować jednorazowo? Przeczytaj i sprawdź!
20 stycznia 2023
Amortyzacja koparki do wydobywania kryptowalut - czy jest możliwa?
W obecnych czasach nadal wiele osób decyduje się inwestować w kryptowaluty, a później je sprzedawać. Czy wiesz, jak przebiega rozliczanie kosztów nabycia walut wirtualnych? Przeczytaj, czy możliwa jest amortyzacja koparki do wydobywania kryptowalut!
20 stycznia 2023
Amortyzacja w działalności nierejestrowanej - czy jest możliwa?
Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną może wykorzystywać w związku z prowadzoną działalnością określone składniki majątku rzeczowego. Czy możliwa jest amortyzacja w działalności nierejestrowanej? Czy odpisy amortyzacyjne stanowią koszty podatkowe?
19 stycznia 2023
Amortyzacja strony internetowej - jak przebiega?
Czy wiesz, że prawo do strony internetowej to wartość niematerialna i prawna, która podlega amortyzacji, czyli stopniowemu zużyciu wraz z upływem czasu? Sprawdź, kiedy możliwa jest amortyzacja strony internetowej oraz jak ustalić wartość początkową!
17 stycznia 2023
Środek trwały a może zwykły wydatek - ujęcie wydatków w KPiR!
Czy wiesz, jak ujmować zakupione składniki majątku - jako środek trwały czy wyposażenie? Środkami trwałymi są składniki majątku kompletne i zdatne do użytku o okresie użytkowania dłuższym niż rok. Pozostałe wydatki ujmowane są bezpośrednio w kosztach!
16 stycznia 2023
Jednorazowa amortyzacja środków trwałych
Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy mają możliwość korzystać z ustawowych ulg. Jedną z nich jest jednorazowa amortyzacja do 100 000 zł dla nowych środków trwałych oraz amortyzacja jednorazowa w ramach pomocy de minimis. Przeczytaj i sprawdź!
13 stycznia 2023
Amortyzacja po zmianie formy opodatkowania z ryczałtu na skalę
U podatników rozliczających na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego odpis amortyzacyjny nie stanowi kosztu. Jednak co w przypadku, kiedy dojdzie do zmiany formy opodatkowania na skalę podatkową? Jak wygląda amortyzacja po zmianie formy opodatkowania?
13 stycznia 2023
Wycena wartości środków trwałych - co powinieneś wiedzieć?
Wycena wartości środków trwałych zależy od sposobu ich nabycia. Sprawdź, jak powinna przebiegać prawidłowa wycena środków trwałych oraz w jaki sposób dokonać wyceny składników stanowiących współwłasność! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
9 stycznia 2023
Rower elektryczny w działalności gospodarczej
Głównym środkiem transportu w ramach działalności jest samochód osobowy. Coraz więcej przedsiębiorców przesiada się jednak na rowery. Pojawia się zatem wątpliwość, czy można zakupić rower elektryczny w działalności gospodarczej? Odpowiadamy w artykule!
5 grudnia 2022
Wycofanie nieruchomości z firmy a podatek od nieruchomości
Przedsiębiorca, który posiada w środkach trwałych nieruchomość ma prawo ją przekazać na cele prywatne. Co wówczas z podatkiem od nieruchomości? Przedstawiamy, czy wycofanie nieruchomości z firmy generuje obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości?
28 listopada 2022
Panele fotowoltaiczne a podatek od nieruchomości
Popularność paneli fotowoltaicznych staje się coraz większa, stąd rodzą się pytania o kwestie podatkowe. Czy panele fotowoltaiczne podlegają pod podatek od nieruchomości? Panele fotowoltaiczne a podatek od nieruchomości - wyjaśniamy, czy musisz zapłacić!
24 listopada 2022
Podatek od nieruchomości - czy zwiększa wartość początkową inwestycji?
W celu prawidłowego dokonywania odpisów amortyzacyjnych należałoby prawidłowo ustalić wartość początkową inwestycji. Czy podatek od nieruchomości stanowi część wartości początkowej czy powinien być potraktowany jako osobny koszt uzyskania przychodu?
23 listopada 2022
Pojazd zakupiony w UE w systemie VAT marża
Zakupiłeś w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pojazd z UE w systemie VAT marża? Masz wątpliwości jak rozliczyć zakup na gruncie kosztu podatkowego w KPiR oraz na gruncie VAT? Sprawdź, czy pojazd zakupiony w UE w systemie VAT marża stanowi WNT!
7 listopada 2022
Statek powietrzny w działalności gospodarczej
Czy wiesz, że środkiem trwałym może być każdy pojazd mechaniczny? Wątpliwości może jednak budzić fakt, czy zakup statku powietrznego może również stanowić środek trwały. Jak wówczas rozliczyć zakup i amortyzować statek powietrzny w działalności? Sprawdź!
31 października 2022