Środki trwałe

Środki trwałe

Amortyzacja jednorazowa - kto może z niej skorzystać?

Podatnicy, którzy nabyli na potrzeby firmy określone składniki majątkowe, muszą podjąć decyzje jaką wybrać metodę amortyzacji. Jedną z nich jest amortyzacja jednorazowa, ale co i do jakiej wysokości można amortyzować jednorazowo? Przeczytaj i sprawdź!

7 października 2022

Środki trwałe

Jednorazowa amortyzacja czy bezpośrednie zaliczenie wydatku w koszty

W sytuacji, gdy przedsiębiorca zakupił samochód o wartości poniżej 10000 zł, może wydatek ten zaliczyć bezpośrednio w koszty lub amortyzować go. Sprawdź, czy jednorazowa amortyzacja jest korzystniejsza od bezpośredniego zaliczenia wydatku w koszty firmy!

6 października 2022

Środki trwałe

Czy zmiana metody amortyzacji środka trwałego jest możliwa?

Jak skorygować błędnie naliczoną amortyzację środków trwałych? Czy możliwa jest zmiana metody amortyzacji środka trwałego? Kiedy można zmienić stawkę amortyzacji podatkowej? Najważniejsze informacje dotyczące zmian w amortyzacji w naszym artykule!

5 października 2022

Środki trwałe

Amortyzacja inwestycji w obcym budynku mieszkalnym a Nowy Ład

Czy po zmianach w ramach Nowego Ładu dotyczących zakazu amortyzacji własnych nieruchomości mieszkalnych możliwa jest amortyzacja inwestycji w obcym budynku mieszkalnym? Czy wprowadzone zmiany wpłynęły na możliwość amortyzacji obcego lokalu mieszkalnego?

3 października 2022

Środki trwałe

Zakup nieruchomości przez niespokrewnione osoby fizyczne

Czy wiesz, kiedy należy zapłacić PCC przy zakupie nieruchomości. W artykule przeanalizujemy, czy zakup nieruchomości przez niespokrewnione osoby fizyczne zobowiązuje je do zapłaty PCC. Odpowiemy również, kto wówczas jest zobowiązany do zapłaty podatku!

30 września 2022

Środki trwałe

Zniesienie współwłasności nieruchomości z hipoteką

W przypadku gdy kilka osób jest współwłaścicielem nieruchomości może dojść do sytuacji, w której postanawiają oni znieść współwłasność. Jak zatem dokonać rozliczenia, kiedy ma miejsce nieodpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości z hipoteką?

27 września 2022

Środki trwałe

Budynek nieoddany do użytkowania a zapłata podatku od nieruchomości

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości są budynki stanowiące własność podatnika. Czy opodatkowaniu podlegają również nieoddane do użytku nieruchomości? Sprawdziliśmy, czy budynek nieoddany do użytkowania również podlega opodatkowaniu!

21 września 2022

Środki trwałe

Inwestycja w obcą nieruchomość mieszkalną bez możliwości amortyzacji

Polski Ład wprowadził spore zmiany w zakresie amortyzacji lokali mieszkalnych, skutkiem czego wielu właścicieli nieruchomości zostało pozbawionych prawa do amortyzacji. Czy inwestycja w obcą nieruchomość mieszkalną podlega amortyzacji? Sprawdź!

20 września 2022

Środki trwałe

Obniżenie stawek amortyzacyjnych z datą wsteczną - czy jest możliwe?

Czy obniżenie stawek amortyzacyjnych z datą wsteczną jest dopuszczalne? Jakie w tej kwestii mają stanowisko organy podatkowe? W jaki sposób prawidłowo obniżyć stawki amortyzacyjne? Obniżenie stawek amortyzacji ze skutkiem wstecznym - ważne informacje!

14 września 2022

Środki trwałe

Niskocenne środki trwałe możesz amortyzować jednorazowo

Prowadząc działalność przedsiębiorcy często wykorzystują różnego rodzaju środki trwałe, które poddawane są amortyzacji. Dowiedz się, kiedy składniki majątku traktowane są jako niskocenne środki trwałe i podlegają jednorazowej amortyzacji. Sprawdź!

14 września 2022

Środki trwałe

Obniżenie stawek amortyzacyjnych wstecz - czy jest możliwe?

Posiadasz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej środki trwałe? Zastanawiasz się, czy możliwe jest obniżenie stawek amortyzacyjnych wstecz dla danych środków trwałych? Sprawdź, jakie stanowisko w tej sprawie przyjął Naczelny Sąd Administracyjny!

13 września 2022

Środki trwałe

Wartość początkowa licencji na program komputerowy - jak ustalić?

Czy licencja na program komputerowy podlega odpisom amortyzacyjnym? Czy wartość początkowa licencji na program komputerowy jest ceną nabycia? Jak ustalić wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

8 września 2022

Środki trwałe

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych a amortyzacja środków trwałych

Czy po zmianie formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych podatnik nadal ma obowiązek prowadzić ewidencję środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych a amortyzacja - musisz wiedzieć!

6 września 2022

Środki trwałe

Środki trwałe - wszystko co warto wiedzieć

Środki trwałe są nieodłącznym elementem każdej działalności. Czym są środki trwałe i wartości niematerialne i prawne? Jak ustalić ich wartość początkową i jak dobrać amortyzację? Przerzynaj i sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć zakup środków trwałych!

3 września 2022

Środki trwałe

Wartość początkowa wytworzonego środka trwałego - jak ustalić?

W jaki sposób powinna zostać ustalona wartość początkowa wytworzonego środka trwałego? Jak ustalić koszt wytworzenia środków trwałych? Jakie są metody ustalania kosztu wytworzenia? Czy do kosztu wytworzenia zaliczamy wartość pracy własnej? Sprawdź!

25 sierpnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów