0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Środki trwałe

Środki trwałe

Paragon fiskalny przy sprzedaży środka trwałego

Przedsiębiorcy prowadząc działalność gospodarczą dokonują transakcji różnego typu. Sprzedaży podlegają nie tylko towary handlowe, ale i środki trwałe wykorzystywane na rzecz działalności. Czy paragon fiskalny przy sprzedaży środka trwałego jest konieczny?

7 czerwca 2023

Środki trwałe

Dotacja wypłacona w transzach a finansowanie środków trwałych

Przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z różnego rodzaju dotacji. W artykule zastanawiamy się, co w przypadku gdy na zakup lub ulepszenie środków trwałych przeznaczona jest dotacja wypłacona w transzach. Jak i kiedy zaksięgować taką dotację w PKPiR.

5 czerwca 2023

Środki trwałe

Remont a modernizacja środka trwałego - czym się różnią?

Remont a modernizacja środka trwałego są to dwa różne pojęcia, których nie można mylić. Właściwa klasyfikacja wpływa bowiem na rozliczenie podatkowe, ponieważ sposób ujęcia kosztów ulepszenia czy remontu w KPiR różni się. Sprawdź, co znaczą oba pojęcia!

31 maja 2023

Środki trwałe

Sprzedaż środka trwałego a składka zdrowotna przedsiębiorcy

Sprzedaż środka trwałego a składka zdrowotna ta zależność budzi wiele wątpliwości wśród osób prowadzących działalność. W artykule przeanalizujemy, czy sprzedając pojazd przychód uwzględniany jest przy ustalaniu podstawy wyliczenia składki! Sprawdź!

26 maja 2023

Środki trwałe

Nabycie w drodze spadku a wartość początkowa środka trwałego

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą nabyć majątek firmowy w drodze dziedziczenia. Czy nabycie w drodze spadku środka trwałego zezwala na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych? Jak wycenić taki składnik majątku? Wyjaśniamy w artykule!

24 maja 2023

Środki trwałe

Amortyzacja laptopa - czyli jak jej dokonać?

Jednym z podstawowych składników majątku wykorzystywanym w prowadzeniu działalności gospodarczej jest laptop. Jak prawidłowo ująć zakup laptopa w KPiR? Jak powinna wyglądać amortyzacja laptopa i jaką metodę wybrać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

24 maja 2023

Środki trwałe

Rower elektryczny w działalności gospodarczej

Głównym środkiem transportu w ramach działalności jest samochód osobowy. Coraz więcej przedsiębiorców przesiada się jednak na rowery. Pojawia się zatem wątpliwość, czy można zakupić rower elektryczny w działalności gospodarczej? Odpowiadamy w artykule!

23 maja 2023

Środki trwałe

Zakup sprzętu komputerowego „na zapas” a koszty podatkowe

Przedsiębiorcy często dokonują zakupu sprzętu w większej ilości, by przechowywać go do momentu, gdy będzie on potrzebny. Jakie skutki podatkowe niesie za sobą zakup sprzętu komputerowego „na zapas”? Czy taki wydatek będzie rozliczony jako koszt pośredni?

19 maja 2023

Środki trwałe

Amortyzacja budynków niemieszkalnych - co warto wiedzieć?

Przy nowelizacji systemu podatkowego w Polsce wprowadzono zakaz amortyzacji budynków mieszkalnych. Do jakiej grupy Klasyfikacji Środków Trwałych należą pensjonaty i hotele pracownicze? Czy dopuszczalna jest amortyzacja budynków niemieszkalnych?

16 maja 2023

Środki trwałe

Przekazanie środka trwałego jednemu wspólnikowi - to warto wiedzieć!

Środki trwałe to rzeczowe składniki majątku będące własnością przedsiębiorcy. Co w sytuacji, gdy nastąpi przekazanie środka trwałego należącego do spółki cywilnej wyłącznie jednemu wspólnikowi? Jakie skutki podatkowe wiążą się z tą sytuacją? Sprawdź!

15 maja 2023

Środki trwałe

Pojazd niedopuszczony do ruchu drogowego - czy podlega amortyzacji?

Pojazd niedopuszczony do ruchu drogowego to środek trwały niezdatny do użytku. Aby pojazd został dopuszczony do ruchu drogowego musi spełniać wymogi natury formalnej oraz technicznej. Czy pojazd niedopuszczony do ruchu drogowego podlega amortyzacji?

5 maja 2023

Środki trwałe

Wydatki fit-out jako koszty uzyskania przychodów

Wydatki fit-out służą modernizacji i dostosowaniu przestrzeni dla potrzeb najemcy. Czy wydatki poniesione na wykonanie prac fit-out należy zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów? Czy wydatki te należy uznać jako ulepszenie? Odpowiadamy!

4 maja 2023

Środki trwałe

Nabycie gruntu w kosztach uzyskania przychodu

Nabycie gruntu stanowiącego środek trwały w prowadzonej przez podatnika działalności nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Co w sytuacji, kiedy przedsiębiorca zdecyduje o sprzedaży gruntu? Jak rozliczane są koszty przystosowania i użytkowania?

2 maja 2023

Środki trwałe

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych

Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy mają możliwość korzystać z ustawowych ulg. Jedną z nich jest jednorazowa amortyzacja do 100 000 zł dla nowych środków trwałych oraz amortyzacja jednorazowa w ramach pomocy de minimis. Przeczytaj i sprawdź!

2 maja 2023

Środki trwałe

Samochód jako środek trwały - definicja i omówienie

Temat środków trwałych w przedsiębiorstwie jest z pewnością bliski każdemu, kto prowadzi działalność gospodarczą. Czy pojazd może zostać środkiem trwałym? Oczywiście! Przeczytaj i dowiedz się, jak należy właściwie rozliczać samochód jako środek trwały!

28 kwietnia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów