Środki trwałe

Środki trwałe

Remont a modernizacja środka trwałego - czym się różnią?

Remont a modernizacja środka trwałego są to dwa różne pojęcia, których nie można mylić. Właściwa klasyfikacja wpływa bowiem na rozliczenie podatkowe, ponieważ sposób ujęcia kosztów ulepszenia czy remontu w KPiR różni się. Sprawdź, co znaczą oba pojęcia!

19 maja 2022

Środki trwałe

Wymiana uszkodzonej części składowej środka trwałego - wyjaśnienie

Podatnik mający w swojej działalności środki trwałe musi się liczyć z koniecznością ich naprawy lub całkowitej wymiany. Sporna kwestią jest wymiana uszkodzonej części składowej środka trwałego. W jaki sposób rozliczyć taka naprawę? Wyjaśniamy w artykule!

17 maja 2022

Środki trwałe

Amortyzacja środka trwałego przekazanego z innej firmy - jak rozliczyć?

Przekazanie składnika majątku z działalności do nowego przedsiębiorstwa jest dosyć częstą praktyką. Problematyczne może być natomiast ustalenie, jak powinna być dokonywana i rozliczana amortyzacja środka trwałego przekazanego z innej firmy? Odpowiadamy!

16 maja 2022

Środki trwałe

Altana ogrodowa a koszty uzyskania przychodów w działalności

Działalności gospodarcze różnią się między sobą i nie ma możliwości wyodrębnienia zamkniętego katalogu wydatków stanowiących koszty podatkowe. W artykule skupiamy się nad zagadnieniem jakim jest altana ogrodowa a koszty uzyskania przychodów w działalności

13 maja 2022

Środki trwałe

Jednorazowa amortyzacja samochodu ciężarowego w świetle ustawy o PIT

Znacznym ułatwieniem jakie ustawodawca przewidział dla przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności oraz małych podatników jest jednorazowa amortyzacja samochodu ciężarowego w ramach pomocy de minimis. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

13 maja 2022

Środki trwałe

Sprzedaż nieruchomości opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym

Nieruchomości to coraz częściej wykorzystywana alternatywa na inwestowanie pieniędzy, a usługi wynajmu to świetny pomysł na biznes. Przedsiębiorcy zastanawiają się, w jaki sposób rozliczyć sprzedaż nieruchomości opodatkowanych ryczałtem. Przeczytaj!

9 maja 2022

Środki trwałe

Zakup nieruchomości obciążonej hipoteką – jak się przygotować?

Przed każdym zakupem nieruchomości, czy to chodzi o działkę rolną, budowlaną, dom wolnostojący czy mieszkanie, kupujący powinien zapoznać się z jej księgą wieczystą. Dowiedz się, czy zakup nieruchomości obciążonej hipoteką będzie bezpieczny?

9 maja 2022

Środki trwałe

Środki trwałe oraz metody ich amortyzacji - wszystko co warto wiedzieć!

Zakupiłeś lub chcesz wprowadzić do firmy majątek? Sprawdź czy wprowadzane składniki można uznać za środki trwałe. Dowiedz się jak powinno wyglądać ustalenie wartości początkowej środka trwałego oraz jego amortyzacja.

9 maja 2022

Środki trwałe

Składnik majątku o wartości 10 000 zł – środek trwały czy wydatek?

Przedsiębiorco, czy wiesz w jaki sposób powinien być rozliczony wydatek poniesiony na zakup niskocennych środków trwałych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy składnik majątku o wartości 10 000 zł musi zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych!

6 maja 2022

Środki trwałe

Klasyfikacja środków trwałych, czyli KŚT

Klasyfikacja środków trwałych to uporządkowany zestaw składników majątku trwałego służący m.in. do ustalania stawek odpisów amortyzacyjnych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego jak wygląda klasyfikacja zajrzyj do artykułu. Wyjaśniamy czym jest KŚT!

27 kwietnia 2022

Środki trwałe

Amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych - warto wiedzieć!

Prowadzisz działalność gospodarczą i użytkujesz wartości niematerialne i prawne? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie składniki majątku należy zakwalifikować jako WNiP oraz jak powinna przebiegać amortyzacja wartości niematerialnych i prawnych.

26 kwietnia 2022

Środki trwałe

Środek trwały w budowie a rozliczenie podatku VAT

Majątek, który jest niekompletny i niezdatny do użytku traktuje się jako środek trwały w budowie. Czy koszty związane z jego budową ujmuje się w księdze przychodów i rozchodów? Jak ustalić wartość takiego środka trwałego? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

25 kwietnia 2022

Środki trwałe

Czy ulga na złe długi przy braku płatności za środek trwały jest możliwa?

Ustawodawca wskazuje, kiedy podatnik ma możliwość skorzystać z ulgi na złe długi. Czy ma ona zastosowanie również przy zakupie środków trwałych? Sprawdziliśmy, czy ulga na złe długi przy braku płatności za środek trwały jest możliwa do zastosowania!

22 kwietnia 2022

Środki trwałe

Amortyzacja lokalu przekształconego na użytkowy z mieszkalnego

Zakaz amortyzowania lokalu mieszkalnego, który wszedł w życie wraz z Polskim Ładem, zmotywował wielu przedsiębiorców do przekształcenia takiego lokalu na lokal użytkowy. W jaki sposób przebiega amortyzacja lokalu przekształconego na użytkowy? Przeczytaj!

21 kwietnia 2022

Środki trwałe

Rozliczenie zakupu paneli fotowoltaicznych na gruncie PIT

Odnawialne źródła energii w tym, w głównej mierze panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Czy zakup może stanowić koszt podatkowy? Okazuje się, że tak! Jak zatem wygląda rozliczenie zakupu paneli fotowoltaicznych? Sprawdziliśmy!

20 kwietnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów