Obowiązki pracownika

Obowiązki pracownika

Badania okresowe pracownika - konsekwencje nie stawienia się

Według Kodeksu pracy każdy pracownik ma obowiązek odbyć badania okresowe określające jego zdolność do pracy. Pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania wstępne, kontrolne i okresowe. Co w przypadku kiedy pracownik nie stawi się na badania?

12 września 2022

Obowiązki pracownika

Wolontariat pracowniczy - rodzaje i korzyści

Wolontariat pracowniczy polega na podejmowaniu i wspieraniu przez pracodawców działalności charytatywnej. Jakie formy może przybrać? Jakie są korzyści z prowadzenia akcji dobroczynnych osiąga zarówno firma, jak i jej pracownicy? Przeczytaj w artykule!

30 sierpnia 2022

Obowiązki pracownika

Zachowanie tajemnicy rekrutacji – kiedy kandydat musi jej przestrzegać?

Czy wiesz, że klauzula poufności może obowiązywać również podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Dlaczego zachowanie tajemnicy rekrutacji powinno być przestrzegane przez kandydata i rekrutera? Co grozi za niedotrzymanie tego obowiązku? Dowiedz się!

26 sierpnia 2022

Obowiązki pracownika

Upał w pracy w kontekście obowiązków pracodawcy

Zbliża się sezon wakacyjny, temperatury szybują w górę. Upał w pracy to uciążliwość zarówno dla pracujących na zewnątrz jak i w pomieszczeniach. Jakie w związku z tym obowiązki ma pracodawca i względem kogo? Poznaj definicje upału! Dowiedz się więcej!

13 lipca 2022

Obowiązki pracownika

Odpowiedzialność materialna pracownika

Za co w firmie pracownik ponosi odpowiedzialność materialną? Jakie są rodzaje odpowiedzialności pracowniczej? Sprawdź, czy odpowiedzialność materialna pracownika wymaga podpisania stosownego oświadczenia i co w sytuacji, gdy pracownik go nie podpisze!

15 czerwca 2022

Obowiązki pracownika

Kiedy pracodawca może pozyskać adres zamieszkania pracownika?

Który z adresów pracownika pracodawca powinien pobrać obowiązkowo? W jakim celu pozyskać należy adres zamieszkania pracownika? Po co potrzebne są adresy zameldowania czy korespondencyjny? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

15 czerwca 2022

Obowiązki pracownika

Do czego służy notatka służbowa?

Notatka służbowa jest jednymi z najczęściej stosowanych przez pracodawcę środków służących odnotowaniu zachowań pracowników. Czy zgodnie z prawem można je sporządzać? Jak je przechowywać? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi!

7 czerwca 2022

Obowiązki pracownika

Nieobecność w pracy - jak ją usprawiedliwić

Nieobecność w pracy może zdarzyć się każdemu. Ważne jednak aby pracownik podał pracodawcy powód swojej absencji. W przeciwnym razie będzie ona potraktowana jako nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

25 maja 2022

Obowiązki pracownika

Badania psychotechniczne – kto musi je wykonać?

W jakim celu przeprowadza się badania psychotechniczne? Kiedy pracownik powinien zostać na takie badania skierowany? Co jaki czas należy wykonywać okresowe psychotesty? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wyglądają badania psychotechniczne kierowców!

10 maja 2022

Obowiązki pracownika

Niedziela wolna od pracy raz na cztery tygodnie

Pracodawca musi pamiętać o ty, że raz na cztery tygodnie musi być zapewniona pracownikowi jedna niedziela wolna od pracy. Co w sytuacji, gdy taki obowiązek nie zostanie dopełniony? Jak rekompensować pracę w niedzielę? Przeczytaj i dowiedz się!

6 maja 2022

Obowiązki pracownika

Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem jest możliwe

Wypowiedzenie umowy o pracę może być zawarte między stronami w różny sposób. Obecnie w dobie internetu, coraz częściej wykorzystuje się również w tym celu drogę elektroniczną. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

5 maja 2022

Obowiązki pracownika

Rejestracja bezrobotnych i poszukujących pracy

Jak wygląda rejestracja bezrobotnych w powiatowym urzędzie pracy? Jakie dokumenty należy złożyć, aby uzyskać status osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy? Kiedy można taki statu utracić? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

28 kwietnia 2022

Obowiązki pracownika

Nieobecność podczas kontroli zwolnienia lekarskiego - konsekwencje

Pracodawca podczas kontroli ustala, czy pracownik w okresie niezdolności do pracy nie wykonuje innej pracy lub czy nie załatwia w tym czasie spraw osobistych. Co w przypadku, gdy ma miejsce nieobecność podczas kontroli zwolnienia lekarskiego? Dowiedz się!

28 kwietnia 2022

Obowiązki pracownika

Czy można zatrudnić pracownika jeśli wymiar czasu pracy przekracza 1 etat?

Zatrudnienie danej osoby u tego samego pracodawcy w łącznym wymiarze czasu pracy przekraczającym 1 etat jest dopuszczalne jednak tylko w określonych przypadkach. Kiedy wymiar czasu pracy nie może przekroczyć 1 etatu? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

20 kwietnia 2022

Obowiązki pracownika

Badania wstępne do pracy - podstawowe zagadnienia

Badania wstępne do pracy wykonywane są na koszt pracodawcy przed podjęciem pracy. Dowiedz się, kogo obowiązują wstępne badania, a kto nie musi ich wykonywać? Jakie informacje powinno zawierać skierowanie na badania medycyny pracy? Przeczytaj!

20 kwietnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów