Prawa autorskie
Znaki towarowe i patenty po upadku przedsiębiorcy – czy można z nich korzystać?
Przedsiębiorca prowadzący działalność może korzystać z różnego rodzaju znaków towarowych i patentów. Co natomiast w przypadku, gdy ogłosi on upadłość? Czy może dalej wykorzystywać znaki towarowe i patenty? Przeczytaj i dowiedz się!
14 sierpnia 2024
Wykład jako utwór w rozumieniu prawa autorskiego
Według ustawy utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Czy zatem wykład jako utwór może być możliwy? Przeczytaj i sprawdź!
9 lipca 2024
Wynagrodzenie prawnoautorskie - zasady i reguły wynagradzania twórców
Twórcy przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z jego utworów przez osoby trzecie. Według jakich zasad działa wynagrodzenie prawnoautorskie i w jakich sytuacjach twórca ma prawo do dodatkowych opłat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
17 czerwca 2024
Framing utworów - omówienie aspektów prawnych
Prawo autorskie chroni twórcę bez konieczności spełnienia formalności. Dowiedz się, jak dyrektywa Parlamentu Europejskiego w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym wpływa na framing utworów!
13 czerwca 2024
Umowa na wykorzystanie logo – wzór wraz z opisem
Logo zawsze stanowi własność przedsiębiorcy. W większości przypadków konieczna jest licencja na korzystanie ze znaku. Istnieją jednak przypadki, kiedy nie jest wymagana zgoda w tym zakresie. Przeczytaj, co powinna zawierać umowa na wykorzystanie logo!
28 maja 2024
Unieważnienie patentu - wszystko co warto wiedzieć
Unieważnienie patentu jest regulowane przez ustawę - Prawo własności przemysłowej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są podstawy unieważnienia, jak przebiega postępowanie sporne przed Urzędem Patentowym i jakie są warunki wygaśnięcia patentu!
27 maja 2024
Cardsharing – na czym polega przestępstwo?
Cardsharing polega na nielegalnym rozdzieleniu uprawnień karty abonenckiej i udostępnieniu tych uprawnień osobom do tego nieuprawnionym. Jakie kary grożą za nielegalny odbiór sygnału od nieuprawnionego nadawcy? Przeczytaj!
16 maja 2024
Tekst AI a prawo autorskie
Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w ludzkim życiu. AI jest wykorzystywane także w pracy, choć nie zawsze efekt jest taki, jakiego oczekuje użytkownik. Może ona wygenerować różnego rodzaju teksty. Kto ponosi odpowiedzialność za tekst AI?
7 maja 2024
Używanie identycznego znaku towarowego a odpowiedzialność portali aukcyjnych
Wielu sprzedawców na portalach aukcyjnych stara się sprzedawać podróbki produktów. Stosują przeróżne techniki, takie jak np. używanie identycznego znaku towarowego jak ten oryginalny. Czy portal aukcyjny też będzie odpowiadać za takie nadużycie? Sprawdź!
30 kwietnia 2024
Powszechność udostępnienia wynalazku jako przeszkoda do udzielenia patentu
Osoby wytwarzające nowe, rewolucyjne rozwiązania, dążą do zabezpieczenia interesów poprzez zdobycie patentu na swoje dzieło. Niekiedy jednak na przeszkodzie do tego staje powszechność udostępnienia wynalazku. Co to oznacza? Przeczytaj i dowiedz się!
29 kwietnia 2024
Odtwarzanie muzyki w firmie – czy jest legalne?
Niektóre rodzaje działalności gospodarczej mocno wiążą się z odtwarzaniem muzyki w lokalach. Mowa tutaj przede wszystkim o zakładach usługowo-handlowych. Czy odtwarzanie muzyki w firmie przez przedsiębiorców jest możliwe bez jakikolwiek zgody? Sprawdź!
19 kwietnia 2024
Nabycie strony internetowej a prawa autorskie do zamieszczonych treści
Strona internetowa może być przedmiotem umowy sprzedaży. Czy w przypadku jej zakupu wraz ze sprzedażą portalu na nabywcę przechodzą prawa autorskie do treści, które się na nim znajdują? Przeczytaj i dowiedz się, jak przebiega nabycie strony internetowej!
12 kwietnia 2024
Regulamin aplikacji mobilnej – jak przygotować i na co zwrócić uwagę?
Twórcy aplikacji mobilnych muszą pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby ich dzieło było całkowicie legalne. Kto może stworzyć regulamin aplikacji mobilnej i jaka powinna być jego treść? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź na pytanie!
9 kwietnia 2024
Aplikacja mobilna - wymogi prawne
Stworzenie aplikacji mobilnej wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia informatycznego, ale też znajomości odpowiednich przepisów. Konieczne jest, aby aplikacja mobilna działała w zgodzie z regulacjami prawnymi. Przeczytaj i dowiedz się jakimi!
2 kwietnia 2024
Roszczenia z tytułu naruszenia praw autorskich a dochodzenie
Roszczenia z tytułu naruszenia praw autorskich są podległe szczególnej procedurze uregulowanej przez Kodeks postępowania cywilnego. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady dochodzenia roszczeń z tytułu prawno-autorskich!
28 marca 2024