0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Kasy rejestrujące

E-paragony - czy istnieje obowiązek wystawiania?

E-paragony przynoszą wiele korzyści dla przedsiębiorców i konsumentów. Wydawanie paragonów w formie elektronicznej zamiast papierowej wpływa zarówno na ograniczenie kosztów, jak i zwiększa korzyści dla środowiska. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

4 grudnia 2023

Księgowość firm

NIP nabywcy na paragonie a faktura do paragonu – warto wiedzieć!

Czy wiesz, że umieszczenie numeru NIP nabywcy na paragonie nie jest obowiązkowe, aby możliwe było wystawienie faktury do paragonu? Sprawdź, jakie są konsekwencje wystawienia faktury do paragonu z NIP gdy paragon nie zawierał tego numeru!

1 grudnia 2023

Księgowość firm

NIP europejski - kto ma obowiązek jego posiadania?

Zawierając transakcje z kontrahentami z innych krajów UE, przedsiębiorcy powinni pamiętać, że są zobowiązani aby posiadać NIP europejski. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy w każdym przypadku konieczna jest rejestracja przedsiębiorcy do VAT-UE!

1 grudnia 2023

Sprawozdawczość

Ważne terminy podatkowe - kiedy zapłacić VAT, dochodowy oraz ZUS

Poznaj wszystkie ważne terminy podatkowe związane z obowiązkami, jakie nakładają na przedsiębiorców przepisy. Sprawdź, kiedy musisz rozliczyć się z podatku dochodowego, składek ubezpieczeniowych oraz podatku VAT. Wszystko o terminach podatkowych!

30 listopada 2023

Księgowość firm

Koszty na przełomie roku w KPiR - jak wykazać?

Przedsiębiorcy często mają wątpliwość jak zaewidencjonować koszty, zwłaszcza gdy wydatki zostały poniesione na przełomie roku. Sposób ujęcia wydatku zależy od przyjętej metody ujmowania kosztów. Zobacz, jak ujmować koszty na przełomie roku w KPiR.

30 listopada 2023

Sprawozdawczość

Remanent przedsiębiorstwa w spadku a kontynuacja działalności

Zaprzestanie prowadzenia działalności powoduje konieczność rozliczenia podatku VAT w ramach remanentu likwidacyjnego. Działalność ta może być jednak kontynuowana. Kiedy należy sporządzić remanent przedsiębiorstwa w spadku na potrzeby VAT? Sprawdź artykuł!

30 listopada 2023

Sprawozdawczość

Rachunek uproszczony a faktura - jakie są między nimi różnice?

Dokumentowanie sprzedaży prowadzonej w ramach działalności gospodarczej to obowiązek przedsiębiorcy. Sprawdź, kiedy faktura i rachunek uproszczony powinny być wystawione przez przedsiębiorcę i jakie są różnice między nimi! Szczegóły w artykule!

30 listopada 2023

Sprawozdawczość

SENT - system elektronicznego nadzoru transportu

SENT jest systemem służącym do monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów wrażliwych. Warto zastanowić się, jakie towary podlegają zgłoszeniu oraz jakie są sankcje za naruszenie obowiązków w zakresie sytemu SENT? Sprawdź!

28 listopada 2023

Kasy rejestrujące

Sprzedaż usług parkingowych a kasa fiskalna

Co do zasady sprzedaż usług parkingowych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności musi zostać ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Jednak możliwe są aż trzy różne przypadki, w których takie usługi mogą skorzystać ze zwolnienia z kasy. Sprawdź!

28 listopada 2023

Środki trwałe

Korekta wartości początkowej środka trwałego a rozdzielność małżeńska

Korekta wartości początkowej środka trwałego podczas rozdzielności małżeńskiej jest ważną kwestią do zastanowienia. W jaki sposób bowiem intercyza wpływa na środki trwałe w przedsiębiorstwie? Czy konieczna jest korekta? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

27 listopada 2023

Księgowość firm

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej a koszty

Czy wiesz na jaki okres można zawiesić działalność oraz jakie czynności mogą być wykonywane w tym czasie przez przedsiębiorcę? Sprawdź, czy zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wyklucza ujmowanie wydatków w kosztach podatkowych!

27 listopada 2023

Kasy rejestrujące

RO czyli jak oznaczać raport fiskalny w pliku JPK V7!

Czy wiesz, jak należy oznaczać raport fiskalny w JPK V7? Przeczytaj i dowiedz się, jakie obowiązki jako czynny podatnik VAT masz w przypadku ewidencjonowania sprzedaży paragonowej nabitej na kasie fiskalnej w części ewidencyjnej pliku JPK_V7!

27 listopada 2023

Kasy rejestrujące

Ewidencja napiwków na kasie fiskalnej - czy jest obowiązkowa?

Prowadzisz sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej? Otrzymujesz napiwki bądź pracownicy? Czy potrafisz je prawidłowo ewidencjonować? Dowiedz się z naszego artykułu, czy ewidencja napiwków na kasie fiskalnej jest obowiązkowa czy dobrowolna!

27 listopada 2023

Ewidencje księgowe

Zakup na raty - rozliczenie i ewidencja w KPiR

Dokonując zakupu, w niektórych sklepach przedsiębiorcy mogą jako sposób finansowania wybrać płatność w systemie ratalnym. Dowiedz się, w jaki sposób należy ująć w KPiR zakup na raty oraz kiedy odsetki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu! Przeczytaj!

24 listopada 2023

Księgowość firm

WZ jako dowód księgowy - księgowanie zakupu towarów w KPiR

Wydanie zewnętrzne (WZ) jest dowodem magazynowym wystawianym przez magazyniera i dokumentuje rozchód towarów lub wyrobów gotowych w momencie wydania ich na zewnątrz magazynu. Czy można na jego podstawie dokonać zapisów w księdze przychodów i rozchodów?

24 listopada 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów