Serwis Księgowy

Środki trwałe

Zakup nieruchomości przez niespokrewnione osoby fizyczne

Czy wiesz, kiedy należy zapłacić PCC przy zakupie nieruchomości. W artykule przeanalizujemy, czy zakup nieruchomości przez niespokrewnione osoby fizyczne zobowiązuje je do zapłaty PCC. Odpowiemy również, kto wówczas jest zobowiązany do zapłaty podatku!

30 września 2022

Ewidencje księgowe

Zakup garażu jako wydatek na własne cele mieszkaniowe

Sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego nabycia możesz uniknąć podatku jeśli środki ze sprzedaży przeznaczysz na cele mieszkaniowe. Czy możemy potraktować zakup garażu jako wydatek na własne cele mieszkaniowe?

29 września 2022

Księgowość firm

Limit transakcji gotówkowej a obowiązek płatności przelewem

Codziennie przedsiębiorcy regulują swoje zobowiązania wykorzystując różne formy płatności. Czy wiesz, ile wynosi obecnie obowiązujący limit transakcji gotówkowej w transakcjach B2B i B2C? Jakie są konsekwencje przekroczenia tego limitu? Sprawdź!

29 września 2022

Księgowość firm

Zbycie nieruchomości a rozdzielność majątkowa - rozliczenie PIT

Jak rozliczyć przychód z odpłatnego zbycia przy ustanowionej rozdzielności małżeńskiej? Jaką deklarację należy złożyć w przypadku zbycia nieruchomości przy rozdzielności majątkowej? Zbycie nieruchomości a rozdzielność majątkowa na gruncie PIT - sprawdź!

28 września 2022

Środki trwałe

Zniesienie współwłasności nieruchomości z hipoteką

W przypadku gdy kilka osób jest współwłaścicielem nieruchomości może dojść do sytuacji, w której postanawiają oni znieść współwłasność. Jak zatem dokonać rozliczenia, kiedy ma miejsce nieodpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości z hipoteką?

27 września 2022

Sprawozdawczość

Czy możliwy jest zwrot VAT w deklaracji złożonej po terminie?

Ustawodawca wskazuje terminy złożenia dokumentów rozliczeniowych. Określony ustawowo (bez możliwości jego przywrócenia) jest również termin złożenia pliku JPK_V7. W artykule przeanalizujemy, czy możliwy jest zwrot VAT w deklaracji złożonej po terminie!

26 września 2022

Sprawozdawczość

Sprzedaż niepodlegająca opodatkowaniu w JPK_V7

Świadczysz usługi bądź dokonujesz dostaw towarów, które nie podlegają opodatkowaniu VAT na terenie Polski? Zastanawiasz się, czy sprzedaż niepodlegająca opodatkowaniu powinna zostać wykazana w JPK_V7? W artykule odpowiadamy na pytanie!

23 września 2022

Kasy rejestrujące

Obowiązek integracji terminala płatniczego z kasą fiskalną online

Obowiązek integracji terminala płatniczego z kasą rejestrującą online został odroczony. Czy integracja kasy fiskalnej online z terminalem płatniczym będzie obligatoryjna? Kogo będzie obowiązywać? O tym przeczytasz w naszym artykule!

22 września 2022

Środki trwałe

Budynek nieoddany do użytkowania a zapłata podatku od nieruchomości

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości są budynki stanowiące własność podatnika. Czy opodatkowaniu podlegają również nieoddane do użytku nieruchomości? Sprawdziliśmy, czy budynek nieoddany do użytkowania również podlega opodatkowaniu!

21 września 2022

Sprawozdawczość

Oznaczenie WEW niektórych dokumentów w JPK_V7

Wraz z nowym jednolitym plikiem kontrolnym weszły nowe oznaczenia, które należy wykazywać do niektórych dokumentów w części ewidencyjnej w nowym JPK V7. Przeczytaj artykuł i sprawdź, do jakich transakcji jest stosowane oznaczenie WEW!

20 września 2022

Środki trwałe

Inwestycja w obcą nieruchomość mieszkalną bez możliwości amortyzacji

Polski Ład wprowadził spore zmiany w zakresie amortyzacji lokali mieszkalnych, skutkiem czego wielu właścicieli nieruchomości zostało pozbawionych prawa do amortyzacji. Czy inwestycja w obcą nieruchomość mieszkalną podlega amortyzacji? Sprawdź!

20 września 2022

Sprawozdawczość

Nota korygująca w JPK V7 - w jaki sposób powinna zostać ujęta?

Jak skorygować w JPK V7 błędne dane kontrahenta? Kiedy można wystawić notę korygującą? Czy po otrzymaniu noty korygującej trzeba korygować złożony plik JPK V7? Dowiedz się, w jaki sposób powinna zostać ujęta nota korygująca w JPK V7 otrzymana od nabywcy!

19 września 2022

Kasy rejestrujące

Płatność kartą płatniczą a zwolnienie z kasy fiskalnej

Przedsiębiorco, przyjmujesz od kontrahentów płatności kartą? Czy wiesz, jakie formy płatności obligują przedsiębiorców do posiadania kasy fiskalnej a jakie nie? Sprawdź czy płatność kartą płatniczą, uprawnia do zwolnienia z kasy. Przeczytaj i sprawdź!

16 września 2022

Kasy rejestrujące

Zniszczenie paragonu po wystawieniu faktury - jak sobie poradzić?

Czy istnieją sytuacje, w których możliwe jest zniszczenie paragonu po wystawieniu faktury przez przedsiębiorcę? Czy konieczne jest dołączenie paragonu w przypadku wystawienia faktury elektronicznej do sprzedaży zrejestrowanej przy zastosowaniu kasy?

16 września 2022

Środki trwałe

Obniżenie stawek amortyzacyjnych z datą wsteczną - czy jest możliwe?

Czy obniżenie stawek amortyzacyjnych z datą wsteczną jest dopuszczalne? Jakie w tej kwestii mają stanowisko organy podatkowe? W jaki sposób prawidłowo obniżyć stawki amortyzacyjne? Obniżenie stawek amortyzacji ze skutkiem wstecznym - ważne informacje!

14 września 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów