Serwis Księgowy

Ewidencje księgowe

Wyposażenie - wszystko co warto wiedzieć

Wyposażenie to sprzęty, przedmioty i urządzenia, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, niezaliczone do środków trwałych. Wydatki poniesione na nabycie wyposażenia mogą zostać zaliczone bezpośrednio do kosztów podatkowych. Przeczytaj i sprawdź!

27 maja 2022

Kasy rejestrujące

Zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej przy zawieszeniu działalności

Przedsiębiorców, którzy zaprzestali ewidencjonowania przychodów na kasie fiskalnej w ciągu 3 lat od jej nabycia, obowiązuje zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej. Dowiedz się, czy zwrot obowiązuje również w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej!

27 maja 2022

Kasy rejestrujące

Zwrot towaru a ewidencja sprzedaży na kasie fiskalnej

W jaki sposób i w jakim dniu powinnam zaewidencjonować zwrot towaru przy sprzedaży nabijanej na kasie fiskalnej?

27 maja 2022

Sprawozdawczość

Rachunek zysków i strat - najważniejsze informacje

Narzędziem, jakie pozwala kontrolować kondycję finansową przedsiębiorstwa jest rachunek zysków i strat. Kto musi przygotowywać rachunek zysków i strat? W jaki sposób prawidłowo go sporządzić? Odpowiadamy na pytania w artykule! Przeczytaj i sprawdź!

27 maja 2022

Sprawozdawczość

Obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla nieodpłatnego poręczenia

Podmioty, które muszą sporządzać dokumentację cen transferowych, w wielu przypadkach nie wiedzą, czy są do tego zobowiązane. Przeczytaj i dowiedz się, kiedy powstaje obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla nieodpłatnego poręczenia!

27 maja 2022

Środki trwałe

Jak ustalić wartość środka trwałego w działalności?

Przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą posiadają w majątku firmy środki trwałe. Przy wprowadzeniu do go firmy należy ustalić wartość środka trwałego. Wyjaśniamy w jaki sposób tego dokonać oraz kto dokonuje takiej wyceny. Sprawdź!

26 maja 2022

Kasy rejestrujące

Obowiązek posiadania terminalu płatniczego - od kiedy?

Płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne. Wraz z Polskim Ładem wprowadzono obowiązek posiadania terminalu płatniczego. Na co muszą się przygotować przedsiębiorcy w związku ze zmianami? Czy są wyjątki od przepisu? Wyjaśniamy w artykule!

26 maja 2022

Środki trwałe

Sprzedaż środka trwałego a składka zdrowotna w 2022 roku

Sprzedaż środka trwałego a składka zdrowotna ta zależność budzi wiele wątpliwości wśród osób prowadzących działalność. W artykule przeanalizujemy, czy sprzedając pojazd przychód uwzględniany jest przy ustalaniu podstawy wyliczenia składki! Sprawdź!

26 maja 2022

Kasy rejestrujące

Kasa fiskalna w myjni automatycznej – czy jest konieczna?

Kasy rejestrujące stały się koniecznością dla wielu przedsiębiorców sprzedających towary oraz usługi dla osób prywatnych. Podatnicy mają czasem wątpliwość czy aby zawsze jest wymagana. Sprawdzamy, czy kasa fiskalna w myjni automatycznej to obowiązek!

26 maja 2022

Księgowość firm

Nota korygująca - najważniejsze informacje

Nabywca, który dostał źle wypełnioną fakturę kosztową lub korygującą, nie ma prawa do wystawienia faktury korygującej. Po spełnieniu określonych warunków, nota korygująca może zostać wystawiona przez nabywcę i przekazana do sprzedającego. Sprawdź!

26 maja 2022

Księgowość firm

Roczny PIT z działalności nierejestrowanej

Po zakończeniu roku podatkowego podatnicy są zobowiązani dokonać rocznego rozliczenia PIT. W jaki sposób jednak rozliczyć roczny PIT z działalności nierejestrowanej? Jaką deklarację się składa i jak oblicza się dochód? Przeczytaj w naszym artykule!

24 maja 2022

Księgowość firm

Limit przychodu dla działalności nierejestrowanej w 2022 roku!

Zgodnie z bieżącymi przepisami, wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrósł również limit przychodu dla działalności nierejestrowanej. Czy wiesz ile wynosi limit przychodu w 2022 roku do wysokości którego nie trzeba zakładać działalności gospodarczej?

24 maja 2022

Kasy rejestrujące

Kasa fiskalna dla prawników - czy jest obowiązkowa?

Czy kasa fiskalna dla prawników świadczących usługi prawnicze jest obowiązkowa i nie można korzystać ze zwolnienia?

20 maja 2022

Księgowość firm

Działalność nierejestrowana a NIP - czy jest konieczny?

Zaczynasz prowadzić działalność nierejestrowaną i nie wiesz czy musisz posiać NIP? Może wystarczy posługiwać się PESEL-em bądź nie potrzebny ci numer identyfikacyjny wcale? W artykule opisujemy jaki związek ma działalność nierejestrowana a NIP!

20 maja 2022

Środki trwałe

Remont a modernizacja środka trwałego - czym się różnią?

Remont a modernizacja środka trwałego są to dwa różne pojęcia, których nie można mylić. Właściwa klasyfikacja wpływa bowiem na rozliczenie podatkowe, ponieważ sposób ujęcia kosztów ulepszenia czy remontu w KPiR różni się. Sprawdź, co znaczą oba pojęcia!

19 maja 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów