Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Księgowy

Ewidencje księgowe

Leasing zwrotny a ujęcie w księgach rachunkowych

Leasing zwrotny, choć nieuregulowany bezpośrednio w przepisach prawa, jest dopuszczalny dzięki zasadzie swobody umów. W artykule omówiono specyfikę tego typu leasingu, w tym kwestie prawne i księgowe. Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczać leasing zwrotny!

21 listopada 2024

Ewidencje księgowe

Prognozowane zużycie energii elektrycznej w księgach rachunkowych

Prognozowane zużycie energii elektrycznej wymaga właściwego ujęcia w księgach rachunkowych, zgodnie z zasadami polityki rachunkowości jednostki. Czy fakturę prognozę należy traktować jako rozliczenie międzyokresowe kosztów, czy jako jednorazowy koszt?

20 listopada 2024

Środki trwałe

Wykorzystanie części budynku w działalności – aspekty księgowe

Wykorzystanie części budynku na cele działalności gospodarczej budzi wątpliwości, czy amortyzacji podlega cały budynek, czy jedynie jego użytkowana część. Sprawdź, jakie przepisy regulują ujęcie środka trwałego w ewidencji i jak dokonać amortyzacji!

19 listopada 2024

Sprawozdawczość

Komisja inwentaryzacyjna i zespoły spisowe – rola w inwentaryzacji

Komisja inwentaryzacyjna i zespoły spisowe odpowiadają za prawidłową inwentaryzację. Komisja organizuje i kontroluje proces, wyjaśnia różnice i dokumentuje wyniki, natomiast zespoły realizują spis z natury, dbając o dokładność ustaleń. Sprawdź!

18 listopada 2024

Księgowość firm

Zwrot podatku od wartości dodanej a ujęcie w księgach rachunkowych

Zwrot podatku od wartości dodanej przysługuje firmom działającym międzynarodowo, które nabywają towary lub usługi za granicą i opłacają VAT. W artykule wyjaśniamy, jak wygląda procedura ubiegania się o zwrot i jak ująć go w księgach. Sprawdź!

15 listopada 2024

Sprawozdawczość

Dobrowolne badanie sprawozdania finansowego – korzyści i obowiązki wobec KRS

Dobrowolne badanie sprawozdania finansowego pomaga firmom zwiększyć wiarygodność w oczach inwestorów i partnerów biznesowych. Jest to audyt przeprowadzany przez biegłego rewidenta, który ocenia zgodność sprawozdania z zasadami rachunkowości. Sprawdź!

14 listopada 2024

Sprawozdawczość

Remanent a wycena towarów częściowo zużytych

Remanent ma na celu zbadanie faktycznej ilości towarów, materiałów, półwyrobów, wyrobów gotowych, odpadów i braków posiadanych przez przedsiębiorstwo. Jest to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Przeczytaj więcej, remanent a wycena towarów przez firmę.

14 listopada 2024

Księgowość firm

Remanent - spis z natury

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność nie uniknie konieczności sporządzenia remanentu. Jest to obowiązek wynikający bezpośrednio z rozporządzenia w sprawie prowadzenia KPiR. Czym jest remanent i w jaki sposób sporządzić remanent w firmie? Sprawdź!

14 listopada 2024

Księgowość firm

Zamknięcie roku w KPiR - wszystko co warto wiedzieć

Na zakończenie roku podatkowego osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad ogólnych (skala podatkowa) lub podatkiem liniowym zobowiązane są do zamknięcia KPiR. Dowiedz się, w jaki sposób powinno przebiegać zamknięcie roku w KPiR!

14 listopada 2024

Ewidencje księgowe

Zakup okularów korekcyjnych przez pracownika a księgi rachunkowe

Zwrot kosztów za zakup okularów korekcyjnych przez pracownika obejmuje wydatki zgodne z zaleceniami lekarza i regulaminem pracy. Jak ująć taką refundację w księgach rachunkowych, gdy pracownik przekroczy ustalony limit? Sprawdź to na przykładach!

13 listopada 2024

Księgowość firm

Koszty na przełomie roku w KPiR - jak wykazać?

Przedsiębiorcy często mają wątpliwość jak zaewidencjonować koszty, zwłaszcza gdy wydatki zostały poniesione na przełomie roku. Sposób ujęcia wydatku zależy od przyjętej metody ujmowania kosztów. Zobacz, jak ujmować koszty na przełomie roku w KPiR.

13 listopada 2024

Księgowość firm

Odsetki za zwłokę w zapłacie a ewidencja w księgach rachunkowych

Odsetki za zwłokę to rekompensata za nieterminową spłatę zobowiązań. Wierzyciel, naliczając odsetki, wystawia notę odsetkową. Ewidencja takich odsetek w księgach rachunkowych jest kluczowa, by zachować przejrzystość finansową firmy. Sprawdź!

12 listopada 2024

Księgowość firm

Zagraniczny zakład a koszty ogólnego zarządu

Przedsiębiorca, który posiada siedzibę w jednym kraju oraz zagraniczny zakład w innym ponosi koszty ogólnego zarządu dla całej struktury. Czy wiesz, jak w takim przypadku klasyfikować poniesione koszty oraz jakie są zasady opodatkowania? Wyjaśniamy!

8 listopada 2024

Ewidencje księgowe

Odsetki od zaległości podatkowych - ewidencja w księgach rachunkowych

Odsetki od zaległości podatkowych pomimo braku prawa do ujęcia w kosztach uzyskania przychodów powinny zostać zaewidencjonowane w księgach rachunkowych. W artykule wyjaśniamy, w jaki sposób poprawnie należy zaksięgować odsetki i zobowiązania podatkowe!

7 listopada 2024

Ewidencje księgowe

Odsetki od pożyczki na zakup środka trwałego w księgach rachunkowych

Przedsiębiorcy dokonując zakupu składników majątków firmowego często posługują się formą finansowania, jaką jest pożyczka. Czy wiesz, jak prawidłowo zaewidencjonować odsetki od pożyczki na zakup środka trwałego w księgach rachunkowych? Sprawdź w artykule!

6 listopada 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów