Serwis Księgowy

Środki trwałe

Amortyzacja środka trwałego przekazanego z innej firmy - jak rozliczyć?

Przekazanie składnika majątku z działalności do nowego przedsiębiorstwa jest dosyć częstą praktyką. Problematyczne może być natomiast ustalenie, jak powinna być dokonywana i rozliczana amortyzacja środka trwałego przekazanego z innej firmy? Odpowiadamy!

16 maja 2022

Księgowość firm

Umowa barterowa – rozliczenie VAT oraz PIT

Umowa barterowa stanowi rodzaj bezpośredniej wymiany towarów i usług (towarów na towary, usług na usługi, usług na towary lub towarów na usługi), a wymieniane towary lub usługi powinny mieć równą wartość. Jak taką umowę rozliczyć? Przeczytaj i sprawdź!

16 maja 2022

Kasy rejestrujące

Kasa fiskalna po zamknięciu działalności - o czym należy pamiętać?

Przedsiębiorca, który użytkował w firmie kasę rejestrującą podczas likwidacji działalności gospodarczej musi dopełnić licznych formalności z nią związanych. Sprawdź, jak powinna zostać zlikwidowana kasa fiskalna po zamknięciu działalności gospodarczej!

16 maja 2022

Ewidencje księgowe

Zgłoszenie umowy najmu do urzędu skarbowego

Umowa najmu to taka, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać przedmiot najmu do używania najemcy, w zamian za wynagrodzenie w postaci czynszu płaconego przez najemcę. Czy zgłoszenie umowy najmu do urzędu skarbowego jest konieczne? Sprawdź!

14 maja 2022

Księgowość firm

Symbole przelewów podatkowych dla zobowiązań podatkowych

Od 2020 roku wszyscy podatnicy maja obowiązek uiszczania zobowiązań podatkowych na jeden indywidualny mikrorachunek podatkowy. Dowiedz się, jakie symbole przelewów podatkowych dotyczą poszczególnych zobowiązań podatkowych oraz jak dokonać wpłaty!

14 maja 2022

Księgowość firm

Jak sprawdzić NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej?

Numer NIP służy do dokonania identyfikacji podatnika. Zastanawiasz się jak sprawdzić NIP zarówno swój, jak i swojego kontrahenta? Czy wiesz, że obecnie możesz też zweryfikować NIP osoby prywatnej? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak tego dokonać!

14 maja 2022

Środki trwałe

Altana ogrodowa a koszty uzyskania przychodów w działalności

Działalności gospodarcze różnią się między sobą i nie ma możliwości wyodrębnienia zamkniętego katalogu wydatków stanowiących koszty podatkowe. W artykule skupiamy się nad zagadnieniem jakim jest altana ogrodowa a koszty uzyskania przychodów w działalności

13 maja 2022

Środki trwałe

Jednorazowa amortyzacja samochodu ciężarowego w świetle ustawy o PIT

Znacznym ułatwieniem jakie ustawodawca przewidział dla przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności oraz małych podatników jest jednorazowa amortyzacja samochodu ciężarowego w ramach pomocy de minimis. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

13 maja 2022

Kasy rejestrujące

Faktury wystawione przy użyciu kasy fiskalnej w pliku JPK_V7

Sprzedaż dla osób prywatnych co do zasady powinna być rejestrowana na kasie fiskalnej. Potwierdzeniem takiej transakcji jest paragon fiskalny. Sprawdź, jak wyglądają faktury wystawione przy użyciu kasy fiskalnej oraz paragony do faktury w pliku JPK_V7!

12 maja 2022

Ewidencje księgowe

Zawieszenie działalności gospodarczej a odpisy amortyzacyjne

Z różnych przyczyn przedsiębiorcy decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej. W związku z tym pojawia się pytanie, czy odpisy amortyzacyjne w okresie zawieszenia mogą stanowić koszt uzyskania przychodu? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!

12 maja 2022

Księgowość firm

Rejestr BDO - jak prawidłowo dokonać wpisu?

Rejestr BDO to spis podmiotów zobowiązanych do prowadzenia bazy danych o wytwarzanych odpadach. Kto podlega wpisowi do BDO? Jak i kiedy dokonać takiego wpisu? Co należy zawrzeć w wniosku o wpis do BDO? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule!

11 maja 2022

Księgowość firm

Rozliczenie przychodu ze sprzedaży licencji - jak powinno nastąpić?

Na jakiej zasadzie następuje rozliczenie przychodu ze sprzedaży licencji? Czy jest to przychód z tytułu praw autorskich z uwzględnieniem 50% kosztów uzyskania przychodów, czy przychód z tytułu działalności wykonywanej osobiście? Dowiedz się więcej!

11 maja 2022

Kasy rejestrujące

Kasa fiskalna na ryczałcie - kiedy przedsiębiorca musi dokonać zakupu?

Ostatnio popularną formą rozliczania się jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Przy wyborze tej formy jest konieczność prowadzenia ewidencji sprzedaży. Wyjaśniamy, czy kasa fiskalna na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych jest konieczna!

11 maja 2022

Ewidencje księgowe

Czy opłaty za przejazd autostradą podlegają 75% limitowi kosztów?

Prowadzenie działalności wydaje się niemożliwe bez posiadania samochodu. Często zdarza się, że w związku z użytkowaniem pojazdu ponoszony jest koszt związany z opłatą autostradową. W jakiej wysokości powinny być rozliczone opłaty za przejazd autostradą?

10 maja 2022

Kasy rejestrujące

Sprzedaż firmowych samochodów a kasa fiskalna

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych należy dokumentować na kasie fiskalnej. Sprawdź, czy sprzedaż firmowych samochodów na rzecz tej grupy odbiorców również należy zewidencjonować na kasie!

10 maja 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów