0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo spółek

Prawo spółek

Odpowiedzialność karna menedżera a ryzyko gospodarcze

Działanie na szkodę przedsiębiorstwa jest niedopuszczalne! Dlatego istotnym faktem jest, aby funkcje kierownicze pełniły osoby z doświadczeniem i odpowiednią wiedzą. Jak duża jest odpowiedzialność karna menedżera? Sprawdź!

29 lutego 2024

Prawo spółek

Rada nadzorcza a zarząd w spółkach kapitałowych

Rada nadzorcza i zarząd w spółkach kapitałowych stanowią dwa odrębne organy, których zadania polegają odpowiednio na doradzaniu i zarządzaniu. Czy wiesz, jak dokładnie wygląda podział zadań tych dwóch organów w spółkach kapitałowych? Wyjaśniamy!

22 lutego 2024

Prawo spółek

Podrobienie podpisu pod uchwałami - jakie konsekwencje za to grożą?

Podrobienie podpisu pod uchwałami może powodować liczne, negatywne konsekwencje prawne. Co grozi za fałszowanie podpisu pod uchwałami w spółce? Czy może grozić za to pozbawienie wolności? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

20 lutego 2024

Prawo spółek

Wynagrodzenie członka zarządu na podstawie uchwały - warto wiedzieć

W funkcjonowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zarząd pełni kluczową rolę. Jako organ wykonawczy jest odpowiedzialny za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentację na zewnątrz. Jak rozliczyć zatem wynagrodzenie członka zarządu? Sprawdź!

13 lutego 2024

Prawo spółek

Subskrypcja akcji a podwyższenie kapitału zakładowego

Subskrypcja akcji może wiązać się z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki. Należy również w tym wypadku pamiętać o wszystkich terminach podejmowania konkretnych działań. Dowiedz się, czym jest prawo pierwszeństwa objęcia akcji i prawo poboru akcji!

7 lutego 2024

Prawo spółek

Jednoosobowa spółka z o.o. dla programisty krok po kroku

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być prowadzona przez jedną osobę. Sprawdź, jak wygląda proces zakładania takiej spółki i dowiedz się, czy jednoosobowa spółka z o.o. dla programisty jest właściwym wyborem i jak wygląda reprezentacja spółki!

5 lutego 2024

Prawo spółek

Kurator dla spółki z o.o. w postępowaniu podatkowym a zakres jego umocowania

Spółka z o.o. musi mieć organy reprezentujące. Gdy ich zabraknie, spółka nie może prowadzić swoich spraw i uczestniczyć w postępowaniach administracyjnych i sądowych. W takim przypadku wyznaczany jest kurator dla spółki. Do czego jest powoływany? Sprawdź!

2 lutego 2024

Prawo spółek

Brak organu reprezentacyjnego w spółce z o.o. – co w takiej sytuacji?

Sądy uprawnione są do zastosowania metod wyznaczających podmiot reprezentujący, w momencie kiedy występuje brak organu reprezentacyjnego w spółce z o.o. Odpowiemy, czy spółka traci zdolność prawną oraz wskażemy stawki kar jakie sąd może nałożyć.

2 stycznia 2024

Prawo spółek

Kiedy może nastąpić wystąpienie wspólnika ze spółki?

Może się zdarzyć, że wspólnicy w spółce będą mieli inne zdanie na temat działania przedsiębiorstwa lub po osiągnięciu celu gospodarczego zdecydują się na zakończenie współpracy. Omawiamy w jakich sytuacjach może nastąpić wystąpienie wspólnika ze spółki!

2 stycznia 2024

Prawo spółek

Status dużego przedsiębiorcy – jakie obowiązki się z tym wiążą?

Czy wiesz, jakim przedsiębiorcom przyznawany jest status dużego przedsiębiorcy? Sprawdź, z jakimi konsekwencjami wiąże się posiadanie takiego statusu w kontekście umów handlowych zawieranych z kontrahentami i czy należy informować o tym fakcie klienta?

21 grudnia 2023

Prawo spółek

Powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia

Walne zgromadzenie podejmuje w spółce liczne uchwały, przesądzające o działalności spółki, które nie zawsze są zgodne z prawem. Jak wygląda zatem powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

13 grudnia 2023

Prawo spółek

Zakaz rozporządzania udziałem w spółce przez wspólników

Zakaz rozporządzania udziałem w spółce to ograniczenie prawa wspólnika do swobodnego dysponowania swoim udziałem. Zakaz ten może wynikać z przepisów prawa lub z postanowień umowy spółki. Oto najważniejsze informacje o rozporządzaniu udziałami!

12 grudnia 2023

Prawo spółek

Podział spółki a prawo wspólników do informacji

Działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki prawa handlowego nie oznacza, że firma będzie działać zawsze w swojej pierwotnej formie. Możliwe są zarówno zmiany wspólników, jak i podział spółki. Czy wspólnicy mają prawo do informacji? Sprawdź!

8 grudnia 2023

Prawo spółek

Pomoc prawna z urzędu - czy przysługuje również przedsiębiorcom?

Przedsiębiorcy często obawiają się kosztów związanych z założeniem sprawy sądowej. Okazuje się jednak, że mają prawo otrzymać pomoc prawną. Z czym jednak wiąże się pomoc prawna z urzędu dla przedsiębiorcy? Jakie warunki musi spełnić? Sprawdź!

24 listopada 2023

Prawo spółek

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność przez firmy

Czy wiesz, że przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności dostępne jest dla osób fizycznych? Co jednak w momencie, kiedy występuje przekształcenie użytkowania wieczystego we własność przez firmy? Dowiedz się jak ustalić cenę wykupu!

22 listopada 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów