Serwis Podatkowy

Ordynacja podatkowa

Zapłata czynszu a umowa barterowa na gruncie PIT i VAT

W przypadku najmu, strony umowy w porozumieniu mogą ustalić, iż zapłata czynszu odbędzie się poprzez wykonanie remontu przez najemcę. W takiej sytuacji mamy do czynienia z umową barterową. Zapłata czynszu a umowa barterowa - jak rozliczyć? Zobacz!

17 maja 2022

Podatki dochodowe

Ulga na zabytki - rozliczenie po zmianach Polskiego Ładu

Czy wiesz, kiedy przysługuje ulga na zabytki? Dowiedz się, ile wynosi kwota ulgi podatkowego, jakie warunki należy spełnić aby móc dokonać odliczenia i jak różni się rozliczenie ulgi w 2022 a w 2023 roku po zmianach w ramach Polskiego Ładu 2.0!

16 maja 2022

Podatek VAT

Ulga na złe długi po śmierci dłużnika- VAT i PIT

Czy ulga na złe długi po śmierci dłużnika może być wykorzystana przez sprzedawcę? Ulgę na złe długi stosuje się w przypadku, gdy spełnione są pewne warunki. Sprawdźmy, czy można pomniejszyć kwotę podatku do zapłaty w sytuacji, gdy dłużnik nie żyje.

16 maja 2022

Ordynacja podatkowa

Zaświadczenie o uregulowaniu podatku od spadku i darowizn

W ordynacji podatkowej funkcjonuje termin przedawnienia zobowiązania podatkowego. Czy w przypadku podatku od spadku lub darowizn zaświadczenie o uregulowaniu podatku od spadku i darowizn ma wpływ na termin przedawnienia zobowiązania? Sprawdź!

16 maja 2022

Ordynacja podatkowa

Faktura wystawiana przez nievatowców - warto wiedzieć

Dokumentowanie sprzedaży jest bardzo istotną kwestią zarówno dla vatowców jak i podatników zwolnionych. Nievatowcy także mogą wystawiać faktury, bez podatku VAT naliczonego. Sprawdź, jakie elementy powinna zawierać faktura wystawiana przez nievatowców!

16 maja 2022

Podatek VAT

Opakowania zwrotne – dokumentowanie i opodatkowanie podatkiem VAT

Kupując towar w sklepie zdarza się go otrzymać w opakowaniu zwrotnym. Zwracając go do sklepu otrzymujemy zwrot zapłaconej kaucji za to opakowanie. Dla przedsiębiorców opakowania zwrotne są problematyczne pod względem opodatkowana podatkiem VAT.

16 maja 2022

Podatki dochodowe

Ulga na złe długi w PIT – ujęcie w KPIR czy w zaliczce na PIT?

Od stycznia 2020 roku obowiązują przepisy regulujące tak zwaną ulgę na złe długi w PIT. Na czym polega nowa ulga na złe długi w PIT? Kto może z niej skorzystać? Przeczytaj i dowiedz się, kto może z niej skorzystać oraz jak należy ją rozliczyć.

16 maja 2022

Podatki dochodowe

Dochód a przychód - jaka jest między nimi różnica?

Nie każdy wie, że dochód i przychód oznaczają coś innego. Należy jednak pamiętać, że pojęcia te mają istotne znaczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka jest różnica między określeniem dochód a przychód.

14 maja 2022

Ordynacja podatkowa

Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku?

Darowizna otrzymana od najbliższych członków rodziny podlega pod zwolnienie z podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Dowiedz się, jakie obowiązki formalne wobec urzędu skarbowego rodzi otrzymana darowizna od rodziców.

14 maja 2022

Ordynacja podatkowa

Darowizna w najbliższej rodzinie - czy należy ją opodatkować?

Nieodpłatne przekazanie składnika majątku na rzecz spokrewnionej osoby to darowizna w najbliższej rodzinie. Darowizna podlega podatkowi od spadków i darowizn. Sprawdź, czy darowizna w rodzinie jest zwolniona od tego podatku oraz ile wynoszą kwoty wolne!

14 maja 2022

Podatek VAT

Split payment - dla kogo obowiązkowy sposób płatności?

Głównym celem wprowadzenia mechanizmu podzielonej płatności jest zapobieganie oszustwom podatkowym. Wśród przedsiębiorców pojawiają się pytania dotyczące funkcjonowania mechanizmu, np. split payment - dla kogo obowiązkowy? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

13 maja 2022

Samochód w firmie

Sprzedaż samochodu wykupionego prywatnie z leasingu – Polski Ład

Do tej pory przedsiębiorcy świadomie wykupowali prywatnie samochód z leasingu, aby po upływie 6 miesięcy sprzedać go bez podatku. MF postanowiło zaprzestać takim działaniom. Sprzedaż samochodu wykupionego prywatnie z leasingu - poznaj zmiany od 2022 roku!

13 maja 2022

Podatki dochodowe

Przychody i koszty osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą

Osiągnięte przychody i koszty z prowadzonej działalności gospodarczej powinny być właściwie udokumentowane. Na ich podstawie oblicza się dochód podlegający opodatkowaniu. Jakie istnieją formy opodatkowania dochodu z działalności? Sprawdź w artykule!

13 maja 2022

Podatki dochodowe

Czy składki ZUS są kosztem w ramach ulgi IP BOX?

Opłacone składki ZUS mogą być uznane za koszt w ramach ulgi IP BOX - w tym składki związane z działalnością gospodarczą. Jest to korzystne rozwiązanie dla mniejszych podatników, ponieważ mogą mieć wpływa na wyliczenia IP BOX. Dowiedz się więcej!

13 maja 2022

Podatek VAT

Korekta VAT naliczonego od wydatków na remont nieruchomości

Zmiana przeznaczenia nieruchomości generuje konieczność zastosowania systemu korekty podatku VAT. Czy konieczna jest korekta VAT naliczonego od wydatków na remont? A może na ulepszenie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się! Odpowiadamy w naszym artykule!

13 maja 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów