Serwis Podatkowy
Co to jest podatek VAT - zasady jego działania
Podatek VAT jest podatkiem, który obciąża ostatecznego odbiorcę towaru lub usługi. Oznacza to, że powinien być on neutralny dla przedsiębiorcy, który nie jest ostatecznym konsumentem. Sprawdź, w jaki sposób należy rozliczyć się z US z tytułu podatku VAT!
27 maja 2022
Split payment, czyli podzielona płatność - na czym polega?
Czy wiesz, że tylko niektórzy podatnicy mają obowiązek stosowania split payment, a dla niektórych jest to dobrowolna metoda zapłaty? Na czym polega podzielona płatność? Jakich transakcji dotyczy ten mechanizm? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
27 maja 2022
Sprzedaż wierzytelności trudnych a podatek VAT
Wierzytelności to prawa majątkowe, które są trudne do wyegzekwowania od dłużnika. Popularnym działaniem jest sprzedaż wierzytelności innemu podatnikowi. Wyjaśniamy, jak wygląda sprzedaż wierzytelności podatnikowi oraz ich nabycie na gruncie podatku VAT.
27 maja 2022
Towary otrzymane w darowiźnie a remanent początkowy
Nierzadko przedsiębiorcy otrzymują w darowiźnie towary handlowe. To zdarzenie nie pozostaje jednak bez echa, co oznacza dla podatnika obowiązek dopełnienia kilku formalności. Czy towary otrzymane w darowiźnie należy ująć w remanencie początkowym? Sprawdź!
26 maja 2022
Wartość leasingowanego auta a opłata końcowa (wykup)
Pojęcie wartości samochodu nie zostało zdefiniowane w ustawach. Czy opłata końcowa dotycząca wykupu jest wliczana w wartość leasingowanego auta? Jak ustalić wartość początkową samochodu po leasingu? Odpowiadamy! Dowiedz się więcej w tym temacie!
26 maja 2022
Progi podatkowe 2022 po zmianach Polskiego Ładu
Podatnicy którzy wybrali jako formę opodatkowania skalą podatkową stosują dwie stawki podatku w zależności od wysokości uzyskanego dochodu. Polski Ład wprowadził zmiany w wysokości stawek podatku. Dowiedz się, jak kształtują się progi podatkowe 2022!
26 maja 2022
Skala podatkowa – nowy próg podatkowy i kwota wolna a Polski Ład
Skala podatkowa jest jedną z najchętniej wybieranych form opodatkowania działalności. Polski Ład, który stał się faktem dla podatników wprowadził istotne zmiany w opodatkowaniu skalą podatkową. Sprawdź, jak zmieniła się wysokość I progu oraz kwoty wolnej!
26 maja 2022
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - dostępne stawki ryczałtu
Jedną z uproszczonych form rozliczeń z urzędem skarbowym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu zależna jest od rodzaju prowadzonej działalności. Dowiedz się, jakie są dostępne stawki! Odpowiedź znajdziesz czytając nasz artykuł!
26 maja 2022
Klasyfikacja PKD - podstawowe informacje
Klasyfikacja PKD oznacza Polską Klasyfikację Działalności, która określa podział i pogrupowanie rodzajów działalności gospodarczej. Dowiedz się, jak prawidłowo ustalić numer PKD oraz jak rozwiązać problem z ustaleniem właściwego kodu dla firmy!
26 maja 2022
Zarządzanie nieruchomościami a zwolnienie VAT - kiedy to możliwe?
Katalog czynności określony dla usług zarządzania nieruchomościami spełnia kryteria odpłatnego świadczenia usług. Pojawia się wątpliwość, co do zwolnienia na gruncie VAT. Zarządzanie nieruchomościami a zwolnienie VAT - kiedy to możliwe? Przeczytaj!
25 maja 2022
Odroczony podatek dochodowy - czym jest i kiedy występuje?
Odroczony podatek dochodowy to termin, z którego zrozumieniem ma problem wielu przedsiębiorców. Kogo dotyczy, czym jest i kiedy występuje odroczony podatek dochodowy? Jak prawidłowo ustalić rezerwy z jego tytułu? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
25 maja 2022
Faktura do paragonu w JPK - co trzeba wiedzieć?
Faktury do paragonu - ich prawidłowe zaksięgowanie zależy od tego, czy wystawiono je na rzecz firmy, czy osoby prywatnej. Czy wiesz jak prawidłowo powinna być zaksięgowana faktura do paragonu w JPK od 1 października 2020 roku? Przeczytaj i sprawdź!
25 maja 2022
Faktura zaliczkowa - obowiązki wystawiania
Czy wiesz, w jakich przypadkach konieczne jest wystawienie faktury zaliczkowej oraz jakie skutki na gruncie podatkowym generuje otrzymanie zaliczki? Kiedy nie należy wystawiać takiej faktury? Sprawdź, jakie elementy powinna zawierać faktura zaliczkowa!
25 maja 2022
Faktura korygująca a nota korygująca - różnice
Zastanawiasz się, kiedy wystawia się fakturę korygującą a kiedy notę korygującą? Pomimo podobnych nazw między tymi dokumentami występują znaczne różnice. Faktura korygująca a nota korygująca - dowiedz się, czym się różnią i jak prawidłowo je wystawiać!
25 maja 2022
Kilku nabywców a rozliczenie na gruncie VAT i PIT
W przypadku dokonywania dużych zakupów podatnicy często łączą się w grupy, aby kupować wspólnie. Kilku nabywców a rozliczenie transakcji na gruncie PIT i VAT? Sprawdź, co zrobić, gdy jest więcej niż 1 nabywca oraz jak powinna być wystawiona faktura!
25 maja 2022