Serwis Podatkowy

Podatki dochodowe

Odsetki od kredytu konsolidacyjnego jako koszty uzyskania przychodów

Czy odsetki od kredytu konsolidacyjnego można zaliczyć do kosztów podatkowych w prowadzonej działalności gospodarczej? Kredyt w działalności gospodarczej a koszty uzyskania przychodu - sprawdź, jakie są zasady zaliczania kredytu do kosztów podatkowych!

27 września 2022

Podatek VAT

Wynajem nieruchomości wspólnych a zwolnienie VAT - jak obliczyć kwotę limitu?

Do jakiej kwoty możliwe jest zwolnienie z podatku VAT dla najmu nieruchomości wspólnych? Który z małżonków jest podatnikiem na gruncie podatku VAT w związku z wynajmem nieruchomości wspólnej? Wynajem nieruchomości wspólnych a zwolnienie VAT - sprawdź!

27 września 2022

Podatki dochodowe

Czy możliwe jest odliczenie straty od daniny solidarnościowej?

Daninę solidarnościową opłacają podatnicy, którzy uzyskali dochód większy niż 1 000 000 zł. Pojawia się zatem pytanie, jak można zmniejszyć wysokość daniny? W artykule przedstawiamy, czy możliwe jest odliczenie straty od podstawy daniny solidarnościowej!

26 września 2022

Samochód w firmie

Użyczenie samochodu do działalności współmałżonka na gruncie VAT

Jak wygląda umowa użyczenia samochodu między małżonkami na gruncie podatku dochodowego? Czy umowa użyczenia podlega pod podatek VAT? Dowiedz się, jak należy opodatkować użyczenie samochodu do działalności współmałżonka i czy można korzystać ze zwolnienia!

26 września 2022

Ordynacja podatkowa

Zakup samochodu w komisie w systemie VAT marża a podatek PCC

Sprawdź, czy nabywca samochodu powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych kupując samochód w komisie na podstawie faktury VAT marża? Zakup samochodu w komisie w systemie VAT marża a podatek PCC - wszystko, co musisz wiedzieć w artykule!

23 września 2022

Ordynacja podatkowa

Budynek gospodarczy a podatek od nieruchomości - czy przysługuje zwolnienie?

Czy wiesz, kiedy możliwe jest zwolnienie od podatku od nieruchomości dla budynków gospodarczych? Jakie warunki trzeba spełnić aby móc skorzystać ze zwolnienia? Budynek gospodarczy a podatek od nieruchomości - wszystko, co powinieneś wiedzieć w artykule!

23 września 2022

Podatki dochodowe

Naprawa i wynajem samochodu zastępczego – rozliczenie na gruncie VAT i PIT

W przypadku szkody komunikacyjnej firmowego samochodu osobowego, na czas naprawy przedsiębiorca zwykle decyduje się na wynajem samochodu zastępczego. Jak przebiega rozliczenie naprawy pojazdu oraz wynajmu pojazdu na gruncie PIT i VAT? Sprawdź!

22 września 2022

Podatki dochodowe

Podatek liniowy jako forma opodatkowania JDG i spółki cywilnej

Czy jest możliwy wybór podatku liniowego jako formy opodatkowania przy jednoczesnym prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej i byciu wspólnikiem w spółce osobowej? Sprawdź, kiedy dostępny jest podatek liniowy jako forma opodatkowania!

22 września 2022

Podatki dochodowe

Opodatkowanie gruntu rolnego - podatek od nieruchomości czy rolny?

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nabywa grunt rolny, pojawia się pytanie o sposób opodatkowania posiadanego majątku. Jak wygląda opodatkowanie gruntu rolnego? Czy podlega on opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości czy może podatkiem rolnym? Sprawdź!

21 września 2022

Ordynacja podatkowa

Wadium na gruncie podatku PIT i VAT - warto wiedzieć!

Jak wygląda wadium na gruncie podatku PIT i VAT? Czy wadium jest opodatkowane podatkiem dochodowym oraz podatkiem od towarów i usług? Kiedy ma miejsce moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłaconego wadium? Dowiedz się więcej z artykułu!

21 września 2022

Podatek VAT

Jak rozliczyć nagrody pieniężne na gruncie podatku VAT?

Czy nagroda pieniężna otrzymana w ramach programu lojalnościowego podlega pod podatek od towarów i usług? Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób powinieneś rozliczyć nagrody pieniężne na gruncie podatku VAT a kiedy mogą korzystać ze zwolnienia z VAT!

20 września 2022

Podatek VAT

Gospodarstwo rolne jako podatnik VAT - czy to możliwe?

Czy ustawa o VAT obejmuje gospodarstwa rolne? Jak ustalić podatnika VAT w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez kilka osób? Gospodarstwo rolne jako podatnik VAT w pigułce - czyli jak wybrać reprezentanta i kto powinien dokonać zgłoszenia VAT-R!

20 września 2022

Podatki dochodowe

Jak rozpoznać dochód z przekształcenia przy estońskim CIT?

Spółka z o.o. utworzona w wyniku przekształcenia, która wybrała opodatkowanie w ramach estońskiego CIT ma obowiązek rozpoznania dochodów z przekształcenia. Kiedy oraz w jaki sposób należy rozpoznać dochód z przekształcenia przy estońskim CIT? Sprawdź!

19 września 2022

Podatki dochodowe

Działy specjalne produkcji rolnej a działalność gospodarcza w PIT

Jakie konsekwencje podatkowe powstaną, gdy osoba prowadząca działy specjalne produkcji rolnej rozpocznie równolegle prowadzenie działalności gospodarczej? Działy specjalne produkcji rolnej a działalność gospodarcza na gruncie podatku dochodowego - zobacz!

19 września 2022

Podatek VAT

Prawo do odliczenia VAT z faktury z zawyżoną stawką podatku

Kto odpowiada za prawidłowość wystawionej faktury? Czy nabywca ma prawo ująć fakturę w kosztach podatkowych działalności gospodarczej? Czy występuje prawo do odliczenia VAT z faktury z zawyżoną stawką podatku? Na pytania odpowiadamy w artykule!

16 września 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów