0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Podatek VAT

Faktura VAT marża - kiedy można ją wystawić?

Faktura VAT marża jest wystawiana przez podatnika, dla którego podstawą opodatkowania jest marża. Transakcje, które można opodatkowywać za pomocą tej procedury zostały określone w ustawie o VAT. Dowiedz się, kto może skorzystać z procedury VAT marża!

12 kwietnia 2024

Podatki dochodowe

Korekta kosztów po otrzymaniu dotacji na zakup środka trwałego

Otrzymanie dotacji na zakup środka trwałego wpływa na odpisy amortyzacyjne i koszty podatkowe, zarówno przy otrzymaniu dotacji, jak i jej ewentualnym zwrocie. Sprawdź, jak wygląda korekta kosztów po otrzymaniu dotacji na zakup środka trwałego.

12 kwietnia 2024

Samochód w firmie

Sprzedaż prywatnego samochodu wykorzystywanego w firmie w PIT i VAT

Przedsiębiorcy często używają prywatnych samochodów do celów służbowych, bez wprowadzania ich do ewidencji środków trwałych. Jak w takiej sytuacji wygląda sprzedaż prywatnego samochodu wykorzystywanego w firmie z uwzględnieniem VAT i PIT? Sprawdź!

12 kwietnia 2024

Podatki dochodowe

Rozliczenie roczne PIT - co można odliczyć od podatku?

Czy wiesz, że prowadząc działalność gospodarczą bądź osiągając dochody z umów cywilnoprawnych lub etatu jesteś zobowiązany do złożenia zeznania rocznego PIT z tytułu podatku dochodowego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co można odliczyć od podatku!

12 kwietnia 2024

Ordynacja podatkowa

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych dla kupującego nieruchomość

Wydawanie zaświadczeń regulują przepisy Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nimi, zaświadczenie wydawane jest na wniosek osoby ubiegającej się o taki dokument. Czy kupujący nieruchomość może otrzymać zaświadczenie o braku zaległości podatkowych sprzedającego?

11 kwietnia 2024

Ordynacja podatkowa

Udziały w kilku nieruchomościach a zwolnienie od podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania

Zwolnienie od podatku PCC dla pierwszego mieszkania wymaga spełnienia określonych warunków ustawowych. Podatnicy często mają wątpliwości co do ich interpretacji. Przeczytaj by dowiedzieć się, co w przypadku posiadania udziałów w kilku nieruchomościach.

11 kwietnia 2024

Podatki dochodowe

Ulga na IKZE w rozliczeniu rocznym PIT - co warto wiedzieć?

Ulga na IKZE pozwala na odliczenie od dochodów środków na dobrowolne zabezpieczenie emerytalne podatnika w ramach indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego. Na jakich zasadach należy ją rozliczać w zeznaniu rocznym? Znajdź, odpowiedź w artykule!

11 kwietnia 2024

Podatki dochodowe

Ulga za internet w rozliczeniu zeznania rocznego

Ulga za internet to przywilej podatnika o jaki może on pomniejszyć dochód przy rozliczaniu rocznej deklaracji podatkowej. Dowiedz się, kto i w jakich sytuacjach może skorzystać z tej ulgi. Przeczytaj również, jak uwzględnić ją w zeznaniu podatkowym!

11 kwietnia 2024

Ordynacja podatkowa

Numeracja faktur w KSeF a dotychczasowy system numeracji - warto wiedzieć!

Obecnie system KSeF jest dobrowolny. Dowiedz się, jak powinna wyglądać poprawna numeracja faktur w KSeF, w momencie przejścia na wystawianie e-faktur w trakcie roku podatkowego! Czy zmiana serii numeracji faktur w trakcie roku jest możliwa? Sprawdź!

10 kwietnia 2024

Podatek VAT

Wykreślenie z rejestru VAT czynnych podatników bez zawiadomienia

Jednym z zadań przedsiębiorcy jest wypełnianie wszystkich obowiązków wobec urzędu skarbowego. Czy wykreślenie z rejestru VAT przez naczelnika urzędu skarbowego bez zawiadomienia podatnika jest legalne i prawnie skuteczne? Przeczytaj i sprawdź!

10 kwietnia 2024

Podatki dochodowe

Zeznania roczne w pigułce - o czym nie wolno zapomnieć?

Zbliża się termin corocznego rozliczenia przychodów z urzędem skarbowym. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę składając zeznania roczne? Jakie są różnice w zeznaniach rocznych w różnych formach opodatkowania? Wyjaśniamy w artykule!

10 kwietnia 2024

Podatki dochodowe

Darowizny rzeczowe przekazane na cele charytatywne w CIT - odliczenia i obowiązki

Darowizny rzeczowe przekazane na cele charytatywne wpływają na wysokość podatku dochodowego dla przedsiębiorców, którzy rozliczają działalność na zasadach CIT. Wartość darowizny podlega odliczeniu w pewnych granicach i przy spełnieniu warunków. Sprawdź!

9 kwietnia 2024

Podatki dochodowe

Rozliczenie straty z akcji - jakie są zasady rozliczania?

Przedsiębiorcy powinni być uważni na straty wynikające z wielu taksacji na rynku. Strata może wynikać również na rynkach giełdowych. Sprawdź, jak wygląda rozliczenie straty z akcji! Czy taką stare można odliczyć od dochodu? W jakim zeznaniu to odliczyć?

9 kwietnia 2024

Samochód w firmie

Wynajem leasingowanego pojazdu a prawo do odliczenia podatku VAT

Rozważając wynajem leasingowanego pojazdu, przedsiębiorcy mogą skorzystać z możliwości odliczenia VAT. Sprawdź, w jakich przypadkach możesz odliczyć 100% podatku od wydatków związanych z pojazdem i czy jesteś zobowiązany do prowadzenia kilometrówki.

9 kwietnia 2024

Podatki dochodowe

PIT dla młodych a jednoosobowa działalność – rozliczenie roczne

Coraz częściej działalność gospodarczą zakładają młode osoby. Jednocześnie podejmują także pracę na umowę o pracę lub zlecenie. Czy ulga PIT dla młodych obejmuje tylko umowy z pracodawcą? Sprawdź, czy korzystając z niej można rozliczać się z małżonkiem!

9 kwietnia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów