0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Podatki dochodowe

Sprzedaż przedsiębiorstwa otrzymanego w drodze aportu - rozliczenie

Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki może odbyć się w formie aportu, co jest zdarzeniem neutralnym podatkowo. Jak wygląda jednak rozliczenie w sytuacji, gdy miejsce ma sprzedaż przedsiębiorstwa otrzymanego w drodze aportu? Wyjaśniamy w artykule!

26 lipca 2024

Ordynacja podatkowa

Dowody w postępowaniu podatkowym - zasady postępowania dowodowego

W toku postępowania podatkowego strona może przedstawiać dowody. Czym mogą być zatem dowody w postępowaniu podatkowym i jakie są ogólne zasady postępowania dowodowego w ramach Ordynacji podatkowej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

26 lipca 2024

Podatek VAT

Faktura do paragonu w JPK - co trzeba wiedzieć?

Prawidłowe zaksięgowanie faktury do paragonu zależy od tego, czy wystawiono ją dla firmy, czy osoby prywatnej. Czy wiesz, jak prawidłowo powinna być zaksięgowana faktura do paragonu w JPK i jaki powinna mieć nadany kod w części ewidencyjnej pliku?

25 lipca 2024

Podatek VAT

Obowiązek rejestracji VAT-R dla cudzoziemca

Czy przedsiębiorca, który decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce musi dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT za pośrednictwem formularza VAT-R? Czy obowiązek rejestracji VAT-R dla cudzoziemca dotyczy wszystkich? Sprawdź!

25 lipca 2024

Podatki dochodowe

Podatek od przerzuconych dochodów - na czym polega?

Podatek od przerzuconych dochodów to zobowiązanie podatkowe, które może wystąpić u podatników podatku CIT. Czy wiesz, na czym polega podatek od przerzuconych dochodów, kiedy może wystąpić oraz jak należy go rozliczyć? Wyjaśniamy w artykule!

25 lipca 2024

Ordynacja podatkowa

Czy organ podatkowy może ustalić spadkobierców podatnika samodzielnie?

Zgodnie z przepisami następcy prawni mogą ponosić odpowiedzialność za podatki zmarłego. Potwierdzeniem jest postanowienie sądu. Zatem czy organ podatkowy może ustalić spadkobierców podatnika samodzielnie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

25 lipca 2024

Podatek VAT

Korekta JPK, czyli kiedy i jak skorygować Jednolity Plik Kontrolny?

Gdy w pliku przesłanym do Ministerstwa Finansów pojawią się pomyłki czy błędy, konieczna jest korekta JPK. Dowiedz się, jak naprawić błąd w Jednolitym Pliku Kontrolnym i z jakimi karami trzeba się liczyć gdy urząd pierwszy wykryje nieprawidłowości!

25 lipca 2024

Podatki dochodowe

Kiedy występuje zwolnienie z PIT dla wypłat z fundacji rodzinnej?

Świadczenia otrzymane od fundacji rodzinnej są objęte opodatkowaniem podatkiem PIT, jednak istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego w określonych przypadkach. Sprawdź. kiedy można uzyskać zwolnienie z PIT dla wypłat z fundacji rodzinnej!

24 lipca 2024

Podatek VAT

Nietransakcyjne WNT - jak wykazać w ewidencjach podatkowych?

W sytuacji, kiedy miejsce ma nietransakcyjne WNT podatnik jest zobowiązany prawidłowo wykazać to zdarzenie w ewidencjach podatkowych. Czy wiesz, jak wygląda ewidencjonowanie nietransakcyjnego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów? Wyjaśniamy!

24 lipca 2024

Ordynacja podatkowa

Zwrot nadpłaty podatku spadkobiercom - czy jest możliwy?

Prawa i obowiązki zmarłego podatnika przechodzą na jego spadkobierców. Czy wiesz, kiedy możliwy jest zwrot nadpłaty podatku spadkobiercom wraz z ewentualnymi odsetkami? Jak wygląda procedura i jakie wymagania należy spełnić? Wyjaśniamy w artykule!

24 lipca 2024

Ordynacja podatkowa

Przedsiębiorstwo w spadku - kto ponosi odpowiedzialność za podatki?

Spadkobiercy majątku mogą otrzymać po zmarłym przedsiębiorstwo w spadku. Czy wiesz, jaka odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe ciąży na spadkobiercach, który otrzymali w spadku przedsiębiorstwo? Sprawdź, jak wygląda rozliczenie podatku!

23 lipca 2024

Podatek VAT

Sprzedaż za granicę przez rolnika ryczałtowego na gruncie podatku VAT

Rolnik ryczałtowy może dokonać sprzedaży produktów rolnych pochodzących z jego uprawy poza granicę kraju. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż za granicę przez rolnika ryczałtowego na gruncie podatku VAT? Czy taka transakcja stanowi WDT? Sprawdź!

23 lipca 2024

Samochód w firmie

Sprzedaż samochodu przez VAT marża - obowiązujące zasady

Sprzedaż używanego składnika majątku może odbyć się poprzez procedurę VAT marża. Jednak w jakim przypadku przedsiębiorca może zastosować tę procedurę? Dowiedz się więcej z artykułu, jakie warunki obowiązują zakup oraz sprzedaż samochodu przez VAT marża!

23 lipca 2024

Podatek VAT

Faktura VAT marża - kiedy można ją wystawić?

Faktura VAT marża jest wystawiana przez podatnika, dla którego podstawą opodatkowania jest marża. Transakcje, które można opodatkowywać za pomocą tej procedury zostały określone w ustawie o VAT. Dowiedz się, kto może skorzystać z procedury VAT marża!

23 lipca 2024

Podatek VAT

Zaliczki w VAT marża a moment powstania przychodu

Otrzymane zaliczki na poczet przyszłych dostaw ujmowane są tylko w rejestrze VAT. Istnieje także możliwość wykazania przychodu w momencie otrzymanej zaliczki. Jak rozliczyć przychód na fakturze VAT marża? Dowiedz się, jak rozliczać zaliczki w VAT marża!

24 lipca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów