0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Podatki dochodowe

Wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej - jak rozliczyć?

Spółka jawna może posiadać własny majątek, który jest niezależny od majątku osobistego wspólników. W artykule omówimy, czy wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej do majątku prywatnego wspólnika rodzi konsekwencje na gruncie podatku dochodowego!

3 lutego 2023

Podatki dochodowe

Faktury kosztowe na przełomie roku – rozliczenie w PIT, CIT i VAT

Faktury kosztowe na przełomie roku potrafią być problematyczne. Jak rozliczyć podatek VAT od faktury? W jaki sposób ująć je w KPiR lub w księgach rachunkowych? Dowiedz się więcej na temat rozliczenia faktur kosztowych na gruncie PIT, CIT i VAT!

3 lutego 2023

Ordynacja podatkowa

Darowizna mieszkania - czy należy zgłosić ją do urzędu?

Nieodpłatne przekazanie mieszkania to darowizna, która niesie za sobą określone skutki. W jakiej formie powinna zostać dokonana darowizna mieszkania? Z jakimi kosztami i dodatkowymi obowiązkami się to wiąże? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj szczegóły!

3 lutego 2023

Podatki dochodowe

PIT 38 – zeznanie roczne od zysków kapitałowych

Przedsiębiorcy, którzy uzyskują zyski kapitałowe, zobowiązani są do 30 kwietnia roku następującego po roku rozliczeniowym do złożenia zeznania rocznego na formularzu PIT 38. Dowiedź się z artykułu jak wypełnić PIT 38 oraz w jaki sposób można go złożyć!

3 lutego 2023

Podatki dochodowe

Jak wykazać otrzymany PIT-11 od pracodawcy w zeznaniu rocznym?

PIT-11 możemy otrzymać od pracodawcy w formie dokumentu pisemnego lub przez internet w formie elektronicznej. W artykule przedstawiamy, jak wykazać otrzymany PIT-11 od pracodawcy w zeznaniu rocznym w zależności od uzyskanych przychodów!

2 lutego 2023

Podatki dochodowe

Ujęcie składek zdrowotnych w zeznaniu rocznym – jak przebiega?

Większość podatników zobowiązanych jest do opłacania składek zdrowotnych. Co do zasady podlegają one odliczeniu w zaliczkach lub jako koszt w KPiR, jak również w deklaracji rocznej. Przeczytaj, jak wygląda ujęcie składek zdrowotnych w zeznaniu rocznym!

2 lutego 2023

Podatek VAT

Przemieszczenie towarów w celu obróbki - czy należy rozpoznać WNT?

Podatnik może dokonać wywozu towaru do innego kraju Unii Europejskiej w celu poddania go obróbce, a następnie zlecić jego ponowny przywóz do Polski. Sprawdź, czy przemieszczenie towarów w celu obróbki do innego kraju UE rodzi konieczność rozpoznania WNT!

2 lutego 2023

Podatek VAT

Faktura zaliczkowa i końcowa - wszystko co powinieneś wiedzieć

Faktura zaliczkowa wystawiana jest w związku z rozliczeniem otrzymanych zaliczek przyporządkowanych do określonej dostawy mającej nastąpić w przyszłości. Przeczytaj i dowiedz się, w jaki sposób i kiedy należy wystawić fakturę zaliczkową i fakturę końcową!

2 lutego 2023

Transakcje zagraniczne

Import usług - rozliczenie na gruncie podatku od towarów i usług

Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy często decydują się na skorzystanie z usług świadczonych przez zagraniczne podmioty. Czy wiesz, kiedy ma miejsce import usług oraz w jaki sposób należy rozliczyć taką transakcję na gruncie podatku VAT?

2 lutego 2023

Ordynacja podatkowa

Działalność nierejestrowana - czym jest i co mówi o niej ustawa?

Zgodnie z obowązującymi przepisami dozwolone jest prowadzenie działalności nierejestrowanej. Na czym polega działalność nierejestrowana? Jak rozliczać ZUS, PIT oraz VAT w momencie jej prowadzenia? Czy należy wystawiać faktury sprzedaży? Sprawdź!

2 lutego 2023

Podatki dochodowe

Skala podatkowa - podatek dochodowy w działalności

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają do wyboru kilka sposobów rozliczenia podatku dochodowego. Jedną z najbardziej popularnych jest skala podatkowa. Dowiedz się, na czym polega oraz jak obliczyć podatek dochodowy za pomocą skali podatkowej!

2 lutego 2023

Podatki dochodowe

Odliczenie składek społecznych w zeznaniu rocznym – jak przebiega?

Każdy przedsiębiorca obowiązkowo opłaca składki ZUS, w tym składki społeczne. Pomniejszają one zobowiązanie podatkowe zarówno w trakcie roku, jak i w ramach jego rozliczenia. Sprawdź, jak przebiega odliczenie składek społecznych w zeznaniu rocznym!

2 lutego 2023

Podatki dochodowe

Ulgi podatkowe w zeznaniu rocznym - Ulga na internet

W zeznaniu rocznym podatnicy mogą korzystać z różnych ulg i odliczeń. Jedną z nich jest ulga na internet, którą od kilku lat możemy uwzględniać w naszych zeznaniach podatkowych. Kto i kiedy może z niej skorzystać? Sprawdź, odpowiedź w artykule!

2 lutego 2023

Podatki dochodowe

Kiedy możliwe jest wspólne rozliczenie małżonków?

Wspólne rozliczenie małżonków pozwala w większości przypadków na optymalizację podatkową w zakresie podatku dochodowego. Należy jednak spełnić określone przez ustawodawcę warunki, aby wspólne rozliczenie z małżonkiem było możliwe! Poznaj przesłanki!

1 lutego 2023

Ordynacja podatkowa

Wspólnik spółki cywilnej a indywidualna działalność gospodarcza

Wspólnik spółki cywilnej poza przychodami ze spółki może osiągać również przychody z indywidualnej działalności gospodarczej. Przeczytaj, jak w takim przypadku powinno wyglądać prawidłowe rozliczenie podatku dochodowego oraz składek ZUS!

1 lutego 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów