0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Podatek VAT

Wystawienie faktury zaliczkowej po zmianach Slim VAT 3

Obecne orzecznictwo wskazuje, że wystawienie faktury zaliczkowej w niektórych przypadkach nie jest obowiązkowe. Mowa tu o zaliczce i wykonaniu usługi bądź dostawie towaru w tym samym okresie rozliczeniowym. Czy Slim VAT 3 ureguluje tą kwestie? Sprawdź!

2 czerwca 2023

Podatek VAT

Kurs przeliczeniowy dla faktur korygujących w ramach Slim VAT 3

Slim VAT 3 to trzecia odsłona pakietu uproszczeń rozliczenia podatku. Obecnie wprowadza on wiele zmian, w tym zmieni się kurs przeliczeniowy dla faktur korygujących. Jak po zmianach Slim VAT 3 należy ustalić kurs? Przeczytaj i poznaj zasady!

2 czerwca 2023

Samochód w firmie

Wykup samochodu osobowego z leasingu po zakończeniu umowy

Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na wykup samochodu osobowego z leasingu w ramach prowadzonej działalności lub jako wykup na osobę prywatną. Rozliczenie każdej z tych transakcji następuje na odmiennych zasadach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

2 czerwca 2023

Podatek VAT

Świadczenie usługi dla zagranicznego kontrahenta w świetle ustawy VAT

Przedsiębiorco! Prowadzisz firmę w Polsce, jednak usługi wykonujesz jedynie poza krajem? Dowiedz się jak wygląda świadczenie usługi dla zagranicznego kontrahenta w świetle ustawy VAT. Sprawdź też czy możesz otrzymać zwrot podatku naliczonego!

2 czerwca 2023

Ordynacja podatkowa

Przekazanie przedsiębiorstwa w darowiźnie a podatek od spadków i darowizn

Przedsiębiorca może przekazać przedsiębiorstwo członkowi rodziny w formie darowizny. Czy przekazanie przedsiębiorstwa członkowi rodziny jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn? Jakie są skutki podatkowe darowizny przedsiębiorstwa?

2 czerwca 2023

Podatek VAT

Zwolnienie z VAT - kto może z niego skorzystać w 2023 roku?

Niektórzy przedsiębiorcy mają prawo do zwolnienia z VAT całej swojej sprzedaży. Jednakże, są pewne warunki, które należy spełnić, aby móc skorzystać ze zwolnienia z VAT. Dowiedz się, komu takie zwolnienie z VAT nie przysługuje, a kto ma do niego prawo!

2 czerwca 2023

Samochód w firmie

Amortyzacja samochodu wykupionego z leasingu - warto wiedzieć!

Przedsiębiorca, który kończy spłacać raty leasingu może zdecydować się na wykup samochodu osobowego na cele prywatne lub w ramach prowadzonej działalności. Dowiedz się jak powinna wyglądać amortyzacja samochodu wykupionego z leasingu i jak rozliczyć VAT!

2 czerwca 2023

Ordynacja podatkowa

Przekazanie przedsiębiorstwa a podatek od nieruchomości - rozliczenie

W przypadku transakcji przekazania przedsiębiorstwa może dojść do przeniesienia własności w odniesieniu do środków trwałych, jakimi są nieruchomości. Czy wiesz, jak wygląda przekazanie przedsiębiorstwa a podatek od nieruchomości? Sprawdź, jak rozliczyć!

1 czerwca 2023

Podatek VAT

Świadczenie usług budowlanych w UE a miejsce opodatkowania

Świadczenie usług budowlanych w UE może budzić wątpliwości w zakresie rozliczania podatku VAT. Nie wiesz, jak ustalić miejsce świadczenia takiej usługi pod względem podatkowym oraz jak status usługobiorcy wpływa na rozliczenie podatku? Odpowiadamy!

1 czerwca 2023

Ordynacja podatkowa

Odpowiedzialność za długi przedsiębiorstwa a jego nabycie

Rozważasz zakup przedsiębiorstwa? Zastanawiasz się, na kim ciąży odpowiedzialność za długi przedsiębiorstwa? Nie wiesz, jak można uzyskać zaświadczenie o zaległościach podatkowych przedsiębiorstwa? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w artykule!

1 czerwca 2023

Podatki dochodowe

Czy nadpłata składki zdrowotnej może być ujęta w kosztach podatkowych?

W rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej może powstać niedopłata bądź nadpłata składki zdrowotnej. Powstała nadpłata podlega zwrotowi na wniosek przedsiębiorcy lub zaliczeniu na poczet zaległości składkowych. Czy może ona jednak stanowić koszt podatkowy?

1 czerwca 2023

Ordynacja podatkowa

Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku?

Darowizna otrzymana od najbliższych członków rodziny podlega pod zwolnienie z podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Dowiedz się, jakie obowiązki formalne wobec urzędu skarbowego rodzi otrzymana darowizna od rodziców.

1 czerwca 2023

Podatki dochodowe

Podatek od spadku zgłoszonego po terminie przedawnienia

Otrzymanie spadku często wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie podatku dochodowego. Czy uiszczenie podatku dotyczy wszystkich spadkobierców? Przeczytaj artykuł i dowiedź się, kiedy podatek od spadku jest obowiązkiem dla spadkobiercy!

1 czerwca 2023

Podatki dochodowe

Podatek od nieruchomości od garażu blaszanego - warto wiedzieć

Kupując nieruchomość należy mieć na uwadze zapłatę podatku od nieruchomości. Warto jednak sprawdzić, czy każda budowla pod niego podlega. W artykule wyjaśnimy, czy podatek od nieruchomości od garażu blaszanego oraz od gruntu pod nim jest konieczny!

1 czerwca 2023

Ordynacja podatkowa

Zmiana miejsca prowadzenia działalności

W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorcy mają obowiązek zgłosić miejsce prowadzenia działalności do CEIDG. Sprawdź, czy zmiana miejsca prowadzenia działalności również wymaga zgłoszenia! Sprawdź, odpowiedź w artykule!

1 czerwca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów