Ordynacja podatkowa
Zryczałtowany podatek dochodowy przy umowach zlecenia i o dzieło
Umowy cywilnoprawne nie zawsze powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych. W niektórych przypadkach bowiem należy stosować zryczałtowany podatek dochodowy. Sprawdź na czym polega opodatkowanie w taki sposób i jakie niesie obowiązki u pracodawcy!
20 maja 2022
Faktury ustrukturyzowane wystawiane w KSeF - przykłady
Już teraz podatnicy mają możliwość dobrowolnego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Dzięki temu faktury ustrukturyzowane będą w łatwy i szybki sposób wystawiane oraz udostępniane. Sprawdź, od kiedy będzie to obowiązek oraz jakie są korzyści.
19 maja 2022
Podatek od pożyczki - kiedy nie zapłacisz PCC?
Zawarcie umowy pożyczki między podmiotami nieprowadzącymi działalności gospodarczej wiąże się z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednak czy podatek od pożyczki podlega zapłacie w każdym przypadku? Sprawdź, kiedy pożyczka jest zwolniona z PCC!
19 maja 2022
Wydatki na utwardzenie gminnej drogi dojazdowej w kosztach
Rozliczenie wydatków, które zostały poniesione na utwardzenie gminnej drogi dojazdowej może sprawiać problem. Czy taki wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy mamy do czynienia z inwestycją w obcym środku trwałym? Przeczytaj!
18 maja 2022
Zapłata czynszu a umowa barterowa na gruncie PIT i VAT
W przypadku najmu, strony umowy w porozumieniu mogą ustalić, iż zapłata czynszu odbędzie się poprzez wykonanie remontu przez najemcę. W takiej sytuacji mamy do czynienia z umową barterową. Zapłata czynszu a umowa barterowa - jak rozliczyć? Zobacz!
17 maja 2022
Zaświadczenie o uregulowaniu podatku od spadku i darowizn
W ordynacji podatkowej funkcjonuje termin przedawnienia zobowiązania podatkowego. Czy w przypadku podatku od spadku lub darowizn zaświadczenie o uregulowaniu podatku od spadku i darowizn ma wpływ na termin przedawnienia zobowiązania? Sprawdź!
16 maja 2022
Faktura wystawiana przez nievatowców - warto wiedzieć
Dokumentowanie sprzedaży jest bardzo istotną kwestią zarówno dla vatowców jak i podatników zwolnionych. Nievatowcy także mogą wystawiać faktury, bez podatku VAT naliczonego. Sprawdź, jakie elementy powinna zawierać faktura wystawiana przez nievatowców!
16 maja 2022
Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku?
Darowizna otrzymana od najbliższych członków rodziny podlega pod zwolnienie z podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Dowiedz się, jakie obowiązki formalne wobec urzędu skarbowego rodzi otrzymana darowizna od rodziców.
14 maja 2022
Darowizna w najbliższej rodzinie - czy należy ją opodatkować?
Nieodpłatne przekazanie składnika majątku na rzecz spokrewnionej osoby to darowizna w najbliższej rodzinie. Darowizna podlega podatkowi od spadków i darowizn. Sprawdź, czy darowizna w rodzinie jest zwolniona od tego podatku oraz ile wynoszą kwoty wolne!
14 maja 2022
Kiedy pełnomocnik tymczasowy firmy może ją reprezentować?
Co do zasady ustanowienie pełnomocnika tymczasowego w przedsiębiorstwie jest bardzo częstym zjawiskiem. Kiedy pełnomocnik tymczasowy firmy jest powoływany? W jakich okolicznościach pełnomocnik tymczasowy może reprezentować przedsiębiorstwo? Sprawdziliśmy!
9 maja 2022
Czy koszty przesyłki stanowią przychód u ryczałtowca?
Czy podatnik prowadzący sklep internetowy musi zapłacić podatek od kwot, które nabywcy przekazują na jego rachunek w celu opłacenia wysyłki towarów realizowanej przez pocztę lub firmę kurierską? Sprawdź, czy koszty przesyłki są przychodem u ryczałtowca!
9 maja 2022
Sukcesja podatkowa - kiedy ma miejsce i co oznacza?
Sukcesja podatkowa polega na nabyciu przez następcę prawnego praw oraz obowiązków przysługujących poprzednikowi. Mamy z nią do czynienia m.in podczas przekształcenia spółek, ale czy w każdym przypadku? Temat pogłębisz czytając nasz artykuł!
6 maja 2022
Zapłata PCC od umowy pożyczki w toku czynności sprawdzających
Niezgłoszona przez przedsiębiorcę otrzymana pożyczka od osoby trzeciej generuje konsekwencje na gruncie podatkowym. Sprawdziliśmy, ile wynosi sankcyjna stawka PCC od umowy pożyczki, która może zostać nałożona w toku czynności sprawdzających!
4 maja 2022
Podatek PIT przy sprzedaży obrazów a koszty podatkowe
Malowanie obrazów to całkiem popularne zajęcie. Własnoręcznie namalowane obrazy są często sprzedawane przez autorów, co powoduje powstanie przychodu. Jak rozliczyć podatek PIT przy sprzedaży obrazów? Sprzedaż obrazów - czy to przychód z praw majątkowych?
28 kwietnia 2022
Właściwość urzędu skarbowego a zmiana adresu wykonywania działalności i zamieszkania
Jesteś przedsiębiorcą? Czy wiesz, jak w praktyce wygląda zmiana adresu wykonywania działalności i adresu zamieszkania oraz jakie niesie to za sobą konsekwencje na tle podatku VAT i PIT. Poznaj właściwość urzędu skarbowego dla celów PIT i VAT!
28 kwietnia 2022