0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Darowizna mieszkania - czy należy zgłosić ją do urzędu?

Nieodpłatne przekazanie mieszkania to darowizna, która niesie za sobą określone skutki. W jakiej formie powinna zostać dokonana darowizna mieszkania? Z jakimi kosztami i dodatkowymi obowiązkami się to wiąże? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj szczegóły!

3 lutego 2023

Ordynacja podatkowa

Działalność nierejestrowana - czym jest i co mówi o niej ustawa?

Zgodnie z obowązującymi przepisami dozwolone jest prowadzenie działalności nierejestrowanej. Na czym polega działalność nierejestrowana? Jak rozliczać ZUS, PIT oraz VAT w momencie jej prowadzenia? Czy należy wystawiać faktury sprzedaży? Sprawdź!

2 lutego 2023

Ordynacja podatkowa

Wspólnik spółki cywilnej a indywidualna działalność gospodarcza

Wspólnik spółki cywilnej poza przychodami ze spółki może osiągać również przychody z indywidualnej działalności gospodarczej. Przeczytaj, jak w takim przypadku powinno wyglądać prawidłowe rozliczenie podatku dochodowego oraz składek ZUS!

1 lutego 2023

Ordynacja podatkowa

Właściwy urząd skarbowy dla VAT i PIT - jak się ustala?

Przedsiębiorca zakładając działalność gospodarczą, powinien ustalić, jaki urząd skarbowy jest dla niego właściwy do rozliczeń podatku dochodowego a także podatku VAT. Przeczytaj i sprawdź jak określić właściwy urząd skarbowy po zmianach!

1 lutego 2023

Ordynacja podatkowa

Wybór rocznego zeznania podatkowego - co warto wiedzieć

Roczne zeznanie podatkowe musi sporządzać każdy podatnik. Jednak wiele osób czuje obawy przed samodzielnym sporządzeniem rocznej deklaracji PIT. Wybór rocznego zeznania podatkowego to połowa sukcesu do prawidłowego rozliczenia się. Dowiedz się więcej!

31 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

PIT-11 w 2023 roku - terminy i sposoby przesyłania formularzy

Każdy pracodawca, jako płatnik, jest zobowiązany do przekazywania deklaracji PIT-11 swoim pracownikom oraz urzędowi skarbowemu. Jakie są obowiązujące terminy na dostarczenie deklaracji w 2023 roku oraz jak dokonać jej wysyłki? Przeczytaj i sprawdź!

30 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Niezgłoszona darowizna a konsekwencje podatkowe

Otrzymanie darowizny należy zgłosić do urzędu bez względu na stopień pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym. Darowizna w pierwszej grupie podatkowej podlega zwolnieniu z podatku. Zobacz jakie konsekwencje może powodować niezgłoszona darowizna.

30 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Darowizna na rzecz walki z koronawirusem – rozliczenie na gruncie PIT i VAT

Wpłacona darowizna na rzecz walki z koronawirusem może być odliczona w zeznaniu rocznym lub w zaliczce na PIT. W artykule omówione zostały kwestie związane z tą darowizną m.in. jej dokumentowanie i prawem do odliczenia. Sprawdź i przeczytaj!

23 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Darowizna udziału w nieruchomości a ustalenie podstawy opodatkowania

Przedmiotem darowizny może być nie tylko cała nieruchomość, ale również i udział w nieruchomości. Pojawiają się zatem wątpliwości, jak ustalić podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, jeśli ma miejsce darowizna udziału w nieruchomości!

16 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Opłata miejscowa - jakie są zasady jej poboru?

Osoby, które przybywają w celach turystycznych do miejscowości o korzystnych walorach klimatycznych mogą być zobowiązane do uiszczenia opłaty miejscowej zwanej klimatyczną. Czy wiesz, kiedy występuje opłata miejscowa oraz jak rozliczyć jej pobór? Sprawdź!

16 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Brak zapłaty podatku akcyzowego przez sprzedawcę a skutki dla nabywcy

Czy brak zapłaty podatku akcyzowego przez sprzedawcę samochodu powoduje skutki dla kupującego? Czy wiesz, jakie są zasady ustalania zobowiązania podatkowego wobec nabywcy W artykule poddamy analizie, jaką odpowiedzialność ponosi kupujący tym przypadku!

13 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Darowizna w najbliższej rodzinie - czy należy ją opodatkować?

Nieodpłatne przekazanie składnika majątku na rzecz spokrewnionej osoby to darowizna w najbliższej rodzinie. Darowizna podlega podatkowi od spadków i darowizn. Sprawdź, czy darowizna w rodzinie jest zwolniona od tego podatku oraz ile wynoszą kwoty wolne!

13 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych - kiedy można skorzystać?

Przesłanka ważnego interesu podatnika daje mu możliwość skorzystania z ulg podatkowych, między innymi z ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. W artykule omawiamy, co może być uznane za ważny interes podatnika oraz jak z takiej ulgi można skorzystać!

13 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Zapłata z tytułu rękojmi na gruncie podatku VAT

Zarówno producent, jak i sprzedawca są odpowiedzialni za oferowany przez siebie produkt. W odniesieniu do odpowiedzialności sprzedawcy mamy do czynienia z rękojmią. Czy wiesz, jak powinna zostać rozliczona zapłata z tytułu rękojmi na gruncie podatku VAT?

12 stycznia 2023

Ordynacja podatkowa

Rezygnacja z podatku u źródła w przypadku nierezydentów z krajów UE

Podatek u źródła dotyczy nierezydentów uzyskujących określone przychody na terytorium Polski. Czy nierezydenci spoza Unii Europejskiej mają prawo zrezygnować z podatku u źródła? W artykule przedstawiamy, czy możliwa jest rezygnacja z podatku u źródła!

11 stycznia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów