0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Przekazanie przedsiębiorstwa w darowiźnie a podatek od spadków i darowizn

Przedsiębiorca może przekazać przedsiębiorstwo członkowi rodziny w formie darowizny. Czy przekazanie przedsiębiorstwa członkowi rodziny jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn? Jakie są skutki podatkowe darowizny przedsiębiorstwa?

2 czerwca 2023

Ordynacja podatkowa

Przekazanie przedsiębiorstwa a podatek od nieruchomości - rozliczenie

W przypadku transakcji przekazania przedsiębiorstwa może dojść do przeniesienia własności w odniesieniu do środków trwałych, jakimi są nieruchomości. Czy wiesz, jak wygląda przekazanie przedsiębiorstwa a podatek od nieruchomości? Sprawdź, jak rozliczyć!

1 czerwca 2023

Ordynacja podatkowa

Odpowiedzialność za długi przedsiębiorstwa a jego nabycie

Rozważasz zakup przedsiębiorstwa? Zastanawiasz się, na kim ciąży odpowiedzialność za długi przedsiębiorstwa? Nie wiesz, jak można uzyskać zaświadczenie o zaległościach podatkowych przedsiębiorstwa? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w artykule!

1 czerwca 2023

Ordynacja podatkowa

Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku?

Darowizna otrzymana od najbliższych członków rodziny podlega pod zwolnienie z podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn. Dowiedz się, jakie obowiązki formalne wobec urzędu skarbowego rodzi otrzymana darowizna od rodziców.

1 czerwca 2023

Ordynacja podatkowa

Zmiana miejsca prowadzenia działalności

W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorcy mają obowiązek zgłosić miejsce prowadzenia działalności do CEIDG. Sprawdź, czy zmiana miejsca prowadzenia działalności również wymaga zgłoszenia! Sprawdź, odpowiedź w artykule!

1 czerwca 2023

Ordynacja podatkowa

Współwłasność a podatek od nieruchomości

Dokonując zakupu nieruchomości należy liczyć się z koniecznością odprowadzenia podatku od jej kupna. Często zdarza się, że nieruchomość posiada więcej niż jednego właściciela. Jak w tym przypadku wygląda współwłasność a podatek od nieruchomości?

31 maja 2023

Ordynacja podatkowa

Przekazanie przedsiębiorstwa – jak wygląda ewidencja księgowa?

Przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz członka najbliższej rodziny a na rzecz małżonka w ramach wspólności małżeńskiej generuje różne skutki księgowe. Jak prawidłowo powinna wyglądać ewidencja księgowa otrzymanych w darowiźnie towarów handlowych?

30 maja 2023

Ordynacja podatkowa

Prawo do zwrotu nadpłaty podatku - kiedy wygasa?

Zgodnie z Ordynacją podatkową prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin na jej zwrot. Jak uniknąć przedawnienia i ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku? Wyjaśniamy!

29 maja 2023

Ordynacja podatkowa

Przejęcie długu a podatek PCC - kiedy powstaje obowiązek podatkowy

Zastanawiałeś się nad zakupem nieruchomości od zadłużonego właściciela? Zastanawiasz się jak w tym wypadku wygląda przejęcie długu na gruncie PCC? Sprawdź, czy w Twoim wypadku zachodzi konieczność zapłaty podatku!

29 maja 2023

Ordynacja podatkowa

Skrócenie umowy leasingu na gruncie podatku PIT i VAT!

Podatnik w każdej chwili może rozwiązać lub skrócić czas trwania umowy leasingu. Czy skrócenie umowy leasingu niesie za sobą negatywne konsekwencje podatkowe? Czy wcześniejsze rozwiązanie umowy przyczynia się do konieczności korekty rat leasingowych?

26 maja 2023

Ordynacja podatkowa

Kurs waluty przy dostawach cyklicznych - jaki zastsowoać?

Generujesz regularne dostawy towarów na rzecz kontrahenta? Masz wątpliwości, jak powinna wyglądać jak wygląda rozliczenie takiej usługi? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy oraz jaki kurs waluty przy dostawach cyklicznych należy zastosować? Sprawdź!

24 maja 2023

Ordynacja podatkowa

Płatności BLIK - czy zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Płatności BLIK to bezgotówkowa forma regulowania należności. Czy przyjmowanie płatności BLIK zwalnia przedsiębiorcę z korzystania z obowiązku posiadania kasy fiskalnej? Które świadczone usługi nie mogą skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej?

22 maja 2023

Ordynacja podatkowa

Przekazanie przedsiębiorstwa a PCC - jak rozliczyć?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność mają możliwość przekazania przedsiębiorstwa w formie odpłatnego zbycia lub darowizny. Jak wygląda przekazanie przedsiębiorstwa a PCC? Sprawdź, czy taka czynność podlega pod podatek od czynności cywilnoprawnych!

17 maja 2023

Ordynacja podatkowa

Czy niespłacona pożyczka stanowi przychód?

Zastanawiasz się nad likwidacją spółki? Co w przypadku, gdy w firmie została do uregulowania niespłacona pożyczka? Czy mamy do czynienia z powstaniem przychodu? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w artykule. Kliknij i sprawdź!

17 maja 2023

Ordynacja podatkowa

Gwarancja i rękojmia na gruncie podatku PIT i VAT!

Gwarancja i rękojmia to pojęcia stosowane zamiennie, które związane są bezpośrednio z wadą zakupionej rzeczy. Na czym polega różnica między gwarancją a rękojmią? Jak przedstawia się wymiana oraz naprawa towaru na gruncie podatku VAT?

16 maja 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów