Ordynacja podatkowa
Zwrot nadpłaty podatku w przypadku kilku współwłaścicieli
Podatek od nieruchomości to obowiązek spoczywający na wszystkich współwłaścicielach danej nieruchomości. Czy ta sama zasada obowiązuje w momencie, gdy występuje zwrot nadpłaty podatku? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
28 maja 2025
Kontrola podatkowa a ustanowienie pełnomocnika
Kontrola podatkowa jest przeprowadzana przez organy podatkowe pierwszej instancji u podatników, płatników, inkasentów oraz następców prawnych. Kiedy wszczyna się kontrolę podatkową i jaki jest jej cel? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
23 maja 2025
Wynajem nieruchomości za symboliczną złotówkę – skutki prawne i podatkowe
Umowa najmu nieruchomości jest umową odpłatną pomimo, że w przepisach nie jest wskazane jaka obowiązuje kwota minimalna. Jakie skutki podatkowe wywołuje wynajem nieruchomości za symboliczną złotówkę? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
22 maja 2025
Ulga dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej
Ulga dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Wojsk Ochrony Terytorialnej to nowość, w zakresie możliwości odliczenia kwoty od podstawy opodatkowania określonej w ustawie PIT. Jak prawidłowo odliczyć ulgę dla przedsiębiorców? Sprawdź w artykule!
21 maja 2025
Przewlekłość kontroli podatkowej a prawo do odsetek od nadpłaty
Przewlekłość kontroli podatkowej może wpływać na prawo do oprocentowania niezwróconej w terminie nadpłaty, co skutkuje wyższym zwrotem dla podatnika. Jak opóźnienia wpływają na kwestię oprocentowania nadpłaty? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
20 maja 2025
Obowiązek poboru podatku PCC przez notariusza w sytuacji, gdy strony zaniżają wartość rynkową nieruchomości
Obowiązek poboru podatku PCC w przypadku sprzedaży nieruchomości może budzić wiele wątpliwości. Co dzieje się w sytuacji, gdy strony zaniżają wartość rynkową nieruchomości? Jaką kształtuje się odpowiedzialność notariusza? Sprawdź!
19 maja 2025
Niezawinione przekroczenie terminu podatkowego – kiedy możliwe jest przywrócenie?
Czym jest niezawinione przekroczenie terminu podatkowego? Jakie terminy mogą być przywrócone? Co należy zawrzeć we wniosku? Co w wypadku uchybienia terminu przez profesjonalnego pełnomocnika? Przeczytaj poniższy artykuł i znajdź odpowiedzi na te pytania!
19 maja 2025
Niezgłoszenie umowy najmu do urzędu skarbowego – konsekwencje podatkowe
W dzisiejszych czasach wynajmowanie mieszkań stało się powszechną praktyką. Otrzymywanie czynszu z tego tytułu jest przychodem podlegającym opodatkowaniu. Jakie konsekwencje podatkowe ma niezgłoszenie umowy najmu do urzędu skarbowego? Sprawdź już teraz!
16 maja 2025
Pracownik na umowę zlecenie a koszt zakupu kawy i herbaty
Pracodawcy ponoszą optymalne wydatki w celu zapewnienia motywacji do pracy swoich pracowników. Pracownik na umowę zlecenie rodzi wątpliwości, czy wydatki na kawę i herbatę mogą być kosztem uzyskania przychodów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
16 maja 2025
Zmiana formy opodatkowania – czy wystarczy oświadczenie woli w tytule przelewu do urzędu skarbowego?
Odpowiedni wybór systemu podatkowego może okazać się kluczowy dla sukcesu w biznesie. Popełnienie błędu w tym zakresie nie oznacza, że nie może nastąpić zmiana formy opodatkowania. Kiedy będzie ona miała sens? Przeczytaj i dowiedz się!
15 maja 2025
Wycofanie gruntu z działalności gospodarczej – rozliczenie na gruncie VAT i PIT
Jeżeli przedsiębiorca decyduje się na wycofanie gruntu z działalności gospodarczej do majątku prywatnego, to będzie musiał liczyć się ze skutkami podatkowymi związanymi z tym działaniem. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
14 maja 2025
Właściwy urząd skarbowy dla VAT i PIT - jak się ustala?
Przedsiębiorca zakładając działalność gospodarczą, powinien ustalić, jaki urząd skarbowy jest dla niego właściwy do rozliczeń podatku dochodowego, a także podatku VAT. Przeczytaj i sprawdź jak określić właściwy urząd skarbowy po zmianach!
14 maja 2025
Nieodebranie towaru przez klienta i ponowna wysyłka – czy trzeba wystawić drugi raz paragon/fakturę?
Sprzedaż towaru na rzecz osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej obliguje sprzedawcę do wystawienia paragonu fiskalnego lub faktury. Czy nieodebranie towaru przez klienta tworzy obowiązek ponownego wystawienia faktury? Sprawdź!
9 maja 2025
Wcześniejsza wypłata z IKZE w PIT-36/PIT-28/PT36L - jak wykazać?
Jak powinna wyglądać poprawnie wykazana wcześniejsza wypłata z IKZE? Jak interpretować ustawę o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się na ten temat więcej!
8 maja 2025
Anonimowa wpłata a darowizna - czy można uznać je za tożsame?
Interpretacja prawa podatkowego powoduje wiele wątpliwości - jedną z nich jest prawidłowe odczytywanie niektórych pojęć. Anonimowa wpłata a darowizna - czy znaczą to samo? A jeśli nie, to czym się różnią? Dowiedz się z naszego artykułu!
8 maja 2025