0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa

Podważenie treści ewidencji gruntów i budynków w postępowaniu podatkowym

Dane z ewidencji gruntów i budynków stanowią podstawę do naliczania podatków majątkowych. Nie zawsze jednak zapisy w ewidencji odzwierciedlają rzeczywisty stan. Czy możliwe jest podważenie treści ewidencji gruntów i budynków w postępowaniu podatkowym?

19 marca 2024

Ordynacja podatkowa

Duplikat faktury - wszystko co warto wiedzieć!

W przypadku zagubienia oryginału faktury przedsiębiorca może wystąpić o wydanie duplikatu. Duplikat faktury może stanowić podstawę ujęcia wydatku w kosztach podatkowych oraz odliczenia VAT. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

19 marca 2024

Ordynacja podatkowa

Przewlekłe czynności sprawdzające - jak powinien postępować podatnik?

Organy podatkowe, w tym urząd skarbowy, mają prawo do weryfikacji podatników poprzez czynności sprawdzające. Czy urząd skarbowy jest ograniczony terminem? Co może zrobić podatnik w przypadku, kiedy miejsce mają przewlekłe czynności sprawdzające? Sprawdź!

18 marca 2024

Ordynacja podatkowa

Niezawinione przekroczenie terminu podatkowego – kiedy możliwe jest przywrócenie?

Czym jest niezawinione przekroczenie terminu podatkowego? Jakie terminy mogą być przywrócone? Co należy zawrzeć we wniosku? Co w wypadku uchybienia terminu przez profesjonalnego pełnomocnika? Przeczytaj poniższy artykuł i znajdź odpowiedzi na te pytania!

12 marca 2024

Ordynacja podatkowa

Wydatki związane z jubileuszem firmy - jakie skutki w PIT i VAT?

Organizacja imprezy jubileuszowej to częsty sposób świętowania sukcesów firmy. Czy poniesione wydatki związane z jubileuszem firmy stanowią koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej? Czy można od nich odliczyć podatek VAT? Sprawdź!

8 marca 2024

Ordynacja podatkowa

Zakup wieczystego użytkowania gruntu a PCC - czy jest opodatkowane?

Zakup wieczystego użytkowania gruntu a PCC stanowi kluczowe zagadnienie w kontekście określenia podatku PCC. Wynika to z tego, że prawo użytkowania wieczystego może podlegać pod podatek PCC w przy transakcjach sprzedaży. Dowiedź się więcej z artykułu!

7 marca 2024

Ordynacja podatkowa

Odpisy aktualizujące wartość należności a zasada rachunkowości

W artykule omówione zostały odpisy aktualizujące wartość należności w świetle ustawy o rachunkowości i zasady ostrożności. Przedstawione zostaną definicje i rodzaje odpisów, a także zasady ich tworzenia i ewidencjonowania w księgach rachunkowych.

28 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Jak wypełnić PCC-3 i kiedy należy go złożyć?

Nabywając przedmiot lub prawo majątkowe na podstawie umowy, będziesz zobowiązany do zgłoszenia tej czynności do urzędu skarbowego, a jeżeli czynność nie podlega zwolnieniu, również do zapłaty podatku. Sprawdź, kiedy zapłacić podatek i jak wypełnić PCC-3!

28 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Straty z lat ubiegłych jako sposób na obniżenie podatku!

Wielu przedsiębiorców na początku prowadzenia firmy nie osiąga zysków, a wykazuje stratę. Co zrobić w sytuacji, gdy trwa to kilka lat? Czy straty z lat ubiegłych można odliczać w kolejnych latach, gdy podatnik osiągnie już zyski? Dowiedz się więcej!

26 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Ubezpieczenie majątkowe a upadłość firmy: co musisz wiedzieć?

Ogłoszenie upadłości firmy wiąże się z wieloma konsekwencjami prawnymi, w tym z ograniczeniami w zakresie umów ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie majątkowe a upadłość firmy to zagadnienie, któremu przyjrzymy się w poniższym artykule. Sprawdź!

23 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Wezwanie podatnika telefonicznie przez organ skarbowy – czy jest możliwe?

Jednym z narzędzi, z których korzystają urzędy, jest wezwanie podatnika do złożenia wyjaśnień lub dokumentów. Celem tej czynności jest wyjaśnienie wątpliwości i doprowadzenie do prawidłowego rozliczenia. Czy jest możliwe telefoniczne wezwanie podatnika?

23 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Kiedy przysługuje zwolnienie z PCC przy zakupie nieruchomości

Od 31 sierpnia 2023 roku obowiązuje nowe zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla osób nabywających pierwsze mieszkanie. W tym artykule wyjaśnimy, jakie warunki trzeba spełnić, aby możliwe było zwolnienie z PCC.

22 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Zagraniczny podatek VAT w przychodach podatkowych CIT - co warto wiedzieć?

Podatki dochodowy i VAT różnią się charakterem, pierwszy jest bezpośrednim obciążeniem dochodów, a drugi pośrednim obciążeniem obrotu towarami lub usługami. Mimo to, w pewnych sytuacjach może mieć miejsce zagraniczny podatek VAT w przychodach podatkowych.

22 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Darowizna mieszkania - czy należy zgłosić ją do urzędu?

Nieodpłatne przekazanie mieszkania to darowizna, która niesie za sobą określone skutki. W jakiej formie powinna zostać dokonana darowizna mieszkania? Z jakimi kosztami i dodatkowymi obowiązkami się to wiąże? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj szczegóły!

22 lutego 2024

Ordynacja podatkowa

Doręczenie pisma małoletniemu - czy wywołuje skutki procesowe?

Artykuł omawia problematykę doręczenia pism podatnikom przez urząd skarbowy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, gdy miejsce ma doręczenie pisma małoletniemu domownikowi. Czy takie doręczenie jest skuteczne? Co na ten temat mówią przepisy? Sprawdź!

20 lutego 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów