Ordynacja podatkowa
Zmiana daty wystawienia faktury w kontekście KSeF
Stosowanie Krajowego Systemu e-Faktur ma stać się obowiązkowe, jednak wciąż istnieje wiele praktycznych zagadnień, które nie są jasne dla przedsiębiorców. Czy możliwa jest zmiana daty wystawienia faktury wystawionej w KSeF? Czytaj więcej w artykule!
1 lipca 2025
Wspólne rozliczenie z małoletnim dzieckiem
Wspólne rozliczenie z małoletnim dzieckiem budzi wiele wątpliwości. Czy możliwe jest wspólne rozliczenie się z małoletnim dzieckiem jeśli dziecko osiąga przychody z tytułu najmu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
1 lipca 2025
Faktura w kryptowalucie – czy można taką wystawić?
Faktura w kryptowalucie jest tematem budzącym wiele wątpliwości, nie mniej jednak dopuszczalne jest jej wystawienie. Jakie elementy powinna zawierać taka faktura? Na co należy zwrócić uwagę? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w artykule!
30 czerwca 2025
e-Doręczenia w urzędach skarbowych - jaki będą miały wpływ na doręczanie pism?
Zgodnie harmonogramem wprowadzania obowiązku stosowania Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych, wkrótce system ten będzie obligatoryjny dla pierwszych podmiotów. Wyjaśniamy, w jaki sposób e-doręczenia w urzędach skarbowych poprawią wygodę doręczeń!
30 czerwca 2025
Zakup towarów na palecie – ewidencjonowanie w KPiR
Zakup towarów na palecie zachodzi w momencie, kiedy przedsiębiorca zakupi większą partię materiałów, wówczas wtedy towar może zostać wydany na palecie. Jak przebiega proces ewidencji wartości palety w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? Sprawdź!
25 czerwca 2025
Zakup pączków dla pracowników a koszt podatkowy w PIT i VAT
Zakup pączków dla pracowników z okazji tłustego czwartku lub bez okazji to temat budzący wiele wątpliwości. Czy pracodawca od tego rodzaju wydatku ma prawo odliczyć podatek VAT? Czy poniesiony wydatek stanowi koszt podatkowy? Sprawdź, w artykule!
25 czerwca 2025
Ustalenie wartości samochodu w leasingu na potrzeby limitu opłat leasingowych
Ustalenie wartości samochodu w leasingu jest ważnym zabiegiem przeprowadzanym, w celu ustalenia limitu opłat leasingowych w kosztach uzyskania przychodów. Jakie są zasady opodatkowania stron umowy leasingu i jaki jest limit opłat leasingowych? Sprawdź!
24 czerwca 2025
Transfer aktywów między podmiotami powiązanymi a PCC
Transfer aktywów w formie pożyczki między podmiotami powiązanymi. Czy taka operacja podlega opodatkowaniu PCC? Co podlega opodatkowaniu PCC? Przeczytaj i sprawdź, jak wygląda rozliczenie i jakie obowiązki mogą się z tym wiązać!
23 czerwca 2025
Syndyk jako płatnik zaliczek na podatek CIT
Po ogłoszeniu upadłości jednostka nadal pozostaje podatnikiem CIT. Kto więc opłaca zaliczki na podatek CIT, podatnik czy syndyk? Kim jest syndyk? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak wygląda rozliczenie zaliczek w praktyce!
23 czerwca 2025
Jak wypełnić PCC-3 i kiedy należy go złożyć?
Nabywając przedmiot lub prawo majątkowe na podstawie umowy, będziesz zobowiązany do zgłoszenia tej czynności do urzędu skarbowego, a jeżeli czynność nie podlega zwolnieniu, również do zapłaty podatku. Sprawdź, kiedy zapłacić podatek i jak wypełnić PCC-3!
23 czerwca 2025
Działalność nierejestrowana - czym jest i ile wynosi limit w 2025 roku?
Zgodnie z obowązującymi przepisami dozwolone jest prowadzenie działalności nierejestrowanej. Na czym polega działalność nierejestrowana? Jak rozliczać ZUS, PIT oraz VAT w momencie jej prowadzenia? Czy należy wystawiać faktury sprzedaży? Sprawdź!
25 czerwca 2025
Kampania promocyjna na TikToku a rozliczenie przychodów
Kampania promocyjna na TikToku to coraz popularniejsze źródło dochodu. Jak rozliczyć przychody, gdy nie prowadzi się działalności gospodarczej? Jak rozliczyć przychody z takiej kampanii? Więcej informacji znajdziesz w artykule!
20 czerwca 2025
Zmiany dla drobnych przedsiębiorców – kwartalny limit zamiast miesięcznego!
Zmiany dla drobnych przedsiębiorców już od 2026 r. limit przychodów dla działalności nierejestrowanej ulegnie zmianie, co da więcej swobody m.in. freelancerom i rękodzielnikom. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
18 czerwca 2025
Otrzymanie odsetek a obowiązek poboru podatku u źródła
Obowiązek poboru podatku u źródła powstaje, gdy dochodzi do wypłaty środków pieniężnych na rzecz nierezydenta. W jaki sposób kształtują się obowiązki podatkowe, gdy nierezydent otrzymuje odsetki z tytułu mowy pożyczki? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
18 czerwca 2025
Darowizna wierzytelności a przychód darczyńcy
Darowizna wierzytelności, czyli przekazanie prawa do zwrotu wniesionych nakładów do spółki, nie podlega opodatkowaniu PIT, lecz podatkiem od spadków i darowizn. Czy można ubiegać się o zwrot wniesionego do spółki wkładu? Sprawdź w artykule!
18 czerwca 2025