Ostatnie artykuły autora:

W kadrach

Jak wygląda nowy druk PIT-2 obowiązujący od 2023 roku

Wypełnienie oświadczenia pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych nie sprawiało dotychczas trudności. Druk PIT-2 zmieni się jednak od przyszłego roku. Jakie dane trzeba będzie w nim zawrzeć? Przeczytaj!

15 września 2022

Samochód w firmie

Samochód w leasingu operacyjnym - rozliczenie w 2022 roku!

Od 2019 roku zmieniały się przepisy dotyczące księgowania wydatków związanych z samochodem w leasingu w prowadzonej działalności. Sprawdź, jakie są obowiązujące limity i jak należy rozliczyć samochód w leasingu operacyjnym zgodnie z nowymi zasadami!

11 sierpnia 2022

Ordynacja podatkowa

Duplikat faktury - wszystko co warto wiedzieć

W przypadku zagubienia oryginału faktury przedsiębiorca może wystąpić o wydanie duplikatu. Duplikat faktury może stanowić podstawę ujęcia wydatku w kosztach podatkowych oraz odliczenia VAT. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

10 sierpnia 2022

Samochód w firmie

Wykup samochodu z leasingu a jego późniejsza sprzedaż

Leasing to coraz częściej wybierana przez przedsiębiorców metoda finansowania zakupu auta. Często mogą bowiem odkupić pojazd od leasingodawcy po niższej cenie. Sprawdź, jak należy rozliczyć wykup samochodu z leasingu oraz jego późniejszą sprzedaż.

4 sierpnia 2022

Podatki dochodowe

Usługi hotelowe - czy mogą stanowić koszt firmowy?

Sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć i zaksięgować otrzymaną fakturę za usługi hotelowe! Dowiedz się także, kiedy można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów oraz czy istnieją wyjątki, w których możliwe jest odliczenie podatku VAT od tego typu usług.

3 sierpnia 2022

Środki trwałe

Amortyzacja firmowych budynków - jakie metody można zastosować?

Amortyzacja firmowych budynków może być naliczana według jednej z metod, wybranej przez przedsiębiorcę. Jednak każda z nich wymaga spełnienia określonych warunków. Dowiedz się, jakie stawki amortyzacyjne możesz zastosować amortyzując firmowy budynek!

25 lipca 2022

Transakcje zagraniczne

Nievatowiec a zakup towarów w UE

Przedsiębiorca zwolniony z VAT ma obowiązek rejestracji do celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, jeżeli wartość transakcji WNT przekroczy w danym roku podatkowym 50 tys. zł. Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć zakup towarów w UE przez nievatowca.

21 lipca 2022

W kadrach

Dofinansowanie wynagrodzeń przy korzystaniu z PFRON - tarcza 3.0

Kwestie możliwości łączenia poszczególnych form pomocy oferowanych w ramach tarczy antykryzysowej wciąż budzą wiele wątpliwości. Przedsiębiorcy zastanawiają się m.in. czy możliwe jest dofinansowanie wynagrodzeń przy korzystaniu z PFRON. Znamy odpowiedź!

20 lipca 2022

W podatkach

Ile może zarobić dziecko, aby nie stracić ulgi?

Ustawodawca zapowiada kolejne zmiany w prawie podatkowym. Zmianie ma ulec m.in. ulga dla klasy średniej, stawka PIT (z 17% na 12%) oraz kwota zarobków, jakie może osiągnąć dziecko. Sprawdź, ile może zarobić dziecko, aby nie stracić ulgi w zeznaniu!

15 lipca 2022

Środki trwałe

Amortyzacja liniowa - co powinieneś wiedzieć?

Najpopularniejszą z metod amortyzacji środków trwałych jest amortyzacja liniowa. Jej głównym założeniem jest, że środek trwały ulega zużyciu w takim samym tempie przez cały okres użytkowania w przedsiębiorstwie. Sprawdź, jak obliczyć miesięczny odpis!

11 lipca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów