Sprawozdawczość
Komisja inwentaryzacyjna i zespoły spisowe – rola w inwentaryzacji
Komisja inwentaryzacyjna i zespoły spisowe odpowiadają za prawidłową inwentaryzację. Komisja organizuje i kontroluje proces, wyjaśnia różnice i dokumentuje wyniki, natomiast zespoły realizują spis z natury, dbając o dokładność ustaleń. Sprawdź!
18 listopada 2024
Dobrowolne badanie sprawozdania finansowego – korzyści i obowiązki wobec KRS
Dobrowolne badanie sprawozdania finansowego pomaga firmom zwiększyć wiarygodność w oczach inwestorów i partnerów biznesowych. Jest to audyt przeprowadzany przez biegłego rewidenta, który ocenia zgodność sprawozdania z zasadami rachunkowości. Sprawdź!
14 listopada 2024
Remanent a wycena towarów częściowo zużytych
Remanent ma na celu zbadanie faktycznej ilości towarów, materiałów, półwyrobów, wyrobów gotowych, odpadów i braków posiadanych przez przedsiębiorstwo. Jest to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Przeczytaj więcej, remanent a wycena towarów przez firmę.
14 listopada 2024
Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej - jak prowadzić?
Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej umożliwia podatnikowi zwolnionemu z kasy fiskalnej dokumentowanie sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprawdź, jak prowadzić tego rodzaju ewidencję oraz ja należy ją zaksięgować!
5 listopada 2024
Najczęstsze błędy w rachunku zysków i strat - rodzaje
Rachunek zysków i strat to jeden z elementów sprawozdania finansowego pozwalający kontrolować kondycję finansową podmiotu. Czy wiesz, jakie są najczęstsze błędy w rachunku zysków i strat? Wyjaśniamy najczęstsze przypadki w artykule!
4 listopada 2024
Ujęcie należności i zobowiązań per-saldo w bilansie
Podatnicy, którzy prowadzą ewidencję podatkową w formie ksiąg rachunkowych często zastanawiają się, czy dopuszczalnym jest ujęcie należności i zobowiązań per-saldo w bilansie. Czy wiesz, kiedy taka prezentacja jest możliwa? Wyjaśniamy w artykule!
14 października 2024
Korekta błędów w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym - jak dokonać?
Sprawozdanie finansowe odzwierciedla sytuacje finansową danej jednostki, stąd powinno zostać sporządzone w sposób rzetelny. Czy wiesz, jak wygląda korekta błędów w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym? Sprawdź, czy takie błędy można ująć na bieżąco!
30 września 2024
JPK_CIT - czym jest oraz kogo będzie obowiązywać?
JPK_CIT to jednolity plik kontrolny zawierający w uporządkowanej strukturze informacje z ewidencji podatkowej. Będzie on obejmować obligatoryjnie sporą grupę podatników. W artykule wyjaśniamy, od kiedy JPK_CIT będzie obowiązkowy dla poszczególnych grup!
6 września 2024
Rok podatkowy w estońskim CIT - jak prawidłowo go określić?
Dla wielu podatników opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych CIT estoński może okazać się bardzo korzystnym wyborem. Czy wiesz, jak prawidłowo określić rok podatkowy w estońskim CIT? Wyjaśniamy w artykule!
27 sierpnia 2024
Informacja podsumowująca a podatnik zwolniony z VAT
Do składania informacji podsumowującej w urzędzie skarbowym zobowiązani są m.in. podatnicy VAT UE, którzy świadczą usługi na terenie innego państwa UE. Czy informacja podsumowująca dotyczy również podatników zwolnionych z VAT? Odpowiadamy w artykule!
26 sierpnia 2024
Prezentacja nadpłat w bilansie w zakresie należności i zobowiązań
Jednostki prowadzące księgi rachunkowe zobowiązane są do sporządzenia sprawozdania finansowego po zakończeniu roku obrotowego. Czy wiesz, jak wygląda prawidłowa prezentacja nadpłat w bilansie w zakresie należności i zobowiązań? Wyjaśniamy w artykule!
23 sierpnia 2024
Nieterminowe sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego
Podmioty prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są do wywiązywania się z obowiązków sprawozdawczych. Jednym z obowiązków może być sprawozdanie finansowe. Sprawdź, jakie kary grożą za nieterminowe sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego!
22 sierpnia 2024
Poziom istotności w księgach rachunkowych - jak go ustalić?
Podmioty prowadzące księgi rachunkowe, które popełniły błędy w ewidencji zobowiązane są do ich prawidłowej korekty. Czy wiesz, jak poprawnie korygować błędy w księgach rachunkowych oraz jak należy ustalić poziom istotności? Wyjaśniamy w artykule!
14 sierpnia 2024
Oznaczenia dokumentów zakupu i sprzedaży w JPK V7M i JPK V7K
Jednolity Plik Kontrolny zawiera dane zawarte w rejestrze VAT sprzedaży i zakupów. Fiskus na bieżąco posiada informację na jakiej podstawie podatnik rozlicza podatek VAT. Poznaj oznaczenia dokumentów zakupu i sprzedaży w JPK V7M i JPK V7K. Sprawdź!
13 sierpnia 2024
Inwentaryzacja zapasów w świetle ustawy o rachunkowości
Inwentaryzacja zapasów zgodnie z ustawą o rachunkowości wymaga precyzyjnego planowania i realizacji. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą uniknąć nieprawidłowości w raportowaniu i zapewnić rzetelność sprawozdań finansowych. Sprawdź, jak uniknąć błędów!
2 sierpnia 2024