Ubezpieczenie ZUS

Ubezpieczenie ZUS

Uznawanie zdarzenia za wypadek przy pracy – najnowsze przepisy

Przepisy nie regulują w jakim terminie pracownik powinien zgłosić pracodawcy wypadek, który miał miejsce w pracy. Powinien on to jednak uczynić bezzwłocznie. Przeczytaj i dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić, gdy ma miejsce wypadek przy pracy!

6 lipca 2022

Ubezpieczenie ZUS

Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT po wejściu w życie Nowego Ładu 2.0

Nie wszystkie przychody osób korzystających z ulg podatkowych były objęte zwolnieniem z PIT. Od lipca się to jednak zmieniło. Pracodawca powinien wypłacić zasiłek macierzyński zwolniony z PIT, jeśli pracownik korzysta z ulg podatkowych. Przeczytaj!

5 lipca 2022

Ubezpieczenie ZUS

Jakie składki ZUS dla etatowca prowadzącego działalność są obowiązkowe?

Jakie składki ZUS dla etatowca prowadzącego działalność są obowiązkowe? Czy zarówno z działalności jak i z umowy o pracę osoba taka musi podlegać wszystkim ubezpieczeniom? Z czego można zrezygnować? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

4 lipca 2022

Ubezpieczenie ZUS

Osoba współpracująca - kim jest i jak ją rozliczać?

Potrzebujesz pomocy przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej? Korzystasz ze wsparcia rodziny? Czy wiesz, kim jest osoba współpracująca w świetle obowiązujących przepisów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak należy ją rozliczać!

1 lipca 2022

Ubezpieczenie ZUS

Przejście z ryczałtu na zasady ogólne a składka zdrowotna

Czy przejście z ryczałtu na zasady ogólne powoduje zmiany w sposobie rozliczania składki zdrowotnej?

30 czerwca 2022

Ubezpieczenie ZUS

Kiedy możliwe jest zastosowanie umorzenia należności z ZUS?

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek opłacać składki ZUS bez względu na rentowność działalności. Sprawdziliśmy jednak, w jakich okolicznościach płatnik może skorzystać z ulg lub umorzenia należności z ZUS! Przeczytaj artykuł i dowiedź się więcej!

30 czerwca 2022

Ubezpieczenie ZUS

Jak wypełnić tryb rozwiązania umowy oraz kody podstawy prawnej w ZWUA?

We wzorze deklaracji dotyczącej wyrejestrowania z ubezpieczeń jest dodana część dotycząca rozwiązania/wygaśnięcia stosunku pracy. Jakie dane się tam podaje? Co oznaczają kody podstawy prawnej w ZWUA? Przeczytaj artykuł i sprawdź to!

30 czerwca 2022

Ubezpieczenie ZUS

Składki ZUS w przypadku początkujących przedsiębiorców

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą mają prawo do skorzystania z ulgi dotyczącej wysokości składki ZUS. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się ile obecnie wynoszą składki ZUS. Dowiedz się więcej na temat składek ZUS nowego przedsiębiorcy!

28 czerwca 2022

Ubezpieczenie ZUS

Składki ZUS przedsiębiorcy pracującego na etacie

Przedsiębiorcy czasem decydują się także na pracę na etacie. Muszą jednak pamiętać, że jednoczesne wykonywanie działalności oraz pracowanie na etacie może mieć wpływ na kształtowanie się wysokości składki ZUS przedsiębiorcy. Dowiedz się więcej!

28 czerwca 2022

Ubezpieczenie ZUS

Podwyższenie podstawy ubezpieczenia chorobowego

Czy możliwe jest podwyższenie podstawy ubezpieczenia chorobowego? Czy w takim wypadku przedsiębiorca będzie płacił wyższe składki na ubezpieczenie społeczne dzięki czemu zasiłek chorobowy będzie wyższy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

27 czerwca 2022

Ubezpieczenie ZUS

Składki ZUS przedsiębiorcy z uwzględnieniem wszystkich ulg

Niezależnie od tego, czy pierwszy raz zakładasz działalność gospodarczą, czy masz już wieloletnie doświadczenie na rynku – warto wiedzieć, ile będą wynosiły Twoje składki ZUS przedsiębiorcy oraz jakie masz możliwości ich wyboru. Sprawdź!

27 czerwca 2022

Ubezpieczenie ZUS

Wniosek o kontrolę zwolnienia lekarskiego pracownika – darmowy wzór do pobrania

Kiedy należy złożyć wniosek o kontrolę zwolnienia lekarskiego pracownika oraz jakie dane należy umieścić we wniosku o kontrolę? Przeczytaj artykuł, poznaj odpowiedzi na powyższe pytania oraz pobierz wzór wniosku OL-2!

24 czerwca 2022

Ubezpieczenie ZUS

Do jakich ubezpieczeń powinien zgłosić się niepełnosprawny przedsiębiorca?

Niepełnosprawny przedsiębiorca ma prawo starać się o refundację składek ZUS z PEFRON ale również może korzystać z ulg w składkach. Przeczytaj artykuł i dowiedź się z jakich ulg w opłacaniu składek skorzysta niepełnosprawny przedsiębiorca!

24 czerwca 2022

Ubezpieczenie ZUS

Przerwa pomiędzy zwolnieniami lekarskimi

Wielu przedsiębiorców mylnie odbiera fakt, że przerwa pomiędzy zwolnieniami lekarskimi powoduje rozpoczęcie okresu zasiłkowego na nowo, gdyż nie jest to możliwe w każdym przypadku. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

21 czerwca 2022

Ubezpieczenie ZUS

Z czym wiąże się przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych

Czy wiesz, jakie konsekwencje generuje przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno - rentowych oraz jak ustalić moment przekroczenia rocznego ograniczenia? Sprawdź, jak rozliczyć nienależnie opłacone składki! Przeczytaj!

21 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów