0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ubezpieczenie ZUS

Ubezpieczenie ZUS

Pracownica w ciąży – ochrona stosunku pracy

Pracownica w ciąży posiada szczególne prawa bowiem stosunek pracy jest w tej sytuacji chroniony. Kiedy ochrona zostaje ograniczona? Co w sytuacji kiedy umowa zawarta jest na czas określony? Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat ochrony stosunku pracy!

28 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Zasiłek chorobowy dla żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej

Możliwość uzyskania zasiłku uzależniona jest od spełnienia szeregu warunków. Sprawdź, czy zasiłek chorobowy dla żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej przysługuje dopiero po okresie wyczekiwania? Przeczytaj i poznaj odpowiedź!

28 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Błędny kod tytułu ubezpieczenia – jak skorygować?

Jak przeprowadzić korektę, jeżeli płatnik składek złożył w ZUS raport ZUS RCA z błędnym kodem tytułu ubezpieczenia? W jaki sposób skorygować wysłany do ZUS błędny kod tytułu ubezpieczenia w deklaracjach? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

27 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne - okres wyczekiwania

Okres, na który przyznawane jest świadczenie rehabilitacyjne, rozpoczyna się bezpośrednio po zakończeniu okresu zasiłkowego. Nie ma znaczenia, czy pracownik po zakończeniu okresu zasiłkowego wrócił do pracy, czy skorzystał z urlopu. Przeczytaj o tym!

24 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Jak wypełnić deklarację zgłoszeniową ZUS ZZA?

Druk ZUS ZZA należy wypełnić w celu zgłoszenia ubezpieczonego do ubezpieczenia zdrowotnego. To jednak nie jedyna sytuacja, kiedy wypełnia się ten formularz. Jak prawidłowo wypełnić tą deklarację zgłoszeniową? Dowiedz się, czytając nasz artykuł!

24 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Umowa zlecenia z osobą pracującą za granicą na etacie a ubezpieczenie ZUS

Umowa zlecenia z osobą pracującą za granicą jest możliwa do podpisania. Czy taka umowa powinna być zgłoszona do ZUS? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat umowy zlecenia z obywatelem innego Państwa Unii Europejskiej. Dowiedz się!

23 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Zgłoszenie pracownika do ZUS-u po terminie – konsekwencje prawne

Decydując się na zatrudnienie mamy świadomość, że pracodawca będzie musiał odprowadzać za nas składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Co jednak, jeśli tego nie zrobi lub gdy prześle zgłoszenie pracownika do ZUS-u po terminie?

22 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Składka zdrowotna osób prowadzących działalność w 2024 r.

Podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu jest kluczowe, aby mieć dostęp do bezpłatnej opieki medycznej. Nowe przepisy diametralnie się zmieniają, a wraz z tym sposób jak powinna być obliczona składka zdrowotna. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

28 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Ubezpieczenia przy uldze na start osób współpracujących i pracowników

Początkujący przedsiębiorca spełniający określone w ustawie warunki ma prawo skorzystać z ulgi na start. Czy ubezpieczenia przy uldze na start osób współpracujących, pracowników i zleceniobiorców również ulegają pomniejszeniu? Dowiedź się więcej!

20 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Wszystko o zaświadczeniu ZUS Z-3 - wypełnianie krok po kroku

Zaświadczenie ZUS Z-3 służy do ustalenia i obliczenia wysokości zasiłku chorobowego oraz innych świadczeń wypłacanych przez ZUS dla pracownika. W jakich sytuacjach konieczne jest wystawienie tego zaświadczenia i jak je wypełnić krok po kroku? Zobacz!

17 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Rok składkowy w aspekcie rozliczania składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy w dalszym ciągu czują się zagubieni przy ustalaniu wysokości składki zdrowotnej opłacanej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Jak rozumieć rok składkowy w aspekcie rozliczania składki zdrowotnej? Sprawdź na przykładach!

17 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Pakiety medyczne dla pracowników – PIT i ZUS w zależności od tego, kto finansuje świadczenie

Mimo, że składki zdrowotne są obowiązkowe dla wszystkich zatrudnionych, korzystanie z publicznego systemu opieki zdrowotnej jest uciążliwe. Dlatego też, wielu pracodawców zapewnia pakiety medyczne dla pracowników. Czy stanowią one przychód? Sprawdź!

16 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej – wątpliwości i problemy

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej spędza sen z powiek wielu przedsiębiorców. W artykule odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania, między innymi kto i do kiedy jest zobowiązany do rozliczenia rocznej składki zdrowotnej!

16 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Brat i siostra jako osoby współpracujące - czy to możliwe?

Jedną z dostępnych możliwości jest korzystanie z pomocy członków rodziny w ramach współpracy. Czy istnieją w tym zakresie jakieś poważne ograniczenia natury prawnej, dla przykładu brat i siostra jako osoby współpracujące? Wyjaśniamy w artykule.

15 maja 2024

Ubezpieczenie ZUS

Dochód na cele wyliczenia składki zdrowotnej

Ustalenie wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców do tej pory nie jest dla każdego zrozumiałe. Co składa się na dochód na cele wyliczenia składki zdrowotnej? Dowiedz się, czy obliczenie podstawy składki jest takie samo jak dla PIT!

15 maja 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów