Biura rachunkowe

Prowadzę biuro

Czy biuro rachunkowe może być pozwane za czyn nieuczciwej konkurencji?

Przedsiębiorcy dopuszczają się często nielegalnych praktyk względem konkurencji, nie mając świadomości, że te podlegają karze. Sprawdźmy zatem, czy biuro rachunkowe może być pozwane za czyn nieuczciwej konkurencji? Na pytania odpowiadamy w artykule!

20 maja 2022

Prowadzę biuro

Jak założyć biuro rachunkowe - wszystko co musisz wiedzieć!

Interesujesz się ekonomią, księgowością lub finansami? Masz doświadczenie związane z pracą w rachunkowości? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś twierdząco powinieneś być zainteresowany tym, jak założyć własne biuro rachunkowe! Wyjaśniamy krok po kroku!

14 maja 2022

Prawa i obowiązki

Schemat podatkowy - na czym polega i kogo dotyczy raportowanie?

Schemat podatkowy i związany z nim obowiązek raportowania to stosunkowo nowy mechanizm mający na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Na czym polega i kogo dotyczy obowiązek raportowania schematów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

14 maja 2022

Prowadzę biuro

Umowa o świadczenie usług księgowych - wzór z omówieniem

Umowa o świadczenie usług księgowych zawierana jest między przedsiębiorcą a podmiotem, który świadczy usługi księgowe. Od postanowień umowy zależy zakres prowadzenia spraw. Pobierz darmowy wzór umowy o świadczenie usług księgowych w formacie PDF lub DOCX.

14 maja 2022

Prawa i obowiązki

Nowe obowiązki biura rachunkowego w zakresie KSeF

W związku z wejściem w życie Krajowego Systemu e-Faktur biura rachunkowe zobowiązane będą do wykonywania pewnych działań. Poznaj nowe obowiązki biura rachunkowego w zakresie KSeF! Czy są one obowiązkowe dla wszystkich? Odpowiadamy w artykule!

13 maja 2022

Prawa i obowiązki

Czy przekazanie PIT-11 pracownikom klienta to obowiązek biura rachunkowego?

PIT-11 to podstawowa informacja o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Sprawdź, czy przekazanie PIT-11 pracownikom klienta to obowiązek biura rachunkowego czy klienta biura!

6 maja 2022

Prawa i obowiązki

Kara porządkowa dla biura rachunkowego- w jakich sytuacjach?

Wynajęcie księgowego lub regularne korzystanie ze wsparcia biura rachunkowego wiąże się z nadzieją, że powierzone zadania będą wykonane prawidłowo i terminowo. Czy w przypadku błędu księgowego może zostać nałożona kara porządkowa dla biura rachunkowego?

27 kwietnia 2022

Prawa i obowiązki

Odpowiedzialność biura rachunkowego za wyliczone wynagrodzenia

Zawierając umowę z biurem rachunkowym, przedsiębiorcy liczą na należyte wykonanie ciążących na nich obowiązków. Zdarzają się jednak błędy, a odpowiedzialność biura rachunkowego za wyliczone wynagrodzenia to budząca wątpliwości kwestia. Dowiedz się więcej!

22 kwietnia 2022

Prawa i obowiązki

Odwołanie pełnomocnictwa księgowej – co należy wiedzieć?

Przedsiębiorcy w ramach usług księgowych powierzają dodatkowe zadania księgowym. Do wielu z nich potrzebne jest pełnomocnictwo. Co jeżeli podatnik zrezygnował z usług biura? Czy odwołanie pełnomocnictwa księgowej jest obowiązkowe? Sprawdź!

15 kwietnia 2022

Prawa i obowiązki

Pełnomocnictwo dla księgowego – co należy wiedzieć?

Księgowi oprócz prowadzenia księgowości w firmie mogą pełnić również rolę pełnomocnika, jeśli podatnik zdecyduje się powierzyć mu tą funkcję. Co należy wiedzieć decydując się na pełnomocnictwo dla księgowego? Jak udzielić mu pełnomocnictwa? Przeczytaj!

8 kwietnia 2022

Prawa i obowiązki

Kto ponosi odpowiedzialność za akta pracownika w biurze rachunkowym?

Zatrudniając pracowników pracodawca ma obowiązek prowadzenia oraz przechowywania dokumentacji pracowniczej. Co się dzieje w momencie przekazania ich do biura kadrowo-płacowego? Kto wtedy ponosi odpowiedzialność za akta pracownika? Wyjaśniamy wątpliwości!

1 kwietnia 2022

Prowadzę biuro

Wypowiedzenie umowy przez biuro rachunkowe - na jakich zasadach?

Prowadzenie biura rachunkowego obciążone jest dużym ryzykiem. Jednym z dużych problemów jest brak płatności od klientów za usługi księgowe. Czy w takim przypadku mamy prawo zachować dokumenty? Jak wygląda wypowiedzenie umowy przez biuro rachunkowe?

25 marca 2022

Prowadzę biuro

Umowa między przedsiębiorstwem a biurem rachunkowym - warunki zawarcia

Umowa między przedsiębiorstwem a biurem rachunkowym jest dość powszechna dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność. W takiej umowie należy dobrze określić przedmiot umowy oraz zakres świadczonych usług. Zawarta umowa powinna chronić obie strony.

18 marca 2022

Prowadzę biuro

Czynności doradztwa podatkowego a usługi księgowe – jakie są różnice?

Czynności doradztwa podatkowego zostały ściśle określone w ustawie o doradztwie podatkowym. Wiele przedsiębiorców ma jednak problem z odróżnieniem usług księgowych od doradztwa podatkowego. W jaki sposób odróżnić te dwie usługi? Sprawdź!

11 marca 2022

Prawa i obowiązki

Odpowiedzialność księgowego wobec biura rachunkowego

Osoba prowadząca biuro rachunkowe zatrudnia księgowych do wykonywania czynności, które często wiążą się z ryzykiem popełnienia błędów. Sprawdź, jak wygląda odpowiedzialność księgowego wobec biura w którym jest zatrudniony. Czy biuro może nałożyć kary?

4 marca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów