0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Biura rachunkowe

Prawa i obowiązki

Zwrot kosztów poprawy błędów - żądanie klienta biura rachunkowego

Zwrot kosztów poprawy błędów popełnionych przez biuro rachunkowe zależy między innymi od tego, czy takie żądanie nie uległo przedawnieniu. Jeśli nie, to klient musi przedstawić dokumenty potwierdzające poniesienie dodatkowych kosztów.

9 czerwca 2023

Prawa i obowiązki

Pranie pieniędzy – kiedy biuro rachunkowe musi złożyć zawiadomienie?

Pranie pieniędzy jest przestępstwem polegającym na wprowadzeniu do legalnego obrotu środków pieniężnych pochodzących z nielegalnych źródeł lub działalności przestępczej. Biuro rachunkowe, które podejrzewa popełnienie takiego przestępstwa musi to zgłosić.

2 czerwca 2023

Prawa i obowiązki

Przejęcie klientów – jak chronić biuro przed byłym pracownikiem?

Przejęcie klientów przez byłego pracownika może być dla biura rachunkowego sporym problemem. Czy takie postępowanie jest dozwolone? Jak poradzić sobie z kradzieżą klientów? Czy istnieje skuteczny środek ochrony przed taką sytuacją? Wyjaśniamy!

29 maja 2023

Prawa i obowiązki

Reklamacja usług księgowych a odpowiedzialność biura rachunkowego

Praca księgowego wymaga dokładności, ale nawet przy zachowaniu najlepszego profesjonalizmu może dojść do wykrycia przez klienta błędów. W takim przypadku zastosowanie znajdzie reklamacja usług księgowych. Jaki jest wówczas zakres odpowiedzialności biura?

19 maja 2023

Prowadzę biuro

Kompetencje księgowych, czyli jak podnieść kwalifikacje zawodowe

Kompetencje księgowych sprowadzają się m.in. do prowadzenia ksiąg rachunkowych, przygotowywania sprawozdań finansowych, a także wypełniania obowiązków podatkowych. W prawidłowym wykonywaniu obowiązków bez wątpienia pomaga udział w kursach i szkoleniach.

5 maja 2023

Prawa i obowiązki

Zgłoszenie do VAT klienta biura rachunkowego a odpowiedzialność biura

Co do zasady może zdarzyć się, że klient biura rachunkowego będzie podlegać rejestracji do VAT. Czy możliwe jest zgłoszenie do VAT klienta biura rachunkowego przez samo biuro? Jaka jest wówczas odpowiedzialność biura rachunkowego? Odpowiadamy w artykule!

6 kwietnia 2023

Prowadzę biuro

PKD biura rachunkowego - z doradztwem czy bez?

PKD to Polska Klasyfikacja Działalności, czyli oznaczenia numeryczne przypisywane do danej branży gospodarczej, które pozwalają ustalić, czym zajmuje się prowadzący działalność gospodarczą. Czy wiesz, jak wybrać PKD biura rachunkowego? Podpowiadamy!

17 marca 2023

Prowadzę biuro

Zgromadzenie wspólników a protokół sporządzony przez biuro rachunkowe

Zgromadzenie wspólników ma na celu podjęcie ważnych dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością decyzji związanych z dalszą strategią. Takie spotkanie powinno zakończyć się sporządzeniem protokołu. Sprawdź, czy biuro rachunkowe może sporządzić protokół!

9 marca 2023

Prawa i obowiązki

Zakończenie współpracy z klientem - najważniejsze czynności

Czy wiesz, że zakończenie współpracy z klientem wiąże się z dodatkowymi obowiązkami dla obu stron umowy - biura rachunkowego i klienta? Dowiedz się, o czym trzeba pamiętać przy rozwiązaniu umowy o usługi księgowe i pobierz ściągi z listą czynności!

8 marca 2023

Prawa i obowiązki

Nowe obowiązki biura rachunkowego w zakresie KSeF

W związku z wejściem w życie Krajowego Systemu e-Faktur biura rachunkowe zobowiązane będą do wykonywania pewnych działań. Poznaj nowe obowiązki biura rachunkowego w zakresie KSeF! Czy są one obowiązkowe dla wszystkich? Odpowiadamy w artykule!

3 marca 2023

Prowadzę biuro

Błędy biur rachunkowych - jak się przed nimi uchronić?

Ciągłe zmiany prawne, brak regulacji pracy księgowego, wysokie koszty zatrudnienia, czy dziurawy system podatkowy mogą wpływać na popełniane błędy biur rachunkowych. Sprawdź, kto za nie odpowiada oraz które z nich są popełniane przez biura najczęściej!

17 lutego 2023

Prawa i obowiązki

Czy przekazanie PIT-11 pracownikom klienta to obowiązek biura rachunkowego?

PIT-11 to podstawowa informacja o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Sprawdź, czy przekazanie PIT-11 pracownikom klienta to obowiązek biura rachunkowego czy klienta biura!

17 lutego 2023

Prowadzę biuro

Rozwiązanie umowy z biurem rachunkowym - darmowy wzór do pobrania

Biuro rachunkowe lub też klient biura rachunkowego może złożyć pismo o rozwiązanie umowy na świadczenie usług księgowych. Przeczytaj w artykule, jak wygląda rozwiązanie umowy z biurem rachunkowym oraz pobierz darmowy wzór w formacie PDF bądź DOCX!

3 lutego 2023

Prawa i obowiązki

Zagubienie dokumentów księgowych – co za to grozi biuru rachunkowemu?

Podatnik, a wraz z nim obsługujące go biuro rachunkowe, mają obowiązek przechowywać dokumentację księgową. Co zrobić jednak w sytuacji, w której nastąpiło zagubienie dokumentów księgowych przez biuro rachunkowe? Sprawdź, czy biuro poniesie konsekwencje!

27 stycznia 2023

Prowadzę biuro

Czynny żal - kto go składa, księgowy czy przedsiębiorca?

Instytucja czynnego żalu może uchronić podatnika przed negatywnymi konsekwencjami powstałymi na skutek wykroczenia bądź popełnienia przestępstwa skarbowego. Czy w przypadku, gdy księgowość prowadzona jest przez biuro rachunkowe czynny żal składa księgowa?

20 stycznia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów