0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Biura rachunkowe

Prawa i obowiązki

Zagubienie dokumentów księgowych – co za to grozi biuru rachunkowemu?

Podatnik, a wraz z nim obsługujące go biuro rachunkowe, mają obowiązek przechowywać dokumentację księgową. Co zrobić jednak w sytuacji, w której nastąpiło zagubienie dokumentów księgowych przez biuro rachunkowe? Sprawdź, czy biuro poniesie konsekwencje!

27 stycznia 2023

Prowadzę biuro

Czynny żal - kto go składa, księgowy czy przedsiębiorca?

Instytucja czynnego żalu może uchronić podatnika przed negatywnymi konsekwencjami powstałymi na skutek wykroczenia bądź popełnienia przestępstwa skarbowego. Czy w przypadku, gdy księgowość prowadzona jest przez biuro rachunkowe czynny żal składa księgowa?

20 stycznia 2023

Prawa i obowiązki

Czy biuro rachunkowe powinno przygotowywać wnioski o wpis do CRBR?

CRBR został utworzony w celu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Rejestr jest jawny, a dostęp bezpłatny. Czy biuro rachunkowe powinno przygotowywać wnioski o wpis do CRBR za klienta? Sprawdź, kto i kiedy powinien złożyć wniosek!

17 stycznia 2023

Prowadzę biuro

Czynności doradztwa podatkowego a usługi księgowe – jakie są różnice?

Czynności doradztwa podatkowego zostały ściśle określone w ustawie o doradztwie podatkowym. Wiele przedsiębiorców ma jednak problem z odróżnieniem usług księgowych od doradztwa podatkowego. W jaki sposób odróżnić te dwie usługi? Sprawdź!

13 stycznia 2023

Prawa i obowiązki

Procedura AML, czyli nowe obowiązki dla biur rachunkowych

Procedura AML w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu jest o charakterze regulacji indywidualnej. Zatem biura rachunkowe nie powinny stosować gotowych wzorców a powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb.

13 stycznia 2023

Prawa i obowiązki

Schemat podatkowy - na czym polega i kogo dotyczy raportowanie?

Schemat podatkowy i związany z nim obowiązek raportowania to stosunkowo nowy mechanizm mający na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Na czym polega i kogo dotyczy obowiązek raportowania schematów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

13 stycznia 2023

Prowadzę biuro

Jak przebiega kontrola biura rachunkowego?

Biura rachunkowe mogą podlegać kontroli przez różne instytucje. Jakie zasady dotyczą kontroli biur? Z jakimi rodzajami kontroli mogą się one spotkać? Co należy przygotować w związku z kontrolą w biurze? Sprawdź, jak przebiega kontrola biura rachunkowego!

13 stycznia 2023

Prawa i obowiązki

Kto odpowiada za kody GTU w JPK, gdy księgowość prowadzi biuro?

Czynni podatnicy VAT mają obowiązek składania pliku JPK_V7, w którym w odniesieniu do niektórych transakcji są zobowiązani stosować specjalne oznaczenia, czyli kody GTU. Sprawdź, kto jest za nie odpowiedzialny, gdy księgowość prowadzi biuro rachunkowe!

9 stycznia 2023

Prowadzę biuro

Czy umowa z biurem rachunkowym zawiera zapis o programie księgowym?

Biura rachunkowe często korzystają z różnych oprogramowań księgowych, a pozyskując nowego klienta podpisują z nim umowę, gdzie o treści decydują obie strony. Czy umowa z biurem rachunkowym powinna zawierać zapis o stosowanym programie księgowym? Sprawdź!

30 grudnia 2022

Prowadzę biuro

Podpis kwalifikowany - zastosowanie w biurze rachunkowym

Obecnie księgowość bazuje w dużej mierze na dokumentacji elektronicznej, co sprawia, że podpis kwalifikowany powoli staje się niezbędnym narzędziem pracy w każdym biurze rachunkowym. Sprawdź, jak możesz go wyrobić oraz jakie korzyści możesz uzyskać!

29 grudnia 2022

Prowadzę biuro

Kontrola podatkowa klienta biura rachunkowego

Kontrola podatkowa może spotkać każdego przedsiębiorcę, nawet, jeżeli wypełniał on prawidłowo swoje obowiązki względem urzędu skarbowego. Czy wiesz, na jaką pomoc w przypadku kontroli podatkowej może liczyć podatnik ze strony biura rachunkowego?

23 grudnia 2022

Prowadzę biuro

Ubezpieczenie biura rachunkowego - obowiązek czy przywilej?

Prowadzenie biura rachunkowego to nie lada wyzwanie, bowiem nieprawidłowe postępowanie może narazić klienta na duże straty finansowe. W takiej sytuacji powstaje pytanie, czy ubezpieczenie biura rachunkowego jest obowiązkowe? Odpowiemy na nie w artykule!

16 grudnia 2022

Prawa i obowiązki

OC biura rachunkowego a szkoda na rzecz klienta

Czy OC biura rachunkowego pokryje ewentualne straty poniesione przez klienta w związku z wyrządzonymi szkodami przez dane biuro? Jakie ryzyko ponosi klient biura rachunkowego i jak w razie szkody może skorzystać z OC? Czy każde biuro posiada OC? Sprawdź!

9 grudnia 2022

Prowadzę biuro

Przełom roku w biurze rachunkowym - jak się przygotować?

Koniec roku w biurze rachunkowym to czas ustalania nowych cenników, a także przygotowania do pytań od klientów m.in. o wybór optymalnej formy opodatkowania. Dowiedz się, jak odpowiednio przygotować się na nadchodzący przełom roku w biurze rachunkowym!

8 grudnia 2022

Prawa i obowiązki

Czy biuro nieruchomości musi posiadać jakiekolwiek licencje?

Biuro nieruchomości świadczy usługi pośrednictwa w obrocie różnego rodzaju nieruchomościami, m.in. gruntami, budynkami, lokalami. Czy w związku z wykonywaną działalnością biuro nieruchomości zobowiązane jest do posiadania jakichkolwiek licencji? Sprawdź!

2 grudnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów