0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Nietypowe fobie, z którymi zmagają się ludzie

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Nietypowe fobie dopadają wielu z nas. Jest to bardzo silny lęk przed czymś, który paraliżuje i przez który trudno jest normalnie funkcjonować. Może doprowadzać nawet do bezdechu, omdleń czy… zawałów serca. Silne ataki paniki nie są niczym przyjemnym, jednak zmagają się z nimi każdego dnia ludzie na całym świecie. Choć doskonale wiemy, że można bać się wysokości, małych powierzchni czy ciemności, z wielu fobii nie zdajemy sobie sprawy. Przedstawiamy nietypowe fobie, z którymi zmagają się ludzie. Sprawdź, czy któraś z nich dotyczy ciebie!

Fobie – tak właściwie jak to się nazywa?

Wspominaliśmy już o fobiach, które występują bardzo powszechnie. Jak się nazywają? Paniczny lęk przed wysokością to akrofobia, przed zamkniętymi, małymi powierzchniami – klaustrofobia. Jeżeli boisz się burzy, cierpisz na brontofobię, z kolei kiedy mdlejesz na widok krwi, powodem jest najprawdopodobniej hemofobia. Przeraża cię ciemność? To wszystko przez nyktofobię. Paniczne reagowanie na pająki to arachnofobia. Istnieją jednak nietypowe fobie, których sobie nie uzmysławiamy lub wydawać by się mogło, że to po prostu niemożliwe by istniały. Tak naprawdę różne wydarzenia i doświadczenia mogą sprawić, że uporczywy lęk może pojawić się w najmniej oczekiwanych sytuacjach i momentach.

Nietypowe fobie

Niemalże każde zwierzę może wywołać strach, niektóre jednak o wiele poważniejszy niż inne. Wspominaliśmy już o pająkach. Innymi przykładami niech będzie np. ichtiofobia, czyli lęk przed rybami, pedikulofobia – przed wszami czy akwinofobia, to znaczy lęk przed końmi.

Przyjrzyjmy się również innym, momentami naprawdę zaskakującym fobiom:

  • Gamofobia – lęk przed małżeństwem. I nie chodzi w tym przypadku o poglądy czy spojrzenie na życie i związki. Osoba cierpiąca na gamofobię dostaje ataku paniki na samą myśl o małżeństwie.

  • Uxorfobia – lęk przed własną żoną. Choć trudno w to uwierzyć, uporczywy lęk może wywoływać partnerka. Oczywiście wszystko wskazuje na to, że dana kobieta zaczyna wzbudzać lęk dopiero po zawarciu z nią związku małżeńskiego.

  • Kaligynefobia – lęk przed pięknymi kobietami. Mężczyźni, którzy cierpią na tę przypadłość, nie są po prostu nieśmiali. Dla nich zamiana nawet kilku nieznaczących słów (np. w sklepie z ekspedientką) jest związana z niesamowitym stresem.

  • Duxofobia – lęk przed szefem. Nie tylko żona może wywoływać lęk. Do ataku paniki może doprowadzić także rozmowa z szefem. Oczywiście często odczuwamy stres przed spotkaniem z przełożonym, jeżeli jednak nasza reakcja utrudnia funkcjonowanie, warto uświadomić sobie, że to może być coś więcej niż zwykłe zdenerwowanie.

  • Pekkatofobia – lęk przed popełnieniem grzechu. Osoba, która cierpli na tą nietypową fobię, kontroluje każdą chwilę swojego życia. Stara się zrobić wszystko, by nie doprowadzić do złamania przykazań.

  • Fotofobia – lęk przed światłem. Choć dużo częściej mówi się o lęku przed ciemnością, światło również może go powodować. Takie osoby najlepiej i najbezpieczniej czują się, kiedy jest całkowicie ciemno.

  • Aerofobia – lęk przed powietrzem. Trudno wyobrazić sobie życie bez powietrza. Co jednak muszą odczuwać osoby, u których wzbudza ono panikę? Trudno to sobie wyobrazić, jeżeli takie schorzenie nas nie dotyczy.

  • Pirofobia – lęk przed ogniem. Strach wzbudza wówczas nie tylko duży ogień, lecz także zwykłe, teoretycznie niewinne, ognisko.

  • Tanatofobia – lęk przed śmiercią. Choć wielu z nas obawia się śmierci, niektórzy na samo wspomnienie o niej mogą zareagować utratą przytomności czy dusznościami.

  • Abemarofobia – lęk przed ominięciem przystanku. Kiedy wyruszamy do nowego miejsca, naturalne wydaje się zdenerwowanie wywołane tym, czy uda nam się wysiąść w odpowiednim miejscu. Osoby, które cierpią na abemarofobię bardzo się tego boją i zazwyczaj całą podróż są bardzo zdenerwowane i spędzają ją z nosem przyklejonym do szyby, aby nie ominąć żadnego przystanku.

  • Colligafobia – lęk przed pakowaniem. Skoro już mowa o podróżach, warto wspomnieć także o tym rodzaju lęku, który pojawia się w momencie, kiedy mamy się spakować.

  • Emetofobia – lęk przed wymiotowaniem i osobami, które wymiotują. Może doprowadzić do zaburzeń odżywiania. Ludzie, którzy cierpią na ten rodzaj nietypowej fobii, boją się przebywać w miejscach publicznych, gdyż każda z osób w ich towarzystwie jest potencjalnie kimś, kto może zwymiotować na ich oczach.

  • Dendrofobia – lęk przed drzewami.

  • Technofobia – lęk przed technologią. Ludzie, którzy na nią cierpią, są przerażeni wszystkim, co dotyczy techniki lub elektroniki. Może to niezwykle utrudnić życie.

  • Testofobia – lęk przed rozwiązywaniem testów. Czasami może się nam wydawać, że ktoś jest po prostu leniwy i się nie nauczył lub ma duże ambicje, dlatego przed testem wygląda na zdenerwowanego, a okazać się może, że dana osoba po prostu bardzo się boi.

  • Neofobia – lęk przed zmianami. Nie wszyscy lubimy zmiany, jednak dla niektórych z nas są one niemal nie do przejścia.

  • Basifobia – lęk przed chodzeniem. Chociażby np. sklep oddalony był od miejsca, w którym osoba cierpiąca na basifobię się znajduje, 100 metrów - pojedzie tam ona samochodem lub innym środkiem komunikacji, byleby tylko tam nie iść.

  • Erytrofobia – lęk przed zaczerwienieniem. Osoby na nią cierpiące panicznie boją się, że ktoś sprawi, że zapłoną im policzki.

  • Heksakosjoiheksekontaheksafobia – lęk przed liczbą 666. Wg Apokalipsy św. Jana jest to liczba Bestii.

  • Paraskewidekatriafobia – lęk przed piątkiem trzynastego.

Nietypowych fobii jest tak wiele, że można wymieniać je bez końca. Warto jednak wspomnieć także o fobofobii, która nie tyle jest lękiem przed strachem, lecz przed jego objawami, takimi jak np. duszności, omdlenia, ataki paniki, drżenie rąk itp.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów