0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawa konsumenta

Prawa konsumenta

Nieważność czynności prawnej - w jakich sytuacjach może wystąpić?

Konsekwencją wadliwego oświadczenia woli może być nieważność lub bezskuteczność umowy. Czym są wady oświadczenia woli i kiedy powodują nieważność czynności prawnej? Przeczytaj w artykule, jakie wady możemy wyróżnić na podstawie kodeksu cywilnego!

12 stycznia 2023

Prawa konsumenta

Sprzedaż lawinowa a czyn nieuczciwej konkurencji

Czy wiesz, na czym polega sprzedaż lawinowa? Dowiedz się, jakie muszą zostać spełnione warunki aby taki rodzaj sprzedaży był prowadzony legalnie, a tym samym nie posiadał znamion sprzedaży będącej czynem nieuczciwej konkurencji! Przeczytaj i sprawdź!

16 grudnia 2022

Prawa konsumenta

Sprzedaż konsumencka a obowiązki sprzedawcy

Sprzedaż konsumencka niesie za sobą szereg dokonania pewnych obowiązków. Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży detalicznej zobowiązani są do odpowiedniego informowania konsumenta o sprzedawanym produkcie. Sprawdź, jakie są obowiązki informacyjne sprzedawcy!

2 grudnia 2022

Prawa konsumenta

Umowa rachunku bankowego - jakie uprawnienia ma bank?

Umowa rachunku bankowego zezwala bankowi na obracanie środkami pieniężnymi wpłaconymi przez klienta na rachunek. Czy wiesz, jakie uprawnienia ma bank i co powinna zawierać umowa rachunku bankowego? Sprawdź najważniejsze informacje w artykule!

28 listopada 2022

Prawa konsumenta

Sprzedaż na raty – ze strony sprzedawcy i konsumenta

Coraz częściej sprzedawcy oferują zakup swoich produktów i usług na raty. Nic w tym dziwnego, bowiem, sprzedaż na raty niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla sprzedawcy jak i kupującego. O czym jednak należy wiedzieć przy zakupie na raty? Sprawdź!

23 listopada 2022

Prawa konsumenta

Jak liczyć termin przedawnienia roszczeń konsumentów?

Przedawnienie roszczenia oznacza, że konsument traci poniekąd uprawnienie do dochodzenia swoich praw wobec przedsiębiorcy. Jak zatem liczyć termin przedawnienia roszczeń konsumentów? Czy bieg przedawnienia można zatrzymać? Odpowiadamy w artykule!

8 listopada 2022

Prawa konsumenta

Fundusz alimentacyjny – komu przysługują alimenty z funduszu?

W sytuacji kiedy były partner uchyla się od płacenia świadczeń alimentacyjnych, a rodzic opiekujący się dzieckiem jest w trudnej sytuacji materialnej, można liczyć na pomoc państwa. W tym celu utworzono fundusz alimentacyjny. Przeczytaj nasz artykuł!

8 listopada 2022

Prawa konsumenta

Przestępstwo niealimentacji - jak wygląda postępowanie karne?

Często rodzice mimo obowiązku, uchylają sie od płacenia alimentów na swoje dziecko. Przestępstwo niealimentacji jest karana. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wyglada przebieg postępowania karnego przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu!

19 października 2022

Prawa konsumenta

Czy możliwy jest zwrot towaru przez przedsiębiorcę?

W niektórych przypadkach przepisy prawa przyznają przedsiębiorcom uprawnienie do zwrotu towaru. O jakich sytuacjach mowa oraz jakie należy spełnić warunki? W artykule przedstawiamy, kiedy zatem możliwy jest zwrot towaru przez przedsiębiorcę!

12 października 2022

Prawa konsumenta

Odbiór mieszkania od dewelopera z inżynierem - czy warto?

Odbiór mieszkania od dewelopera to bardzo istotna kwestia. Sprawdź dlaczego warto przeprowadzić odbiór inwestycji wraz z inżynierem oraz jakie moga być konsekwencje źle przeprowadzonego odbioru.

12 września 2022

Prawa konsumenta

Stwierdzenie nabycia spadku u notariusza - szybsze niż w sądzie

Przeprowadzenie sprawy spadkowej nie jest obowiązkowe, jednak prędzej czy później trzeba się tym tematem zająć. Warto zrobić to możliwie szybko. Nie ma obowiązku kierowania sprawy do sądu, możliwe jest stwierdzenie nabycia spadku u notariusza.

12 września 2022

Prawa konsumenta

Stan zagrożenia epidemiologicznego a epidemia - jakie są różnice?

Stan zagrożenia epidemiologicznego a epidemia - pojęcia te nie są tożsame i nie wolno używać ich zamiennie. Jaka jest różnica pomiędzy stanem epidemii a stanem zagrożenia epidemiologicznego na gruncie środków ograniczających prawa i swobody obywatelskie?

12 września 2022

Prawa konsumenta

Zrzeczenie się dziedziczenia a odrzucenie spadku

Czym dokładnie różni się zrzeczenie dziedziczenia a odrzucenie spadku i w jakich okolicznościach można z nich skorzystać? Czy można łączyć odrzucenie spadku i zrzeczenie się dziedziczenia? Jak odrzucić spadek lub zrzec się dziedziczenia? Przeczytaj!

26 sierpnia 2022

Prawa konsumenta

Wymogi dotyczące bezpieczeństwa produktów – co powinien wiedzieć przedsiębiorca?

Czy wiesz, jakie są kryteria aby produkt został uznany za bezpieczny? Czym są normy bezpieczeństwa produktów? O czym powinien pamiętać producent? Jakie obowiązki ciążą na dystrybutorze produktu? Poznaj, wymogi dotyczące bezpieczeństwa produktów!

25 sierpnia 2022

Prawa konsumenta

Zwrot kosztów stawiennictwa z tytułu wezwania do sądu w charakterze świadka

Czy pracownik wezwany do sądu w charakterze świadka może liczyć na zwrot kosztów stawiennictwa? Czy pracodawca powinien udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy w związku z koniecznością stawienia się przez pracownika w sądzie? Przeczytaj i sprawdź!

25 sierpnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów