Prawa konsumenta

Prawa konsumenta

Dyrektywa Omnibus: zmiany w prawie konsumenckim

Już niebawem przedsiębiorców czekają zmiany w przepisach dotyczących praw konsumenta, a to wszystko za sprawą dyrektywy Omnibus. Nowe przepisy będą dotyczyć m.in. zakazu podwójnej jakości produktów. Dyrektywa Omnibus - co się zmieni? Przeczytaj artykuł!

25 maja 2022

Prawa konsumenta

Kogo dotyczy zakaz handlu w niedziele i święta?

Obowiązuje w Polsce zakaz handlu w niedziele i święta. Nie dotyczy on jednak wszystkich przedsiębiorstw i rodzajów działalności, a zatem firmy coraz częściej wykorzystują luki prawne. Sprawdźmy, jakie są nowe przepisu dotyczące handlu w niedzielę!

1 kwietnia 2022

Prawa konsumenta

Wzorzec umowny – jakie prawa przysługują konsumentowi?

Wzorzec umowny jest instytucją, która ma zabezpieczać konsumentów przed nieświadomym zawieraniem umów ze sprzedawcą lub usługodawcą. Czy wiesz, czym dokładnie jest wzorzec umowny? Dowiedz się, jakie daje prawa konsumentom oraz jak powinien on wyglądać!

30 marca 2022

Prawa konsumenta

Czym jest oferta i co zrobić gdy różni się od ostatecznej ceny?

Wielu klientów spotkało się z sytuacją, że cena produktu przy kasie okazała się inna, niż ta na metce. W takiej sytuacje znaczenie ma definicja oferty handlowej. Czym jest oferta? Czym różni się oferta od informacji handlowej? Przeczytaj w artykule!

23 marca 2022

Prawa konsumenta

Dobra osobiste – czym są i jak je chronić?

Dobra osobiste do których zalicza się wolność czy zdrowie są co do zasady nietykalne i niezbywalne, nie można się więc ich zrzec. Jeśli zostaną one w jakikolwiek sposób naruszone, poszkodowany może domagać się zadośćuczynienia. Jak chronić dobra osobiste?

16 marca 2022

Prawa konsumenta

Zgłoszenie posiadania radia i telewizji - czy jest obowiązkowe?

Obowiązek opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego dotyczy każdej osoby, która posiada telewizor lub radio, nawet jeśli jest ono praktycznie nieużywane. Dowiedz się, czy zgłoszenie posiadania radia i telewizji jest obowiązkiem przedsiębiorcy!

14 marca 2022

Prawa konsumenta

Upadłość konsumencka z punktu widzenia sprzedawcy

Sytuacja gospodarcza, pandemia oraz zmiany w przepisach dotyczących ogłoszenia upadłości konsumenckiej przyczyniły się do wzrostu ilości wniosków o upadłość o kilka tysięcy w ciągu ostatniego roku. Upadłość konsumencka - poznaj jej charakterystykę!

10 marca 2022

Prawa konsumenta

Brak odbioru przesyłki za pobraniem a prawa przedsiębiorcy

Klienci często wybierają odbiór przesyłki za pobraniem. Oznacza to, że mogą za nią zapłacić dopiero po otrzymaniu zamówienia. Na przedsiębiorców może sprowadzać to straty. Jakie prawa ma przedsiębiorca, jeśli nastąpi brak odbioru przesyłki za pobraniem?

4 marca 2022

Prawa konsumenta

Zasady informowania o obniżce cen

Wyprzedaże to okazja, by uzupełnić braki poprzez zakupy, a jednocześnie wydać mniej pieniędzy. Niestety, można spotkać się ze sprzedawcami stosującymi nieuczciwe praktyki, takie jak np. fałszowanie promocji. Poznaj zasady informowania o obniżce cen!

1 marca 2022

Prawa konsumenta

Upadłość konsumencka – jak prawidłowo wypełnić formularz wniosku?

Upadłość konsumencka jest bardzo popularną wśród dłużników nie będących przedsiębiorcami. Jak sporządzić wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej? Odpowiadamy w artykule!

24 stycznia 2022

Prawa konsumenta

Produkt niebezpieczny - jaką odpowiedzialność ponosi producent?

Aby wprowadzić nowy produkt na rynek do użytku trzeba mieć na uwadze wszystkie przeszkody i restrykcje. Nowy produkt jest szczegółowo przebadany. Bywa, że na rynek wychodzi produkt niebezpieczny. Kto zawinił w takiej sytuacji? Sprawdziliśmy!

8 grudnia 2021

Prawa konsumenta

Zawezwanie do próby ugodowej – co warto wiedzieć?

Zawezwanie do próby ugodowej to pismo procesowe wnoszone do sądu przez wierzyciela i opisujące precyzyjnie jego roszczenie co do podstawy i wysokości. Przeczytaj i sprawdź, czy samo zawezwanie do próby ugodowej ma skutek przerwania biegu przedawnienia!

7 grudnia 2021

Prawa konsumenta

Zbieg przestępstwa i wykroczenia skarbowego

Czyny zabronione określone w Kodeksie karnym skarbowym dzielą się na przestępstwa skarbowe oraz wykroczenia skarbowe. Jakie skutki wywołuje sytuacja, w której następuje zbieg przestępstwa i wykroczenia skarbowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

3 grudnia 2021

Prawa konsumenta

Plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej

Z chwilą kiedy konsument ogłasza upadłość sąd wydaje postanowienie w zakresie majątku dłużnika, która staje się masą upadłości. Istotną kwestią jest również plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej. W artykule omawiamy, czym jest plan spłaty!

2 grudnia 2021

Prawa konsumenta

Kara umowna - orzecznictwo w sprawie zastrzegania

Kara umowna to często stosowane w praktyce zabezpieczenie należytego wykonania umowy i jest swojego rodzaju gwarancją spełnienia świadczenia przez dłużnika. W jaki sposób należy ją określić i jak prawidłowo ją zastrzec? Dowiesz się czytając artykuł!

23 listopada 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów