Prawa konsumenta

Prawa konsumenta

Odbiór mieszkania od dewelopera z inżynierem - czy warto?

Odbiór mieszkania od dewelopera to bardzo istotna kwestia. Sprawdź dlaczego warto przeprowadzić odbiór inwestycji wraz z inżynierem oraz jakie moga być konsekwencje źle przeprowadzonego odbioru.

12 września 2022

Prawa konsumenta

Stwierdzenie nabycia spadku u notariusza - szybsze niż w sądzie

Przeprowadzenie sprawy spadkowej nie jest obowiązkowe, jednak prędzej czy później trzeba się tym tematem zająć. Warto zrobić to możliwie szybko. Nie ma obowiązku kierowania sprawy do sądu, możliwe jest stwierdzenie nabycia spadku u notariusza.

12 września 2022

Prawa konsumenta

Stan zagrożenia epidemiologicznego a epidemia - jakie są różnice?

Stan zagrożenia epidemiologicznego a epidemia - pojęcia te nie są tożsame i nie wolno używać ich zamiennie. Jaka jest różnica pomiędzy stanem epidemii a stanem zagrożenia epidemiologicznego na gruncie środków ograniczających prawa i swobody obywatelskie?

12 września 2022

Prawa konsumenta

Zrzeczenie się dziedziczenia a odrzucenie spadku

Czym dokładnie różni się zrzeczenie dziedziczenia a odrzucenie spadku i w jakich okolicznościach można z nich skorzystać? Czy można łączyć odrzucenie spadku i zrzeczenie się dziedziczenia? Jak odrzucić spadek lub zrzec się dziedziczenia? Przeczytaj!

26 sierpnia 2022

Prawa konsumenta

Wymogi dotyczące bezpieczeństwa produktów – co powinien wiedzieć przedsiębiorca?

Czy wiesz, jakie są kryteria aby produkt został uznany za bezpieczny? Czym są normy bezpieczeństwa produktów? O czym powinien pamiętać producent? Jakie obowiązki ciążą na dystrybutorze produktu? Poznaj, wymogi dotyczące bezpieczeństwa produktów!

25 sierpnia 2022

Prawa konsumenta

Zwrot kosztów stawiennictwa z tytułu wezwania do sądu w charakterze świadka

Czy pracownik wezwany do sądu w charakterze świadka może liczyć na zwrot kosztów stawiennictwa? Czy pracodawca powinien udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy w związku z koniecznością stawienia się przez pracownika w sądzie? Przeczytaj i sprawdź!

25 sierpnia 2022

Prawa konsumenta

Odstąpienie od umowy w terminie 14 dni - czy przedsiębiorca ma prawo?

Od 2021 roku przedsiębiorcy mogą skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy. Czy odstąpienie od umowy może dla klientów biznesowych przebiegać w takim sam sposób jak u osób fizycznych? Jakie są zasady i terminy? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

24 sierpnia 2022

Prawa konsumenta

Upadłość konsumencka przedsiębiorcy

Czy wiesz jakie są różnice pomiędzy upadłością konsumencką, a upadłością gospodarczą? Kto może zgłosić upadłość konsumencką i jakie są jej konsekwencje? Na czym polega oddłużenie konsumenta? Upadłość konsumencka przedsiębiorcy - przydatne informacje!

17 sierpnia 2022

Prawa konsumenta

Odszkodowanie a zadośćuczynienie - komu się należy i za co?

Odszkodowanie a zadośćuczynienie - jakie są różnice? W jakim przypadku należy się odszkodowanie, a w jakim zadośćuczynienie? W przypadku szkody w majątku, która forma rekompensaty będzie miała zastosowanie? Przeczytaj w naszym artykule.

9 sierpnia 2022

Prawa konsumenta

Zasady świadczenia usług przez Booking i Airbnb

Platformy Booking.com oraz Airbnb od lat zyskują na popularności z uwagi na dużo większy zasięg potencjalnych gości. Jakie zasady w zakresie świadczenia usług obowiązują na tych platformach? Poznaj zasady świadczenia usług przez Booking i Airbnb!

1 sierpnia 2022

Prawa konsumenta

Rękojmia za wady nieruchomości z rynku wtórnego

Rękojmia to obok gwarancji jedna z dwóch dróg składania reklamacji przez konsumenta. Rękojmia dotyczy nie tylko zakupu takich przedmiotów jak np. ubrania, a dotyczyć może zakupu nieruchomości. Rękojmia za wady nieruchomości z rynku wtórnego. Sprawdź!

10 czerwca 2022

Prawa konsumenta

Wezwanie do zapłaty jako pierwszy krok windykacji

Odzyskanie należności od kontrahentów bywa problematyczne. Brak terminowych płatności może powodować problemy z płynnością finansową. Warto w przypadku braku zapłaty wysłać wezwanie do zapłaty. Sprawdź, co zrobić aby było skuteczne i odzyskać długi!

1 czerwca 2022

Prawa konsumenta

Dyrektywa Omnibus: zmiany w prawie konsumenckim

Już niebawem przedsiębiorców czekają zmiany w przepisach dotyczących praw konsumenta, a to wszystko za sprawą dyrektywy Omnibus. Nowe przepisy będą dotyczyć m.in. zakazu podwójnej jakości produktów. Dyrektywa Omnibus - co się zmieni? Przeczytaj artykuł!

25 maja 2022

Prawa konsumenta

Kogo dotyczy zakaz handlu w niedziele i święta?

Obowiązuje w Polsce zakaz handlu w niedziele i święta. Nie dotyczy on jednak wszystkich przedsiębiorstw i rodzajów działalności, a zatem firmy coraz częściej wykorzystują luki prawne. Sprawdźmy, jakie są nowe przepisu dotyczące handlu w niedzielę!

1 kwietnia 2022

Prawa konsumenta

Wzorzec umowny – jakie prawa przysługują konsumentowi?

Wzorzec umowny jest instytucją, która ma zabezpieczać konsumentów przed nieświadomym zawieraniem umów ze sprzedawcą lub usługodawcą. Czy wiesz, czym dokładnie jest wzorzec umowny? Dowiedz się, jakie daje prawa konsumentom oraz jak powinien on wyglądać!

30 marca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów