Prawa konsumenta
Dyrektywa OMNIBUS a oferowane promocje i obniżki
Dyrektywa OMNIBUS ma na celu zwalczanie "pseudoobniżek" w handlu. Sklepy często stosowały nieuczciwe praktyki, obniżając cenę produktu, która ostatecznie była wyższa niż przed obniżką. Sprawdź, jakie obowiązki nałożyła na przedsiębiorców dyrektywa!
30 maja 2023
Zwrot kursu online - czy można dokonać jego zwrotu?
Sklepy online sprzedają nie tylko produkty z różnych miejsc na świecie, ale również kursy online. Jednak problem pojawia się, gdy klient chce zwrócić taki kurs. Czy możliwy jest zwrot kursu online? Sprawdź, czy w świetle dyrektywy OMNIBUS jest to możliwe!
29 maja 2023
Zgoda klienta a możliwość wysłania maila bez jej uzyskania
Zgoda klienta jest niezbędna do wysłania informacji handlowej. Kontakt z taką osobą bez uzyskania od niej zgody stanowi czyn nieuczciwej konkurencji. Istnieją jednak sytuacje, w których dopuszczalny jest kontakt mailowy bez uprzedniego uzyskiwania zgody.
26 maja 2023
Obciążenie konsumenta dodatkowymi opłatami - czy jest możliwe?
Konsumentem jest osoba fizyczna, która dokonuje z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jego działalnością gospodarczą, czy zawodową. Czy wiesz, kiedy możliwe jest obciążenie konsumenta dodatkowymi opłatami? Wyjaśniamy!
31 marca 2023
Umowa rezerwacyjna – co warto o niej wiedzieć?
Umowa rezerwacyjna stosowana jest w przypadku zakupu nieruchomości. W ramach zawarcia tej umowy sprzedający zobowiązuje się wyłączyć nieruchomość z oferty sprzedaży, która jest zarezerwowana na określony czas dla kupującego. Co warto o niej wiedzieć?
27 lutego 2023
Pozasądowe rozwiązywanie sporów w sprawach konsumenckich
Pozasądowe rozwiązywanie sporów konsumenckich zwykle jest korzystniejszą opcją dla obu stron transakcji ze względu na krótszy czas trwania i często niższe koszty. Czy wiesz, jakie są dostępne sposoby rozwiązywania takich sporów pozasądowo? Wyjaśniamy!
23 lutego 2023
Nieważność czynności prawnej - w jakich sytuacjach może wystąpić?
Konsekwencją wadliwego oświadczenia woli może być nieważność lub bezskuteczność umowy. Czym są wady oświadczenia woli i kiedy powodują nieważność czynności prawnej? Przeczytaj w artykule, jakie wady możemy wyróżnić na podstawie kodeksu cywilnego!
12 stycznia 2023
Sprzedaż lawinowa a czyn nieuczciwej konkurencji
Czy wiesz, na czym polega sprzedaż lawinowa? Dowiedz się, jakie muszą zostać spełnione warunki aby taki rodzaj sprzedaży był prowadzony legalnie, a tym samym nie posiadał znamion sprzedaży będącej czynem nieuczciwej konkurencji! Przeczytaj i sprawdź!
16 grudnia 2022
Sprzedaż konsumencka a obowiązki sprzedawcy
Sprzedaż konsumencka niesie za sobą szereg dokonania pewnych obowiązków. Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży detalicznej zobowiązani są do odpowiedniego informowania konsumenta o sprzedawanym produkcie. Sprawdź, jakie są obowiązki informacyjne sprzedawcy!
2 grudnia 2022
Umowa rachunku bankowego - jakie uprawnienia ma bank?
Umowa rachunku bankowego zezwala bankowi na obracanie środkami pieniężnymi wpłaconymi przez klienta na rachunek. Czy wiesz, jakie uprawnienia ma bank i co powinna zawierać umowa rachunku bankowego? Sprawdź najważniejsze informacje w artykule!
28 listopada 2022
Sprzedaż na raty – ze strony sprzedawcy i konsumenta
Coraz częściej sprzedawcy oferują zakup swoich produktów i usług na raty. Nic w tym dziwnego, bowiem, sprzedaż na raty niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla sprzedawcy jak i kupującego. O czym jednak należy wiedzieć przy zakupie na raty? Sprawdź!
23 listopada 2022
Jak liczyć termin przedawnienia roszczeń konsumentów?
Przedawnienie roszczenia oznacza, że konsument traci poniekąd uprawnienie do dochodzenia swoich praw wobec przedsiębiorcy. Jak zatem liczyć termin przedawnienia roszczeń konsumentów? Czy bieg przedawnienia można zatrzymać? Odpowiadamy w artykule!
8 listopada 2022
Fundusz alimentacyjny – komu przysługują alimenty z funduszu?
W sytuacji kiedy były partner uchyla się od płacenia świadczeń alimentacyjnych, a rodzic opiekujący się dzieckiem jest w trudnej sytuacji materialnej, można liczyć na pomoc państwa. W tym celu utworzono fundusz alimentacyjny. Przeczytaj nasz artykuł!
8 listopada 2022
Przestępstwo niealimentacji - jak wygląda postępowanie karne?
Często rodzice mimo obowiązku, uchylają sie od płacenia alimentów na swoje dziecko. Przestępstwo niealimentacji jest karana. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wyglada przebieg postępowania karnego przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu!
19 października 2022
Czy możliwy jest zwrot towaru przez przedsiębiorcę?
W niektórych przypadkach przepisy prawa przyznają przedsiębiorcom uprawnienie do zwrotu towaru. O jakich sytuacjach mowa oraz jakie należy spełnić warunki? W artykule przedstawiamy, kiedy zatem możliwy jest zwrot towaru przez przedsiębiorcę!
12 października 2022