Prawa konsumenta
Odpowiedzialność za wadliwy produkt – czy tylko producent odpowiada?
W momencie zakupu wadliwego produktu należy zgłosić reklamację do sprzedawcy na podstawie rękojmi lub gwaranta. Co zrobić, gdy owe wady wyrządziły szkodę na osobie lub w mieniu? Kto ponosi odpowiedzialność za wadliwy produkt? Sprawdź w artykule!
12 czerwca 2025
Ogólne bezpieczeństwo produktów konsumenckich
Ogólne bezpieczeństwo produktów konsumenckich ma za zadanie zapewnić wysoki poziom ochrony konsumentów i stworzyć jednolite warunki działania dla przedsiębiorstw. Jakie obowiązki ciążą na producentach w aspekcie ochrony produktów konsumenckich? Sprawdź!
3 czerwca 2025
Zniesławienie – kiedy jest przestępstwem i co za nie grozi?
Media sprzyjają zniesławieniu. Zniesławienie polega na pomówieniu innej osoby lub grupy osób. Czym się charakteryzuje? Jakie są jego konsekwencje? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat tego przestępstwa oraz co grozi za zniesławienie!
27 maja 2025
Pozorność oświadczenia woli w praktyce - omówienie
Czynność prawna jaką jest oświadczenie woli posiada określoną definicję w Kodeksie cywilnym, w świetle której powinniśmy ją interpretować. Co dokładnie oznacza natomiast pojęcie "pozorność oświadczenia woli"? Kiedy występuje? Sprawdź już teraz!
7 maja 2025
Odpowiedzialność za reklamę - ponosi ją influencer czy zatrudniająca go firma?
Od kiedy social media zyskały na popularności coraz częściej spotykamy się z reklamami na profilach influencerów. Czy odpowiedzialność za reklamę tego typu ponosi sam influencer? A może zatrudniająca go firma? Dowiedz się z naszego artykułu!
6 maja 2025
Reklamacja towaru – ile razy sprzedawca może naprawiać wadliwy sprzęt?
Zakupiony sprzęt, który ma wady, może zostać oddany do reklamacji na podstawie odpowiedniego zgłoszenia. Jak w praktyce wygląda reklamacja towaru i na jakich odbywa się zasadach? Ile razy wadliwy sprzęt może być naprawiany? Sprawdź!
30 kwietnia 2025
Jakie są dokumenty niezbędne przy podróżowaniu z dzieckiem?
Rodzice, a także opiekunowie dzieci muszą pamiętać o posiadaniu odpowiednich dokumentów niezbędnych podczas podróży z małoletnim. Jakie są zatem dokumenty niezbędne przy podróżowaniu z dzieckiem — omawiamy te kwestie poniżej w artykule.
23 kwietnia 2025
Sprawdzenie towaru przed jego zwrotem a prawa konsumenta
W przypadku zakupu towaru poza lokalem przedsiębiorstwa każdemu konsumentowi przysługuje prawo do jego zwrotu w ustawowym terminie. Czy sprawdzenie towaru przed jego zwrotem do sklepu daje możliwość sprzedawcy na odmówienie przyjęcia zwrotu? Sprawdź!
22 kwietnia 2025
Zakłócanie spokoju dziennego, miru domowego w ciągu dnia
Czy są jakieś konsekwencje za zakłócanie spokoju dziennego sąsiadom? Jak sobie radzić z zakłócaniem porządku? Jaka jest odpowiedzialność na gruncie prawa cywilnego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!
18 kwietnia 2025
Nabycie obywatelstwa polskiego na podstawie małżeństwa - czy to możliwe?
Jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec, by móc otrzymać polskie obywatelstwo? Czy nabycie obywatelstwa polskiego na podstawie małżeństwa jest możliwe? Jaki wniosek i gdzie należy złożyć? Więcej o uznaniu cudzoziemca za obywatela polskiego w artykule!
17 kwietnia 2025
Czy nadpłata leasingu pojazdu jest możliwa?
Leasing to popularna forma finansowania zakupu nowych pojazdów. Wiele aspektów zależy od leasingobiorcy np. okres trwania umowy. Jaki jest maksymalny okres leasingowania? Czy nadpłata leasingu jest możliwa? Sprawdź, w artykule!
8 kwietnia 2025
Wymeldowanie bez zgody osoby zameldowanej - kiedy jest możliwe?
Czy obowiązek meldunkowy nadal obowiązuje w Polsce? A jeżeli tak, to kiedy mamy obowiązek się wymeldować? Czy wymeldowanie bez zgody osoby zameldowanej jest zgodne z prawem? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedź się więcej na omawiany temat!
19 marca 2025
Oddalenie sprawy w sądzie
Sąd ma możliwość odrzucenia albo oddalenia powództwa, ewentualnie nieprzyjęcia sprawy do rozpoznania. Jaka jest różnica pomiędzy oddaleniem a odrzuceniem sprawy? Czym charakteryzuje się oddalenie sprawy w sądzie? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
14 marca 2025
Postępowanie grupowe przeciwko przedsiębiorcom - czy jest możliwe?
Naruszenie przez przedsiębiorcę swoim działaniem ogólnego interesu konsumentów stanowi przesłankę możliwości dochodzenia roszczeń w pozwie grupowym. Na jakich zasadach wszczynane i prowadzone jest postępowanie grupowe przeciwko przedsiębiorcy?
5 marca 2025
Konsumenckie odstąpienie od umowy - czy obowiązuje w każdym przypadku?
Są sytuacje, w których odstąpienie od umowy zawartej przez konsumenta na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa jest niemożliwe. Ten wyjątek często dotyczy produktów cyfrowych. Sprawdź kiedy odstąpienie od umowy jest niemożliwe!
5 marca 2025