Prawa konsumenta
Pozorność oświadczenia woli w praktyce - omówienie
Czynność prawna jaką jest oświadczenie woli posiada określoną definicję w Kodeksie cywilnym, w świetle której powinniśmy ją interpretować. Co dokładnie oznacza natomiast pojęcie "pozorność oświadczenia woli"? Kiedy występuje? Sprawdź już teraz!
7 maja 2025
Odpowiedzialność za reklamę - ponosi ją influencer czy zatrudniająca go firma?
Od kiedy social media zyskały na popularności coraz częściej spotykamy się z reklamami na profilach influencerów. Czy odpowiedzialność za reklamę tego typu ponosi sam influencer? A może zatrudniająca go firma? Dowiedz się z naszego artykułu!
6 maja 2025
Reklamacja towaru – ile razy sprzedawca może naprawiać wadliwy sprzęt?
Zakupiony sprzęt, który ma wady, może zostać oddany do reklamacji na podstawie odpowiedniego zgłoszenia. Jak w praktyce wygląda reklamacja towaru i na jakich odbywa się zasadach? Ile razy wadliwy sprzęt może być naprawiany? Sprawdź!
30 kwietnia 2025
Sprawdzenie towaru przed jego zwrotem a prawa konsumenta
W przypadku zakupu towaru poza lokalem przedsiębiorstwa każdemu konsumentowi przysługuje prawo do jego zwrotu w ustawowym terminie. Czy sprawdzenie towaru przed jego zwrotem do sklepu daje możliwość sprzedawcy na odmówienie przyjęcia zwrotu? Sprawdź!
22 kwietnia 2025
Czy nadpłata leasingu pojazdu jest możliwa?
Leasing to popularna forma finansowania zakupu nowych pojazdów. Wiele aspektów zależy od leasingobiorcy np. okres trwania umowy. Jaki jest maksymalny okres leasingowania? Czy nadpłata leasingu jest możliwa? Sprawdź, w artykule!
8 kwietnia 2025
Postępowanie grupowe przeciwko przedsiębiorcom - czy jest możliwe?
Naruszenie przez przedsiębiorcę swoim działaniem ogólnego interesu konsumentów stanowi przesłankę możliwości dochodzenia roszczeń w pozwie grupowym. Na jakich zasadach wszczynane i prowadzone jest postępowanie grupowe przeciwko przedsiębiorcy?
5 marca 2025
Konsumenckie odstąpienie od umowy - czy obowiązuje w każdym przypadku?
Są sytuacje, w których odstąpienie od umowy zawartej przez konsumenta na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa jest niemożliwe. Ten wyjątek często dotyczy produktów cyfrowych. Sprawdź kiedy odstąpienie od umowy jest niemożliwe!
5 marca 2025
Odmowa obsługi klienta – kiedy jest zgodna z prawem?
Odmowa obsługi klienta może nastąpić, gdy łamie on zasady, nie reguluje należności, zachowuje się agresywnie lub zagraża otoczeniu. Ważne, aby była zgodna z prawem i nie wynikała z dyskryminacji ze względu na cechy osobiste. Sprawdź!
27 lutego 2025
Jak liczyć termin przedawnienia roszczeń konsumentów?
Przedawnienie roszczenia oznacza, że konsument traci poniekąd uprawnienie do dochodzenia swoich praw wobec przedsiębiorcy. Jak zatem liczyć termin przedawnienia roszczeń konsumentów? Czy bieg przedawnienia można zatrzymać? Odpowiadamy w artykule!
20 lutego 2025
Formy zawierania umów - kiedy skany i e-maile są ważnym dokumentem?
Formy zawierania umów zależą od konkretnego przypadku i sytuacji, w której zostaje zawierana. Kiedy skany i e-maile są ważnym dokumentem przy umowie? Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się więcej o aspektach związanych z wymogami dla formy dokumentowej.
19 lutego 2025
Wymagania AI Act – jak tworzyć system z wykorzystaniem sztucznej inteligencji?
AI Act to kompleksowy i obszerny dokument, który wprowadza ogromną liczbę przepisów prawa oraz zakazanych praktyk w kontekście systemów AI. Jakie są wymagania AI Act i kogo dotyczy zbiór przepisów? Omawiamy tę kwestię w artykule. Sprawdź!
17 lutego 2025
Wynajem mieszkania na kredyt – czy dalej mamy do czynienia z konsumentem?
Kredyt hipoteczny to w wielu przypadkach jedyna możliwość na zakup mieszkania. Stale rosnące ceny za metr wielokrotnie przekraczają zdolność kredytową zainteresowanych. Czy możliwy jest wynajem mieszkania na kredyt? Sprawdź w artykule!
14 lutego 2025
Prawo do informacji – obowiązek informacyjny przedsiębiorcy wobec konsumenta
Przepisy prawa gwarantują konsumentowi ochronę, aby zabezpieczyć jego interesy w transakcjach dokonywanych z przedsiębiorcami. W związku z tym, prawo przewiduje m.in. obowiązek informacyjny przedsiębiorcy wobec konsumenta. Sprawdź na czym on polega!
13 lutego 2025
Ubezpieczenie OC – co nowego wprowadza ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych posiadaczy pojazdów?
Ubezpieczenie OC pojazdu to ustawowy obowiązek każdego posiadacza samochodu. Nowe zmiany przepisów wprowadzają kilka nowych rozwiązań, między innymi definicję "ruchu pojazdu". Omawiamy tę kwestię w artykule na ten temat. Sprawdź!
13 lutego 2025
Skarga na dewelopera do UOKiK - czy to sposób na naruszenia wobec konsumenta?
Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego wymaga zawarcia odpowiedniej umowy z deweloperem. Jednak nie w każdym przypadku deweloper okazuje się uczciwy, Jak skarga na dewelopera do UOKiK może pomóc konsumentowi w ochronie jego praw? Przeczytaj i sprawdź!
12 lutego 2025