0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatki dochodowe

Podatki dochodowe

Wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej - jak rozliczyć?

Spółka jawna może posiadać własny majątek, który jest niezależny od majątku osobistego wspólników. W artykule omówimy, czy wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej do majątku prywatnego wspólnika rodzi konsekwencje na gruncie podatku dochodowego!

3 lutego 2023

Podatki dochodowe

Faktury kosztowe na przełomie roku – rozliczenie w PIT, CIT i VAT

Faktury kosztowe na przełomie roku potrafią być problematyczne. Jak rozliczyć podatek VAT od faktury? W jaki sposób ująć je w KPiR lub w księgach rachunkowych? Dowiedz się więcej na temat rozliczenia faktur kosztowych na gruncie PIT, CIT i VAT!

3 lutego 2023

Podatki dochodowe

PIT 38 – zeznanie roczne od zysków kapitałowych

Przedsiębiorcy, którzy uzyskują zyski kapitałowe, zobowiązani są do 30 kwietnia roku następującego po roku rozliczeniowym do złożenia zeznania rocznego na formularzu PIT 38. Dowiedź się z artykułu jak wypełnić PIT 38 oraz w jaki sposób można go złożyć!

3 lutego 2023

Podatki dochodowe

Jak wykazać otrzymany PIT-11 od pracodawcy w zeznaniu rocznym?

PIT-11 możemy otrzymać od pracodawcy w formie dokumentu pisemnego lub przez internet w formie elektronicznej. W artykule przedstawiamy, jak wykazać otrzymany PIT-11 od pracodawcy w zeznaniu rocznym w zależności od uzyskanych przychodów!

2 lutego 2023

Podatki dochodowe

Ujęcie składek zdrowotnych w zeznaniu rocznym – jak przebiega?

Większość podatników zobowiązanych jest do opłacania składek zdrowotnych. Co do zasady podlegają one odliczeniu w zaliczkach lub jako koszt w KPiR, jak również w deklaracji rocznej. Przeczytaj, jak wygląda ujęcie składek zdrowotnych w zeznaniu rocznym!

2 lutego 2023

Podatki dochodowe

Skala podatkowa - podatek dochodowy w działalności

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają do wyboru kilka sposobów rozliczenia podatku dochodowego. Jedną z najbardziej popularnych jest skala podatkowa. Dowiedz się, na czym polega oraz jak obliczyć podatek dochodowy za pomocą skali podatkowej!

2 lutego 2023

Podatki dochodowe

Odliczenie składek społecznych w zeznaniu rocznym – jak przebiega?

Każdy przedsiębiorca obowiązkowo opłaca składki ZUS, w tym składki społeczne. Pomniejszają one zobowiązanie podatkowe zarówno w trakcie roku, jak i w ramach jego rozliczenia. Sprawdź, jak przebiega odliczenie składek społecznych w zeznaniu rocznym!

2 lutego 2023

Podatki dochodowe

Ulgi podatkowe w zeznaniu rocznym - Ulga na internet

W zeznaniu rocznym podatnicy mogą korzystać z różnych ulg i odliczeń. Jedną z nich jest ulga na internet, którą od kilku lat możemy uwzględniać w naszych zeznaniach podatkowych. Kto i kiedy może z niej skorzystać? Sprawdź, odpowiedź w artykule!

2 lutego 2023

Podatki dochodowe

Kiedy możliwe jest wspólne rozliczenie małżonków?

Wspólne rozliczenie małżonków pozwala w większości przypadków na optymalizację podatkową w zakresie podatku dochodowego. Należy jednak spełnić określone przez ustawodawcę warunki, aby wspólne rozliczenie z małżonkiem było możliwe! Poznaj przesłanki!

1 lutego 2023

Podatki dochodowe

Rozliczanie najmu prywatnego w PIT-36 - to warto wiedzieć!

Każdy podatnik może opodatkować najem prywatny za pomocą skali podatkowej. Do kiedy należy dokonać rozliczenia? Jak wygląda rozliczenie, gdy przedmiot najmu jest we współwłasności? Dowiedz się jak przebiega rozliczanie najmu prywatnego w PIT-36.

1 lutego 2023

Podatki dochodowe

Koszty finansowania dłużnego - jak ustalić limit?

Dla podatników CIT koszty finansowania dłużnego podlegają limitowi, jednak wiele podmiotów ma problem z ustaleniem limitu, ze względu na odmienne w tym zakresie interpretacje organów podatkowych. Wyjaśniamy na przykładach, jak prawidłowo ustalić limit!

31 stycznia 2023

Podatki dochodowe

PIT od ZUS a działalność gospodarcza - rozliczenie roczne

W sytuacji, gdy przedsiębiorca pobiera świadczenie od organu rentowego może spodziewać się otrzymania od niego zeznania rocznego PIT-40 lub informacji imiennej PIT-11A. Sprawdź, w jaki sposób otrzymany PIT od ZUS bądź KRUS należy rozliczyć w zeznaniu!

31 stycznia 2023

Podatki dochodowe

Kwota wolna od podatku a działalność gospodarcza w 2023 roku!

Kwota wolna od podatku jest kwotą, zwalniającą z zapłaty podatku dochodowego. Niezależnie od osiąganych dochodów jej wartość jest stała. Prowadząc działalność i pracując jednocześnie na etacie należy ją rozliczyć w działalności. Przeczytaj nasz artykuł!

30 stycznia 2023

Podatki dochodowe

Darowizna bez podatku w firmie - jak ująć w zeznaniu rocznym?

Czy wiesz, czym jest darowizna i kiedy trzeba od niej zapłacić podatek! Czy są ograniczenia dotyczące rzeczy, jakie mogą zostać przekazane w darowiźnie? Od jakich darowizn nie trzeba odprowadzać podatku? Sprawdź, jak wykazać darowiznę w zeznaniu rocznym!

30 stycznia 2023

Podatki dochodowe

Strata z lat ubiegłych - rozliczenie krok po kroku

Zakładający firmę przedsiębiorca optymistycznie patrzy w przyszłość, licząc na zysk - to oczywiste i naturalne. Jednak w rzeczywistości trzeba liczyć się także z możliwością poniesienia straty. Strata z lat ubiegłych - jak rozliczyć? Dowiedz się!

30 stycznia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów