Podatki dochodowe

Podatki dochodowe

Odroczony podatek dochodowy - czym jest i kiedy występuje?

Odroczony podatek dochodowy to termin, z którego zrozumieniem ma problem wielu przedsiębiorców. Kogo dotyczy, czym jest i kiedy występuje odroczony podatek dochodowy? Jak prawidłowo ustalić rezerwy z jego tytułu? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

25 maja 2022

Podatki dochodowe

Skala podatkowa - podatek dochodowy w działalności

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają do wyboru kilka sposobów rozliczenia podatku dochodowego. Jedną z najbardziej popularnych jest skala podatkowa. Dowiedz się, na czym polega oraz jak obliczyć podatek dochodowy za pomocą skali podatkowej!

25 maja 2022

Podatki dochodowe

Abolicja podatkowa w ramach Polskiego Ładu

Abolicja podatkowa została zlikwidowana zanim zaczęła obowiązywać w ramach Polskiego Ładu 2.0. Dowiedz się, dlaczego przepisy zostały uchylone oraz jak należy wobec tego opodatkować nieujawnione dochody z działalności gospodarczej. Sprawdź!

25 maja 2022

Podatki dochodowe

JPK PIT - dla kogo obowiązkowy i od kiedy?

Polski Ład wprowadził nowe narzędzie kontroli podatników jakim jest JPK PIT czyli jednolity plik kontrolny który pozwoli na weryfikację prawidłowości rozliczeń przedsiębiorcy z urzędem skarbowym z podatku dochodowego. Sprawdź, od kiedy obowiązuje JPK PIT!

24 maja 2022

Podatki dochodowe

Nagroda w konkursie - jak prawidłowo rozliczyć?

Organizator konkursu musi być świadomy tego, że wręczana nagroda w konkursie - rzeczowa bądź pieniężna - z reguły będzie opodatkowana. Przy czym to nie zwycięzca musi odprowadzić podatek od nagrody, ale powinien o to zadbać organizator konkursu. Sprawdź!

24 maja 2022

Podatki dochodowe

Likwidacja ulgi dla klasy średniej a Polski Ład

Sprawdź, czy likwidacja ulgi dla klasy średniej dotyczy wszystkich podatników? Dowiedz się, czym jest hipotetyczny podatek dochodowy i jaki ma związek z ulgą dla klasy średniej i Polskim Ładem oraz jak zmieni się wyliczenie podatku przez likwidację ulgi!

23 maja 2022

Podatki dochodowe

Działalność bez składek ZUS oraz daniny solidarnościowej

Zakładając działalność przedsiębiorcy muszą się liczyć z wieloma zobowiązaniami publicznoprawnymi. Sprawdź, czy jest możliwa działalność bez składek ZUS oraz daniny solidarnościowej. Poznaj wady i zalety spółki komandytowo-akcyjnej. Dowiedz się więcej!

23 maja 2022

Podatki dochodowe

Czy odszkodowanie stanowi koszt uzyskania przychodu?

W wyniku zdarzeń losowych, do których najczęściej zaliczamy zdarzenia komunikacyjne, przedsiębiorca może otrzymać odszkodowanie. Sprawdźmy zatem, czy odszkodowanie może stanowić koszt uzyskania przychodu na gruncie PIT w działalności gospodarczej?

23 maja 2022

Podatki dochodowe

Połączenie pracy na etacie z działalnością nierejestrowaną - czy jest możliwe?

Połączenie własnej działalności gospodarczej z pracą na etacie jest realne. Jednak nie każdy chce zakładać własną działalność gospodarczą. Sprawdź czy jest możliwe połączenie pracy na etacie z działalnością nierejestrowaną!

23 maja 2022

Podatki dochodowe

Zmiany w składce zdrowotnej od lipca 2022 roku a Polski Ład

Ustawodawca wprowadza kolejne zmiany w składce zdrowotnej od lipca 2022 roku w ramach Polskiego Ładu. Stosując ryczałt lub podatek liniowy możliwe jest odliczenie zapłaconej składki zdrowotnej obniżając tym samym zaliczkę na podatek dochodowy!

20 maja 2022

Podatki dochodowe

Jak odliczyć składkę zdrowotną w 2022 roku?

To już pewne – przedsiębiorcy będą mogli odliczyć składkę zdrowotną opłaconą w ramach działalności gospodarczej w wyliczeniu podatku za czerwiec lub II kwartał. Sprawdziliśmy, jak odliczyć składkę zdrowotną oraz kto może skorzystać z preferencji?

20 maja 2022

Podatki dochodowe

Podatek od wygranych. Ile wynosi i kiedy trzeba go zapłacić?

Otrzymując nagrodę w konkursie lub prezent, należy zapłacić podatek od wygranej. Jednak nie w każdej sytuacji trzeba go uiszczać. Dowiedz się, kiedy płaci się podatek od wygranych i ile wynosi takie podatek oraz na kim ciąży obowiązek jego zapłaty!

20 maja 2022

Podatki dochodowe

Wypłata dywidendy dla zagranicznej spółki a certyfikat rezydencji

Certyfikat rezydencji zagranicznych osób prawnych pozwała na prawidłowe rozliczenie dochodu osiąganego przez zagraniczną osobę prawną. Wypłata dywidendy dla zagranicznej spółki jako jeden z tego typu przychodów - ten temat omawiamy w artykule!

20 maja 2022

Podatki dochodowe

Progi podatkowe 2022 po zmianach Polskiego Ładu

Podatnicy którzy wybrali jako formę opodatkowania skalą podatkową stosują dwie stawki podatku w zależności od wysokości uzyskanego dochodu. Polski Ład wprowadził zmiany w wysokości stawek podatku. Dowiedz się, jak kształtują się progi podatkowe 2022!

19 maja 2022

Podatki dochodowe

Obowiązek zapłaty zaliczki na podatek od pensji pracownika

Niezależnie od tego, na podstawie jakiej umowy zatrudniony jest pracownik, pracodawca jest zobowiązany do naliczania oraz odprowadzania zaliczki na podatek od pensji pracownika. Co czeka pracodawcę, który nie płaci PITu za pracownika? Sprawdź!

19 maja 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów