Podatki dochodowe

Podatki dochodowe

Czy możliwe jest odliczenie straty od daniny solidarnościowej?

Daninę solidarnościową opłacają podatnicy, którzy uzyskali dochód większy niż 1 000 000 zł. Pojawia się zatem pytanie, jak można zmniejszyć wysokość daniny? W artykule przedstawiamy, czy możliwe jest odliczenie straty od podstawy daniny solidarnościowej!

26 września 2022

Podatki dochodowe

Naprawa i wynajem samochodu zastępczego – rozliczenie na gruncie VAT i PIT

W przypadku szkody komunikacyjnej firmowego samochodu osobowego, na czas naprawy przedsiębiorca zwykle decyduje się na wynajem samochodu zastępczego. Jak przebiega rozliczenie naprawy pojazdu oraz wynajmu pojazdu na gruncie PIT i VAT? Sprawdź!

22 września 2022

Podatki dochodowe

Podatek liniowy jako forma opodatkowania JDG i spółki cywilnej

Czy jest możliwy wybór podatku liniowego jako formy opodatkowania przy jednoczesnym prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej i byciu wspólnikiem w spółce osobowej? Sprawdź, kiedy dostępny jest podatek liniowy jako forma opodatkowania!

22 września 2022

Podatki dochodowe

Opodatkowanie gruntu rolnego - podatek od nieruchomości czy rolny?

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nabywa grunt rolny, pojawia się pytanie o sposób opodatkowania posiadanego majątku. Jak wygląda opodatkowanie gruntu rolnego? Czy podlega on opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości czy może podatkiem rolnym? Sprawdź!

21 września 2022

Podatki dochodowe

Jak rozpoznać dochód z przekształcenia przy estońskim CIT?

Spółka z o.o. utworzona w wyniku przekształcenia, która wybrała opodatkowanie w ramach estońskiego CIT ma obowiązek rozpoznania dochodów z przekształcenia. Kiedy oraz w jaki sposób należy rozpoznać dochód z przekształcenia przy estońskim CIT? Sprawdź!

19 września 2022

Podatki dochodowe

Działy specjalne produkcji rolnej a działalność gospodarcza w PIT

Jakie konsekwencje podatkowe powstaną, gdy osoba prowadząca działy specjalne produkcji rolnej rozpocznie równolegle prowadzenie działalności gospodarczej? Działy specjalne produkcji rolnej a działalność gospodarcza na gruncie podatku dochodowego - zobacz!

19 września 2022

Podatki dochodowe

Opodatkowanie działów specjalnych produkcji rolnej a podatek liniowy

Czy opodatkowanie działów specjalnych produkcji rolnej w formie podatku liniowego jest możliwe? Jakie są dostępne formy opodatkowania dla działów specjalnych produkcji rolnej? Jak zmienić formę opodatkowania? Wszystko co powinieneś wiedzieć w artykule!

16 września 2022

Podatki dochodowe

Niewykorzystana część ubezpieczenia sprzedanego pojazdu - jak rozliczyć?

Czy zwrot polisy OC i AC w związku ze sprzedażą samochodu to dla przedsiębiorcy przychód? W jaki sposób rozliczyć zwrot OC i AC przy metodzie memoriałowej? Sprawdź, jak powinna być zaksięgowana niewykorzystana część ubezpieczenia sprzedanego pojazdu!

15 września 2022

Podatki dochodowe

Darowizna gospodarstwa rolnego – skutki w PIT oraz VAT

Co do zasady darowizna podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jednak czy zawsze? Czy darowizna gospodarstwa rolnego otrzymanego w ramach działalności generuje zobowiązanie podatkowe również na gruncie PIT i VAT? Odpowiadamy w artykule!

15 września 2022

Podatki dochodowe

Nieodpłatne otrzymanie środka trwałego na gruncie PIT

Czy w wyniku otrzymania nieodpłatnego środka trwałego wykorzystywanego w ramach działalności gospodarczej powstaje przychód podatkowy? Sprawdź, jak rozliczyć nieodpłatne otrzymanie środka trwałego na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych!

15 września 2022

Podatki dochodowe

Delegacje pracownicze a zwrot kosztów wyżywienia

Pracodawca zamiast wypłacania diet pracownikowi będącemu w podróży służbowej może zwrócić mu kwotę wydatków na jedzenie, na podstawie przedstawionych przez pracownika rachunków. Sprawdź, czy pełny zwrot kosztów wyżywienia powinien być opodatkowany!

14 września 2022

Podatki dochodowe

Nowy Ład a lekarz rezydent - działalność czy praca na zlecenie?

Nowy Ład a lekarz rezydent to zagadnienie z punktu widzenia tego zawodu jest niezwykle istotne, bowiem dobór formy zatrudnienia może wpłynąć na wysokość zarobków. Sprawdź, czy lekarz rezydent powinien podjąć działalność czy zostać zatrudniony na zleceniu!

13 września 2022

Podatki dochodowe

Opodatkowanie otrzymanego odszkodowania za zakaz konkurencji - warto wiedzieć!

Czy wiesz kto jest płatnikiem PIT przy wypłacie odszkodowania za zakaz konkurencji wynikającego ze stosunku pracy? Jak wygląda oskładkowanie i opodatkowanie otrzymanego odszkodowania za zakaz konkurencji? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

9 września 2022

Podatki dochodowe

Rolnik prowadzący działalność a rozliczenie podatków

Nie ma przeciwskazań, aby rolnik prowadził działalność gospodarczą. Warto jednak przeanalizować, czy rolnik prowadzący działalność gospodarczą ma obowiązek rozliczać podatki. W artykule przedstawiamy, jakie obowiązki ma rolnik będący przedsiębiorcą!

8 września 2022

Podatki dochodowe

Wygrane u bukmachera jako przychód z działalności

Coraz większą popularnością cieszą się zakłady bukmacherskie, w których to gracze obstawiają zakłady, np. na mecze i inne wydarzenia. W sytuacji wygranej należy zastanowić się czy wygrane u bukmachera stanowią dla przedsiębiorcy przychód z działalności!

7 września 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów