0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Podatki dochodowe

Podatki dochodowe

Darowizna samochodu osobowego po wykupie z leasingu na cele prywatne

Obecne sprzedaż samochodu wycofanego z działalności, przed upływem 6 lat skutkuje opodatkowanym tej sprzedaży w działalności. Wyjaśniamy, jakie zobowiązania podatkowe powoduje darowizna samochodu osobowego po wykupie z leasingu na cele prywatne. Sprawdź!

7 czerwca 2023

Podatki dochodowe

Ulga dla młodych a prowadzenie działalności gospodarczej

Podatnicy, którzy nie ukończyli 26. roku życia mogą skorzystać ze zwolnień podatkowych. Jedną z takich preferencji jest ulga dla młodych. Czy przysługuje ona podatnikom, którzy uzyskują przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej? Sprawdź!

5 czerwca 2023

Podatki dochodowe

Usługi złożone a zastosowanie właściwej stawki ryczałtu

Usługi złożone budzą często wątpliwości w zakresie ustalenia właściwej stawki ryczałtu. W takich sytuacjach przedsiębiorcy stają przed dylematem, czy do takiej usługi zastosować jedną stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czy może kilka stawek.

5 czerwca 2023

Podatki dochodowe

Czy nadpłata składki zdrowotnej może być ujęta w kosztach podatkowych?

W rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej może powstać niedopłata bądź nadpłata składki zdrowotnej. Powstała nadpłata podlega zwrotowi na wniosek przedsiębiorcy lub zaliczeniu na poczet zaległości składkowych. Czy może ona jednak stanowić koszt podatkowy?

1 czerwca 2023

Podatki dochodowe

Podatek od spadku zgłoszonego po terminie przedawnienia

Otrzymanie spadku często wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie podatku dochodowego. Czy uiszczenie podatku dotyczy wszystkich spadkobierców? Przeczytaj artykuł i dowiedź się, kiedy podatek od spadku jest obowiązkiem dla spadkobiercy!

1 czerwca 2023

Podatki dochodowe

Podatek od nieruchomości od garażu blaszanego - warto wiedzieć

Kupując nieruchomość należy mieć na uwadze zapłatę podatku od nieruchomości. Warto jednak sprawdzić, czy każda budowla pod niego podlega. W artykule wyjaśnimy, czy podatek od nieruchomości od garażu blaszanego oraz od gruntu pod nim jest konieczny!

1 czerwca 2023

Podatki dochodowe

Opodatkowanie przychodów z wynajmu domków letniskowych - ryczałt

Posiadasz domek letniskowy i zastanawiasz się nad udostępnieniem go dla turystów w sezonie? Rozważamy, jak powinno wyglądać opodatkowanie przychodów z wynajmu domków letniskowych. Jak na sytuacje wpływa prowadzenie innej działalności gospodarczej?

31 maja 2023

Podatki dochodowe

Ile wynosi stawka ryczałtu przy sprzedaży przedsiębiorstwa?

Zastanawiasz się nad sprzedażą całego przedsiębiorstwa a rozliczasz się na zasadach ryczałtu? Masz wątpliwości, czy istnieje jedna stawka ryczałtu przy sprzedaży przedsiębiorstwa oraz jaką stawkę zastosować przy sprzedaży wartości firmy? Odpowiadamy!

31 maja 2023

Podatki dochodowe

Sprzedaż akcji otrzymanych w ramach pakietu pracowniczego na gruncie PIT

Pracownicy mogą otrzymywać od swoich pracodawców akcje spółki. Warto jednak mieć na uwadze, jakie konsekwencje podatkowe niesie za sobą sprzedaż tych akcji. Sprawdź, czy sprzedaż akcji otrzymanych w ramach pakietu pracowniczego podlega opodatkowaniu!

26 maja 2023

Podatki dochodowe

Roboty budowlane - jaki dokument wyznacza datę powstania przychodu?

Przedsiębiorcy wykonujący roboty budowlane mają często problemy z prawidłowym ustaleniem daty powstania przychodu. Wynika to z faktu, że wykonanie usługi dokumentu nie tylko faktura, ale także protokół odbioru prac budowlanych.

25 maja 2023

Podatki dochodowe

Mały podatnik – przywileje na gruncie PIT i VAT

W Polsce największą liczbę przedsiębiorców stanowią tzw. mali podatnicy. Kim oni są i co kryje się pod tą nazwą? Czy mały podatnik może korzystać ze szczególnych przywilejów na gruncie podatkowym? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

25 maja 2023

Podatki dochodowe

Protokół odbioru prac budowlanych - kiedy powstaje przychód podatkowy?

Protokół odbioru prac budowlanych to dokument sporządzany po zakończeniu prac budowlanych. Jaki związek występuje między podpisaniem protokołu a powstaniem przychodu podatkowego? Która data ma znaczenie data wystawienia faktury data podpisania protokołu?

24 maja 2023

Podatki dochodowe

Leasing instalacji fotowoltaicznej – co z ulgą termomodernizacyjną?

Leasing instalacji fotowoltaicznej przeznaczony jest dla osób fizycznych. Czy w związku z wyborem tej formy finansowania podatnik może rozliczyć ulgę modernizacyjną? Czy leasing instalacji fotowoltaicznej musi znaleźć się na budynku mieszkalnym? Sprawdź!

23 maja 2023

Podatki dochodowe

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej - jak ująć w KPiR?

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej ma miejsce w ZUS DRA za kwiecień. Z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej może wyniknąć niedopłata lub nadpłata. Czy zwrot nadpłaty składki zdrowotnej należy ująć w księdze przychodów i rozchodów? Sprawdź!

22 maja 2023

Podatki dochodowe

Kwota wolna od podatku dla rolnika w działalności

Działalność rolnicza i uzyskiwane z tego tytułu przychody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem PIT. Czy w związku z tym, prowadząc działalność przysługuje kwota wolna od podatku dla rolnika? Ile wynosi? Jak ją ustalić? Odpowiadamy w artykule!

22 maja 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów