Prawa i obowiązki

Prawa i obowiązki

Obowiązki biur rachunkowych - najważniejsze informacje

Czy wiesz, jakie są obowiązki biur rachunkowych oprócz prowadzenia ewidencji księgowych i sporządzania rozliczeń i sprawozdań podatkowych? Sprawdź, czym jest AML, BDO i RODO oraz kiedy należy raportować schematy podatkowe i uiszczać opłatę środowiskową!

26 września 2022

Prawa i obowiązki

Umowa z biurem rachunkowym – odpowiedzialność cywilna i karna księgowej

Korzystasz z usług księgowych? Czy wiesz, co powinno znaleźć się w umowie z biurem rachunkowym? Czy księgowy ponosi odpowiedzialność za obsługę przedsiębiorcy? Przedstawiamy, jaka jest odpowiedzialność cywilna i karna księgowej wobec klienta biura!

16 września 2022

Prawa i obowiązki

Czy numerowanie dowodów księgowych w PKPiR jest obowiązkowe?

Czy numerowanie dowodów księgowych w PKPiR jest koniecznością? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób należy numerować dokumenty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz co grozi w przypadku braku numeracji dokumentów księgowych.

12 sierpnia 2022

Prawa i obowiązki

Obowiązek dekretacji dokumentów księgowych w pełnej księgowości

Główną z czynności, jakie biuro rachunkowe wykonuje dla klienta jest rozliczenie danego okresu. Aby to było jednak możliwe należy zaksięgować w ewidencjach dowody księgowe. Czy wiesz, kiedy występuje obowiązek dekretacji dokumentów księgowych? Sprawdź!

5 sierpnia 2022

Prawa i obowiązki

Zabezpieczenie akt osobowych pracowników - skuteczne działania

Prowadząc działalność ważne jest zabezpieczenie dokumentów klientów. Zabezpieczenie akt osobowych pracowników również należy do obowiązków biura. Jakie czynności musi podjąć pracodawca aby zabezpieczyć akta? Kto odpowiada za akta klienta biura?

29 lipca 2022

Prawa i obowiązki

Odpowiedzialność biura rachunkowego za niezłożenie deklaracji

Co do zasady przedsiębiorcy powierzają prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu. Jaką odpowiedzialność względem klienta i urzędu skarbowego ponosi biuro? Jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego za niezłożenie deklaracji?

25 lipca 2022

Prawa i obowiązki

Brak informacji od klienta a odpowiedzialność za prawidłowość wyliczeń wynagrodzeń

Pracodawca zatrudniający pracowników zgodnie z Kodeksem pracy ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia. Co w przypadku błędnie naliczonego i wypłaconego wynagrodzenia? Kto w tej sytuacji ponosi odpowiedzialność za prawidłowość wyliczeń wynagrodzeń? Sprawdź!

22 lipca 2022

Prawa i obowiązki

Rozwiązanie umowy z biurem rachunkowym bez okresu wypowiedzenia

Gdy przedsiębiorca chce korzystać z usług biura rachunkowego powinna zostać zawarta umowa o świadczenie usług. Na umowie zawarte są warunki co do współpracy jak i wypowiedzenia. Czy rozwiązanie umowy z biurem rachunkowym może być natychmiastowe? Sprawdź!

18 lipca 2022

Prawa i obowiązki

Niewydanie dokumentów przez biuro rachunkowe - czy to możliwe?

Po zakończeniu umowy, biuro rachunkowe powinno wydać przedsiębiorcy dokumentację rachunkową i księgową. Czy biuro może odmówić wydania dokumentów klientowi? Które dokumenty musi przekazać? Sprawdź, co grozi za niewydanie dokumentów przez biuro rachunkowe!

15 lipca 2022

Prawa i obowiązki

Jakie pełnomocnictwa dla biur rachunkowych?

Biuro rachunkowe może uzyskać pełnomocnictwo od swojego klienta do załatwiania spraw rozliczeniowych w jego imieniu. Istnieje wiele rodzajów pełnomocnictw, które może udzielić przedsiębiorca. Sprawdź, jakie pełnomocnictwa dla biur rachunkowych wyróżniamy?

7 lipca 2022

Prawa i obowiązki

Czy możliwa jest reprezentacja klienta podczas kontroli?

Prowadząc biuro rachunkowe należy mieć na uwadze ewentualne kontrole obsługiwanych klientów. Czy w takiej sytuacji księgowa lub kadrowa może reprezentować klienta? W artykule odpowiadamy, czy możliwa jest reprezentacja klienta podczas kontroli!

5 lipca 2022

Prawa i obowiązki

Odpowiedzialność biura rachunkowego względem urzędu skarbowego

Prowadzenie spraw księgowych i podatkowych nie jest prostym zadaniem, dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z usług biur rachunkowych. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca przekaże błędne informacje? Jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego? Sprawdź!

1 lipca 2022

Prawa i obowiązki

Windykacja twarda w biurze rachunkowym

Bura rachunkowe często zmagają się z nierzetelnym klientem, który nie spłaca nieuregulowanych faktur za wykonane usługi. Windykacja polega na odzyskiwaniu niezapłaconych należności. Sprawdź, czy w takim przypadku konieczna jest windykacja twarda?

28 czerwca 2022

Prawa i obowiązki

Reklamacja usług księgowych przez klienta biura rachunkowego

W przypadku błędnie wykonanej usługi przez biuro rachunkowe, klient ma możliwość złożenia reklamacji wskazując swoje roszczenia. Czego może dotyczyć reklamacja usług księgowych oraz w jakim czasie powinna ona zostać rozpatrzona? Odpowiadamy w artykule!

24 czerwca 2022

Prawa i obowiązki

Miękka windykacja w biurze rachunkowym - czy może być zastosowana?

Windykacja jest powszechną formą odzyskiwania pieniędzy dla wielu podmiotów. Biura rachunkowe również korzystają z takich usług w celu odzyskania należności. Jedną z form windykacji jest miękka windykacja. Sprawdź, kto może ją prowadzić i ile kosztuje!

17 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów