Prawa i obowiązki

Prawa i obowiązki

Schemat podatkowy - na czym polega i kogo dotyczy raportowanie?

Schemat podatkowy i związany z nim obowiązek raportowania to stosunkowo nowy mechanizm mający na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Na czym polega i kogo dotyczy obowiązek raportowania schematów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

14 maja 2022

Prawa i obowiązki

Nowe obowiązki biura rachunkowego w zakresie KSeF

W związku z wejściem w życie Krajowego Systemu e-Faktur biura rachunkowe zobowiązane będą do wykonywania pewnych działań. Poznaj nowe obowiązki biura rachunkowego w zakresie KSeF! Czy są one obowiązkowe dla wszystkich? Odpowiadamy w artykule!

13 maja 2022

Prawa i obowiązki

Czy przekazanie PIT-11 pracownikom klienta to obowiązek biura rachunkowego?

PIT-11 to podstawowa informacja o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Sprawdź, czy przekazanie PIT-11 pracownikom klienta to obowiązek biura rachunkowego czy klienta biura!

6 maja 2022

Prawa i obowiązki

Kara porządkowa dla biura rachunkowego- w jakich sytuacjach?

Wynajęcie księgowego lub regularne korzystanie ze wsparcia biura rachunkowego wiąże się z nadzieją, że powierzone zadania będą wykonane prawidłowo i terminowo. Czy w przypadku błędu księgowego może zostać nałożona kara porządkowa dla biura rachunkowego?

27 kwietnia 2022

Prawa i obowiązki

Odpowiedzialność biura rachunkowego za wyliczone wynagrodzenia

Zawierając umowę z biurem rachunkowym, przedsiębiorcy liczą na należyte wykonanie ciążących na nich obowiązków. Zdarzają się jednak błędy, a odpowiedzialność biura rachunkowego za wyliczone wynagrodzenia to budząca wątpliwości kwestia. Dowiedz się więcej!

22 kwietnia 2022

Prawa i obowiązki

Odwołanie pełnomocnictwa księgowej – co należy wiedzieć?

Przedsiębiorcy w ramach usług księgowych powierzają dodatkowe zadania księgowym. Do wielu z nich potrzebne jest pełnomocnictwo. Co jeżeli podatnik zrezygnował z usług biura? Czy odwołanie pełnomocnictwa księgowej jest obowiązkowe? Sprawdź!

15 kwietnia 2022

Prawa i obowiązki

Pełnomocnictwo dla księgowego – co należy wiedzieć?

Księgowi oprócz prowadzenia księgowości w firmie mogą pełnić również rolę pełnomocnika, jeśli podatnik zdecyduje się powierzyć mu tą funkcję. Co należy wiedzieć decydując się na pełnomocnictwo dla księgowego? Jak udzielić mu pełnomocnictwa? Przeczytaj!

8 kwietnia 2022

Prawa i obowiązki

Kto ponosi odpowiedzialność za akta pracownika w biurze rachunkowym?

Zatrudniając pracowników pracodawca ma obowiązek prowadzenia oraz przechowywania dokumentacji pracowniczej. Co się dzieje w momencie przekazania ich do biura kadrowo-płacowego? Kto wtedy ponosi odpowiedzialność za akta pracownika? Wyjaśniamy wątpliwości!

1 kwietnia 2022

Prawa i obowiązki

Odpowiedzialność księgowego wobec biura rachunkowego

Osoba prowadząca biuro rachunkowe zatrudnia księgowych do wykonywania czynności, które często wiążą się z ryzykiem popełnienia błędów. Sprawdź, jak wygląda odpowiedzialność księgowego wobec biura w którym jest zatrudniony. Czy biuro może nałożyć kary?

4 marca 2022

Prawa i obowiązki

Czy biuro rachunkowe może zostać ukarane karą porządkową?

Kara porządkowa nakładana jest w toku czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Narażeni są na nią przedsiębiorcy, ale także biura rachunkowe. Za jakie czyny biuro rachunkowe może zostać ukarane karą porządkową? Sprawdź!

25 lutego 2022

Prawa i obowiązki

Czy biuro rachunkowe powinno przygotowywać wnioski o wpis do CRBR?

CRBR został utworzony w celu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Rejestr jest jawny, a dostęp bezpłatny. Czy biuro rachunkowe powinno przygotowywać wnioski o wpis do CRBR za klienta? Sprawdź, kto i kiedy powinien złożyć wniosek!

11 lutego 2022

Prawa i obowiązki

Odpowiedzialność księgowego na etacie a biuro rachunkowe

Przedsiębiorcy mają wybór, by prowadzić księgowość w firmie samodzielnie lub powierzyć ją księgowemu w biurze rachunkowym. Jaka jest odpowiedzialność księgowego, który wykonuje operacje księgowe w imieniu firmy, a jaka księgowego w biurze rachunkowym?

28 stycznia 2022

Prawa i obowiązki

Podstawowe zasady etyki księgowego - najważniejsze informacje!

Zawód księgowego charakteryzuje się ogromną odpowiedzialnością i wymaga dużych zasobów wiedzy. Pomimo tego, że wiedza z zakresu rachunkowości jest tu kluczowa, należy pamiętać również o odpowiednim postępowaniu. Jakie są zasady etyki księgowego? Sprawdź!

21 stycznia 2022

Prawa i obowiązki

Czy biuro rachunkowe może zawiesić wykonywanie usług dla niepłacącego klienta?

Nie od dziś wiadomo, że jedną z bolączek biur rachunkowych są klienci, który nie płacą za wykonane usługi. Co zatem biuro może zrobić w tej sytuacji? W artykule przedstawiamy, czy biuro rachunkowe może zawiesić wykonywanie usług dla niepłacącego klienta!

5 stycznia 2022

Prawa i obowiązki

Informacja dla klienta BR o remanencie

Koniec roku dla biur rachunkowych to najintenstywniejszy moment roku, bowiem w tym okresie nakłada się na siebie wiele obowiązków rozliczeniowych. Jednym z nich jest remanent. Przedstawiamy, czy informacja dla klienta BR o remanencie jest obowązkowa?

30 grudnia 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów