0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawa i obowiązki

Prawa i obowiązki

Wystawienie pustej faktury przez biuro rachunkowe - kto odpowiada?

Niektóre biura rachunkowe wystawiają faktury w imieniu swoich klientów. Jak wygląda odpowiedzialność na gruncie podatku VAT oraz odpowiedzialność karnoskarbowa, gdy nastąpi wystawienie pustej faktury przez biuro rachunkowe? Wyjaśniamy w artykule!

5 grudnia 2023

Prawa i obowiązki

Nowe obowiązki biura rachunkowego w zakresie KSeF

W związku z wejściem w życie Krajowego Systemu e-Faktur biura rachunkowe zobowiązane będą do wykonywania pewnych działań. Poznaj nowe obowiązki biura rachunkowego w zakresie KSeF! Czy są one obowiązkowe dla wszystkich? Odpowiadamy w artykule!

26 października 2023

Prawa i obowiązki

4 modele współpracy z biurem rachunkowym w KSeF - wybierz model dla swojego biura!

Wiele biur rachunkowych zastanawia się jaki podjąć model współpracy z klientem w zakresie KSeF. Wyklarowaliśmy 4 modele współpracy z biurem rachunkowym w KSeF! Sprawdź ich cechy oraz wady i zalety. Wybierz odpowiedni model współpracy dla siebie!

31 października 2023

Prawa i obowiązki

Wykonywanie przelewów w imieniu klienta biura rachunkowego

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą muszą pamiętać o terminowym regulowaniu swoich zobowiązań względem kontrahentów bądź innych instytucji. Czy dozwolone jest wykonywanie przelewów w imieniu klienta w biurze rachunkowym? Wyjaśniamy!

15 września 2023

Prawa i obowiązki

Ochrona danych osobowych – najczęstsze błędy biur rachunkowych

Biura rachunkowe w codziennej pracy operują danymi, które są chronione przez RODO. Czy wiesz, jak powinna wyglądać ochrona danych osobowych w biurze rachunkowym? Dowiedz się, jakie są najczęstsze błędy biur rachunkowych i jak można ich uniknąć!

13 czerwca 2023

Prawa i obowiązki

Zwrot kosztów poprawy błędów - żądanie klienta biura rachunkowego

Zwrot kosztów poprawy błędów popełnionych przez biuro rachunkowe zależy między innymi od tego, czy takie żądanie nie uległo przedawnieniu. Jeśli nie, to klient musi przedstawić dokumenty potwierdzające poniesienie dodatkowych kosztów.

9 czerwca 2023

Prawa i obowiązki

Pranie pieniędzy – kiedy biuro rachunkowe musi złożyć zawiadomienie?

Pranie pieniędzy jest przestępstwem polegającym na wprowadzeniu do legalnego obrotu środków pieniężnych pochodzących z nielegalnych źródeł lub działalności przestępczej. Biuro rachunkowe, które podejrzewa popełnienie takiego przestępstwa musi to zgłosić.

2 czerwca 2023

Prawa i obowiązki

Przejęcie klientów – jak chronić biuro przed byłym pracownikiem?

Przejęcie klientów przez byłego pracownika może być dla biura rachunkowego sporym problemem. Czy takie postępowanie jest dozwolone? Jak poradzić sobie z kradzieżą klientów? Czy istnieje skuteczny środek ochrony przed taką sytuacją? Wyjaśniamy!

29 maja 2023

Prawa i obowiązki

Reklamacja usług księgowych a odpowiedzialność biura rachunkowego

Praca księgowego wymaga dokładności, ale nawet przy zachowaniu najlepszego profesjonalizmu może dojść do wykrycia przez klienta błędów. W takim przypadku zastosowanie znajdzie reklamacja usług księgowych. Jaki jest wówczas zakres odpowiedzialności biura?

19 maja 2023

Prawa i obowiązki

Zgłoszenie do VAT klienta biura rachunkowego a odpowiedzialność biura

Co do zasady może zdarzyć się, że klient biura rachunkowego będzie podlegać rejestracji do VAT. Czy możliwe jest zgłoszenie do VAT klienta biura rachunkowego przez samo biuro? Jaka jest wówczas odpowiedzialność biura rachunkowego? Odpowiadamy w artykule!

6 kwietnia 2023

Prawa i obowiązki

Zakończenie współpracy z klientem - najważniejsze czynności

Czy wiesz, że zakończenie współpracy z klientem wiąże się z dodatkowymi obowiązkami dla obu stron umowy - biura rachunkowego i klienta? Dowiedz się, o czym trzeba pamiętać przy rozwiązaniu umowy o usługi księgowe i pobierz ściągi z listą czynności!

8 marca 2023

Prawa i obowiązki

Czy przekazanie PIT-11 pracownikom klienta to obowiązek biura rachunkowego?

PIT-11 to podstawowa informacja o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Sprawdź, czy przekazanie PIT-11 pracownikom klienta to obowiązek biura rachunkowego czy klienta biura!

17 lutego 2023

Prawa i obowiązki

Zagubienie dokumentów księgowych – co za to grozi biuru rachunkowemu?

Podatnik, a wraz z nim obsługujące go biuro rachunkowe, mają obowiązek przechowywać dokumentację księgową. Co zrobić jednak w sytuacji, w której nastąpiło zagubienie dokumentów księgowych przez biuro rachunkowe? Sprawdź, czy biuro poniesie konsekwencje!

27 stycznia 2023

Prawa i obowiązki

Czy biuro rachunkowe powinno przygotowywać wnioski o wpis do CRBR?

CRBR został utworzony w celu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Rejestr jest jawny, a dostęp bezpłatny. Czy biuro rachunkowe powinno przygotowywać wnioski o wpis do CRBR za klienta? Sprawdź, kto i kiedy powinien złożyć wniosek!

17 stycznia 2023

Prawa i obowiązki

Procedura AML, czyli nowe obowiązki dla biur rachunkowych

Procedura AML w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu jest o charakterze regulacji indywidualnej. Zatem biura rachunkowe nie powinny stosować gotowych wzorców a powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb.

13 stycznia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów