0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawa i obowiązki

Prawa i obowiązki

Zagubienie dokumentów księgowych – co za to grozi biuru rachunkowemu?

Podatnik, a wraz z nim obsługujące go biuro rachunkowe, mają obowiązek przechowywać dokumentację księgową. Co zrobić jednak w sytuacji, w której nastąpiło zagubienie dokumentów księgowych przez biuro rachunkowe? Sprawdź, czy biuro poniesie konsekwencje!

27 stycznia 2023

Prawa i obowiązki

Czy biuro rachunkowe powinno przygotowywać wnioski o wpis do CRBR?

CRBR został utworzony w celu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Rejestr jest jawny, a dostęp bezpłatny. Czy biuro rachunkowe powinno przygotowywać wnioski o wpis do CRBR za klienta? Sprawdź, kto i kiedy powinien złożyć wniosek!

17 stycznia 2023

Prawa i obowiązki

Procedura AML, czyli nowe obowiązki dla biur rachunkowych

Procedura AML w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu jest o charakterze regulacji indywidualnej. Zatem biura rachunkowe nie powinny stosować gotowych wzorców a powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb.

13 stycznia 2023

Prawa i obowiązki

Schemat podatkowy - na czym polega i kogo dotyczy raportowanie?

Schemat podatkowy i związany z nim obowiązek raportowania to stosunkowo nowy mechanizm mający na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Na czym polega i kogo dotyczy obowiązek raportowania schematów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

13 stycznia 2023

Prawa i obowiązki

Kto odpowiada za kody GTU w JPK, gdy księgowość prowadzi biuro?

Czynni podatnicy VAT mają obowiązek składania pliku JPK_V7, w którym w odniesieniu do niektórych transakcji są zobowiązani stosować specjalne oznaczenia, czyli kody GTU. Sprawdź, kto jest za nie odpowiedzialny, gdy księgowość prowadzi biuro rachunkowe!

9 stycznia 2023

Prawa i obowiązki

OC biura rachunkowego a szkoda na rzecz klienta

Czy OC biura rachunkowego pokryje ewentualne straty poniesione przez klienta w związku z wyrządzonymi szkodami przez dane biuro? Jakie ryzyko ponosi klient biura rachunkowego i jak w razie szkody może skorzystać z OC? Czy każde biuro posiada OC? Sprawdź!

9 grudnia 2022

Prawa i obowiązki

Czy biuro nieruchomości musi posiadać jakiekolwiek licencje?

Biuro nieruchomości świadczy usługi pośrednictwa w obrocie różnego rodzaju nieruchomościami, m.in. gruntami, budynkami, lokalami. Czy w związku z wykonywaną działalnością biuro nieruchomości zobowiązane jest do posiadania jakichkolwiek licencji? Sprawdź!

2 grudnia 2022

Prawa i obowiązki

Kontrola biur rachunkowych - co może zostać skontrolowane?

Prowadzenie biura rachunkowego wiąże się z możliwością przeprowadzenia przez odpowiednie instytucje jego kontroli. Jakie są zasady prowadzenia kontroli wobec biur rachunkowych? Sprawdź, jak przebiega kontrola biur rachunkowych i jaki może być jej zakres!

25 listopada 2022

Prawa i obowiązki

Nagrywanie rozmów z klientami - czy jest dozwolone?

Czy wiesz, w jakich sytuacjach nagrywanie rozmów z klientami jest możliwe? Sprawdź, czy takie nagranie stanowi dowód w postępowaniu karnym oraz czy nagrywanie rozmów przez przedsiębiorcę wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych i podlega pod RODO?

18 listopada 2022

Prawa i obowiązki

Tłumaczenie dokumentów w biurze rachunkowym - obowiązek klienta czy biura?

Jakie typowe zadania wykonuje biuro rachunkowe? Czy poza standardowymi zadaniami jego obowiązkiem jest tłumaczenie dokumentów klienta sporządzonych w języku obcym? Czy tłumaczenie dokumentów w biurze rachunkowym to obowiązek klienta czy biura? Wyjaśniamy!

4 listopada 2022

Prawa i obowiązki

Protokół wydania dokumentów z biura rachunkowego – darmowy wzór

Czy protokół wydania dokumentów z biura rachunkowego jest konieczny? Po co sporządzać protokół zdawczo-odbiorczy przy zakończeniu współpracy z klientem? Co powinien zawierać taki protokół? Sprawdź i pobierz darmowy wzór protokołu wydania dokumentów!

7 października 2022

Prawa i obowiązki

Obowiązki biur rachunkowych - najważniejsze informacje

Czy wiesz, jakie są obowiązki biur rachunkowych oprócz prowadzenia ewidencji księgowych i sporządzania rozliczeń i sprawozdań podatkowych? Sprawdź, czym jest AML, BDO i RODO oraz kiedy należy raportować schematy podatkowe i uiszczać opłatę środowiskową!

26 września 2022

Prawa i obowiązki

Umowa z biurem rachunkowym – odpowiedzialność cywilna i karna księgowej

Korzystasz z usług księgowych? Czy wiesz, co powinno znaleźć się w umowie z biurem rachunkowym? Czy księgowy ponosi odpowiedzialność za obsługę przedsiębiorcy? Przedstawiamy, jaka jest odpowiedzialność cywilna i karna księgowej wobec klienta biura!

16 września 2022

Prawa i obowiązki

Czy numerowanie dowodów księgowych w PKPiR jest obowiązkowe?

Czy numerowanie dowodów księgowych w PKPiR jest koniecznością? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób należy numerować dokumenty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz co grozi w przypadku braku numeracji dokumentów księgowych.

12 sierpnia 2022

Prawa i obowiązki

Obowiązek dekretacji dokumentów księgowych w pełnej księgowości

Główną z czynności, jakie biuro rachunkowe wykonuje dla klienta jest rozliczenie danego okresu. Aby to było jednak możliwe należy zaksięgować w ewidencjach dowody księgowe. Czy wiesz, kiedy występuje obowiązek dekretacji dokumentów księgowych? Sprawdź!

5 sierpnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów