0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Filmy komediowe, które trzeba znać

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Filmy komediowe

Filmy komediowe mogą wydawać się bardzo prostym tworem. W końcu tworzone są po to, by bawić. Okazuje się jednak, że rozśmieszenie widza to nie lada wyzwanie. Oprócz klasyków, które bawią większość, nowe filmy komediowe rzadko zachwycają większą publikę. Starsze osoby oczekują inteligentnego poczucia humoru, podczas gdy nastolatków zadowolą żarty niższych lotów - oczywiście to tylko stereotypowy zarys problemu.

Nie sposób jednak nie zauważyć, że coraz częściej trudno znaleźć dobrą komedię, której poczucie humoru nie odnosi się do podstawowych ludzkich czynności fizjologicznych. Z drugiej strony - chyba trzeba się pogodzić z faktem, że czasy Jasia Fasoli i Louisa De Funesa nie wrócą. Pomimo faktu, że klasyki filmów komediowych są nie do pobicia, co rok wychodzą perełki, które szczerze bawią, a nie wywołują uczucia zażenowania u widza.

Poniżej przedstawiamy bardzo subiektywną listę filmów komediowych, które warto obejrzeć. Staraliśmy się, aby w zestawieniu znalazły się bardzo różne produkcje, które zadowolą każdy rodzaj poczucia humoru.

Jabłka Adama (Adams æbler)

Duńska czarnakomedia z krwi i kości. Poziom absurdu w tym filmie przewyższa wszelkie przyjęte normy, jeżeli jednak widz da się porwać historii, czeka go naprawdę wspaniała podróż. Tytułowy Adam to neonazista zwolniony warunkowo z więzienia, który trafia pod opiekę księdza Ivana. Na plebanii przebywają też inni, których ksiądz ma na celu zresocjalizować. Oczywiście największej poprawy i kontaktu z rzeczywistością potrzebuje sam Ivan, jednak usilnie wmawia sobie i wszystkim innym, że jest inaczej.

Towarzysze niedoli Adama - Khalid i Gunnar - również nie są najzdrowszymi osobami na plebani. Jak odnaleźć się w takiej szalonej rzeczywistości? Adam ma na to bardzo niekonwencjonalny sposób.

KomediaJabłka Adama porusza bardzo trudne tematy, jak rasizm czy żałoba, jednak są one przełamywane zgrabnymi żartami czy grą słów, której nie oprze się żaden widz. Wszyscy bohaterzy filmu żyją w jakimś dziwnym zawieszeniu pomiędzy światem realnym a miejscem pełnym absurdu. Widzom wydaje się, że jedyną normalną osobą jest właśnie Adam. Jednak im dłużej oglądamy film, wyłania się pytanie: “co tak naprawdę jest szaleństwem?”. Na szczególną uwagę zasługuje rola Ivana, którą gra Mads Mikkelsen (teraz znany z serialu Hannibal).

Legenda Telewizji (Anchorman: The Legend of Ron Burgundy)

Ron Burgundy to znany i kochany przez wszystkich dziennikarz krajowych wiadomości. Razem ze swoimi kolegami od sportu i pogody nie mają równych i mogłoby się wydawać, że nic nie zaburzy ich sielankowego życia. Okazuje się jednak, że to nieprawda! W stacji zostaje zatrudniona Veronica Corningstone, ambitna dziennikarka, która wywróci do góry nogami życia wszystkich pracowników wiadomości.

Rolę główną w Legendzie Telewizji gra Will Ferrel, który odpowiada także za scenariusz. Sam aktor ma za sobą komediowe wzloty i upadki, jednak Legenda Telewizji to jeden z jego lepszych punktów w karierze. Jak to w amerykańskich komediach bywa, postaci są bardzo przerysowane, jednak dzięki temu każdy bohater posiada wyjątkowy zestaw cech, którym żaden widz się nie oprze. Film jest tak naprawdę karykaturą amerykańskiej telewizji oraz całej popkultury. Ferrel zgrabnie wyśmiewa seksizm panujący w korporacjach oraz tabloidyzację mediów.

Dodatkowo, w filmie widzimy prawdziwych weteranów komediowych: Paula Rudda, Steve Carella, Chrisa Parnella, Freda Willarda czy Christinę Applegate. A podczas historycznej już sceny bitewnej różnych stacji telewizyjnych - od gościnnych występów niejednego widza może rozboleć głowa.

Lego Przygoda (Lego Movie)

Animacje typu Shrek udowodniły, że nie tylko dzieci mogą je oglądać i świetnie się na nich bawić. Czasem zresztą ma się wrażenie, że niektóre żarty pisane są bardziej dla dorosłej publiki - chociażby “ja po suchy chleb dla konia” we wspomnianym już Shreku. Tak też jest w Lego Movie.

Kreskówka opowiada o rezolutnym Emmecie Brickowoskim, który jest zwykłym szaraczkiem w społeczności plastikowych ludzików. Jednak jego to nie martwi, ponieważ - jak cała reszta ludzików - nie zaprząta sobie tym głowy, pamiętając o uśmiechu od rana. Jednak jego życie wywraca się do góry nogami, kiedy poznaje Wyldstyle, która bierze go za wybrańca mającego obalić totalitarny system krainy Lego. Brzmi groźnie? Bo tak jest!

Pomimo bajkowej i zabawkowej oprawy, Lego Przygoda porusza bardzo istotne i aktualne kwestie. Bawi się popkulturą w niezwykle lekki i błyskotliwy sposób. Film pęka w szwach znanymi cytatami i postaciami - w kreskówce zobaczymy Supermana, Batmana, Wonder Woman, Gandalfa, Wojownicze żółwie Ninja, całą ekipę Gwiezdnych Wojen i wiele, wiele innych. Humor słowny postawiony jest na równi z genialnymi gagami sytuacyjnymi, stawiającymi znanych i lubianych bohaterów w zupełnie innym świetle.

Naga Broń: Z akt Wydziału Specjalnego (The Naked Gun: From the Files of Police Squad!)

Leslie Nielsen to prawdziwy mistrz komedii spod znaku gry słów. Naukowcy wzięli pod lupę jego komedie i obliczyli, że przeciętny widz śmieje się na jego filmach 2 razy na minutę! Kto choć raz widział takie hity, jak Naga Broń czy Ściągany, wie, że to wcale nie przesada.

Naga Broń: Z akt Wydziału Specjalnego to pierwsza część serii filmów o wyjątkowym poruczniku Franku Drebin.

Chociaż sam tego nie chce, nieustannie wpada w kłopoty, jednak dzięki swojemu szczęściu i niesamowitym splotom wydarzeń, zawsze mu się udaje z nich wyplątać. Jak na prawdziwego macho przystało, we wszystkich częściach towarzyszy mu niezwykle urodziwa ukochana, w której rolę wcieliła się Priscilla Presley.

Nietykalni (Intouchables)

Jeżeli jakimś cudem nie byliście na Nietykalnych w kinie, musicie nadrobić ten seans! Ta francuska komedia namieszała w całej Europie, zbierając przychylne recenzje od krytyków oraz nagrody - Cezara, Goyę czy Czeskiego Lwa.

Film oparty na prawdziwej historii opowiada o niesamowitej przyjaźni sparaliżowanego milionera i chłopaka, którego zatrudniono do opieki nad nim. Ze względu na kraj produkcji, film podejmuje także inny bardzo trudny temat, który we Francji jest dosyć delikatną kwestią - afrykańskich imigrantów.

Widz powoli poznaje każdego bohatera osobno - obaj są uparci i nie znają innego życia poza swoim własnym. Zderzenie tak dwóch różnych światów nie mogłoby wróżyć niczego dobrego, jednak tutaj jest początkiem pięknej przyjaźni i wielu niesamowitych przygód. Nietykalni, trochę jak wspomniane wyżej Jabłka Adama to dosyć słodko - gorzki film, jednak nawet po delikatnych wzruszających momentach wybuchamy śmiechem razem z bohaterami filmu.

Kosmiczna załoga (Galaxy Quest)

Prawdziwa perełka i pozycja obowiązkowa dla wszystkich geeków! Film odnosi się przede wszystkim do serialu emitowanego latami - Star Trek. Bohaterami komedii Kosmiczna Załoga są aktorzy, którzy grali właśnie w tego typu serialu. Pomimo faktu, że produkcja zakończyła się już wiele lat temu, oni nie mogą uwolnić się od jej widma. Nie dostają nowych ról a ich obowiązkiem jest jeżdżenie na konwenty i po raz tysięczny odgrywanie scen z serialu. Wszyscy aktorzy są zmęczeni - sobą i swoim życiem.

Na jednym z takich konwentów, do aktora grającego główną rolę podchodzi grupa dziwnie mówiących i zachowujących się ludzi. Twierdzą, że są prawdziwymi kosmitami i potrzebują pomocy wspaniałej kosmicznej załogi. Aktorzy muszą zapomnieć o niesnaskach i zjednoczyć się w celu ochrony naszej galaktyki.

Film jest wypchany po brzegi kosmicznymi smaczkami, których widz nie będący fanem Star Treka może nie wyłapać. Na szczególne uznanie zasługuje jednak Sigourney Weaver, która wykazała się ogromnym dystansem do samej siebie i swojej historii filmów sci-fi.

To zaledwie garstka dobrych filmów komediowych. Aby taki znaleźć, trzeba się jednak dobrze naszukać, ponieważ rzadko można na nie trafić w wielkich multipleksach. Z drugiej jednak strony, nawet te najbardziej kasowe mogą się okazać bardziej ambitne niż by nam się wydawało. Dlatego warto dać szansę komedii, zanim na dobre skreśli się ją z listy oglądanych przez nas filmów.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów