Dlaczego gry edukacyjne są tak ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka? Przede wszystkim dlatego, że uczą samodzielności, rozwijają aktywność i pomysłowość maluszka oraz pobudzają do myślenia. Pokazują, dlaczego warto przestrzegać zasad gry i - co bardzo ważne - mają istotny wpływ na rozwój społeczny naszego szkraba.
Zalety gier edukacyjnych dla siedmiolatków
Gry edukacyjne to nie tylko dobra zabawa i edukacja, ważne jest to, że mają wartości terapeutyczne i wychowawcze. Ten rodzaj gier przede wszystkim pobudza siedmiolatka do myślenia. Uczy przestrzegania zasad, pozwala dziecku poznawać rzeczywistość przez oglądanie, działanie, słuchanie i przeżywanie.
Rodzice siedmiolatków zastanawiają się często, jaką formę nauki wybrać, aby usprawnić pamięć malucha, przyczynić się do rozwoju intelektualnego, wspomóc myślenie logiczne czy koordynację ruchową. Wszystkie te zadania spełnia odpowiednio wybrana gra edukacyjna, która wcale nie musi być droga. Czasami wystarczy zdać się na własną pomysłowość i zaproponować dziecku np. grę w państwa-miasta.
Przykłady gier edukacyjnych dla siedmiolatków
Gry edukacyjne niewymagające przygotowań
Wspomniana gra w państwa-miasta: aby rozpocząć grę, należy stworzyć tabelkę i odpowiednio w kolumnach zapisać: państwo, miasto, roślina, zwierzę, imię i rzecz. Później losuje się literkę alfabetu i na jej podstawie podaje się wszystkie wymienione nazwy zaczynające się od tej litery. Ta gra edukacyjna nie tylko rozwija wiedzę dziecka, ale również wpływa na powiększenie zasobu słownictwa i utrwala alfabet.
Warto z dzieckiem spróbować zagrać w grę edukacyjną “skojarzenia”. Na czym ona polega? Podajemy maluchowi dwa wyrazy, które określają np. kwiat, czy zawód i zalecamy, aby odgadnął jedno słowo, o które nam chodzi przez połączenie go na zasadzie skojarzeń ze wspomnianymi wyrazami. Dziecko uczy się prawidłowego kojarzenia i poszerza swój zasób słownictwa.
Twój siedmiolatek to urodzony artysta? Zaproponuj mu grę, która nie tylko ćwiczy sprawność manualną, ale ma istotny wpływ na twórcze myślenie. Wystarczy przygotować kartkę papieru, na której narysujemy maluchowi parę kształtów, kresek (wedle uznania), a dziecko będzie miało za zadanie dokończyć rysunek tak, aby tworzył logiczną całość.
Gotowe gry edukacyjne
Puzzle - ten rodzaj gry edukacyjnej znają wszyscy. Jest prosta i polega na złożeniu dużego obrazka z małych fragmentów o charakterystycznych kształtach. Jaką funkcję dydaktyczną pełnią puzzle? Przede wszystkim ćwiczą skupienie, cierpliwość, trenują koordynację wzrokowo-ruchową i spostrzegawczość. Puzzle możemy wybrać w zależności od obrazka, jego wielkości i ilości elementów. I tak, możemy zaproponować np. Puzzle Bałwan, które mają 150 elementów i przeznaczone są dla dzieci powyżej 5 lat.
Gry planszowe i inne - okazuje się, że pozornie ‘zwykłe’ planszówki sprawdzą się również jako świetne gry edukacyjne. Niektóre z nich pomagają rozwijać umiejętności matematyczne, inne wspierają rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka, większość rozwija logiczne myślenie, a wszystkie - pozwalają łączyć zabawę z nauką. W zależności od zainteresowań lub problemów dziecka, możemy zaproponować mu grę Było sobie życie - gdzie maluch może w przyjemny sposób dowiedzieć się, jak zbudowane jest ludzkie ciało. Twój siedmiolatek nie radzi sobie z matematyką? Sprawdzą się w jego przypadku gry z cyklu Na straganie - Ile mi zostanie - odejmowanie oraz Dodawanie na straganie.
Przykładów zabaw edukacyjnych można mnożyć, wystarczy tylko zastanowić się nad potrzebami naszego malucha i pod tym kątem poszukać dla niego odpowiedniej gry.