Ostatnie artykuły autora:

Prawo pracy

Czy okres doktoratu wlicza się do okresu pracy i wypływa na uprawnienia pracownicze?

Staż pracy ma znaczenie w przypadku niektórych uprawnień pracowniczych. Czy okres doktoratu wlicza się do okresu pracy i ma wpływ na wymiar urlopu, dodatku stażowego, nagrody jubileuszowej i odprawy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

20 września 2022

Ubezpieczenie ZUS

Zmiany w składce zdrowotnej artystów i twórców - co się zmieniło?

Składka zdrowotna opłacana przez przedsiębiorców od 2022 r zależy od przychodów i formy opodatkowania. Od lipca nastąpiły także zmiany w składce zdrowotnej artystów i twórców. Jak prawidłowo ustalić podstawę tego ubezpieczenia? Przeczytaj!

15 września 2022

Prawo pracy

Ochrona pracownika przed zwolnieniem - kiedy jest uchylona?

Kodeks pracy przewiduje ochronę pracownika przed zwolnieniem z pracy w określonych przypadkach. Istnieją jednak sytuacje, kiedy ochrona pracownika przed zwolnieniem jest uchylona. W jakich sytuacjach można zwolnić pracownika chronionego? Sprawdź!

6 września 2022

Ubezpieczenie ZUS

Zasady naliczania składki zdrowotnej od 2022 roku dla wspólników spółek

Od 2022 roku zmianie uległ termin rozliczeń z ZUS-em dla płatników będących osobami fizycznymi oraz zasady naliczania składki zdrowotnej. Jak obecnie powinna być naliczana składka zdrowotna? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

5 września 2022

Prawo pracy

Zatrudnianie cudzoziemca z czasową kartą pobytu - jakie formalności?

Zatrudnianie cudzoziemca z czasową kartą pobytu nie stwarza problemów przedsiębiorcom do momentu zawarcia umowy na czas nieokreślony. Z jakimi formalnościami musi się liczyć pracodawca? Przeczytaj i dowiedz się, jak legalnie zatrudnić obcokrajowca!

1 września 2022

Prawo pracy

Czy możliwe jest uchylenie niższej normy czasu pracy osoby niepełnosprawnej?

Pracownicy ze znaczną lub umiarkowaną niepełnosprawnością nie mogą pracować w wymiarze czasu pracy przekraczającym 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Sprawdź czy możliwe jest uchylenie niższej normy czasu pracy osoby niepełnosprawnej!

31 sierpnia 2022

Prawo pracy

Pobyt i zatrudnienie obywateli państw trzecich

Aby legalnie pracować w Polsce potrzebne jest zezwolenie na pracę. W przypadku obywateli UE sprawa jest dość prosta. Inaczej jedna wygląda zatrudnienie obywateli państw trzecich. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat zezwoleń na pracę!

22 sierpnia 2022

Prawo pracy

Czy można określić stanowisko pracy na umowie cywilnoprawnej?

W umowie zlecenie i o dzieło należy określić konkretne czynności lub rezultat jaki ma być osiągnięty po jej zakończeniu. Niektórzy decydują się jednak, aby podać stanowisko pracy na umowie cywilnoprawnej. Czy jest to dobre rozwiązanie? Dowiedz się!

22 sierpnia 2022

Ubezpieczenie ZUS

Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne a składka zdrowotna

Wspólnicy zwykle na rzecz spółki świadczą pracę odpłatnie. Od 2022 roku popularne stało się jednak wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne. Jest to głównie związane z obowiązkiem opłacania składki zdrowotnej. Dowiedz się więcej!

10 sierpnia 2022

Prawo pracy

Czym różni się umowa zlecenia od umowy o świadczenie usług oraz kiedy należy je stosować?

Umowy cywilnoprawne takie jak umowa zlecenie, umowa o świadczenie usług czy umowa o dzieło są umowami często stosowanymi w praktyce obrotu gospodarczego. Przeczytaj i dowiedz się, czym różni się umowa zlecenia od umowy o świadczenie usług!

3 sierpnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów