Umowa cesji wierzytelności - definicja
Umowa cesji wierzytelności, zamiennie nazywana przelewem wierzytelności to umowa zawierana przez dotychczasowego wierzyciela (cedenta) z osobą trzecią (cesjonariuszem). Na mocy umowy cesjonariusz nabywa wierzytelność, która należała do cedenta.
Warto wiedzieć, że cesja to tzw. czynność prawna rozporządzająca - na jej mocy przenoszone jest bowiem prawo podmiotowe (wierzytelność) z jednego podmiotu na inny. Umowa cesji wierzytelności należy także do czynności prawnych kauzalnych. Oznacza to, że jej ważność jest zależna od istnienia zobowiązania do dokonania przysporzenia w drodze przeniesienia wierzytelności.
W przypadku wcześniejszego stwierdzenia wierzytelności pismem, jej przeniesienie na cesjonariusza powinno nastąpić w tej samej formie dla celów dowodowych (ad probationem).
Uwaga! Zgodnie z art. 509 § 1 Kodeksu cywilnego wierzyciel może przenieść wierzytelność na osobę trzecią bez zgodny dłużnika, chyba że byłoby to niezgodne z:
|
Wraz z wierzytelnością, na nabywcę przechodzą wszystkie prawa z nią związane, w tym roszczenia o zaległe odsetki. Warto także wiedzieć, że istnieje możliwość przelewu wierzytelności przedawnionej. Ta czynność nie może jednak wynikać z nieważnego zobowiązania.
Umowa cesji wierzytelności - co powinna zawierać?
Przed sporządzeniem umowy cesji, obie strony powinny mieć świadomość, że czynność ta nie może pogarszać sytuacji prawnej dłużnika. Zmiana obejmuje w tym wypadku tylko wierzyciela - do jego rąk powinno zostać spełnione świadczenie. Cedent natomiast jest zobowiązany poinformować dłużnika o dokonanej zmianie.
Elementy prawidłowo sporządzonej umowycesji wierzytelności:
data i miejsce zawarcia umowy,
określenie stron umowy - cedenta (obecnego wierzyciela) i cesjonariusza (przyszłego wierzyciela),
oświadczenie cedenta o tym, że wierzytelność przysługuje właśnie jemu oraz wskazanie jej tytułu,
zapis o dokonaniu przelewu wierzytelności,
określenie momentu przeniesienia wierzytelności,
określenie ceny wierzytelności,
klauzula o obowiązku poinformowania dłużnika,
załącznik w postaci dokumentu, z którego wynika powstanie wierzytelności.