Poradnik Przedsiębiorcy

Kalkulator VAT

Kalkulator VAT - brutto / netto / stawka VAT

Kalkulator VAT daje możliwość określenia wartości konkretnego towaru bądź usługi. W zależności od wartości widniejącej na fakturze - przelicza kwotę brutto na netto oraz netto na brutto. Kalkulator działa w oparciu o ustawowo obowiązujące stawki podatku, jednocześnie umożliwia wybór wysokości VAT odpowiedniej dla danego typu towaru lub usługi.

Kalkulator VAT


Jak działa kalkulator VAT?

Kalkulator VAT pozwala określić wartość towarów i usług w kwocie netto lub brutto, w zależności od tego, która z wartości jest znana.

Dzięki kalkulatorowi VAT możliwe jest również wyliczenie:

  • wartości podatku VAT liczonego od kwoty netto lub brutto - przepisy nie narzucają ograniczeń, od której kwoty powinien być on wyliczony
  • wartości netto i brutto towarów i usług jeśli znana jest wyłącznie kwota oraz stawka podatku VAT

Aby dokonać wyliczeń w kalkulatorze, należy wybrać kwotę netto, brutto lub VAT - w zależności od tego, która wartość jest znana oraz przypisać odpowiednią stawkę VAT właściwą dla tego typu towaru lub usługi.

W obliczeniach uwzględniane są ustawowo przypisane stawki VAT: 5%, 8% oraz 23%. Dodatkowo w kalkulatorze dostępne są także stawki 3%, 7% oraz 22%, które obowiązywały do końca 2010 roku.