0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Przejedzenie - jak pozbyć się nieprzyjemnego uczucia?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W Święta Bożego narodzenia często czujemy się ospali, ociężali, boli nas brzuch, mamy wzdęcia czy też zgagę – jednym słowem, dopada nas przejedzenie. Świąteczne posiłki kojarzą się – nie bez przyczyny – z bogato zastawionymi stołami, pełnymi ciężkostrawnych, kalorycznych potraw. Niektóre z nich trafiają na stoły tylko raz w roku, właśnie w Boże Narodzenie, dlatego też sięgamy po nie szczególnie chętnie, nie potrafimy sobie też odmówić kolejnej dokładki. Poza tym często ktoś nas czymś częstuje i zwyczajnie nie umiemy powiedzieć nie.  Jak sobie poradzić z przejedzeniem domowymi sposobami? Sprawdziliśmy!

Przejedzenie - zioła na nieprzyjemne objawy

Doskonałym środkiem na pozbycie się nieprzyjemnego uczucie przejedzeniazioła. Warto zaopatrzyć się w nie przed świąteczną ucztą. Co może nam pomóc?

 • Mięta: bardzo wielu ludzi przy bólu brzucha i niestrawności sięga po miętę. Parzyli ją nam rodzice, kiedy byliśmy dziećmi, można powiedzieć, że wynosimy z domu wiedzę o tym, jak zbawienny wpływ ma na nasz żołądek. Miętowa herbata zlikwiduje wzdęcia, poza tym sprawi, że nasz żołądek wydzieli więcej soków trawiennych.
 • Melisa: choć zazwyczaj kojarzymy ją z ziołami na uspokojenie, warto wiedzieć, że jest również niezastąpiona w walce z niespokojnym żołądkiem. Poza tym polepszy proces trawienia.
 • Lawenda: niewielu ludzi wie, że napar z lawendy doskonale poradzi sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z przejedzeniem. Dzięki niemu pozbędziemy się nudności, zaczniemy lepiej trawić oraz zapomnimy o wzdęciach.
 • Szałwia i majeranek: te dwa zioła mają jedną, wspólną cechę – zwalczają uczucie pełnego żołądka. Dzięki nim pozbędziemy się ociężałości.
 • Rumianek: ta roślina pomoże nam w walce ze wzdęciami, jest niezbędna także przy problemach z wątrobą.
 • Koper włoski: jest wiatropędny i przyśpiesza trawienie.
 • Kobylak (szczaw lancetowaty): pomaga przy biegunkach, nudnościach i innych objawach zatrucia.

Przejedzenie - pozostałe środki w walce 

 • Z pewnością pomocna przy przejedzeniu okaże się mocna, niesłodzona herbata, zarówno czarna, jak i czerwona czy zielona. Jeżeli dodamy do niej nieco imbiru, pozbędziemy się skurczów żołądka.
 • Przejedzenie, częstym problemem przejedzeniu jest także uczucie ucisku, co związane bywa najczęściej z problemami z wątrobą. Wówczas dobrze sprawdzi się ciepły okład lub po prostu termofor. Wystarczy przyłożyć go do bolącego miejsca i trzymać przez około 10 minut. Powinniśmy poczuć się lepiej.
 • Rozkurczowo zadziała ciepła, nieco dłuższa kąpiel. Przy okazji możemy się również zrelaksować i prawdziwie wypocząć.
 • Pomocny może okazać się również kompot z suszu. Pobudza on trawienie i z pewnością poczujemy się po nim lepiej. Najwyraźniej jego obecność na wigilijnym stole nie jest przypadkowa.
 • Trawienie przyśpieszyć może również nieco alkoholu. Należy zaznaczyć, że pomogą nam tylko nieznaczne ilości np. wódki, koniaku czy czerwonego wytrawnego wina. Przejedzenie można pokonać.

Podstawową radą jest jedna po prostu nieprzejadanie się. Choć wydaje się to banalne i wielu z nas może zareagować na takie zdanie słowami: „łatwo powiedzieć”, umiar w święta jest naprawdę możliwy. Nie zapominajmy również o aktywności fizycznej. Nikt nie wymaga od nas wylewania siódmych potów na siłowni, ale już spacer z rodziną będzie niezwykle pomocy oraz jednocześnie przyjemny. Święta będą o wiele przyjemniejsze, kiedy nasz żołądek będzie mógł pracować normalnie. Dajmy odpocząć również jemu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów