Imbir to ostra przyprawa, która zawiera wiele substancji przeciwzapalnych, przeciwutleniających i przeciwwirusowych. Mdłości, cellulit, przeziębienie i… choroba lokomocyjna. Co łączy te nieprzyjemne dolegliwości? Wszystkie można złagodzić za pomocą jednego składnika! Dzięki swoim zdrowotnym właściwościom jest powszechnie używana w Azji. Chociaż w Polsce jeszcze nie do końca doceniono dobry wpływ imbiru na organizm, od kiedy w sklepach można kupić korzeń, a nie tylko przyprawę w proszku, jemy go znacznie częściej. W jakich sytuacjach będzie pomocny?
Imbir lekarstwem na chory żołądek
Imbir jest lekarstwem dla osób, które mają problemy z żołądkiem. Pomoże zarówno w przypadku mdłości, jak i biegunki czy bólu brzucha. Zmniejszy również wzdęcia, przyśpieszy trawienie, przez co pomoże przy niestrawności. Warto więc zawsze mieć go w domu. Przydatny okaże się również przed podróżą, zwłaszcza dla osób, które cierpią na chorobę lokomocyjną. Warto zjeść plasterek świeżego imbiru ok. pół godziny przed planowanym wyjazdem. Ten sposób pomoże nam w zwalczeniu wszystkich nieprzyjemnych dolegliwości. Imbir łagodzi również mdłości i wymioty po chemioterapii lub narkozie.
Porada Jeżeli wiemy, że posiłek, który mamy zamiar zjeść, jest ciężkostrawny, warto wypić po nim napar z imbiru, którego przygotowanie jest niezwykle proste. Wystarczy pokroić kilka (ok. 5) plasterków, zalać wrzątkiem i odstawić na ok. 10 minut. |
Uwaga! Chociaż imbir doskonale zwalcza mdłości, jest przyprawą bardzo ostrą, lepiej więc unikać go w czasie ciąży. Powinny zrezygnować z niego również osoby, które cierpią na refluks żołądka czy chorobę wrzodową. |
Imbir na przeziębienie
Imbir jest ostry i rozgrzewa. Dodatkowo, jak już wspomniano na początku, posiada substancje przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Dlatego też doskonale sprawdza się w czasie przeziębień. Aby uniknąć chorowania i rozgrzać się, wystarczy napić się herbaty z imbirem. Przyprawa pomoże również zwalczyć choroby górnych dróg oddechowych (oczyści je) i kaszel. Warto spróbować jej również w czasie migreny.
Imbir - pozostałe właściwości
Choć imbir głównie kojarzy się ze zwalczaniem kłopotów z żołądkiem i przeziębieniami, warto wiedzieć, że jest przydatny także w innych sytuacjach. Przede wszystkim należy wspomnieć, że rozrzedza krew. To samo robi aspiryna, jednak przy okazji może uszkodzić żołądek. Przyprawa w odpowiedniej ilości z pewnością będzie dla nas zdrowsza.
Uwaga! Imbir rozrzedza krew, dlatego powinny z niego zrezygnować osoby, które zażywają leki zapobiegające zakrzepom oraz wszyscy, którzy mają problemy ze zbyt rzadką krwią, krwotokami z nosa itp. |
Imbir można stosować również zewnętrznie w przypadku oparzenia lub bólu. Osobom z artretyzmem pomoże w łagodzeniu bólu kolan. Działanie przyprawy jest naprawdę rozległe - dzięki składnikom przeciwzapalnym może hamować nawet rozwój komórek nowotworowych.
Dodatkowo odświeża oraz odkaża – taki duet sprawia, że jest doskonały w zapaleniach jamy ustnej oraz wszelkich problemach, które mogą spowodować nieświeży oddech.
Imbir przyśpiesza krążenie i spalanie tkanki tłuszczowej – jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą się odchudzić. Poza tym odżywka z dodatkiem tej przyprawy nada blasku włosom. Olejek z imbirem pomoże też w zwalczaniu cellulitu.
O czym pamiętać, stosując imbir?
Imbir jest zdrowy w niewielkich ilościach. Jeżeli przesadzimy, możemy mieć poważne problemy z żołądkiem czy zgagę. Pamiętajmy, że imbir to naprawdę ostra przyprawa.
Przy kupowaniu korzenia zwróćmy uwagę na jego wygląd. Skórka nie powinna mieć żadnych plam oraz zmarszczeń.
Zarówno świeży, marynowany, jak i mielony imbir jest tak samo dobry dla naszego organizmu.