0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Awans Polski w rankingu wolności gospodarczej

Wielkość tekstu:

Jak co roku The Heritage Foundation i Wall Street Journal opublikowały ranking wolności gospodarczej w krajach świata. Polska awansowała o siedem pozycji w stosunku do zeszłorocznego wyniku i zajęła najwyższą dotąd w historii lokatę - 50. miejsce.

Nasz kraj uzyskał 67 punktów na 100 możliwych, lokując się po środku zestawienia państw europejskich. Udało się mu znaleźć powyżej normy światowej, która obecnie wynosi 60,3 punkta. Z krajów Starego Kontynentu Polskę wyprzedziły m.in. Szwajcaria (4. lokata na świecie), Irlandia (9.), Dania (10.) oraz Estonia (11.). Gorszy od nas wynik uzyskały Albania (52. miejsce), Słowacja (57., takie jak Polska rok temu) oraz Bułgaria (60.).

Indeks Wolności Gospodarczej (Economic Freedom Index) bada 10 aspektów: prawa własności, wolność od korupcji, wydatki rządu, wolność biznesu, wolność fiskalną, wolność finansową, wolność pracy, wolność monetarną, wolność inwestycji oraz handlu. To właśnie pod tym ostatnim względem Polsce udało się zająć najwyższe, 11. miejsce. W przypadku wolności finansowej zdobyliśmy 19. lokatę. Ogólną pozycję naszego kraju w zestawieniu obniża słaba ocena wydatków rządu (publicznych) - uplasowaliśmy się dopiero na 145. miejscu pod tym względem.

Najwyższe trzy lokaty w zestawieniu zajęły kolejno Hong-Kong, Singapur oraz Australia. Warto podkreślić, że pierwszych osiem miejsc nie zmieniło się od zeszłego roku. Na podium najmniej wolnych gospodarczo państw znalazły się - co nie jest żadnym zaskoczeniem - Korea Północna, Kuba i Zimbabwe. Ranking nie uwzględnił ośmiu państw świata, m.in Lichtensteinu i Libii.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów