Artykuły z dnia: 2022-05-27

Artykuły:

Zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej przy zawieszeniu działalności

Przedsiębiorców, którzy zaprzestali ewidencjonowania przychodów na kasie fiskalnej w ciągu 3 lat od jej nabycia, obowiązuje zwrot ulgi na zakup kasy fiskalnej. Dowiedz się, czy zwrot obowiązuje również w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej!

27 maja 2022

Zwrot towaru a ewidencja sprzedaży na kasie fiskalnej

W jaki sposób i w jakim dniu powinnam zaewidencjonować zwrot towaru przy sprzedaży nabijanej na kasie fiskalnej?

27 maja 2022

Co to jest podatek VAT - zasady jego działania

Podatek VAT jest podatkiem, który obciąża ostatecznego odbiorcę towaru lub usługi. Oznacza to, że powinien być on neutralny dla przedsiębiorcy, który nie jest ostatecznym konsumentem. Sprawdź, w jaki sposób należy rozliczyć się z US z tytułu podatku VAT!

27 maja 2022

Split payment, czyli podzielona płatność - na czym polega?

Czy wiesz, że tylko niektórzy podatnicy mają obowiązek stosowania split payment, a dla niektórych jest to dobrowolna metoda zapłaty? Na czym polega podzielona płatność? Jakich transakcji dotyczy ten mechanizm? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

27 maja 2022

Wyposażenie - wszystko co warto wiedzieć

Wyposażenie to sprzęty, przedmioty i urządzenia, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, niezaliczone do środków trwałych. Wydatki poniesione na nabycie wyposażenia mogą zostać zaliczone bezpośrednio do kosztów podatkowych. Przeczytaj i sprawdź!

27 maja 2022

Rachunek zysków i strat - najważniejsze informacje

Narzędziem, jakie pozwala kontrolować kondycję finansową przedsiębiorstwa jest rachunek zysków i strat. Kto musi przygotowywać rachunek zysków i strat? W jaki sposób prawidłowo go sporządzić? Odpowiadamy na pytania w artykule! Przeczytaj i sprawdź!

27 maja 2022

Związanie ofertą elektroniczną

Oferta elektroniczna wiąże się z decyzją zawarcia umowy. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży czy świadczenia usług w internecie. Związanie ofertą elektroniczną to instytucja regulująca te kwestie. Dowiedz się więcej!

27 maja 2022

Składnik wynagrodzenia wypłacany zaliczkowo w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych

Przepisy ściśle określają zasady ustalania podstawy świadczeń chorobowych wypłacanych pracownikom. Wątpliwości jednak często dotyczą tego czy składnik wynagrodzenia wypłacany zaliczkowo należy uwzględnić w podstawie chorobowego czy nie. Odpowiadamy!

27 maja 2022

Sprzedaż wierzytelności trudnych a podatek VAT

Wierzytelności to prawa majątkowe, które są trudne do wyegzekwowania od dłużnika. Popularnym działaniem jest sprzedaż wierzytelności innemu podatnikowi. Wyjaśniamy, jak wygląda sprzedaż wierzytelności podatnikowi oraz ich nabycie na gruncie podatku VAT.

27 maja 2022

Podstawa wynagrodzenia chorobowego po zmianie etatu

Jak ustalana jest podstawa wynagrodzenia chorobowego po zmianie etatu? Przeczytaj artykuł i sprawdź jak się zmienia!

27 maja 2022

Ekwiwalent za urlop po długiej chorobie – jak go wyliczyć?

Po zakończeniu umowy w niektórych sytuacjach pracownikowi należy wypłacić ekwiwalent urlopowy. Jednak gdy pracownik długo choruje, poprawne wyliczenie może okazać się skomplikowane. Dowiedz się, jak obliczyć ekwiwalent za urlop po długiej chorobie!

27 maja 2022

Prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z Ustawą o rachunkowości

Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest obowiązkowe dla podmiotów, które wskazuje Ustawodawca. Jakie regulacje obejmują prowadzenie ksiąg rachunkowych? Jakie podstawowe zasady prowadzenia ksiąg wynikają z przepisów? Na pytania odpowiadamy w artykule!

27 maja 2022

Obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla nieodpłatnego poręczenia

Podmioty, które muszą sporządzać dokumentację cen transferowych, w wielu przypadkach nie wiedzą, czy są do tego zobowiązane. Przeczytaj i dowiedz się, kiedy powstaje obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla nieodpłatnego poręczenia!

27 maja 2022

Leasing operacyjny na ryczałcie – rozliczenie zawarcia umowy

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest coraz chętniej wybieraną formą opodatkowania. Wyjaśniamy kto może skorzystać z tej formy. Podatnicy wybierający leasing operacyjny na ryczałcie zastanawiają się jak opodatkować sprzedaż samochodu. Sprawdź!

27 maja 2022

Ukończenie przez przedsiębiorcę wieku emerytalnego – formalności

Czy ukończenie przez przedsiębiorcę wieku emerytalnego powoduje powstanie dodatkowych obowiązków? Czy po otrzymaniu emerytury należy opłacać składki społeczne? Sprawdź, o czym powinien pamiętać emeryt prowadzący działalność!

27 maja 2022

Jak wyliczyć wynagrodzenie zleceniobiorcy w przypadku choroby?

Czy zleceniobiorcy przysługuje zasiłek? Ile może wynieść wynagrodzenie zleceniobiorcy w przypadku choroby? Sprawdź!

27 maja 2022

Jak rozliczyć wynagrodzenie prokurenta? ZUS, podatek zeznanie roczne

Prokurent, wykonując czynności na rzecz przedsiębiorcy czy spółki, może pobierać wynagrodzenie uzależnione od zakresu obowiązków na niego nałożonych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak rozliczyć wynagrodzenie prokurenta!

27 maja 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów